کد خبر 561348

نیویورک تایمز نوشت؛

حمله اشتباه آمریکا در افغانستان

آمریکا ماموریت ۲۰ ساله خود در افغانستان را با حمله مرگبار هواپیماهای بدون سرنشین به یک خودرو در خارج از فرودگاه کابل پایان داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصرایران، این حمله یک روز قبل از خروج رسمی آخرین نیروهای آمریکا (7 شهریور) به خودرویی صورت گرفت که احتمال حمل مواد منفجره با آن داده می شد. خودرویی که آمریکایی‌ها ارتباط آن را با داعش را مطرح کرده بودند.

اما اینک گزارش تحقیقی نیویورک تایمز ادعا می‌کند که پهپادهای بدون سرنشین آمریکا خودروی یک راننده و کارمند یک شرکت آمریکایی را هدف قرار داده و او را به همراه چند نفر از اعضای خانواده‌اش کشته است.

این گزارش با استناد بر اسناد و تصاویر ویدئویی و مصاحبه با بیش از 12 نفر از همکاران راننده و اعضای خانواده وی شک و تردیدهایی را در مورد نسخه تعریف شده این عملیات از سوی ارتش آمریکا، احتمال وجود مواد منفجره در خودرو، ارتباط خودرو با داعش و انفجار دوم پس ازشلیک به خودرو ایجاد می‌کند.

تایمز راننده خودرو را "زمری احمدی" (Zemari Ahmadi) کارگر دیرینه یک سازمان آمریکایی در افغانستان معرفی می‌کند. براساس اسناد و شواهد این راننده در روز حادثه به انتقال همکارانش بین محل کار، خانه و برگرداندن آنها از محل کار پرداخته است.

تجزیه و تحلیل های تصاویر ویدئویی نیویورک تایمز نشان می‌دهد که احتمالا ارتش آمریکا در آن روز احمدی و همکارانش را در حال پر کردن صندوق عقب خودرو با بسته‌های بطری آب دیده است.

ارتش آمریکا می‌گوید در این حمله پهپادی احتمالا سه غیر نظامی کشته شده‌اند اما گزارش تایمز (نیویورک) نشان می دهد در این حمله 10 غیر نظامی از جمله 7 کودک ساکن در یک بلوک مسکونی کشته شدند.

همسایگان و بستگان، خسارات وارده به وسایل نقلیه در حیاط خانه آقای احمدی را بررسی می‌کنند- عکس: getty images/ برای دیدن عکس‌های نیویورک تایمز که به دلیل حفظ حقوق کپی رایت بازنشر نشده‌اند، کلیک کنید

اشتباه امریکا در حمله پهپادی به غیرنظامیان افغان

احمدی 43 ساله از سال 2006 به عنوان مهندس برق برای سازمان "بین المللی تغذیه و آموزش" (N.E.I) کار کرده بود. شعبه اصلی این سازمان در کالیفرنیای آمریکا قرار دارد. رییس احمدی در شعبه اداره کابل در ساعت 8:45 دقیقه صبح با او تماس گرفت و از او خواست تا لپتاپ را همراه خود ببرد.

او نیز مانند بقیه همکاران احمدی در این شرکت آمریکایی به شرط ناشناس ماندن در این باره صحبت کرد.

به گفته نزدیکان، احمدی ساعت 9 صبح روز حادثه با کرولای سفید شرکت از خانه به سمت محل کار رفت. خانه او، سه برادر و خانواده هایشان در چند کیلومتری غرب فرودگاه کابل قرار داشت.

مقامات آمریکایی در این باره به "تایمز" گفتند که در همان زمان یک خودروی سواری سفید برای مدتی تحت نظر قرار گرفت. کمی بعد پهپاد نیروهای آمریکایی با تعقیب خودرو خانه‌ای را در 5 کیلومتری شمال غربی فرودگاه کابل به عنوان خانه امن داعش شناسایی کردند.

 هنوز مشخص نیست که آیا مقامات آمریکایی به سه توقف احمدی برای سوار کردن دو همکار و برداشتن یک لپ‌تاپ در مسیر دفتر کار اشاره کرده‌اند یا خیر.

این مکان در محل زندگی رییس موسسه "بین المللی تغذیه و آموزش" و در نزدیکی جایی بود که کمی قبل حمله راکتی داعش از یک خودروی کرولای سفید به سمت فرودگاه صورت گرفته بود. خودرویی مشابه خودروی احمدی.

یک گزارشگر نیویورک تایمز با رییس احمدی و اعضای خانواده او دیدار کرده است.

