کد خبر 555191

آیا تعطیلات ستاد کرونا برای کارگران اضافه کاری محسوب می شود؟

مشاور روابط کاردرباره اضافه کاری تعطیلات ستاد کرونا گفت:با توجه به اینکه تعطیلات کرونا جزو تعطیلات رسمی نیست, مشمول اضافه کار نمی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، طبق ماده 51 قانون کار، ساعت کار مدت زمانی‌ست که نیروی کار زمان خود را به‌منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار‌دهد. به غیر از مواردی که در این قانون مستثنی شده است، کار کارگران در شبانه روز نباید از 8 ساعت تجاوز نماید. به غیر از مواردی که در این قانون مستثنی شده است ساعات کار کارگران در شبانه روز نباید از 8 ساعت و در هفته از 44 ساعت بیشتر شود. به استناد ماده 52 قانون کار، در کارهای سخت و زیان آور، ساعات کار نباید از 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته تجاوز نماید.

زمان محاسبه اضافه کاری

به یاد داشته باشید اضافه کار فقط زمانی محاسبه می‌شود که ساعات کار موظفی در ماه کامل شود. اگر ساعات کاری در طول ماه از ساعات کار موظفی آن ماه کمتر باشد کار تحت هر شرایطی اضافه کار محسوب نمی شود. مثلا در طول هفته 3 روز کاری و روزانه 10:30 دقیقه کار باشد که مجموع کارکرد هفتگی 31 ساعت و 30 دقیقه می‌شود. که این از میزان مقرر در قانون کمتر است و اضافه کار محسوب نمی‌شود.

اما یکی از نکاتی که برای کارگران جای سوال دارد این است که آیا تعطیلات ستاد کرونا برای کارگران جزء اضافه کاری محسوب می شود؟

آرمین خوشوقتی، مشاور روابط کار در این باره گفت: در ماده 62 و 63 قانون کار سه نوع تعطیل برای کارگران تعریف شده که شامل تعطیل جمعه، تعطیلات رسمی و یازدهم اردیبهشت (روز کارگر) می باشد. تعطیلات رسمی تنها بر اساس پیشنهاد هیات وزیران به روسای قوه مقننه و قوه مجریه است. جزء اینها، تعطیل رسمی دیگری وجود ندارد. پس بنابراین اضافه کاری در حالی تایید می شود که کارگر یا در روز کارگر یا تعطیل رسمی مشغول به کار باشد.

اخیرا ستاد کرونا تعطیل رسمی اعلام نکرده، در واقع تعطیل سراسری برای صنوف بوده یعنی اینکه آنها باید بسته باشند اما به این معنی نیست که کارگران اصناف کار نکنند. به عنوان مثال اگر شخصی کارگاه کفاشی داشته باشد در آن روز کرکره مغازه باید پایین باشد اما به عنوان مثال می توان کارگران را در کارهای دیگری مثال نظافت یا منظم کردن محیط کار بکار گرفت.

ستاد کرونا در تمام اعلامیه ها، تعطیلی را سراسری ذکر کرده،  پس تعطیلی سراسری با رسمی تفاوت دارد. هر زمانی در اطلاعیه ای اعلام شود که تعطیل رسمی است، آن موقع می توان برای کارگر با نرخ 1.4 درصد اضافه کاری محاسبه شود. بنابراین تعطیلات اخیر ستاد کرونا برای بخش خصوصی و مغازه ها الزام آور نیست ضمن اینکه باید کرکره ها پایین باشد تا مشتری ها مراجعه نکنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر