کد خبر 504929

در نامه واعظی به نوبخت مطرح شد؛

درخواست کمک ۱۰۰۰میلیارد تومانی به صندوق بازنشستگی هما

رییس دفتر رییس‌جمهور طی نامه‌ای به محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه خواستار مساعدت برای کمک ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به صندوق بازنشستگی ایران‌ایر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهوری طی نامه‌ای به شرح زیر خطاب به محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهوری خواستار مساعدت سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص درخواست ایران ایر برای تعیین ردیف بودجه و کمک 1000 میلیارد تومانی به این ایرلاین شده است؛

«به پیوست تصویر نامه شماره 193707/م خ مورخ 99/11/20 هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در خصوص «درخواست تعیین ردیف بودجه و کمک 1000 میلیارد تومانی به صندوق بازنشستگی هما» برای مساعدت ارسال می‌شود.»

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی تابستان 96 و در زمان انتصاب فرزانه شرفبافی شش ماموریت بازسازی ساختاری همه جانبه‌ هما اعم از حقوق، مالی، فنی و ناوگان و تجهیزات، به‌کارگیری مدیریت تحول تمام عیار در شرکت، افزایش کارایی‌ در حوزه ایمنی و استانداردهای پرواز، تکیه بر اصول مدیریت بازرگانی حاکمیت شرکتی و مدیریت حرفه‌ای،جلب رضایت مشتریان و تغییر ساختار بر اساس خرید هواپیماهای بُرد کوتاه را به وی محول کرد.

این در حالی بود که اوایل دیماه سال 96 رییس کمیسیون عمران مجلس در آیین ورود 2 فروند هواپیمای ای تی آر به ناوگان ایران‌ایربا اعلام این که هما برای تامین هزینه های جاری خود از ظرفیت های دیگر وزارت راه و شهرسازی استفاده کرده است، گفت: این کار (استقراض) در شان ایران ایر نیست.

فرزانه شرفبافی مدیرعامل اسبق ایران‌ایر نیز با تایید این مطلب  گفته بود: ماه گذشته (بهمن 96)‌ برای پرداخت حقوق بازنشستگان مجبور شدیم 20میلیارد تومان از سازمان بنادر استقراض کنیم. در تلاشیم بخشی از منابع مالی ایران ایر را تقویت کنیم.

وی تاکید کرد: در این راستا با استفاده صحیح از ناوگان و قیمتگذاری صحیح بلیت های پروازی  افزایش درآمدهای ایران ایر را شاهد خواهیم بود. به این ترتیب  می توانیم  به تعهدات خود عمل کنیم.

 نیمه مرداد ماه امسال علیرضا برخور به‌عنوان مدیرعامل ایران‌ایر جانشین تورج دهقانی زنگنه شد. مکاتبه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با رییس دفتر رییس‌جمهور حاکی از آن است که طی 6 ماه اخیر اتفاق امیدوارکننده‌ای برای وضعیت مالی ایران ایر روی نداده است. مهم‌ترین دلیل متناسب نبودن دخل و خرج ایرلاین ملی، حدود 11 هزار بازنشسته است که ایران‌ایر حقوق آنها را پرداخت می‌کند.

با توجه به این مسئله، دولت باید اقدامات اساسی برای حل این معضل را در دستور کار قرار دهد و مُسکن‌های موقت از جمله تعیین ردیف بودجه فقط تا مدت کوتاهی می‌تواند مشکلات تامین منابع مالی را برای پرداخت حقوق بازنشستگان رفع می‌کند. به نظر می‌رسد بهترین راهکار منفک شدن صندوق بازنشستگی هما از ساختار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است.

شرکت هواپیمایی هما | ایران ایر , محمدباقر نوبخت , محمود واعظی ,

بیشتر بخوانید
ارسال نظر