آنها حدود 40 سال در این منطقه کابل زندگی کرده‌اند. رییس احمدی که مجوز  زندگی در آمریکا را دارد در این باره گفت: "ما هیچ ارتباطی با تروریسم و داعش نداریم". وی افزود: ما آمریکا را دوست داریم. ما می‌خواهیم به آنجا برویم".

هواپیماهای بدون سرنشین "MQ-9 Reaper " به ردیابی خودروی کرولای احمدی در حین جابه جایی در کابل ادامه دادند و پس از آن مقامات آمریکا مدعی شدند که ارتباط بین سدان (خودروی سواریی) و خانه امن داعش را ردگیری کرده‌اند.

 رییس احمدی که در روز حادثه سوار خودروی احمدی شده، می‌گوید: آنچه ارتش آمریکا به عنوان یک سری حرکات مشکوک تعبیر کرده، یک روز کاری ساده آنها بوده است.

حدود ساعت 9:35  وکمی بعد از توقف احمدی برای صبحانه،  آنها به اداره کار خود رسیدند.

آنها کمی بعد به مرکز پلیس تحت کنترل طالبان رفتند و از آنها برای توزیع غذا بین پناهجویان پارک کابل درخواست مجوز کردند.

احمدی و همکارانش حدود ساعت 2 به اداره بازگشتند.

براساس تصاویر موجود در دوربین های شرکت، احمدی حدود نیم ساعت بعد با شلنگ آب بازگشت و چندین ظرف پلاستیکی را پر کرد. به گفته همکاران او پس از سقوط دولت افغانستان آب رسانی در مناطق محل زندگی آنها متوقف شده بود و احمدی آب را از اداره به خانه می برد.

نگهبان شرکت در این باره گفت: خودم ظروف را پر کردم و در چیدن ظرف ها در صندوق عقب به او کمک کردم.

کمی بعد او همراه دو همکارش به سمت خودرو می‌روند. این تصاویر با خاموش شدن دستگاه ژنراتور تولید برق اداره به پایان می‌رسد.

در ورودی جلوی خانه احمدی براثر انفجار تخریب شده است

افغانستان

در همین زمان مقامات ارتش آمریکا اعلام کردند که هواپیماهای بدون سرنشینشان "احمدی" را در حومه 5 تا 12 کیلومتری جنوب غربی فرودگاه ردیابی کرده است. این مکان با مکان دفتر احمدی مطابقت دارد. ارتش آمریکا اعلام کرد که احمدی و سه نفر دیگر بسته‌هایی را در ماشین گذاشته‌اند که احتمالا مواد منفجره بوده است.

اما همکاران  و سرنشینان دیگر خودرو می‌گویند تنها دو لپتاپ خود را در خودرو گذاشته‌اند و در صندوق عقب هیچ محموله دیگر جز ظروف پلاستیکی پر از آب که از قبل در آنجا قرار گرفته وجود نداشته است.

در مصاحبه‌های جداگانه هر سه سرنشین خودرو قرار دادن مواد منفجره در این خودرو را تکذیب کرده‌اند.

به گفته یکی از سرنشینان این خودرو که معمولا با احمدی این مسیرها را طی می‌کرد، آنها هر روز در مسیر خانه شوخی می‌کردندو می‌خندیدند.

افغانستان

حمله اشتباه پهپادهای آمریکا به غیرنظامیان افغان

اما در روز حادثه احمدی رادیو و ضبط را به خاطر حضور طالبان در شهر روشن نکرد. آنها نگران مشکلات بعدی این موضوع بودند.

این همکار احمدی گفت: او موسیقی شاد را دوست داشت اما در آن ما نمی‌توانستیم در ماشین موسیقی بگذاریم.

 احمدی نهایتا سه همکار دیگرخود را پیاده کرد و به سمت منزل خود در نزدیکی فرودگاه رفت. آخرین همکار او گفت: من از او خواستم برای دقایقی به داخل [منزل] بیاید، اما او گفت خسته است.

اگرچه مقامات آمریکایی می‌گویند که هنوز در مورد هویت آقای احمدی اطلاعاتی نداشته اند اما متقاعد شده اند که سدان سفید رنگ او تهدیدی قریب و الوقوع برای سربازان فرودگاه محسوب می‌شده است. فرودگاه بین الملل در آن زمان در کنترل نیروهای بین الملل بود.

پس از ورود احمدی به حیاط خانه که مقامات می‌گویند با خانه امن داعش فرق داشت، فرمانده عملیات تعقیب تصمیم خود را برای شلیک گرفت و در ساعت 4:50 بعد از ظهر موشک "هل فایر" از پهپادهای آمریکایی به خودرو شلیک شد.

