کد خبر 512363

توپ رتبه بندی معلمان در زمین مجلس

لایحه رتبه‌بندی معلمان از آبان ماه تا کنون در دولت در دست بررسی بود و در نهایت، اعضای دولت «لایحه رتبه بندی معلمان» را به تصویب رساندند تا برای سیر مراحل قانونی، به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، با تصویب لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان در هیأت دولت، حالا باید منتظر بود که این لایحه به مجلس تقدیم شود و دیگر نوبت مجلس است که آستین‌ها را بالا بزند.

سال‌هاست که از رتبه‌بندی برای فرهنگیان یاد می‌شود اما آنچه تاکنون در ارتباط با رتبه‌بندی معلمان اجرا شده است، با آنچه معلمان توقع داشتند، متفاوت است. روزی که حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر اسبق آموزش و پرورش، لایحه نظام رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان و جذب منابع انسانی آموزش و پرورش را مطرح کرد، نقطه ایده‌آلی برای رتبه‌بندی معلمان پیشنهاد کرد. او از همترازی معلمان و اساتید دانشگاه سخن می‌گفت و در لایحه پیشنهادی رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان، رتبه‌های «مربی معلم»، «استادیارمعلم»، «دانشیارمعلم» و «استادمعلم» را مطرح کرده بود.

اما آنچه مدنظر حاجی‌بابایی بود، به سرانجام نرسید و در نهایت نیز رتبه‌بندی بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری در زمان وزارت علی‌اصغر فانی وزیر اسبق آموزش و پرورش اجرا شد. آن زمان، این اجرای رتبه‌بندی معلمان، فاز اول یا گام اول رتبه‌بندی عنوان شد و قرار شد آیین‌نامه‌ای تهیه و تصویب شود اما مسیر تصویب این آیین‌نامه بسیار طول کشید و به رغم وعده‌های متعدد سید محمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش، در نهایت در زمان محسن حاجی‌میرزایی به تصویب رسید.

هر چند این آیین‌نامه تصویب شد اما این تصویب با گلایه نمایندگان مجلس مواجه شد چرا که معتقد بودند بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید دولت لایحه رتبه‌بندی معلمان را تهیه می‌کرد و به مجلس برای تصویب ارائه می‌کرد اما آنچه تصویب شده بود، آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان بود که مجلس را دخیل نکرده بود و در نهایت هم در آخرین ماه سال ۹۸ با اجرای فصل دهم قانون خدمات کشوری برای تمام فرهنگیان، موضوعیت خود را از دست داد.

وقت رتبه‌بندی معلمان با چنین وضعیتی مواجه شد، دولت برای حل این مشکل موضوع ترمیم رتبه‌بندی را مطرح کرد اما همچنان گلایه از عدم تهیه لایحه رتبه‌بندی معلمان مطرح بود تا آنکه در نهایت با همکاری برخی تشکل‌های فرهنگیان با وزارت آموزش و پرورش، لایحه رتبه‌بندی معلمان تهیه و تصویب شد و وزیر آموزش و پرورش هشتم آبان امسال یعنی سال ۹۹ از تقدیم لایحه رتبه‌بندی معلمان به دولت و دستور معاون اول رییس جمهور برای تسریع بررسی آن خبر داد.

لایحه رتبه‌بندی معلمان از آبان ماه تا کنون در دولت در دست بررسی بود و به گفته برخی نمایندگان مجلس، قرار بود این لایحه نهایتا بهمن به مجلس ارائه شود اما این اتفاق نیفتاد و در نهایت، اعضای دولت «لایحه رتبه بندی معلمان» را به تصویب رساندند تا برای سیر مراحل قانونی، به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

توسعه مستمر و نظام‌مند صلاحیت‌های تخصصی، حرفه‌ای و تربیتی، افزایش کیفیت عملکرد معلمان و استقرار نظام پرداخت بر اساس تخصص، شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی، از اهداف این لایحه است.

 اکنون نوبت نمایندگان مجلس است که آستین‌ها را بالا بزنند!

درخواست معلمان از نمایندگان مجلس که البته نمایندگان مردم هستند این است که لایحه رتبه‌بندی معلمان را با همان حساسیتی که پیگیر ارائه آن از سوی دولت بودند، بررسی کنند و جزئیات آن به فرهنگیان اطلاع‌رسانی شود.

لایحه رتبه‌بندی معلمان با تصویب در هیأت دولت به نیمه راه رسیده است و اکنون نوبت نمایندگان مجلس است که آستین‌ها را بالا بزنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • رشید
  ۱۲ ۰

  با سلام رتبه بندی به این صورتی که است غیر ممکن است اجرا شود ...! مگر قبل سال اجرایی شود... با توجه به تعطیلات و انتخابات پیش رو مانند سال های گذشته فقط وفقط در زیر نویس شبکه خبر اجرا می شود؟؟!

 • ناشناس
  ۸ ۰

  سلام واقعا بادیر اجرا شدن قانون رتبه بندی درحق ما معلمینی که آخرین بازنشسته شدن ظلم بزرگی رو داشته شد .مهر ۹۸
  حق ما با دیر اجرا شدن گرفته شد

 • فرهنگی
  ۶ ۰

  تا کی باید منتظر اجرای کامل رتبه بندی فرهنگیان باشیم اعصاب و روان برای ما فرهنگیان برای امروز و فردا کردنها در اجرای رتبه بندی برایمان نمانده و واقعا خسته شدیم هر چه زودتر این انتظار چندین ساله را به پایان برسانید ممنون از همه بزرگواران حامی فرهنگیان ایران اسلامی.

 • ناشناس
  ۷ ۰

  این توپ فعلا اوت شده

 • ناشناس
  ۵ ۱

  چنین اتفاقی نخواهد افتاد ،فعلا هم نزدیک انتخابات به محضی که انتخابات تمام شد ،رتبه بندی میره سطل زباله

 • ناشناس
  ۴ ۰

  خوبه چند روز پیش خبر کذب زدن رتبه بندی معلما و اضافه کردن حقوق آنها و بیمه لوکس و خلاصه الان یه تیتر زدن که معلوم شد رتبه بندی نه انجام شده و نه میشه و در ضمن بیمه تکمیلی جدید هم بسیار وخیم که حتی چسب کاری هم نکردن و مثل قبل داغون !! بیچاره معلمی که از این دولت به اون دولت پاسکاری میشه

 • صابر
  ۳ ۰

  دولت ۲۰۰ درصد افزایش حقوق به معلم بدهکار است تا فاجعه ای که در این چند سال برای معلم بوجود آمد رفع و شغل معلمی مجددا احیا شود

 • معلم
  ۰ ۰

  مجلس هیچ کاری برای فرهنگیان نخواهد کرد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بعد از ده سال تازه به نیمه راه رسیده ده سال دیگه هم در مجلس بررسی میشه بعد با تورم بیست سال پیش به یاری خدا تصویب میشه .شما را به خدا قسم میدم بیایید این طرح را فراموش کنید . ببینید خیلی بده که باشخصیت معلما اینطوری بازی می کنید من یک معلم هستم و امسال سال باز نشسته میشم فکر می کنم نصفی از سنواتم را فقط در مورد رتبه بندی شنیدم.اگه این طرح برای یک وزارت خانه دیگه بود در همان ماه اول بدون سرو صدا تصویب شده بود . من خودم هر موقع که بحث این طر ح در شبکه های خبری برای صد هزارمین بار پخش میشه خیلی خجالت می کشم شما عزیزان دولتی و مجلسی را نمیدونم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چند وقت سر ما شیره میزنند رتبه بندی،رتبه بندی حالا بمانیم منتظر مجلس تاپایان کارشان اونا هم ماست مالی پاس میدن جایی دیگه حقوقی که باید از 15میلیون کمتر نباشه حول پحوش 4تومان مانده