کد خبر 515548

پلیس فتا هشدار داد؛

شگرد جدید مجرمان دریافت پول نقد بعد از کارت به کارت

رییس مرکز تشخیص ‌و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به شهروندان و مسافران نوروزی توصیه کرد: اگر افراد ناشناس تقاضای استفاده از خدمات بانکی به وسیله کارت بانکی شما را داشتند، به هیچ‌ وجه آن را نپذیرید.

به گزارش اقتصادآنلاین ؛ علی‌محمد رجبی با بیان اینکه شهروندان در هنگام استفاده از دستگاه‌های خودپرداز مراقب مجرمان سایبری باشند، اظهار داشت : این افراد در کنار دستگاه‌های خودپرداز بانکی خود را مسافر نوروزی معرفی می کنند و با بیان اینکه نیاز به پول نقد دارند از شهروندان می‌خواهند که مبلغی را برای آنها کارت به کارت کرده و بعد آنها آن مبلغ را دریافت کرده و به آنها بدهند.

وی افزود: کارت‌هایی که مجرمان سایبری برای دیگران پول واریز کرده و وجه نقد دریافت می‌کنند کارت‌های اسکیمر شده‌ای است که مجرمان تلاش دارند با این ترفند رد پای مجرمانه خود را پاک کرده و دیگران را مقصر جلوه دهند، از این رو شهروندان به درخواست واریز وجه به حساب و دریافت و تحویل آن به دیگران پاسخ مثبت ندهند.

سرهنگ رجبی یادآور شد: در صورتی که کارت کپی اسکیمر شده باشد و وجهی در این خصوص به حساب آن افراد واریز شده باشد ، شخص مذکور باید پاسخگو در مراجع قضائی باشد، بنابراین بهتر است برای افراد ناشناس عملیات بانکی انجام ندهید.

این مقام انتظامی در خصوص شگردهای دیگر مجرمان سایبری گفت: آنها با حضور در کنار دستگاه‌های خودپرداز بانکی با بیان اینکه نیازمند پول نقد برای عیدی دادن هستند و کارت بانکی به همراه ندارند از شهروندان می‌خواهند که از طریق گوشی پول به حساب آنها واریز کرده و آنها با کارت بانکی خود پول را برداشت و به آنها تحویل دهند.

وی افزود: این مجرمان سایبری با رسیدسازهای جعلی نصب شده بر روی گوشی‌های هوشمند و با این ترفند بدون واریز هیچ گونه پولی به حساب شهروندان از آنها پول دریافت می‌کنند.

وی تاکید کرد: برای افراد ناشناس خدمات بانکی ارائه ندهید و اگر کسی از شما چنین درخواستی داشت، حتما قبل از واریز وجه به حساب شما، مانده موجودی گرفته و بعد از واریز نیز دوبار مانده موجودی بگیرید که در صورت واریز وجه برای آنها پول دریافت کنید.

سرهنگ رجبی ادامه داد: سارقان کف زن نیز با پرسه زدن در اطراف دستگاه‌های خودپرداز از شما می‌خواهند برای آنها پول واریز کرده و وجه نقد آن را دریافت کنید که وجه پرداختی به شما کمتر از رقم واریزی خواهد بود .

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه آگاهی‌بخشی و پیشگیری از وقوع جرایم در فضای مجازی از اولویت‌های پلیس فتا است، به شهروندان توصیه کرد: در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک یا تهدید توسط مجرمان اینترنتی، موضوع را در اولین فرصت به پلیس اطلاع دهند و به‌صورت مستمر برای مطالعه هشدارهای سایبری و مصونیت از شگردهای مجرمانه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۸ ۱

  باید مجرمین را دستگیر کرد نه در نیکو کاری را تخته کرد

 • احسان
  ۱۳ ۲

  سلام
  پلیس فتا تا نامه از دادگاه نداشته باشی هیچ کاری برات انجام نمیده
  خیلی پروژه طولانی و پر پیچ وخمی داره تا آدم بتونه با پلیس فتا کار کنه
  تازه وقتی هم تحویلت میگیرن انگار باهات پدر کشتگی دارن به چشم یک متهم نگاهت میکنن

 • کامران
  ۳ ۱

  بس مسافرین عزیز مهمانان عزیز تقاضای پول نفرمایند

 • جواد قادری
  ۴ ۳

  اونایی که راه و روش بلد نیستن شما با این توضیحات یادشون میدید
  اخه واسه من پیش اومده طرف میخواسته پول بفرسته واسه کسی اما تو کارت نداشت از من خواست 30 هزار واسش جابجا کنم بهم پول نقد داد
  والا 2 هزار تومن به خاطر کارمزد داد بنده خدا.
  با این توضیحات شما باید همه مردمو به یه چشم نگاه کنیم. بزارید حداقل مردم مرامو معرفت یادشون بمومه.
  اصلا به فرض که طرف بخواد واسه من پول واریز کنه که من نقدی واسش بگیرم عقل دارم دیگه تا پیامک واریز نیاد که انجام نمیدم .
  این هشدار دادن سنگین شما نسبت به مسائل مختلف باعث شده صمیمیت از بین بره
  میتونید بگید مردم دقت کنید گول نخورید فکر کنم اینجوری بهره

 • ناشناس
  ۷ ۱

  پس اگر اینطور باشه بری دادگاه نوبت بگیری ک ب شکایتت برسد مجرم حقه باز از مرز فرار کرده پس خودمان هواسمان باشه ک ب هیچکس وب هیچ پیام دلفریب توجه نکنیم از آبادان

 • ناشناس
  ۱ ۱

  سلام وقتی نخبه های کشورتحویل نمی گیریدیاخودشان پول دارن می رن کشورهای دیگه اقای خودشون می شن اگه پول نداشته باشن ازقصه یامعتادمی شن یادزدحرفه ای بازم دمشون گرم حیادارن ازدیوارمردم بالانمی رن

 • هدیه
  ۱ ۰

  پلیس !!! 😅😅😅