کد خبر 508710

محمدجواد حجتی کرمانی:

کمک‌های ایران به "جبهه مقاومت" اسراف و تبذیر است

حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی با استناد به دیدگاه حضرت علی(ع)، به دلایل تبعیض و فاصله طبقاتی در جامعه اشاره کرد و گفت: تبعیض و شکاف طبقاتی که هر روز در جامعه بیشتر می شود در واقع به این دلیل است که ما با همه ادعاهایی که در رسانه ها، منابر و سخنرانی ها و… داریم و گوش فلک را پر کرده ایم که ما دولت اسلامی و شیعه علی(ع) هستیم، روند جامعه و اداره کشور در عرصه های مختلفی مطابقت با سیره حضرت علی(ع) نداشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی درباره سیره امیر مومنان علی(ع) در رسیدگی به محرومان و نیازمندان،‌ اظهار کرد: سوالات مطرح شده شفقنا به طور خاص در مسائل اقتصادی و محرومیت زدایی است، دقیقاً آنچه در جامعه امروز دست به گریبانش هستیم و به شدت وحدت جامعه را متزلزل کرده و به این جهت به گروه‌های بسیاری ستم می شود. بنده ضمن تشکر از این خبرگزاری متعهد، مسئول، پرطرفدار و میانه رو و با تشکر از کسانی که این سوالات را مطرح کردند، عرض می کنم که سیره امام علی(ع) ابعاد مختلفی دارد که یک بُعد آن دیدگاه امیرالمومنین علی(ع) و عملکرد حضرت در مورد زندگی اقتصادی مردم و رفع محرومیت و فقر از جامعه است.

وی ادامه داد: حضرت علی(ع) درخصوص رسیدگی امور معیشتی مردم، محرومان و نیازمندان کلام گوهر باری دارند؛ امام علی(ع) فرمول اصلی و فلسفه فقر و دلیل پیدایش آن را در این کلام کوتاه بیان کردند و فرمودند: «ما رأیت نعمه موفوره الّا و فی جانبها حقّ مضیّع؛ من هیچگاه ندیدم جایی نعمت فراوانی باشد مگر آنکه در کنارش حقِ ضایع شده ای هم هست.» یعنی نعمت های فراوانی که در دست عده ای هست بخاطر اینست که عده زیادی از این نعمت ها محرومند و حقشان ضایع شده است.

وی با استناد به دیدگاه حضرت علی(ع)، به دلایل تبعیض و فاصله طبقاتی در جامعه اشاره و تصریح کرد: تبعیض و شکاف طبقاتی که هر روز در جامعه بیشتر می شود در واقع به این دلیل است که ما با همه ادعاهایی که در رسانه ها، منابر و سخنرانی ها و… داریم و گوش فلک را پر کرده ایم که ما دولت اسلامی و شیعه علی(ع) هستیم، روند جامعه و اداره کشور در عرصه های مختلفی مطابقت با سیره حضرت علی(ع) نداشته است و باعث شده که این نعمت موفوره بسیار و حق مضیع زیادتر شود.

حجت الاسلام والمسلمین حجتی کرمانی افزود: در حال حاضر افراد بسیاری درباره فاصله طبقاتی که در جامعه مشهود است، صحبت می کنند و اعلام می نمایند فاصله قشرها، طبقات و دهک های جامعه روزبه روز بیشتر می شود به طوری که امروز عده زیادی و اکثریت مردم از بسیاری نعمت هایی که به وفور در اختیار عده قلیلی هست، محروم شده اند، اما اگر از ابتدای انقلاب در عمل تابع مولا علی(ع) بودیم و همین یک جمله کوتاه امام علی(ع) را نصب العین خودمان قرار می دادیم و در سیاست اقتصادی و عمل به کار می گرفتیم، هیچ وقت فاصله طبقاتی این چنین افزایش نمی یافت.

شکاف طبقاتی امروز به دلیل اسراف و تبذیرهای پیدا و ناپیدای ماست

وی بیان کرد: بنده شاهد بودم در سمینارها و سفرهای مختلف اعم ازسمینار وحدت اسلامی، سفرها و مهمانی های رسمی دولتی، پذیرایی از مهمانان خارجی و همچنین در مناسبت های مختلفی چون سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، مراسم ۲۲ بهمن  و حتی سفر معنوی حج، در مواردی پول هایی گزاف خرج می شود در حالی که برخی از مردم فقیرند. ما با عنوان بزرگداشت نام اسلام و تشیع و کمک به فلان نهضت آزادی بخش و امثال اینگونه موارد، این خرج ها را می کنیم، اما من معتقدم با وجود فقر باید در میزان و اولیت بندی این هزینه ها تامل بیشتری می کردیم و شکاف روشن و فاحش امروز به دلیل اسراف و تبذیرهای پیدا و ناپیدای ماست.

امام علی(ع) به مساله «فقر» توجه ویژه داشت چرا که ریشه بسیاری از مشکلات و معضلات فقر است

وی به توجه ویژه حضرت علی(ع) به عنوان زمامدار نسبت به مسایل اقتصادی جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: از جمله مسایلی که مولا علی بن ابیطالب در دوره زمامداری توجه ویژه ای به آن داشت، مساله فقر بود چرا که ریشه بسیاری از معضلات و مشکلات «فقر» است . لذا در  روایات آمده «کاد الفقر ان یکون کفرا؛ فقر باعث کفر می شود.» یا طبق ضرب المثل فارسی «شکم گرسنه ایمان ندارد» حتی والد من رحمه الله علیه در این موضوع اصطلاحی داشتند و می گفتند: «اول وجود، بعد سجود» یا در روایت دیگری اشاره شده «لولا الخبز ما عبد الله؛ اگر نان نباشد و مردم سیر نباشند نمی توانند بندگی خدا را انجام دهند.»

وی گفت: طبق تعلیمات دینی «اقتصاد» مساله اصلی است، اما همه مطلب این نیست: یکی از مشکلات ما این است که سیاست علوی (ع) در رابطه با جنگ، دشمن و عفو کسانی که به حریم ایشان تجاوز می کردند و رفتاری که با دشمن داشتند را فراموش کرده ایم. این سیره حضرت به مرور زمان در بسیاری از علملکردها نادیده گرفته شد چنانکه امروز بسیار برخلاف سیره حضرت علی(ع) عمل می کنیم.

وی بیان کرد: رفتار حضرت علی(ع) نسبت به خوارج زبانزد خاص و عام است، حضرت هرگز بودجه این گروه از بیت المال را قطع نکرد حتی تا آنها شمشیر نکشیدند، امام از آغاز کردن جنگ خودداری نمود. امام علی(ع) در مورد خوارج که به نام اسلام با ایشان دشمنی می کردند و به حضرت می گفتند «قاتلَهُ اللّه‌ ما افْقَهَهُ؛ تو کافر هستی و خداوند تو را بکشد» فرمود: «لَا تَقْتُلُوا الْخَوَارِجَ بَعْدِی؛ بعد از من خوارج را نکشید.» حتی زمانی که یک خارجی در مقابل امام گفت: «قَاتَلَهُ اللَّهُ کَافِراً مَا أَفْقَهَهُ-  فَوَثَبَ الْقَوْمُ لِیَقْتُلُوهُ» عده ای از اصحاب حضرت به سوی او یورش بردند تا او را از بین ببرند که علی(ع) فرمود: « رویدا انَّمَا هُوَ سَبٌّ بِسَبٍّ أَوْ عَفْوٌ عَنْ ذَنْبٍ‌؛ آرام گیرید، پاداش دشنام، دشنام است یا بخشیدن گناه!» در حقیقت حضرت علی(ع) به همگان عفو و بخشش را می آموزد که حقیقتاً خودِ حضرت هم در عمل بر این اصل پایبند بودند.

حجت الاسلام والمسلمین حجتی کرمانی ادامه داد: متأسفانه بسیاری از ما این بُعد از زندگی حضرت علی(ع) را نیز به طور کلی فراموش کردیم. باید متوجه باشیم که چه بسیار دشمنی های پیدا و پنهان دشمنان انقلاب اسلامی معلول این است که در موارد مهمی از سیره پیغمبر(ص) و امام علی(ع) در رابطه با دشمن در سیاست خارجی صرف نظر کردیم و پشت گوش انداختیم و به سلیقه خودمان عمل می کنیم، سیاست زده و تابع سیاست روز و گرفتار پیچ و خم های سیاسی جهانی شدیم و اصل «نه شرقی، نه غربی» را فراموش کردیم و در تعامل های جهانی در یک جبهه علیه جبهه دیگر نقش بازی کردیم.

