کد خبر 504383

وزیر آموزش و پرورش؛

تدریس مجازی معلمان درجه بندی می‌شود

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۲.۵ تا ۳ میلیون دانش آموز ما امروز در شبکه شاد نیستند گفت: این امر می تواند دلایل متعددی داشته باشد. ممکن است برخی از آموزش فاصله گرفته باشند، برخی در منطقه ای زندگی کنند که اینترنت وجود ندارد و یا به ابزار هوشمند دسترسی نداشته باشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره اسقرار عدالت آموزشی در ایام کرونا گفت: عدالت آموزشی دو وجه وجود دارد، نخست آنکه دسترسی دانش‌آموزان به تدریس‌های باکیفیت و فاخر فراهم شده است.  هماهنگی و یکسانی محتوای آموزشی از مزایای این اتفاق است.

وی افزود: از این حیث یک گام بزرگ در جهت عدالت آموزشی برداشته شده است. اینکه چه تعداد به اینترنت دسترسی ندارند می توان گفت که ۲.۵ تا سه میلیون دانش آموز ما امروز در شبکه شاد نیستند که می تواند دلایل متعددی داشته باشد. ممکن است برخی از آموزش فاصله گرفته باشند، برخی در منطقه ای زندگی کنند که اینترنت وجود ندارد و یا به ابزار هوشمند دسترسی نداشته باشند.

آخرین وضعیت آموزش دانش آموزان در ایام کرونایی

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اعزام تیمی به مدارس سراسر کشور و بازرسی از وضعیت آموزش گفت: بیش از ۲۸۷۰ مدرسه بازدید شده اند و نتایج نشان می دهد که ۲۰ درصد از این دانش آموزان از طریق بسته های آموزشی خودآموز، کار آموزش را دنبال می کنند. سه دهم درصد در جمعیت ۶۰۰ هزار نفری دانش آموزان که مورد پرسش در این طرح قرار گرفتند، امر آموزش را دنبال نمی کنند که ماموریت دادیم با خودشان و خانواده هایشان تماس بگیرند و آنها را به آموزش برگردانند.

خدمات خاموش معلمان در روزگار کرونایی

حاجی میرزایی ادامه داد: باید از معلمان به واسطه اقداماتی که در این ایام انجام دادند قدردانی کرد. خدمت کادر درمان محسوس است اما خدمات معلمان خاموش است. این کار برای معلمان نسبت به آموزش حضوری، پیچیدگی و سختی بیشتری دارد. هرکسی که یک مجموعه کوچک را اداره کرده پیچیدگی کار آموزش و پرورش در سطوح مختلف را در ایام کرونا درک می کند.

وی درباره اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات معلمان گفت: معلمان به عنوان قشری که پایدارترین تصویر را برای ساختن آینده دارند باید امنیت شغلی داشته باشند که به طرق مختلفی باید دنبال شود که ارتقای معیشت، آرامش، ارائه خدمات رفاهی، به روز رسانی دانش و توانمندی آنها از این جمله است. برای ارتقای معیشت تلاش کردیم و فاصله میان حقوق معلمان با سایر کارکنان دولت را کم کنیم.

تعیین تکلیف وضعیت شغلی ۱۰۰ هزار نفر

تدوین محتوای آموزش مجازی

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: همچنین در سال جاری وضعیت شغلی بیش از ۱۰۰ هزار نفر را از طریق ورورد به دانشگاه فرهنگیان یا تبدیل وضعیت تعیین تکلیف کردیم. بیش از ۳۰۰ مرکز رفاهی افتتاح شد و وضعیت خدمات بیمه تکمیلی فرهنگیان را بهبود دادیم. برای آموزش معلمان در شرایط کرونا نیز دوره های ضمن خدمت برگزار شد.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه مهارت معلمی را برای تدوین محتوای آموزش مجازی افزایش دادیم، درباره روند اجرای بسته های تحولی معاونت ها گفت: در راستای اجرای سندتحول بنیادین، بسته های تحولی طراحی شد و به اجرا در آمد. یکی از این بسته های تحولی آموزش مهارت به دانش آموزان بوده است که اقداماتی در این راستا انجام شده از جمله اینکه ۶۰ مهارت مرتبط قابل آموزش در فضای مجازی را شناسایی کردیم.

وی ادامه داد: در هراستان یک منطقه را معین و مدارسی را برای آموزش عملی، تجهیز کردیم. هرچند کرونا محدودیت هایی ایجاد کرد اما کار را با جدیت دنبال می کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه همچنین اکنون تشکل های دانش آموزی به دنبال آن هستند که هرکدام یک دانش آموز را به یکی از نقش های اجتماعی هدایت کنند گفت: به عنوان مثال ۲۸ هزار نفر در سطح کشور در مجلس دانش آموزی عضو شده اند. بناست دانش آموزان به قابلیت های پرورشی مانند تفکر خلاق، قدرت حل مسئله و ... تجهیز شوند.

حاجی میرزایی در ادامه با بیان اینکه شاد یک مولود چندماهه است و در این مدت رشد سریعی داشته است گفت: با توسعه قابلیت ها شاد به یک امکان و بستر قدرتمند برای آموزش غیرحضوری تبدیل شده است. اکنون این امکان وجود دارد که با مدیران مدارس به صورت مستقیم گفت وگو کنیم. بنده هرهفته با مدیران مدارس یکی از استان ها در شبکه شاد گفت وگو می کنم.

درجه بندی تدریس مجازی معلمان

وی افزود: اخیرا در ورژن جدید شبکه شاد، دسترسی به شاد از طریق نسخه وب فراهم شد. ظرفیت دیگری که فعال شده این است که به معلمان فضایی می دهد که بتوانند تدریسشان را در هرپایه ای خواستند انجام دهند و به اشتراک بگذارند. این تدریس ها درجه بندی می شود.

وزیر آموزش و پرورش به وضعیت سوادآموزی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: در جمعیت بالای شش سال از نرخ ۴۷.۵ درصد میزان باسوادی به ۹۰ درصد رسیده ایم. البته جمعیت هدف سازمان نهضت سوادآموزی ۱۰ تا ۴۹ سال است که میزان باسوادی در این سنین ۹۶ درصد است. 

وی افزود: در حوزه فضاهای آموزشی نیز دسترسی به فضای تربیتی، رفاهی و فرهنگی را توسعه دادیم. در دولت تدبیر و امید در هشت سال گذشته، هر روز ۲۸ کلاس درس احداث شده و میزان فضاهای ورزشی ۲ برابر شده است.

حاجی میرزایی ادامه داد: بیش از ۳۰۰۰ مدرسه شبانه روزی در مناطق محروم برای جمعیت لازم التعلیم داریم و  در پیش دبستانی از سال ۹۲ از نرخ ۳۸ درصد پوشش پیش دبستانی‌ها به بالای ۷۶ درصد رسیدیم. در سال گذشته بیش از یک میلیون نفر نوآموز داشتیم که در این دوره بودند.

وی درباره زمان اعلام نتایج مرحله دوم استخدام حق التدریسی‌ها و نهضتی‌ها گفت: ما از سه طریق نیرو می‌گیریم؛ از طریق دانشگاه فرهنگیان، ۲۸ هزار نفر از طریق سازمان امور اداری استخدامی، ۳۰ هزار نفر ردیف جدید استخدامی که این افراد براساس سوابق خود تبدیل وضعیت خواهند شد.

وی افزود: در قانون مشخص شده افرادی که آموزش دهنده سوادآموزی بودند باید آزمون می‌دادند که آزمونشان برگزار شد اما تمام افرادی که از این طریق جذب می‌شوند باید یک سال در دانشگاه فرهنگیان آموزش ببینند و امتحان دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مصطفی
  ۱۶ ۲

  تعطیلمون کنید خسته شدیم از ماسک

 • ناشناس
  ۴ ۳

  آقای محترم پسر منم نزدیک بود بی شاد باشه چ مملکتی داریم شما اصلا خبر دارید قیمت گوشی چنده؟ منکه ندارم از کجا بیارم شما مگه وام دانشجویی ندارید وام دانش اموزی بدید مگه اینجا ژاپن هست گوشی من فقط ی برنامه بیشتر نداره وقتی همسرم نداره بگیره من چ کنم می فهمید پسرم جز شاگردهای ممتازه اما گوشی نداریم متاسفم که از پیشرفت چیزی نمیدانید

 • ناشناس
  ۲ ۱۱

  اموزش مجازی به درد نمی‌خوره 🥲🥲😙

 • امین اقلیدوس
  ۲ ۰

  چرا در برخی شهر ها استان لرستان تبلت پخش می شود لطفا در روستا های بخش میربگ جنوبی هم پخش شود روستای یوسف اباد بخش میربگ جنوبی دلفان لرستان و بعضی از همکلاسی های ما درس بلد نیستند لطفا رسیدگی شود

 • معلم عشایری
  ۲ ۱

  باسلام. ما آموزگاران عشایری حتی در دوره اپیدمی کرونا در سخت ترین شرایط وکمترین امکانات بهداشتی و محیطی آموزش حضوری را انجام میدادیم. الان هم از ماه بهمن تمام وقت با وجود سرمای شدید ویخبندان در منطقه و برف وکولاک وراهبندان به انجام وظیفه خود ادامه می دهیم. ولی افسوس که می خواهند فوق العاده سختی کار ما را با معلمان شهری که امسال فقط درخانه نشسته واز طریق مجازی به امر آموزش پرداختند وسرما وکولاک وراهبندان ومشکلات دیگر را متحمل نشدند یکسان پرداخت شود ودر واقع سختی کار ما را که مبلغی ناچیز وچیزی کمتر از 180 هزار تومان است به نصف تقلیل دهند. این در حالی است که ما علاوه بر مشکلاتی که ذکر شد. مبلغی بیشتر از مبلغ ذکر شده به راننده ماشین کرایه پرداخت میکنیم. از دست اندر کاران حوزه خبر خواهشمندیم این اعتراض ما را به گوش مقامات مسئول برسانند که این مبالغ ناچیز را از حکم ما حذف نکنند. این کسری علاوه بر حذف تفاوت تطبیق به مبلغ ـ110 هزار تومان است که هفته گذشته به دستور وزارت محترم آموزش وپرورش آنهم در دهه مبارکه فجر از حقوق فرهنگیان عزیز ومظلوم کسر گردید. عاجزانه درخواست یاری وهمکاری داری. با تشکر.

  • ناشناس
   ۴ ۰

   آموزش مجازی به مراتب سخت تر از آموزش حضوری است • بی نام
  ۹ ۱۷

  چرا از مادران بدبخت و بیچاره قدردانی نمیکنید که از شهریور تا الان یه بند داریم بچه ها رو آموزش میدیم بدون هیچ چشم داشتی 😡😡😡

  • ناشناس
   ۴ ۰

   مسئولین باید از شما به خاطر این که از بچه خودتون مراقبت می کنید تشکر کنند؟؟؟
   مسئولیت بچه و آموزش و پرورشش به عهده خانواده است در مرحله اول. همسرتون باید ازتون قدردانی کنه به خاطر زحمات، وگرنه بچه ای که به دنیا آوردید رو باید بزرگ هم بکنید و مسئولیتش با شماست نه هیچ ارگان دیگه ای.

 • ناشناس
  ۵ ۳

  سلام امتحان های نوبت دوم حضوریه؟

 • دهقانی از شهرستان بیضا
  ۷ ۲

  سلام والا اینا همشون دروغ میگن
  اگه راست میگن خوب بعد از یک سال حق معلم را بدن.

 • یه معلم
  ۲ ۶

  باسلام یکی نیس تواین کشور این وزیر آموزش پرورشو بازخواست کنه؟ بخدا سال 91و 92 تا98 نهضت فعالم آزمون جهاد دادم قبولم ازمون تیرماه نهضت قبولم از98 حق التدریسم وزیربه اداره کل استان آذربایجان‌شرقی دستور داده اقا اینا که امتحان دادنو قبولن مشمول نمیشن اینا تک دوره ان؟ این وزیر باید پاسخگو باشه من بجای سرکلاس رفتن راهی بیمارستان شدن

  • ناشناس
   ۱ ۱

   چی نوشتی؟

 • معلم استان آذربایجان‌شرقی
  ۵ ۲

  جناب وزیر این مملکت بی صاحبه؟ ازمون نهضت میگیری قبول میشیم ومنتظردعوتنامه دوره فرهنگیانیم به اداره کل دستورمیدی ایناتک دوره ان مشمول استخدام نیستن؟ اقا مگه قبل ازمون نمیدونستی تک دوره ام؟ کجا گفتی مشمولین تک دوره رو سرکارگذاشتیم؟

 • بهنام غلامی
  ۸ ۱

  خودتون هم می فهمین چکار میکنید با این مملکت،
  گند این کار ها چند سال آینده مشخص می‌شود
  ننگ بر شما

 • آموزگار
  ۱۵ ۴

  معلم ها از دست شما و این همه دستورالعمل و برنامه که تحمیل می کنید خسته شده اند، ما با این همه دانش آموز حتی برای بررسی تکالیف وقت کم میاریم، شما هم به جای اینکه قدردان باشید سنگ جلوی پایشان می اندازید. من خودم به خاطر از دست رفتن بینایی و کم گذاشتن برای خانواده به دلیل کمبود وقت، از شما نمی گذرم😡

 • ناشناس
  ۱۹ ۳

  وزیر بی لیاقت فاصله حقوقی فرهنگیان را با کی کم کردی
  نمی فهمی یا خودت را به نفهمی میزنی
  سایر ادارات زیر ۲۰ میلیون نمی گیرن
  فرهنگی با مدرک دکترا با۳۰ سال سابقه ۷ میلیون دریافتی داره

 • علی اکبر مینا
  ۳ ۱

  یه سری دانش آموز هم به بازار ناصرخسرو رفتن ‌‌‌‌(دارو فروشان)مَشغول بکار شدن مبارکه جناب وزیر

 • ناشناس
  ۱۵ ۲

  سلام لطفا ب گفته خودتون عمل کنید ۱۵روز تو تابستان زودتر شروع کردیم اضافه کاری شامل میشه نت ب معلم ی بار دادید امسال وارد ترم دوم شدیم هم پول نت میدیم هم هفته ای دوروز با ماشین های مسافرکش ب مدرسه میریم با هزینه بالای۲۰تومن روزانه چرا نت تکرارنشد چراپایان سال هست اون اضافه کاری صحبتی ازش نمیشه ۳شیفت کارمیکنیم

 • احمد
  ۹ ۰

  والا ما متوجه نشدیم .چیزی از تیتری که نوشتید نوشته بودید؟

 • ناشناس
  ۷ ۱

  سلام
  دانش آموزان روستایی حضوری هستند توی شاد نیستند

 • ناشناس
  ۱ ۴

  آقای وزیرکی به مدارس سرزدی ببینی معلم هاچه جوری تدریس می کنن اکثرمعلم هامطالب رومخصوصادردرس ریاضی اشتباه به دانش آموزان یادمی دهندچندسال پیش وقتی یک اشتباه معلم رااتفاقی به ناظم مدرسه نشان دادم فقط گفت متاسفم هرسال این اتفاق داره تکرارمیشه ومعلم های بی سوادوآموزش های پرازاشکال نمی خوادآموزش وپرورش روبروزکنی کمترین کاری که می تونی انجام بدی اینه که ازمعلم های باسواداستفاده کنی وبرکارآنهانظارت داشته باشی

 • مریم معززطاهری
  ۰ ۱

  چی میشد اگ ما نهمی هارو هم غیر حضوری میکردید اگ شما جای ما نهمی هابودید و شمارو با نمره کم و معدل کم و حضوری بودن خیلی خلی سخت گرفتن تهدید میکردن و شکنجه روحی میشدید حالتون مث ما خوب نبود

 • R mahdi
  ۰ ۲

  ببینم دیگه چیا بلدی ! آی ماشاالله. خیلی هنر منده

 • زهرا
  ۰ ۰

  من نهضتی هستم.جهاد قبول شدم. آ زمون داخلی هم قبول نشدم.آ قا با چه میسنجید معلمهارو.بنده دو سال هست در مدرسه مشغول هستم همکار رسمی دارم با سابقه بالا نه کلاس داری نه علمش چیزی بیشتر از من نداره .سنجیدن شما با یک آ زمون داخلی درست نیست.تازه همین همکارای تربیت معلم خودشون تعحب میکنن که سابقه ما چقد کم هست و چقد توانا هستیم

 • زهرا
  ۱ ۰

  من الان دو سال در مدرسه هستم دو دوره هم نهضت بودم.الان دانشگاه فرهنگیان به چه درد من میخوره.من که دیگه کلاسداری رو به صورت تجربی یاد گرفتم.فرهنگیان رو قبل از ورود به مدرسه باید میزاشتن نه الان .

 • حق اتدریس نهضتی
  ۰ ۰

  با سلام و خسته نباشی به وزیر محترم اموزش وپرورش ما معلمعان روستایی کلاس حضوری برگزار میکنیم از شما میخواهیم که هر چه زودتر ما نهضتی های قبل 91رو مجوز دانشگاه فرهنگیان صادر کنید با تشکر

 • الهام
  ۱ ۰

  شعار بسه جناب وزیر..اون ۱۵ روز شهریور را که زودتر به مدرسه رفتیم و هزینه اینترنت هامون رو کی حساب میکنه..این همه از چشمهامون مایه گذاشتیم اخرش خانواده ها هم میگن ما خسته شدیم با بچه مان..انگار که معلم خصوصی برای بچشون گرفته بودند و انگار که این بچه مال معلمه و پدر و مادر منت بر سر معلم میگذارند..متاسفم از این همه ناسپاسی..هم از مسئولین با حقوقهای پایین معلمی و هم از ناملایمتی بعضی خانواده ها

 • مریم
  ۰ ۰

  سلام لطفا برای اموزش دهندگان نهضت سواد اموزی بعد ۹۲ هم فکری کنید عمرمون رفت برای نهضت مگه ما با قبل ۹۲ چه فرقی داریم؟

 • عبدالله
  ۲ ۰

  وزیر خداییش چند روز سر کلاس تدریس کردی ؟ اصلا می فهمی خودت چی میگی؟؟؟

 • م
  ۱ ۰

  من حق التدریس با ماهی یک میلیون حقوق رفتم گوشی قسطی خریدم برا آموزش بچه ها . مجبور شدم . حالا از کجا بیارم بخورم . نامرد

 • امیر محمد شفاهی
  ۲ ۲

  امتحان اخر سالم غیر حضوری کنید ممنون میشویم

 • Teacher
  ۰ ۰

  ارزو داشتم یکبار جواب سوال یا سر تیتر رو ایشون میداد ..همش طفره میره یا همون حرفی 10 سال پیش میزد دوباره تکرار میکنه ..فاصله حقوقی رو کم کردیم

 • لیلا
  ۱ ۱

  سلام من بااین چشای خسته وفکرمشغول چگونه امتحان دانشگاه بدم خواهر شهید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  الان امتحانات نوبت دوم یازدهم حضوریه؟

 • ناشناس
  ۴ ۰

  باسلام واقعا برنامه شاد از لحاظ بروز رسانی اکثر روزها مشکل داره ماشاا...مصرف اینترنت بالاس من آموزگار مدرسه غیر دولتی که شب وکارم شد فقط ضبط فیلم وتولید محتوا حقوق ماهیانیام بیشترش به نت میره هفته ای ۱۰ گیگ مصرف میکنم حالا قضاوت باخودتون......

 • ناشناس
  ۴ ۱۶

  من بعنوان معلم از این شرایط رضایت دارم. و کمال همکاری را دارم

  • ناشناس
   ۱۰ ۱

   فک نکنم معلم باشی

 • ناشناس
  ۲ ۰

  من که درسم تو مدرسه خوب بود الان وضعیت درسیم خیلی بد شده دیگه خدا به داد اونایی برسه که ضعیفن
  واقعا چجوری میخواین کنکور بگیرن😑

 • ناشناس
  ۶ ۱۳

  معلمها چه کار میکنند اگه ما مادرها بابچه ها کار نکنیم. معلم ها فقط حقوق مفت میگیرند ما راضی نیستیم

  • ناشناس
   ۳ ۰

   معلم اصله شما مادرا سخنایه معلمان رو فقط به بچه هاتون می رسونید

 • ناشناس
  ۳ ۱

  یکم درک نمیکنین یعنی چی امتحانات حضوری من که دخترمو نمیفرستم یک بار کرونا گرفت بسمون نبود حالام شما

 • ناشناس
  ۴ ۱

  متاسفم برا تویی که اینقدر بیشعوری که میگی معلما حقوق مفت میگیرن .
  توهمون کبکی هستس که سرشو کرده لای برف .درجهالت خودت بمون.

 • یه قرون
  ۰ ۰

  والا با این نوناشون

 • ناشناس
  ۴ ۰

  متاسفم برا تویی که اینقدر بی فرهنگی میگی معلما حقوق مفت میگیرن .درجهالت خودت بمون .خدا شاهد همه چیز هست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام بعضی مدارس واقعا کار می گنن من بچم کلاس هفتم مدرسه غیر انتفاعی بردم گفتم بهتره ولی به ولله قسم فقط صبح تا صبح یه کلیپ میزراه معلم دیگه به امید خدا نه تماسی نه سوالی نه پرسشی به خدا اگر مدرسه بخواد می تونه به همین مجازی بهترین روش تدریس رو داشته باشه من دخترم با همین روش مدرسه بهترین تدریس رو هر روز داره ولی متاسفانه بعصی معلنین دلسوز نییستن

 • آراد
  ۱ ۰

  همه ی بچه ها اگه تلاش کنن میتونن درس بخونن تلفن همراه نباشه تلویزیون که هست اراده مهمه.

 • نفس بهرامی
  ۱ ۰


  الان باید مدارس تعطیل بشن چرا تا یکم اوضاع این بیماری بهتر میشه همه چیز رو باز می‌کنین صبر کنید تا مهار بشه 😪

 • ناشناس
  ۰ ۱

  سلام چراحالامدرسه روستای شرف ابادیزدبازه ودارن حضوری درس میدن ولی دخترم که نمیره مجازی درسش نمیدن مگه اختیاری نیس پس چراتومجازی درس نمیدن رسیدگی نیدلطفا

 • 😷😔
  ۰ ۱

  سلام اموزش مجازی به درد نمی خورد الان هزاران نفر دانش اموز گوشی یا برنامه شاد یا اینترنت ندارند وظیفه شما این بود که برای هر دانش اموز یک تبلت با یک سیمکارت مخصوص و اینترنت پرسرعت به دانش اموزان می دادید و والدین نمی توانستند اینستاگرام، تلگرام، واتساپ نصب کنند و دانش اموز هم نمی توانست بازی نصب کند و فقط برنامه شاد نصب میشد و بعد از تدریس مجازی باید تبلت را به مدرسه تحویل می دادند اما متاسفانه نه تنها اینترنت ضعیف است اینترنت شاد هم کار نمی کنند الان خیلی از دانش آموزان به علت نداشتن اینترنت و گوشی درس نمی خوانند