مقامات آمریکایی می‌گویند اگرچه تیراندازی در یک منطقه مسکونی پرجمعیت صورت گرفت، اما اپراتور هواپیماهای بدون سرنشین خانه را سریعا اسکن کرده و پس از نزدیک شدن یک مرد بالغ در هنگام ورود خودرو به خانه دستور خود را صادر کردند.

آنها می گویند پس از اسکن خانه و "با اطمینان معقول" از نبودن زن یا کودک و مطمئن شدن از کشته نشدن غیر مبارزان شلیک کرده‌اند.

اما نزدیکان احمدی می‌گویند پس از ورود او به خانه اش چند فرزند و برادرش هیجان زده بیرون آمدند و در حالیکه او عقب عقب به داخل خانه می‌رفت سوار صندلی‌های عقب شدند. "رومل" برادر احمدی که با همسرش در طبقه همکف نشسته بود صدای باز شدن در خانه و وارد شدن خودروی احمدی را شنید. ناصر پسر عموی احمدی نیز برای گرفتن آب مورد نیاز وضو و خوش و بش با احمدی نیز به سمت او رفت.

رومل به یاد می‌آورد که موتور خودرو هنوز روشن بود که یک انفجار رخ داد و شیشه‌های خانه خرد و از پنجره به اطراف پخش شد.

او سریعا ایستاد و از همسرش پرسید: بچه ها کجا هستند؟ و پس از پاسخ به سمت آنها دوید.

رومل به حیاط دوید و "فیصل" برادرزاده‌ 16 ساله‌اش را دید که از راه‌پله خارجی خانه سقوط کرده و بر اثر اصابت ترکش و ضربه به سر و بدنش زخمی شده بود. برادر احمدی گفت: "نفس نمی‌کشید".

او می گوید قبل از رسیدن همسایه‌ها در میان دود و آتش خواهرزاده مرده دیگری را دیده است. همسایه ها آنها را از این شرایط بیرون کشیدند.

بقایای خانه ویران شده احمدی که در حمله هوایی پهپادهای آمریکا کشته شد/ برای دیدن تصاویر که به دلیل حفظ حقوق کپی رایت بازنشر نمی شوند کلیک کنید

پس از این حمله مقامات ارتش آمریکا اقدامات خود را با اشاره به انفجار بزرگ بعدی توجیه کردند.

ژنرال "مارک میلی" رییس ستاد مشترک ارتش، هفته گذشت گفت: از آنجا که انفجار ثانویه پس از شلیک آنها رخ داده می‌توان نتیجه گرفت که در این خودرو مواد منفجره وجود داشته است".

اما بررسی صحنه شلیک که از سوی تیم تحقیقات دیداری و خبرنگار تایمز یک بار صبح روز بعد از حادثه و بار دوم 4 روز پس از آن، نشان می‌دهد که اثری از انفجار بزرگتر و ثانویه در کار نیست.

کارشناسانی که عکس‌ها و فیلم‌ها را بررسی کرده‌اند، می‌گویند شواهد بارزی از شلیک پهپادها و آتش سوزی ناشی از شلیک به خودرو وجود دارد و هیچ دیوار فروریخته یا منفجر شده‌ای دیده نمی‌شود. هیچ گونه گیاهی از بین نرفته و تنها یک فرورفتگی روی در پارکینگ وجود دارد که نشان از شلیک و ضربه ناشی از آن است.

در حالیکه که ارتش آمریکا  کشته شدن سه غیرنظامی در این عملیات را تائید کرده، بازماندگان احمدی می‌گویند 10 نفر از اعضای خانواده آنها از جمله 7 کودک در این حمله کشته شدند.

احمدی و 3 فرزندش "ضمیر 20 ساله، فیصل 16 ساله و فرزاد 10 ساله. ناصر پسر عموی 30 ساله احمدی، و "آروین" 7 ساله، بنیامین 6 ساله و حیات 2 ساله که فرزندان برادر احمدی بودند. ملک و سمیه 2 دختر 3 ساله این خانواده نیز از بین رفته اند.

همسایگان و یک مقام بهداشتی افغانستان نیز تائید کرده اند که اجساد کودکان از محل خارج شده است.

آنها می‌گویند انفجار بیشتر این قربانیان را تکه کرده است.

یک خبرنگار روز بعد از حادثه تکه‌هایی از جسد انسان را در داخل و اطراف و محوطه انفجار دیده‌ است. خون و گوشت روی دیوارها و سقف داخلی مانده بود. نزدیکان و اقوام احمدی عکس‌هایی از چندین جسد سوخته متعلق یه کودکان را ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر