کد خبر 520988

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا؛

زنجیره کرونا با واکسینه شدن ۷۰درصد مردم قطع می‌شود ­

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا گفت: با واکسینه کردن ۱۶ و نیم میلیون نفر حدود ۲۰درصد از مردم در معرض خطر، شانس مرگ کاهش می‌یابد، ولی آمار ابتلا تغییری نمی‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، مصطفی قانعی در گفتگوی با رسانه ملی با تشریح جزئیات پیشرفت تولید واکسن کرونا در کشور افزود: ۱۶ شرکت برای تولید واکسن کرونا در داخل کشور پرونده ارائه داده اند که ۴ شرکت تست‌های لازم را پاس کرده و مجوز‌ها را گرفته اند و ۳ شرکت هم در انتظار گرفتن مجوز هستند.
رییس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا درباره خصوصیات واکسن تک دُزی انستیتو پاستور گفت: واکسن مشترک انستیتو پاستور و کوبا در هفته آینده مجوز فاز ۳ را اخذ خواهد کرد و این محصول بصورت دو دُزی و تک دُزی است.
 قانعی در خصوص واکسن کوو ایران برکت هم گفت: تولید صنعتی واکسن برکت با پذیرش ریسک آغاز شده و درحال ذخیره شدن است و بعد از اتمام مرحله ۳، با دریافت مجوز عرضه آن آغاز می‌شود.

عضو کمیته ملی واکسن کرونا گفت: با واکسینه کردن 16 و نیم میلیون نفر حدود 20 درصد ازمردم در معرض خطر، شانس مرگ کاهش می یابد، ولی آمار ابتلا تغییری نمی کند. قانعی افزود : زنجیره کرونا وقتی قطع می شود که بیش از 70 درصد مردم واکسینه شوند.

مصطفی قانعی، عضو کمیته ملی واکسن کرونا گفت: تولید صنعتی واکسن برکت با پذیرش ریسک آغاز شده و درحال ذخیره شدن است و بعد از اتمام فاز3 ، با دریافت مجوز عرضه آن آغاز می شود.

خصوصیات واکسن تک دُزی انستیتو پاستور و کوبا

مصطفی قانعی،افزود: واکسن مشترک انستیتو پاستور و کوبا در هفته آینده مجوز فاز 3 را اخذ خواهد کرد و این محصول بصورت دو دُزی و تک دُزی است.

عضو کمیته ملی واکسن کرونا گفت: 16 شرکت برای تولید واکسن #کرونا در داخل کشور پرونده ارائه داده اند که 4 شرکت تست های لازم را پاس کرده و مجوزها را گرفته اند و 3 شرکت هم در انتظار گرفتن مجوز هستند.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز در ادامه برنامه اعلام کرد: به دلیل استقبال افراد از واکسن اسپوتنیک، برای تامین ۶۰ میلیون دزُ از این واکسن با طرف‌های روسی مذاکره شده است.
او گفت: این ۶۰ میلیون دُز، با واکسن‌هایی که از محل تولیدات مشترک ایران و موسسه گامالیا روسیه تامین می‌شود، متفاوت است.
جهانپور تاکید کرد: با توجه به محدودیت‌های تولید واکسن، بیش از دو برابر واکسن مورد نیاز کشور یعنی حدود ۲۴۰ میلیون دُز عقد قرارداد و ثبت سفارش شده است.
او ادامه داد: اگر ۱۶۰ میلیون دُز واکسن تامین شود تا پایان سال ۱۴۰۰ واکسیناسیون سراسری در کشور انجام می‌شود.
سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: البته اگر همه موارد به درستی پیش برود و واکسن‌های داخلی هم به موقع تولید شود، ممکن است تا پایان سال میلادی ۲۰۲۱ موفق به انجام واکسیناسیون سراسری شویم.
جهانپور گفت: از ظرفیت بخش خصوصی، مازاد بر ظرفیت موجود که بتواند در خرید واکسن فعال کند استقبال می‌کنیم.
وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو آماده همکاری با شرکت‌های تامین کننده واکسن مورد تائید و اصیل است.

حجم ویدیو: 29.33M | مدت زمان ویدیو: 00:02:37
بیشتر بخوانید
ارسال نظر