کد خبر 517323

هزینه تهیه ابزارآلات ضروری برای هر خانه

داشتن یک جعبه ابزارِ نه خیلی حرفه ای ولی به نسبت نیاز افراد کامل و بهتر است بگویم کافی برای هر خانه ای ضروری است، چراکه هر ابزاری بر اساس نیاز در شرایط خاصی لازم می‌شود و اگر نباشد ساده ترین کارها را هم نمی‌توانید انجام دهید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، داستان از آن جا شروع شد که در شلوغی کارهای دم عید ، یکی از دوستان ما برای نصب یک کابینت و روشویی کوچک در سرویس بهداشتی از استاد نجاری که در نزدیکی منزل شان کارگاه داشته کمک خواسته و بدون آن که هزینه آن را مشخص کنند مشغول به نصب شدند، پس از اتمام کار که زیاد هم طول نکشیده و به قول خودشان دو تا برش کوچک و چند تا سوراخ کاری داشته ، هنگام تسویه با جناب استاد از شنیدن مبلغ اجرت بسیار متعجب شده بودند و مبلغی حدود 500 هزار تومان طبق درخواست او پرداختند. شاید شما هم چنین مواردی را شنیده یا تجربه کرده باشید. این در حالی است که اگر آن ها یک دریل ، چند پیچ رولپلاک ، یک اره دستی ، پیچ گوشتی و ... در منزل  داشتند چه بسا خودشان از پس نصب کابینت و آینه بر می آمدند . با شنیدن این ماجرا به فکر افتادم به بررسی هزینه تهیه ضروری ترین ابزار برای هر خانه بپردازم ، اگر به فکر تهیه یک جعبه ابزار کاربردی هستید با ما همراه باشید.

داشتن یک جعبه ابزارِ نه خیلی حرفه ای ولی به نسبت نیاز افراد کامل و بهتر است بگویم کافی برای هر خانه ای ضروری است، چراکه هر ابزاری بر اساس نیاز در شرایط خاصی لازم می‌شود و اگر نباشد ساده ترین کارها را هم نمی‌توانید انجام دهید. کارهایی از قبیل تعویض واشر ساده شیر آب، گرفتن پنچری دوچرخه فرزندتان و حتی نصب یک قاب عکس ساده روی دیوار ؛ البته نیاز نیست همه آچارها و پیچ گوشتی ها را بر اساس شماره تهیه و جعبه ابزار تان را سنگین کنید بلکه می‌توانید با تهیه ابزارهایی با کاربرد زیاد و قابلیت تعویض سری از پرداخت هزینه زیاد و شلوغ کردن جعبه ابزارتان پیشگیری کنید و  لوازم غیر ضروری و کم کاربرد را  تهیه نکنید و مهم ترین نکته ای که برای خرید ابزار باید در نظر داشته باشید، این است که کیفیت خیلی از کمیت مهم تر است.

دریـل

 دریل پر کاربردترین ابزار برقی برای مصارف خانگی است و انواع مختلفی هم دارد. کاربرد اصلی دریل سوراخ کاری است که مته روی آن نصب و سوراخ کاری انجام می شود. روی دریل به جز مته ابزارهای دیگری مثل فرچه یا سری پیچ گوشتی هم نصب می شود که علاوه بر سوراخ کردن سطوح، برای باز و بسته کردن اتصالات نیز کاربرد دارد . دریل های سیم دار نسبت به مدل بدون سیم پرقدرت تر هستند، در حالی که دریل های بدون سیم کاربرد راحت تری دارند، برای مصارف خانگی با یک دریل پیچ گوشتی ۱۲ یا ۱۸ ولتی تقریبا می‌توانید همه‌ کارها را به سهولت انجام دهید.

چـکش میخ کش

چکش از آشناترین و کاربردی ترین ابزارهاست که انواع مختلف دسته چوبی، تمام لاستیکی، تمام فلزی و ژله ای دارد. یک چکش ۴۵۰ گرمی با سری خمیده برای زدن  و کشیدن میخ ها در منزل لازم است.

انبـرها

انبرها از دیگر مواردی هستند که باید در ابزار خانگی شما وجود داشته باشند. انبردست، انبر قفلی، سیم چین و دَم باریک مدل های پر کاربرد انبرها در مصارف خانگی هستند که شما می توانید با توجه به نیازتان خرید کنید. انبردست از ابزارهایی است که اغلب با آن آشنا هستید و وسیله ای شامل دو دسته و دو فک است که با نزدیک شدن دو دسته به هم دو فک نیز به هم نزدیک می شود و هر قطعه ای را بین دو فک می توان قرار داد و تحت فشار گذاشت. لبه های فک ها شیاردار طراحی شده است تا با اصطکاک بیشتر از لغزش قطعه کار جلوگیری شود. همچنین دو لبه  صاف هم در دو فک وجود دارد که کاربرد خاص خود را دارد. سیم چین هم همان طور که از نامش پیداست، برای بریدن سیم و بیرون آوردن روکش سیم استفاده می شود و دو فک نسبتا تیز دارد که سیم بین آن ها قرار می گیرد و با اعمال نیرو به دسته ها سیم یا روکش قطع می شود.

دم باریک وسیله ای شبیه به انبردست است با این تفاوت که فک های آن بلندتر و باریک تر است و برای گرفتن قطعه در جایی که فضا کم است و دسترسی وجود ندارد استفاده می شود البته دم باریک به نسبت انبردست قابلیت کمتری برای اعمال نیرو دارد .