وی به ریل گذاری و راه نادرستی که در حل مشکلات کشور انتخاب شده، اشاره و اظهار داشت: انشاء الله خداوند از گناهان ما بگذرد و بسیاری از بزرگان ما را بیدار کند تا از امسیر های اشتباهی که بر روی آن ریلگذاری نادرستی کردیم و همچنان هم این راه را ادامه می دهیم، بازگردیم. به دلیل همین ریل گذاری و مسیر اشتباه هر روز گرفتاری های خارجی، فقر اقتصادی، فاصله طبقاتی و تبعیض افزایش یافت و وحدت ملی، دوستی و محبت در جامعه صدمه دید و از بین رفت و تفرق، دشمنی، افتراق و تشتت افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه برخی رسانه ها و منابر به شدت وحدت اولیه انقلاب را منکوب می کنند و مدام به افراد داخل و خارج می تازند و دشمن تراشی می کنند که همین دشمن تراشی در داخل و خارج یکی از علل  گرفتاری های مادی و معنوی است که با آن درگیریم.

عملکرد در داخل یکی از علل اصلی مشکلات و گرفتارهای اقتصادی و معیشتی

حجت الاسلام والمسلمین حجتی کرمانی یکی از علل اصلی مشکلات و گرفتارهای اقتصادی و معیشتی را عملکرد در داخل دانست و گفت: در ایجاد مشکلات و گرفتاری ها منکر توطئه های دشمنان نیستم، اما خداوند در قرآن می فرماید: «عَلَیْکُمْ أَنْفُسَکُمْ» پیغمبر اکرم(ص) نیز فرمودند: «علیکم بالجهاد الاکبر» متأسفانه جهاد اکبر یعنی جهاد با نفس را فراموش کردیم و مدام از دشمنان خارجی و توطئه های آنان سخن می گوییم در حالی که علت اصلی بسیاری از گرفتاری ها خودمان هستیم. باید توجه داشته باشیم که توطئه دشمن در میان ملت و دولتی اثر می کند که زمینه داشته باشد و متأسفانه ما این زمینه ها را داریم و با ضعف مزاج در اداره کشور مواجه هستیم به همین دلیل گاهی حتی در برخی ارگان های امنیتی، دشمن نفوذ می کند که گاهی خبرهایش را می شنویم که دستگیر می شوند و یا برخی اعدام می شوند و گاهی هم از کشور فرار می کنند.

وی در مورد راهکار رفع مشکلات معیشتی مردم و به حداقل رساندن محرومیت در کشور، گفت: همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند؛ باید خودمان را تقویت کنیم، ولی راه تقویت این نیست که مدام در سخنرانی ها از دشمن و دشمنی ها بگوییم بلکه راه تقویت این است که همه مردم را وارد عرصه های مختلف کنیم و به همگی به طور یکسان نگاه کنیم و تفرقه هایی که در صدر و ذیل وجود دارد از بین برود و همه کسانی که از قطار انقلاب پیاده شدند را مجدداً دعوت کنیم تا آشتی ملی صورت بگیرد. همه ما از مسلمان و غیر مسلمان و هر گرایش فکری و سیاسی اهل یک کشورهستیم و در سود و زیان آن شریکیم. چرا باید تا این حد با هم اختلاف داشته باشیم!؟

در عملکردهای خود بازبینی داشته باشیم و از خطاها دست برداریم

حجت الاسلام والمسلمین حجتی کرمانی در پایان گفت: امیدوارم خداوند به برکت میلاد پر افتخار امام علی(ع) در ۱۳ رجب و به برکت ماه های بزرگ رجب، شعبان و رمضان که ماه های تقرب به خداست، ما را بیدار و موفق کند و توفیق دهد تا علاوه بر دعا و توبه، در عملکردهای خود بازبینی داشته باشیم و از خطاها دست برداریم و به راه راستِ رفاقت، دوستی، اتحاد و محبت باز آییم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر