کد خبر 509949

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

پایان انحصار وکلا/ مقاومت کانون وکلا منجر به طرح شکایت کیفری خواهد شد

با تایید شورای نگهبان و کسب‌وکار شناخته شدن وکالت، دیگر انحصار کانون وکلا با تعیین ظرفیت پایان یافت. پس از این مقاومت کانون وکلا برای اجرای قانون به طرح شکایت کیفری منجر خواهد شد و با تصویب طرحی که امروز در مجلس در دست بررسی است طراحی آزمون سخت برای ادامه انحصار هم راه به جایی نخواهد رساند.

اقتصادآنلاینصبا نوبری؛ انحصار در بخش وکالت مدت‌هاست که به معضل اصلی دانش‌آموختگان حقوق که قصد ورود به این بازار را دارند تبدیل شده است. کانون وکلا سال‌هاست که با ظرفیت‌گذاری سدی را در مقابل متقاضیان که خواستار ورود به بازار کار این حوزه هستند، گذاشته‌است.

کانون وکلا معتقد است اگر آزمون جدی و سختی برای ورود وکلا به بازار خدمات حقوقی نباشد، این بخش از یکسو غیرتخصصی شده و از سوی دیگر، به دلیل اشباع بودن بازار، تعداد بسیار زیادی وکیل بیکار خواهند بود. اما در قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ آمده است، هیچ نهادی نمی‌تواند به بهانه اشباع بازار از صدور مجوز خودداری کند. کاری که کانون وکلا تا امروز با انجام آن بخش وکالت را انحصاری کرده است.

کانون وکلا چطور از اجرای این قانون سرباز زده است؟ 

مدت‌هاست با رسانه‌ای شدن بیش از پیش این موضوع و تجمع و اعتراضات دانش‌آموختگان حقوق، کانون وکلا با این ادعا که وکالت کسب‌وکار محسوب نمی‌شود زیر بار رفع ظرفیت‌گذاری نمی‌رفت. در حالی که رجوع به تمام تعاریف اقتصادی نشان می‌دهد کار وکالت یک کسب‌وکار است که در آن در ازای ارائه خدماتی، حق‌الزحمه دریافت می‌شود. اما برخی وکلا با ادعاهایی از این قبیل که وکالت مقدس است و نباید با کسب‌وکار خواندن آن شان وکیل را تنزل داد در مقابل این موضوع مقاومت می‌کردند.

 پس از این اتفاقات، مجلس به دنبال این بود در متن صریح قانون، نام وکالت را به عنوان یکی از نهادهایی که مشمول این قوانین ضدانحصاری می‌شوند، بیاورد. در این مسیر مجلس طرح اصلاح مواد ۱ و ۷ قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴را آماده کرد که در آن نام کانون وکلا با صراحت بیشتری به عنوان یک نهاد صادرکننده مجوز که نباید با تعیین ظرفیت در ورود متقاضیان به یک بازار مشکلی ایجاد کند آورده شد.

اواخر هفته گذشته این طرح پس از اینکه یکبار در شورای نگهبان رد شده بود، بعد از اصلاحات نمایندگان مردم، این بار در شورای نگهبان تایید شد و به این ترتیب با کسب‌وکار خواندن وکالت دیگر بهانه‌ای برای ایحاد انحصار در این حوزه باقی نمانده است. 

در این رابطه حامد دهقان، کارشناس حقوقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی از دو بعد قابل بررسی است. با توجه به اینکه در تبصره۱۲ ماده ۷ مصوبه مذکور صراحتاً به کانون‌های حرفه‌ای تخصصی غیردولتی مانند کانون وکلا اشاره شده‌است و تأکید شده این کانون‌ها مشمول مجوز‌های کسب و‌کار هستند؛ با این تصریح کانون‌های وکلا مشمول مجوزهای کسب و کار هستند و به موجب  تبصره ۲ ماده ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی کانون وکلا  نمی‌تواند دیگر به بهانه اشباع بازار از صدور مجوز وکالت خودداری کند.

وی افزود: خروجی دیگر بند ۲۴ ماده یک قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ است که در اصلاحیه مجلس پیش بینی شده است و هیات مقررات زدایی را به عنوان مرجع تشخیص مراجع صدور مجوزهای کسب و کار معرفی کرده است.

دهقان ادامه داد: مراجع صدور مجوزهای کسب و کار مانند داروخانه و کانون سردفتران قبلا مدعی بودند ما کسب و کار نیستم، با این اتفاق دیگر تشخیص این موضوع را به عهده هیات مقررات زدایی گذاشته شده است. هیات مقررات زدایی سابقا مصوبه‌ای داشت و طی آن صراحتا گفت کانون وکلا را مشمول مجوزهای کسب‌و‌کار دانسته است و کانون باید مجوز وکالت را در درگاه ملی مجوزهای کسب‌و‌کار بارگذاری کند.

این کارشناس حقوقی یادآور شد: با این کار بسیاری از مشکلات حل شده است و دیگر ادعای کانون وکلا که ما مشمول مجوزهای کسب‌و‌کار نیستیم مردود است و باید برای بارگذاری مجوزهای خود اقدام کند.

دهقان افزود: ما اخیرا هم از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کردیم و حکمی صادر شده است که دادستان کل کشور و سازمان بازرسی علیه کانون‌های وکلا به اتهام تاخیر در بارگذاری اطلاعات مربوط به مجوز وکالت در درگاه ملی مجوزهای کشور اعلام جرم کند و آنها تحت تعقیب قضایی قرار گیرند 

وی با بیان اینکه اگر قانونگذار بخواهد تک تک نام همه مجوزهای کسب‌وکارهای مشمول را اعلام کند با مشکل مواجه می‌شود، گفت: لذا بصورت عبارت کلی کانون‌های حرفه ای تخصصی غیردولتی که کانون وکلا هم مشمول آن می‌شود نام برده شده است و کانون ها در حدود ٣ ماه در مجلس و شورای نگهبان خواستار حذف این عبارت از متن مصوبه مجلس شدند که مورد موافقت مجلس و شورای نگهبان قرار نگرفت و چنانچه کانون وکلا بخواهد از اجرای قانون استنکاف کند و مقاومت نماید منتهی به طرح شکایت کیفری علیه‌شان خواهد شد و طبق قانون رییس کانون وکلا مجازات انفصال موقت محکوم خواهد داشت.

دهقان در پاسخ به اینکه آیا کانون وکلا می‌تواند با سخت‌تر کردن آزمون، کارشکنی کند، گفت: کانون وکلا مدعی است اگر ظرفیت از آزمون وکالت حذف شود سوالات را چنان سخت مطرح می‌کند که افراد حد نصاب را کسب نکنند و عملا انحصار ادامه داشته باشد. وی افزود: ما این را پیش بینی کرده بودیم و آقای دکتر  خاندوزی، نماینده مجلس شورای اسلامی مردادماه سال‌جاری طرحی را تقدیم مجلس کردند تحت عنوان طرح تسهیل مجوزهای کسب و کار که در ماده۳ این طرح پیشبینی شده است ملاک حد نصاب آزمون، یک درصد شرکت کنندگان برتر است و حد نصابی پایه‌ای از ترازشان به دست می‌آید و چنانچه دیگر شرکت‌کنندگان در آزمون وکالت  ۶۰ درصد آن حد نصاب را کسب کنند، به عنوان کارآموز وکالت پذیرفته شده و کانون وکلا مکلف است برای آنها پروانه صادر کند.

این کارشناس در پایان تاکید کرد: این حد نصاب بستگی به سختی و آسانی آزمون دارد و اگر سوالات آسان باشد نمره تراز بالا می‌رود و چنانچه سوالات سخت باشد نمره تراز پایین می‌آید و ادعای کانون وکلا برای سخت‌گیری بیشتر سوالات مشکلی به وجود نمی‌آورد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • کیان
  ۲۴ ۶

  به همین خیال باش
  خروج موضوعی داره این طرح

  • سعید
   ۸ ۱۸

   هه
   خروج موضوعی داره؟
   کی گفته؟؟
   کانون؟؟
   قانونگذاری که قانون وضع کرده خودش هم تفسیر کرده و...

   حالا شما تشخیص میدی خروج موضوعی داره؟؟؟

  • محمد
   ۶ ۴

   دقیقا همینطوره، بزار یه عده دلشون خوش باشه که راحت وکیل میشن

  • سعید
   ۰ ۰

   راست میگین دل شما خوش بلشه که قانون اجرا نمیشه😁😁

 • رضا
  ۱۱ ۲۷

  با سلام
  قطعا انحصار به پایان رسید،
  کانونی که از قانون تمکین نمیکنه، باید منحل شه
  هر چند رسانه هایی خود در اختیار دارند که اخبار و کامنت های یک جانبه منتشر میکنند

  • سعید
   ۰ ۰

   سلام اونایی که میگن خروج موضوعی داره به حرفهای امروز رییس کانون توجه کنن گفتن شکایت میکنیم از قانون تفسیری مجلس و شورای نگهبان به قوه قضاییه،
   خب اگر نظر به نفع شما بود و خروج موضوعی داشت شکایت برای چی؟؟؟؟
   😁😁😁
   حالا اون هیچ ،قوه قضاییه میخواد قانون تفسیری مجلسو باطل کنه؟؟
   مگه داریم؟ کجای قانون گفتن بگین ما هم یاد بگیریم!!
   اینها اقرارات امروز ۱۶ اسفند ریاست محترم کانون وکلا هست😁😁😁

 • ناشناس
  ۲۶ ۱۲

  بفرمایید وکلای محترم بیکار خوش آمدید تا حالا تقاضای محوز نانوایی در تهران دادید؟ امکان پذیر نیست حتی با رقمهای بالا چون شغل اشباع شده و به کسب و کار لطمه میزنه اصلا کاری به مشاغل حساس پزشکی و داروخانه نداریم اما الان برای وکلا انحصار طلبی و .... هست مردم رو بیچاره میکنید و حرفه وکالت رو نابود اگر اجرایی بشه من که تودیع میکنم برم کارگر روز مزد بهتر هست

  • علیرضا
   ۱۰ ۱۳

   خیلی هم خوبه کارگر روز مزد میتونه زودتر هم بری برادر

  • ناشناس
   ۸ ۸

   سلام . جوش نزنین عزیزان دل برادر،
   وکالت باید مثل پزشکی باشه . وقتی شخصی فارغ‌التحصیل میشه باید بهش پروانه بدن و مشغول کار بشه.
   اینکه بیکار میشه یا کارش میگیره دیگه بستگی به پشتکار خودش داره.
   هزاران وکیل بیکار هم اکه باشن بهتر از اینه که یه تعداد محدودی انحصار طلب باشن و مردمو سرکیسه کنن .
   خیلی از مردم پول ندارن وکیل بگیرن .
   اصلا بنده میخوام به نرخ تعاونی وکالت کنم . هر کس مشکلی داره بره پروانه باطل کنه و کارگر روزمزد بشه .
   یا علی مدد