انبرقفلی وسیله ای است که همان کاربرد انبردست را دارد با این تفاوت که قفل موجود در آن کار را راحت تر می کند و می توان نیروی بیشتری به قطعه اعمال کرد، یک پیچ برای تنظیم کردن میزان باز شدن فک ها و یک فنر قوی داخل دسته ها تعبیه شده که باعث می شود اعمال نیرو به خوبی عمل کند.

پیـچ گوشتی

پیچ گوشتی هم از آن دسته ابزاری است که بسیار پر کاربرد است و انواع مختلفی دارد ،از جمله پیچ گوشتی های دو سو و چهارسو که در مدل های ضربه خور و شش گوش موجود هستند و اندازه های متفاوتی دارند. برخی پیچ گوشتی ها قابلیت تعویض سری دارند که برای بستن یا بازکردن انواع و اقسام پیچ ها به درد می خورند و  جای زیادی هم نمی گیرند.

کـاتـر

یک کاتر ساده  که تیغه متحرک دارد ،برای بریدن هر شیء پلاستیکی ، موکت و انجام سایر کارهای خانگی کافی است . بهتر است همیشه یک تیغه اضافی در جعبه ابزار خود داشته باشید.

آچـار فرانـسه

آچارها نیز مثل انبرها انواع مختلفی دارند با کاربردهای مختلف. پرکاربردترین آن ها آچار فرانسه است، حتما تا به حال شنیده اید به کسی که هر کاری را می تواند انجام دهد می گویند فلانی مثل آچارفرانسه است! دقیقا همین است، آچار فرانسه آچاری است که به درد هر کاری می خورد و در اندازه های مختلف موجود است و با فک قابل تنظیمی که دارد، اندازه های مختلفی از پیچ و مهره و اتصالات را با آن می توان باز کرد و بست. دقت کنید هرچه آچارفرانسه از فک‌ مناسب و قدرتمندتری برخوردار باشد بهتر می تواند به پیچ و مهره‌ها متصل شود و از آسیب به اتصالات جلوگیری کند.

خط کش و متـر

متر از دیگر پرکاربردهای جعبه ابزار مد نظر ماست، متر معروف ترین ابزار اندازه گرفتن است ، معمولا روی مترها به هر دو واحد اینچ و سانتی متر اندازه ها را درج می کنند. مدل های مختلف متر شامل ۳، ۵، 7.5 و ۱۰ متری هستند . یک متر نواری 7.5متری برای انجام کارهای خانگی کفایت می‌کند. هنگام خرید متر به واضح بودن علایم مقایسه ای روی آن ، محکم و پهن بودن نوار فلزی و کیفیت قفل آن دقت کنید. وجود یک خط کش فلزی کوچک هم در جعبه ابزار به شما کمک می کند تا علاوه بر انجام اندازه گیری های کوچک بتوانید برای رسم خطوط و علایم هم از آن استفاده کنید.

تـراز

تراز وسیله ای است که به شما کمک می کند از صاف بودن سطوح مطمئن شوید. برای مثال اگر یخچال تان بعد از جا به جایی صدا می دهد، با استفاده از تراز به راحتی می توانید ناصافی آن را درست کنید. داشتن یک تراز کوچک ۲۰ سانتی متری برای مصارف خانگی کافی است. فقط قبل از خرید مطمئن شوید که تراز دقت بالایی دارد و عملکرد حباب‌ها بی‌اشکال است.

اره دستی

داشتن یک اره دستی 30 تا 40 سانتی در خانه کار شما را به خوبی راه می اندازد. اره دستی برای بریدن چوب یا هرس کردن شاخه درختان داخل باغچه بسیار مناسب است.

عینک ایمنی

عینک ایمنی وسیله ای است که  از ورود گرده‌های ناشی از کار به چشم‌ها جلوگیری می‌کند. بهتر است عینک اطراف چشم‌ها را به خو‌بی بپوشاند.

دستکش کـار

 یکی از لوازم ضروری حین کار دستکش است به طوری که انجام بسیاری از کارها بدون دستکش امکان پذیر نیست و باعث آسیب  دست خواهد شد. دستکش ها نیز انواع مختلفی دارند که باید دستکش مناسب با کاری را که انجام می دهید استفاده کنید . این وسیله برای کسانی که حرفه ای کار می کنند بسیار مهم است تا دستان شان در برابر بریدگی یا فشار و حساسیت در امان باشند.

چـراغ قـوه معمولی شارژی

زمانی که  با قطع برق در شب مواجه می شوید،  بهترین وسیله جایگزین برای دیدن و بررسی شرایط چراغ قوه است. بهتر است یک چراغ قوه  شارژی با کیفیت با برد بالا و کم مصرف تهیه کنید تا به هنگام نیاز بتوانید از آن بهره ببرید.

کاردک

کاردک ها ابزاری هستند که در مواقع ضروری بسیار به کار می آیند و کمتر چیزی می تواند جای آن ها را پر کند. یک کاردک ساده کوچک می تواند در بسیاری از کارها از جمله بتونه کاری‌های ساده و پاک کردن رنگ‌ها کمک زیادی به شما بکند.

دیدیم که جمع کردن یک سری  ابزار ضروری در پایین ترین قیمت ها کمتر از 5/1 میلیون تومان هزینه می برد، اما دقت کنید که در تهیه ابزار کیفیت را بر کمیت مقدم بدانید و سعی کنید حتی اگر لازم است هزینه بیشتری متقبل شوید و ابزار با کیفیت تری بخرید. از اختلاف ارزان ترین مدل تا گران ترین مدل ها فاصله بسیار است و این نشان دهنده بازه وسیع تنوع کیفیت و قیمت است که به ما کمک می کند با توجه به نیاز و بودجه مان خرید مناسبی را داشته باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر