کد خبر 522371
علیرضا زالی؛

هفته بعد شرایط کرونایی بدتر می‎شود

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، به تشریح تازه ترین وضعیت بیماری کرونا در استان تهران پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علیرضا زالی در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا در استان تهران، گفت: در همه شاخص‌ها از جمله مراجعان سرپایی، مبتلایان علامت دار و میزان بستری و بستری تخت‌های ویژه و فوتی‌ها شاهد روند صعودی هستیم و پیش بینی می‌شود به این زودی‌ها کاهش نیابد.

وی ادامه داد: بالا رفتن سطح سرایت در بین خانواده‌ها باعث شده است که صحبت از کاهش آمار در حال حاضر خیلی زود باشد و در موج چهارم مراجعه بیماران سرپایی به بیمارستان‌ها با وجود فعال شدن مطب‌ها بیشتر شده است. بیماران بدحال‌تر آمارشان رو به تغییر است و مراجعان سرپایی بیشتر به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند که باید این موضوع مد نظر قرار داده شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: واکسیناسیون به سرعت در حال پیگیری است تا برای کادر درمان این کار با هدف حفظ نیروها با توجه به فرسایشی بودن فرایند، انجام شود که از اهمیت بسزایی برخوردار است. خوشبختانه با واکسیناسیون گروه‌های نخست اعتماد به نفس آن‌ها افزایش پیدا کرده که موجب بالا رفتن عملکرد آن‌ها شده است.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های موجود ما این بود که اگر همکاران گروه پزشکی ما واکسینه نشوند به دلیل خطر ابتلاء کمتر در معرض ارائه خدمات قرار می‌گیرند.

زالی در ادامه با اشاره به اقدامات مؤثر انجام شده گفت: استفاده از درمان ضد ویروسی که استان تهران در آن پیشرو است، قطعاً مراجعان سرپایی را کاهش می‌دهد در این امر رسانه‌ها باید مردم را تشویق کنند که داروی ضد ویروسی را از طریق مراکز جامع سلامت دریافت کنند.

وی افزود: البته در مسیر کار مشکلاتی وجود دارد همچون درآمد بیمارستان‌ها که با ایجاد ظرفیت‌های جدید کاهش پیدا کرده و بیمارستان‌ها با چالش مواجه شدند؛ لذا می‌طلبد که حمایت‌های دولتی از آن‌ها محقق شود. از سوی دیگر کمبود جدی نیروی انسانی چالش دیگر است که با توجه به این که فرایند استخدام به کندی و با تأخیر پیش می‌رود باید به بیمارستان‌ها این فرصت داده شود که از نیروهای موقت استفاده کنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: در خیز چهارم نیاز به اکسیژن خیلی بیشتر از خیز سوم است لذا نیازمند دستگاه‌های اکسیژن ساز هستیم. همچنین از دستگاه‌های اکسیژن ساز خانگی باید برای درمان بیماران در خانه‌ها بهره بگیریم که با توجه به هزینه زیاد آنها باید این موضوع مورد حمایت قرار گیرد.

وی افزود: هم اکنون به دلیل زیر ساخت برق بیمارستان‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم که باید در ارتباط با تأمین برق آن‌ها چاره اندیشی شود بار زیادی که اکسیژن سازهای جدید به برق بیمارستان‌ها وارد می‌کند مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

زالی درباره توقف فعالیت مشاغل گروه‌های دو و سه و چهار، گفت: شهر با وجود همکاری شایسته مشاغل که بسیاری از آنها تعطیل کردند با نبود یک نظام حمایت از مشاغل مواجه است. بسیاری از مشاغل نگران اجاره و پرداخت مالیات هستند که می‌طلبد بسته شفاف حمایتی در نظر گرفته شود. بی تردید فشار به مشاغل در صورت نبود حمایت‌ها ما را با مشکلاتی مواجه می‌کند؛ لذا دولت حداقل برای فشار مضاعف این دو هفته باید راهکار مناسبی را بیاندیشد.

وی افزود: بی تردید شرایط محدودیت‌ها باید در هفته آینده ادامه پیدا کند. در حال حاضر در برخی از روزها بیش از ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار نفر از مترو استفاده می‌کنند. بی تردید محدودیت‌ها باید ریتم شهر را تغییر دهد. باید از فرصت ماه رمضان که باعث می‌شود در تهران فعالیت‌های خدماتی و تجاری ریتم آرام تری داشته باشد با تدابیر لازم در جهت کنترل بیماری بهره بگیریم.

زالی درباره سهمیه واکسیناسیون در تهران نیز گفت: باید سهمیه واکسیناسیون تهران، بر اساس جمعیت و وجود گروه‌های پرخطر بیشتر در نظر گرفته شود.

ارسال نظر