  • ناشناس
   ۵ ۳

   به سلامت داغ به دل یخ میزاری؟
   برو تودیع کن حرف الکی نزن فقط

 • امیر
  ۲۹ ۹

  این مصوبه که ارتباطی با کانون وکلای دادگستری نداره

  حامد دهقان کارشناس حقوقتون هم مشخصه که از همون دسته افرادیست که حاضر نیست یک ماه مطالعه کنه و در آزمون کانون وکلا قبول بشه
  ایشون اگه تا حالا توی آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه هم پذیرفته نشده مشخصه که استعدادی در زمینه حقوقی ندارن
  بهش توصیه میکنم به جای اینکه پرونده مردم بیچاره رو بگیره و خراب کنه ، برو دنبال یه شغل دیگه

  • حامد اولیاء
   ۸ ۴

   ایشون یزدی هست متاسفانه و چپ و راست از کانونها شکایت میکنه و تو تیم قربان زاده هست ،،ضربه ای که این و مش قربان و امثال خاندوزی میخان ب وکالت بزنند با همراهی مجلس و...را دیگر هیچ نهادی نتواند جمع کند ،،والله وکلای بیکار بیشتر میشن و چند سال دیگه همینا میان میگن وکیل بیکاریم َشغل میخواهیم ،،البته امیدوارم حداقل مجلس ب طرح کذایی تسهیل رای ندهد

 • مریم
  ۹ ۵

  اتفاقا این خوبه

  • محمد
   ۷ ۰


   اون بنده خدا که صحیح گفته، شما مشروح مذاکرات و... درخواستها و... بخونیت متوجه میشین ،
   البته بنده دکتری دارم که ربطی به موضوع نداشته و کارشناس رسمی دادگستری هستم.
   به هر حال مطالعه ای بفرمایید اینقدر کم سوادی برای شما خوب نیست امیدوارم وکیل نباشید چون بلاخره سوادی تحلیلی و...
   به هر حال تا یه ماه نتیجه این تفسیر مشخص میشه صحیح یا غلط ،بلاخره در حکم قانونه، می گم شما یه بار منابع اصلی و فرعی قانون را بخوانید بد نیست، موفق باشید.

 • زهرا زارع
  ۶ ۶

  با این کار شرایط سخت تر خواهد شد...ولی برایتان مهم نیست

 • ناشناس
  ۲۳ ۹

  سلام.چه کسانی از کسب و کار شمردن وکالت سود خواهند برد!؟مردم یا افراد بی مایه و بی سوادی که حتی عرضه ی قبولی در آزمون کانون یا راحت تر از آن مشاوران را ندارند!آیا تأسیس نهاد مشاوران کمکی به حال مردم کرد!؟مشکل کشور عدم سهولت دریافت مجوز در امور تولیدیست که با معاش مردم ارتباط تنگاتنگ دارند وگرنه تسهیل اعطای مجوز وکالت تنها به سود کسانیست که چند صباحی حقوق مردم را بازیچه قرار داده و با کارنابلدی خود یقینا منشأ معضلاتی خواهند شد جبران پذیر نخواهد بود

 • پدرام
  ۱۶ ۷

  ایشون همان آقای دهقان هستند که بعلت سواد پایین حقوقی سال ها توانایی قبولی در آزمون وکالت را نداشته و رفته موسسه حقوقی ثبت کرده
  جهت اطلاع ایشون عرض کنم که کانون سردفتران متولی برگزاری و صدور ابلاغ نیست و این مجوز به موجب قانون بوسیله قوه قضاییه صادر میشه.
  به موجب حکم دیوان عدالت اداری وکالت و سردفتری مشمول کسب و کار نیستن و این امر دو مرتبه در دو حکم صادره توسط این دیوان صادر و صراحتا اشاره شده و منجر به ابطال مصوبه شورای رقابت شده و این حقیقتی هستش که آقای دهقان تعمدا اشاره نکرده.

  • جواد
   ۶ ۲

   سلام
   ما میگیم قانون و مجلس و...
   شما میفرمایید دیوان
   دانشگاه ازادی هستین یا پیام نور؟

 • ناشناس
  ۱۱ ۱۷

  انحصار مساوی با فساد درود بر مجلس انقلابی ب انحصار 65ساله پایان داد

  • سجاد
   ۳ ۱

   این که آقای کارشناس حقوقی به ظاهر باسواد ادعا میکنه که چون وکلا در ازای خدمتی که ارائه میدن پول میگیرن پس کسب و کار است پس تمامی مشاغل دنیا کسب و کار است... قاضی به ازای خدمتش به دادگستری از مردم به صورت غیر مستقیم پول میگیره و نماینده مجلس نیز همچنین... پس بابد ورود به نمایندگی مجلس و قاضی شدن هم مشمول این قانون باشه و هر کس خواست با یه درخواست به این هیئت کذایی مجوز صدور کسب و کاربگیره، باید بتونه بره قاضی و نماینده مجلس هم بشه چون اینها نیز مشمول این تعریف هستند.. هیچ قشری در مشاغل به اندازه نماینده مجلس کسب و کار ش درآمد نداره... پس چرا ورود به مجلس رو ممانعت میکنن... این مصوبه و این استدلال اگر صحیح باشه پس استدلال من هم صحیحه..‌ اینها فقط با سفسطه بازی قصد تخریب نهاد مستقل رو دارن که نمیخوان هیچ کس مستقل باشه که بتونه جلوشون وایسه... میخوان وکلا رو هم وابسته کنن و عنوان صدور مجوز کسب و کار فقط ابزاریست در دست سیاست بازان...

 • رشید محمدزاده
  ۱۱ ۷

  مجلس میخواهد وانمود کند که شغل ایجاد کرده است زهی خیال باطل.فارغ التحصیلان حقوق به جمع کثیر وکلای بیکار افزوده خواهند شد.اگر می توانید واقعا برای فارغ التحصیلان شغل ایجاد کنید و آنها را فریب ندهید.گرچه هدف اصلی نابودی نهاد وکالت است.

 • ۸
  ۱۷ ۴

  چرا قانون انحصارو برا دفاتر اسناد رسمی نمیگذارن که زمان بازنشستگی دفاترشون رو میلیاردی به نفر بعد واگذار میکنن

 • ناشناس
  ۶ ۷

  اخر من نفهمیدم.منابع ازمون کانون وکلا6 منبع است ولی منابع ازمون مرکز وکلا7منبع..ضمنا برای ورود به مرکز وکلا یه سد بزرگی به نام مصاحبه علمی با حضور یک روانشناس و یک قاضی پیشکسوت و یک وکیل پیشکوست هست که اگه اینجا کسی بتونه قبول بشه تازه اول راهه.خب الان چطور افرادی کانون قبول بشن باسوادن به قول خودشون..واقعا مسخره هست..شما (کانون وکلا)هرموقع تونستین احترام همکارای وکیل مرکز وکلا را داشته باشید شان وکالت راحفظ کردیدوبه شغل شریف وکالت احترام گذاشتید..پس اگه اینطور نیست و قرار نباشه که اینطور باشه همون کسب و کار تلقی بشه بهتره

  • ناشناس
   ۲ ۰

   سلام اابته ما وکیل دارم که آرم کانون را هم میچسبونه رو کتش ولی هنوز اصطلاحات حقوقی را اشتباه قرائت میکنه، صرف وکیل بودن دلیل بر توانائی طرف نیست ...

 • مرادی
  ۲۱ ۸

  من خودم کارشناس حقوق هستم
  ولی با این طرح کاملا مخالف هستم
  باید فیلتر وجود داشتع باشد تا ک باسواد ها و بیسوادها مشخص بشن

  اینجوری هرج و مرج میشه وکالت

  مخالففففففف 😠😠😠😠😠

  • ناشناس
   ۱ ۵

   ما از وکلا غیراز دروغ وفریب وقانون دور زدن وبی پدری و پدر سوختگی خیری ندیدیم،الهی هرکس توشغل خودش درست عمل نکنه به زیر بیاد ،ننگ‌ بر وکیل بدتر ازشیطان ودغلکار

  • امید
   ۲ ۱

   به نظر من این طرح خوبه، چون حق انتخاب میده به منی که وکیل چی و کی رو بگیرم. کسی که با سواد بیشتر می‌فهمه گرون تر باشه و یا کارم معمولیه برم سراغ وکیل ارزون تر و کم سواد تر.الان بخاطر انحصار هزینه وکیل ها برای سادترین کارها خیلی زیاده

 • حسین علی
  ۲ ۰

  بابا تورو خدا با بی سوادها مصاحبه نکنین این حاج آقا دهقان اگر 1000بار1000بار باز هم تاکید میکنم1000بار آزمون وکالت بگیرن جنابعالی رد میشی رد میشی مردود مردود میدونی چرا چون سواد نداری

 • ناشناس
  ۲ ۱

  بیشتر وکلا اجاره دفترشون را هم نمی توانند پرداخت کنند بعد تحلیلشون اینه که کمبود وکیل داریم

  • سعید
   ۱ ۱

   سلام
   برادر اجارتون در نمباد جمع کنید
   چه اصراری دارید
   قول میدم هم خودتون ناراضی هستبن و هم موکلا از شما.
   برید اسنپ کار کنید
   ررقابته ،شغله ،نمیتوتین کار کتید برید کسی که میتونه بیاد
   مثل وکلای مردم در مجلس، هر کی رای به دست اورده شده وکیل مروم
   شما هم وقتی مردم نمیخوانت ،جمع کن برو بقیه اذیت نکن ، یه کادمندی کارگری چیزی شو ،بدرد اینجا نمیخوری
   توقع داری همه دست از کار بکشن که شما کاسب شی؟

 • Reza
  ۴ ۰

  با سلام هیچ انحصاری در کار نبوده وقتی به موجب ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دو عضو از سه عضوکمیسیون تعیین کننده ظرفیت از قوه قصاییه هست و نیز با وجود نهاد موازی مرکز مشاوران که هر ساله بدون توجه به نیاز بصورت کیلویی پروانه وکالت صادر می نماید انحصار معنایی ندارد .دعوت به تفکر

 • فریدون
  ۴ ۱

  وکالت و پزشکی کار بسیار تخصصی است و با جان و مال و آبروی شهروندان سرکار دارد اگر به همه پروانه وکالت یا مجوز پزشکی بدهند مردم بیچاره چگونه اعتماد کنند و خود را به وکیل یا پزشک بسپارند!

 • صابر
  ۲ ۱

  واقعا نویسنده متن داره داد میزنه که من بیسوادم واقعا که.....

 • محمد
  ۳ ۱

  مرگ وکالت
  مرگ عدالت
  مسیر رو خوب دارید برای هر بیسوادی باز میکنید که وارد وکالت بشه و اتفاقا خود مردم نتیجه این اشتباه رو خواهند دید.چرا که حق مردم با دادن پرونده ها به هر بیسوادی پایمال میشه.
  خب اگه میشه زحمت بکشید در دانشگاه رو باز کنید پزشکی و دندونپزشکی وشغلای دیگه رو هم تسهیل کنید که پیام نورم پزشکی بگیره......
  کاش یکم میفهمیدید چه بلای سر حق مردم میارید.....

 • عباس
  ۲ ۰

  همانطور که دوستان در جریان هستن ظرفیت کانون ها طبق قانون توسط کمیسیون سه نفره ای که متشکل از دو عضو دادگستری می باشد انتخاب می شوند.
  حال با این اکثریت چطور عنوان میکنند که انحصار طلبی دست کانون وکلا می باشد!
  در ثانی چنانچه بر فرض محال وکالت کسب و کار باشد باز هم قوانین خاص به قوت خود باقی هستند.
  من حدود سه سال است وکالت قبول نمی شوم ولی با این اوضاع و زحماتی که متحمل شده ام باز هم راضی نیستم وکالت بدون آزمون باشد بهتر است با دید باز بنگریم وکلای ما با قبولی در آزمون حتی پنجاه درصد سواد لازم را پیدا نمیکنن حال بدون آزمون چه اوضاعی باشد!

 • حبیب اله دیده بان
  ۰ ۴

  گرچه این طرح جنبه موضوعی دارد اما نظر آقای دهقان را تائید و قابل تحسین و احترام است

 • اسماعیل
  ۳ ۰

  اگر کسی نمره حدنصاب ۱۲ هم نتونه بیاره ووکیل یاقاضی بشه فاتحه عدالت رو باید خواند

 • مهندس
  ۱ ۲

  خدارشکر دقیقا پدرمون سوزوندن این وکیلا باید انحصار شکسته بشه، اگر وکالت مقدس پس من هیچ مقدسی قبول ندارم

 • عبدالمالک شه نوازی
  ۱ ۰

  ما جانبازان شیمیایی را با مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی را پذیرش در شورای حل اختلاف پذیرش نمی کند حقوق مرا خوردند

 • مهدی
  ۱ ۰

  نویسنده ظاهرا سالهاست پشت ازمون کانون مونده.اینو بدونید عرصه وکالت بازار نیست که کسی پشتش بمونه.

 • زهره
  ۰ ۰

  دیوان عدالت اداری مصوبه را باطل کرد اخبار درست و به روز نشر بدین

 • ناشناس
  ۱ ۰

  خخخخخ ببین عزیزم وکیل فله ای عین قارچ فله ای دیگه تهشو بخون زنده باد استقلال کانون وکلای دادگستری

 • ناشناس
  ۱ ۰

  وکالت یه کار تخصصیه سوپر مارکت نیس که کسب و کار اعلام بشه...مطمعن باشین این طرح اجرا بشه شکست میخوره چرا که دادگاه پر میشه از پرونده های وکلایی که پرونده های موکلشان رو نابود کردن و از خودشون شکایت صورت گرفته..

 • حامد
  ۱ ۰

  تشریف بیاورید حقوق مردم را ضایع کنید.شما اگر سواد لازم را داشتید در آزمون قبول می شدید.

 • سپیده
  ۲ ۰

  نماینده محترم!
  بشین درس بخون

 • واژه
  ۱ ۲

  چراوقتی قانونی برخلاف میلتان مصوب میشه انگ بی سوادی به کسانی که دراین رشته تحصیل کردندرامیچسبانید.کدام جناب وکیلی سوادلازمه این رشته راداره جزاینکه برای تهیه هرمتنی رجوع کندبه منابع مربوطه.واین کارراآدم های کم سوادهم میتوانندانجام بدن.قطعااین مصوبه کارشناسی شده است لطفاسنگ اندازی نکنید

 • ناشناس
  ۵ ۰

  دمتون گرم باید آزمون پزشکی هم برداشته بشه من پول دادم رفتم داشگاه لیسانس حقوق گرفتم حالام وکیل میشم با همین فرمون برین جلو بازم پول میدیم پزشکم میشیم چرا پزشکی در انحصار نظام پزشکی هست چرا هرکس می تونه خرج کنه نتونه بره دانشکده پزشکی چرا جوونا رو نا امید می کنین

 • علی
  ۲ ۵

  هرچه سریعتر برداشته بشه بهتره حق الوکاله های نجومی میگیرن بعد ادعا میکنن کسب و کار نیست و وکالت مقدسه درود بر مجلس انقلابی درود

 • ناشناس
  ۳ ۲

  عزیزان به جای اینکه بنشینید و این اخبار رو دنبال کنید کمی به خود زحمت بدید و درس بخونید

 • محمد
  ۳ ۰

  گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محمد مصدق در خصوص مصوبه مجلس شورای اسلامی و اصلاح موادی از قانون اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی اظهار کرد: بند سیزدهم از «سیاست‌های کلی امنیت قضائی مصوب ۱۳۸۱»، وکالت را در ردیف امور قضائی برشمرده است و بر اساس تعریف مقرر در بند «ب ماده ۱» «قانون ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد»، کانون وکلا در زمره موسسات حرفه‌ای خصوصی، عهده‌دار مأموریت عمومی است؛ بنابراین کانون‌های وکلا، اگر چه پروانه وکالت صادر می‌کنند و وکیل هم در قبال خدمات خود دستمزد دریافت می‌کند؛ اما ماهیت کار آنها، سرمایه‌گذاری و تجارت نیست.
  وی با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۲۶ «لایحه استقلال کانون وکالت»، وزارت دادگستری مأمور اجرای این قانون است، افزود: با توجه به تصویب قانون اساسی و مصوبه شورای انقلاب مبنی بر انتقال اختیارات وزیر دادگستری به رئیس قوه قضائیه، در حال حاضر دستگاه قضایی کشور مأمور اجرای «لایحه استقلال کانون وکلا» است؛ این در حالی است که در تبصره ۲ ماده ۶ «قانون اصلاح وزارت امور اقتصادی و دارایی»، این وزارت‌خانه مأمور اجرای این قانون ذکر شده که به معنی مداخله قوه مجریه در امر ماهیت قضایی است.
  معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: مصوبه مجلس به طور کلی این است که صادرکنندگان مجوز کسب و کار نباید به دلیل اشباع بودن بازار، از صدور مجوز خودداری کنند. این موضوع اگرچه در حوزه فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری مفید و اثربخش است، اما این موضوع را نباید فراموش کرد که کسب و کار تلقی کردن وکالت، با آموزه‌های دینی و جایگاه وکالت، سازگاری ندارد.
  مصدق در ادامه با تأکید بر ساختارمند بودن فرآیند جذب وکیل خاطرنشان کرد: حق دسترسی به وکیل از حقوق مقرر در قانون اساسی است و وکیل در کنار قاضی، مأمور اجرای عدالت به شمار می‌رود؛ لذا جذب وکیل باید با معیارها و شاخص‌های متعدد و توجه به ابعاد مختلف انجام شود.
  وی با یادآوری این مهم که جذب بی‌رویه وکیل با اتکا به نگاه رقابتی صرف، به نفع دستگاه قضایی و نهاد وکالت نیست تصریح کرد: وکیل با جان و مال و عرض مردم سر و کار دارد و وکیلی که از دانش حقوقی کافی، تعهد، اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری برخوردار نباشد، باعث گمراه کردن اصحاب پرونده و مرجع قضایی می‌شود و حقوق مردم را تضییع خواهد کرد.
  معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه در ادامه افزود: در نظر داریم با مشارکت نهاد وکالت، ضمن بررسی و بازنگری لایحه، طرح‌ها و لوایح موجود در مورد وکالت، تصویب قانون جامع وکالت را پیگیری کنیم.
  مصدق در پایان با تأکید بر دیدگاه اصولی قوه قضاییه مبنی بر حفظ و تقویت استقلال نهاد وکالت، تضمین دسترسی آزادانه مردم به وکیل، تضمین امنیت شغلی وکلا و حفظ شأن و جایگاه آنان، خاطرنشان کرد: عدم مداخله در وظایف کانون وکلا و البته نظارت بر حسن اجرای قوانین، صرفاً در چارچوب مقررات موجود و با استفاده از ظرفیت کانون وکلا است.

 • مریم
  ۵ ۱

  مگه میشه کار به اینن مهمی را تخصص میطلبد دست افرادی سپرد که تو هر کوچه وپس کوچه ای مدرک کارشناسی گرفتن و بدون آزمون وکالت و زحمت مطالعه صرفا میخوان عنوان وکیل رو یدک بکشن متاسفم برای کسانی که از این خبر خوشحالن وکلا امانتدار جان و ناموس و مال مردمن و قطعا باید افراد لایق و شایسته در صنف حضور داشته باشن و این صنف جای افراد بی سواد نیست

 • اکبر
  ۰ ۳

  مشکل اصلی کانون وکلا اعطای امتیاز به قضات بازنشسته هست مشکل دادن سهمیه به خانواده های شهدا یا جانبازان هستش وقتی شما میای ۱۰۰۰نفر وکیل میگیری اما ۴۰۰نفر سهمیه جدا برای این عزیزان قرار میدی ناحقی شروع میشه مشکل وکلایی هستن که خودشون با ازمون های ابتدایی یا حتی بدون دادن ازمون وارد کانون شدن مثل اعضای اصلی همین امروز کانون وکلای استان مرکزی منتهای مراتب اسمون تپید و اینا شروع کردن به بستن درهای کانون وکلا و ازمون هارو سخت و سختتر کردن حتی این سالها به جایی رسیدیم که خود طراح سوال جواب سوال رو بلد نیست جواب سوال هنوز در حد نظریه مطرح هستش،کانون امروز دیگه شبیه بزرگترین نهاد مدنی نیست کانون امروز محل عقده گشایی های طراحان سوال و مرکز رانت بازی و امتیاز دادن به قضات و کارمندان بازنشسته بانفوذ شده کانون امروز وکیل تربیت نمیکنه یه دلال یا کارچاق کن تربیت میکنه که داخل دادگاها چیزی جز مجیز گویی قضات بلد نیست،اگه از همون ابتدایی که میخواستین دانشجوی حقوق بگیرین تعداد مورد نیاز وکیل رو بررسی میکردین و مطابق همون ورودی برای دانشگاه میگرفتین الان این همه دانشجوی حقوق بیکار نداشتین الانم به جای زدن تو سر هم و دعوای صوری وکالت در محاکم رو اجباری کنین و ازمون های سردفتری و قضاوت رو درست برگزار کنین و دادن هرگونه امتیاز یا سهمیه رو بردارین تا جامعه حقوق کمی سامان بگیره،لطفا دیگه سوال هارو به دانشجوی دکتری پیام نور هم ندین طرح کنن که سوالات به بیرون درز کنه یا شماره های داوطلبین به موسسه ها درز کنه

 • مهدی
  ۴ ۱

  بنده ترجیح میدم چند سال پشت ازمون وکالت بمونم.واونقدر سواد کسب کنم تا از پس این آزمون بربیام.درغیر اینصورت بااسان گرفتن این موضوع یک وکیل کم سواد به جامعه وکلا تحویل داده میشوم.

 • Seyed
  ۱ ۲

  سلام استاد عزيز واقعا اگه اين طرح تصويب بشه انصافا از يك معطل اجتماعي كه باعث شده كارشناسان حقوقي كه حتي دارن تدريس ميكنن ولي شايد بدلايلي سر ازمون نتونستن موفق باشن اونا رو بيسواد تلقي ميكنن وفكر ميكن هركسي بتواند براي عبوراز اين سد بايد ميليون ها تومان خرج موسسات پوچو تو خالي كنن و اين مافياي كنكور رو همين ظرفيتهايي تشكيل دادن كه موافق تصويب اين طرح نيستند باور كنيد بعضي از شرايط دست و پا گير اگه برداشته بشه محشر ميشه و بساط فراريان مالياتي و سودجويان هم برچيده ميشه و جوانان و فارغ تحصيلان حقوقي هم نفسي ميكشن انشالله درود بر وكلاي قوي و مرداني كه

 • ناشناس
  ۴ ۱

  این اقا اصلا کیه ؟؟
  از داوطلبینی که ده سال نتونسته از عهده یه ازمون تستی بربیاد ؟؟
  شکایت کیفری ؟؟؟ به چه عنوان مجرمانه ای ؟؟؟ 😂😂😂

 • خلج
  ۳ ۳

  والا من دو سال پشت آزمون وکالتم و حاضرم دو سال دیگه هم باز بمونم ولی مفتکی قبول نشم. متاسفم برای خودم و جامعه حقوقی, که بیسوادها قدرت رو دست گرفتن

 • ناشناس
  ۱ ۷

  سلام، من کاری به این طرح ندارم اما با انحصار به نظرتون وکلای باسواد داریم من کارمندم و درطی روز با همین وکلای انحصار طلب برخورد دارم ولی متاسفانه هنوز الفبای حقوق هم بلد نیستند طرف بادرصد منفی مدنی و... قبول شده شما به این افراد میگید باسواد؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  دیواری کوتاه تر از وکلا پیدا نمیکنن. سردفتری و قضاوت چی؟!! باز کانون وکلا هرسال داره کارآموز جذب میکنه، سردفتری چی که از ۸۶ دیگه جذب نداشته مگر همون سه سال پیش که به اسم آزمون از همه ثبت نام کردن ولی به نورچشمی های از قبل تعیین شده، امتیاز سردفتری دادن. قضاوت هم که با ظرفیت قطططططرررره چکانی آزمون می گیره. انگار بار ایجاد اشتغال برای همه فارغ التحصیل های حقوق کل کشور از هر دانشگاهی تو هر شهر و روستایی رو قراره کانون به دوش بکشه! واقعا که...

 • رضا
  ۲ ۰

  سلام
  اگه کسب کار و چرا پروانه پروس مرغ گوشتی نمی‌دن میگن زیاد شده نزدیک به چند سال اونوقت قیمت مرغ میشه این

 • رضا
  ۰ ۱

  قطعا دانش حقوقی خیلی مهمه در حرفه وکالت و واقعا بعضا همین آزمون ها هستند که می تونن سبب بشن دانش حقوقی یک حقوقدان بالا بره وبتونه وظیفه شو به نحو احسن انجام بده .وکالت هم اگه از طبابت برتر نباشه کمتر هم نیست یکی به جسم و دیگری به روان وروح انسان سرو کار داره .در هر حال چه ظرفیت باشه و چه نباشه چه مرکز باشه و چه کانون،وکیلی که مجوز میگره باید توانایی دفاع از موکلشو در هر شرایطی داشته باشه.انحصار در هر شرایطی پسندیده نیست ولی بی برنامگی هم راه به جایی نمی بره.

 • سعید
  ۳ ۴

  دررود بر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و خاتمه دادن این سلطه و انحصار بی رحمانه کانون وکلا

 • ابراهیم
  ۲ ۲

  باسلام به نظرمن باید اجازه بدن شاکی یا متشاکی وخواهان یاخوانده نفرمورد اعتمادخودشو برای دفاع به دادگاه ببره حتی اگر رشتش حقوق نباشه من خودم با مطالعه شبانه روزی کارمو تو دادگاه پیش بردم ولی بعضی وکلا فقط کارو خراب میکنن بعضیها نه همشون اگر این موضوعی ک گفتم اجرایی بشه عدالت نسبی برقراره کسی هم نگه بیسواد یا باسواد پیام نور یا آزاد یا سراسری بعضیها استعداد کار قضایی دارن ولی وارد نمیشن مگر برای خود یا اطرافیان

  • دارا
   ۵ ۰

   شما اگر سواد داشتی به مشتکی عنه نمیگفتی متشاکی!😐😂

  • جواد
   ۰ ۰

   سلام شما هم اگر با ادب و با سواد هستید
   فارغ از بکار بردن فعل جمع ، حداقل یه مطالعه ای داشته باشین که جمله و فعل را در زمات صحیح صرف نمایید

 • محسن
  ۴ ۰

  بنظرم این موسسات حقوقی که دکون باز کردن باعث این افتضاح هستن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تصمیمی عجولانه و ناصواب.به جای پیشرفت پسرفت کردیم نتیجه اش را سالها بعد خود قوه قضاییه خواهد دید.

 • سید
  ۰ ۲

  مگر پزشکی یک رشته تخصصی نیست کانون وکلا که باید نام آن را به سازمان نظام وکالت تغییر داد باید مثل برخی رشته های تخصصی مثل پزشکی و مهندسی و .. بمحض فارغ‌التحصیلی دانشجو، با عضویت وی در این سازمان پروانه وکالت برای فارغ التحصیل صادر نماید.

 • حسام
  ۳ ۰

  جناب آقای کارشناس حقوقی... دهقان عزیز... کدوم جامعه ی بیکار حقوق؟ سال گذشته کل شرکت کنندگان آزمون مرکز وکلا صد هزار نفر بود با احتساب اونایی که مدرکشون کامل نبود،پایان خدمت نداشتن، کارمند بودن، بازنشسته بودن،... اونوقت شما بخاطر بی سوادی خودتون و اینکه جسارت قبول شدن رو ندارین میخواین وکالت رو تبدیل کنین بقالی... واقعا متاسفم برا شما و برا مدیر این سایت

 • ناشناس.....
  ۱ ۱

  بجای این قانون اونایی که به فکر اشتغال فارغ التحصیلان حقوق بودن بودن میدونستن یه چیزی مثل دفتریار برای سر دفتر رو با عنوان وکیل یار برای وکلای پایه یک اجباری و الزامی میکردند که هر وکیل موظف باشه یک نفر از میان فارغ التحصیلان حقوق رو بعنوان وکیل یار و از میان اشخاصی که از مجاری کانون یا مرکز تایید شده معرفی کنه و این شخص هم بتونه تو جلسات شورای حل اختلاف یا برخی ازمحاکم زیر نظر وکیل جهت دفاع شرکت کنه و .......

 • ناشناس
  ۴ ۰

  چرا ورودی ها را کاهش نمیدن؟ ورودی به مقطع کارشناسی حقوق اگر کاهش یابد تمام مشکلات حل میشود. بحث اشباع شدگی در مورد تمام رشته ها وجود داره. حالا در برخی رشته ها کم ر برخی رشته بیشتر.باید برنامه ریزی مناسب صورت گیرد.

 • داود
  ۱ ۳

  درود بر شرفتون که به این انحصار پایان میدید.البته که به نفع بعضیها نیست.

 • محمد
  ۱ ۳

  واقعا طرح خوبی است ،وکالت باید از انحصار خارج بشه هم قشر تحصیلکرده حقوق کاری بدست میاورن وهم مردم میتونن با هزینه مناسب تر وکیل بگیرن آخه خیلی از مردم با هزینه های سرسام آور وکلا استطاعت وکیل گرفتن ندارند .

 • ناشناس
  ۱ ۳

  انشالله کسب کار بشه اینا انحصار کردن بسه دیگه ارث باباتون نیست ک

 • صبح
  ۶ ۰

  وکیل بی سواد یعنی از بین رفتن جان وابرو ومال مردم حالا هی دانشگاه ازاد ورودی رشته حقوق رو زیاد کنه واز اون طرف فشارش رو به کانون وکلا بیارن

 • مریم
  ۲ ۲

  شماروبخدا سهمیه پزشکی روهم اضافه کنید این همه جوان بااستعداد چراباید پزشکی انحصاری باشه وبرای رفتن به دکتر شش ماه دیگه وقت بدن یک کارخدماتی هست سهمیه اونو بالا ببرید بسه دیگه پزشک‌ها ی تریلیاردر

 • هموطن
  ۰ ۲

  بالاخره اقایون یک کار کردن البته اگر بتوانند جلوی گرگهای کانون بایستند

 • عبدالله
  ۰ ۱

  اگر مبنا طرح سوال سخت باشد و احراز توانایی وکلای جدید قانون گذار اجباری کند وکلای قدیمی برای ابقای صلاحیت شان خودشان هم هر 5 سال ملزم به شرکت در آزمون های خودشان باشند آنوقت صداقت شان معلوم خواهد شد ببینید 5 در شان هم در این آزمون قبول نخواهند شد اسمش هم بگذارید اثبات ابقای صلاحیت. اگر توانایی علمی بهانه اشان است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تست زدن نشانه باسوادی نیست طرح سوال سخت هم هنر نیست ،مردم منتظر اجرای این طرح هستند ،چون وکلا حاضر به پاسخگویی سلام مردم هم نیستتد وکلا حتی اجازه تاسیس موسسه حقوقی به دانش آموختگان حقوق را نمی دهند.

 • سعید
  ۰ ۰

  سلام اونایی که میگن خروج موضوعی داره به حرفهای امروز رییس کانون توجه کنن گفتن شکایت میکنیم از قانون تفسیری مجلس و شورای نگهبان به قوه قضاییه،
  خب اگر نظر به نفع شما بود و خروج موضوعی داشت شکایت برای چی؟؟؟؟
  😁😁😁
  حالا اون هیچ ،قوه قضاییه میخواد قانون تفسیری مجلسو باطل کنه؟؟
  مگه داریم؟ کجای قانون گفتن بگین ما هم یاد بگیریم!!
  اینها اقرارات امروز ۱۶ اسفند ریاست محترم کانون وکلا هست😁😁😁