کد خبر 501097

دردسر امتحانات پرحاشیه مدارس برای معلمان و دانش آموزان

امتحانات دی ۱۳۹۹مدارس، متفاوت‌ترین آزمون در طول تاریخ آموزش و پرورش بود. دانش‌آموزان در داخل خانه از پشت تبلت، لپ‌تاپ و موبایل در امتحانات شرکت کردند؛ نه خبری از سالن طویل امتحانات بود و نه مراقبانی که ۶دانگ حواسشان به دانش‌آموز، برگه، نگاه‌ها و حرکات آنها باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری،  امتحاناتی که بعد از 4ماه و نیم آموزش از راه دور برگزار شد و حالا معلمان و کارشناسان از نتایج آن ناراضی‌اند و ارجاع دادن وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان کشور به آن را نامعتبر و با درصد خطای بالا گزارش می‌دهند. گزارش زیر روایت چند معلم از امتحانات، نحوه برگزاری آن، مواجهه دانش‌آموزان‌شان با آزمون مجازی و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش در برگزاری یک آزمون استاندارد است.

 روایت اول: حسین سازگار، معلم دروس عمومی از کرمان

من معلم دروس عمومی مانند انسان و محیط‌زیست، کار و فناوری، آموزش دفاعی، تفکر و سواد رسانه‌ای در یک مدرسه نمونه دولتی در یکی از شهرهای استان کرمان هستم. چون در طول سال تحصیلی از گستردگی تقلب در امتحانات کوچک کلاسی خبر داشتم و مطمئن بودم در امتحانات دی‌ماه تکرار می‌شود، شیوه آزمون‌ها را تغییر دادم تا حداقل بتوانم به ارزیابی درستی از وضعیت درسی دانش‌آموزانم دست پیدا کنم؛ مثلا در بعضی از درس‌ها، آزمون را کتاب باز گرفتم تا ببینم تسلط آنها به موضوعات درسی ارائه شده، چقدر است یا در برخی دروس دیگر، سؤالات را مفهومی طراحی کردم و به بچه‌ها گفتم صرفا برداشت خودشان را از مطلب ارائه شده در کلاس بدون اتکا به حفظیات بنویسند، اما متأسفانه در هر دو روش تقلب مشهود و گسترده بود؛ مثلا در آزمون کتاب باز، حتی دانش‌آموزان به‌خود زحمت نداده بودند کتاب را ورق بزنند و موضوع را پیدا کنند و از روی آن بنویسند. متأسفانه دیدم که یک پاسخ کاملا غلط و بی‌ربط در برگه اغلب دانش‌آموزان تکرار شده بود.

یا مثلا در امتحان درس انسان و محیط‌زیست، خواسته بودم که دانش‌آموزان سراغ مادرانشان بروند و از آنها بپرسند که از چه محصولات تراریخته‌ای در خانه استفاده می‌کنند و همان را در برگه بنویسند. در کمال ناباوری دیدم که در 70درصد برگه‌ها یک پاسخ مشترک و عین هم تکرار شده و دانش‌آموز حتی نخواسته که این پرسش را از مادرش بپرسد.

بازخوردهایی که در امتحانات از دانش‌آموزان گرفتم، واقعا برایم دردآور بود. تنبلی، اصرار به تقلب، ناتوانی در پاسخ دادن به سؤالات ساده و ابتدایی، غلط‌های املایی فراوان و جدی نگرفتن آزمون از سوی والدین از موضوعاتی بود که در اغلب دروس تکرار شد و از زبان همکارانم هم این موضوعات را شنیدم. من دانش‌آموز کلاس یازدهمی دارم که نمی‌تواند از روی سؤال بخواند و به همین دلیل توان فهم و پاسخگویی آن را هم ندارد.

یکی از معلمان درس فیزیک تعریف می‌کرد به‌خاطر نمرات بد دانش‌آموزان در امتحان تشریحی_ با وجود اینکه از روی هم تقلب کرده بودند_ مجبور شده امتحان را 3بار تکرار کند، ولی باز هم نمرات دانش‌آموزان به 10نرسیده است. درنهایت برای اینکه نمرات را به سطح معقولی برساند، امتحان تستی گرفته، ولی باز هم نمرات خوب نبوده و مجبور شده که خودش میانگین نمرات را بالا بیاورد.

متأسفانه یک قانون نانوشته در آموزش و پرورش هست که باید نمرات دانش‌آموزان حتی شده به‌طور غیرواقعی به میانگین خوبی برسد و دانش‌آموزی مردود نشود. این در سال‌های گذشته هم وجود داشته و امسال به‌خاطر شرایط کرونا شدت بیشتری گرفته است؛ مثلاً برای دروس عمومی می‌گویند نمرات بین 15تا 17باشد یا برای ریاضی بین 12تا 15. این روال در اغلب مدارس کشور وجود دارد و معلمان برای بالا بردن میانگین نمرات مدرسه موظفند از آن تبعیت کنند و مدیر مدرسه برای بالاتر بردن میانگین نمره منطقه و مدیر منطقه برای بالا بردن میانگین نمرات استانی به‌صورت زنجیره‌ای خواهان رعایت این عرف هستند تا در ارزیابی‌های کشوری موقعیت آموزش و پرورش استان خود را بالا نشان دهند.

البته آمارسازی در نمرات پایانی دانش‌آموزان چندین سال است که رخ می‌دهد و پدیده تازه‌ای نیست؛ وزارت آموزش و پرورش هم نسبت به آن آگاه است؛ اتفاقی که تبعات بسیاری دارد و مهم‌ترینش این است که سطح علمی دانش‌آموزان را غیرواقعی نشان می‌دهد. بارها شده که ما معلمان تشخیص دادیم که دانش‌آموز نیاز به تکرار پایه دارد، اما مدیر مدرسه یا منطقه موافقت نکرده و گفته باید او را به پایه بعد بفرستید.

روایت دوم: فرناز مولایی، معلم علوم متوسطه اول از بوشهر

امسال، سال اولی است که معلم شده‌ام. در 2مدرسه، علوم پایه هفتم، هشتم و نهم را آموزش می‌دهم. کمبود معلم از یک طرف و جمعیت بالای دانش‌آموزی در منطقه ما از طرف دیگر، باعث شد که آموزش 250دانش‌آموز در 8کلاس با من باشد؛ آماری که برای یک معلم سال اولی خیلی زیاد است و می‌تواند بر تمرکز او و کیفیت تدریسش تأثیر بگذارد؛ به‌خصوص که امسال آموزش‌ها مجازی است و من تجربه کلاس حضوری هم اصلاً نداشتم.

کلاس‌های من 35 نفره‌اند و واقعاً نمی‌توانم با این تعداد دانش‌آموز آن هم در فضای مجازی به دانش‌آموزان ضعیف‌تر برسم؛ به همین دلیل معتقدم این وضعیت قطعا بر نتایج امتحانات تأثیر می‌گذارد.

تلاش کردم سؤالات امتحان دی 1399را در سطحی طراحی کنم که همه دانش‌آموزان بتوانند به آن پاسخ دهند، اما متأسفانه نتیجه خوبی دریافت نکردم؛ موارد تقلب زیاد بود و ضعف شبکه شاد و سرعت پایین اینترنت هم به آن دامن زد. شاید بگویید چه ربطی دارد؟ ربطش این است که ما را مکلف کرده بودند که حتما امتحانات در شاد برگزار شود و دانش‌آموزان برگه‌های امتحانی‌شان را آنجا بارگذاری کنند؛ درحالی‌که این اپلیکیشن خطای سروری مکرر می‌داد. بعضی بچه‌ها با تأخیر زیاد برگه‌هایشان را می‌فرستادند و می‌گفتند که شاد خطا می‌دهد و نمی‌گذارد برگه‌هایمان را بفرستیم. این شد که خیلی از دانش‌آموزان دیگر هم از این نقص شاد سوءاستفاده و تقلب کردند. موارد تقلب به شیوه‌های دیگر هم داشتیم؛ مثلاً سؤالی در علوم پایه هشتم طرح کردم، اما دیدم چند نفر پاسخی به سؤال دادند که برای شیمی متوسطه دوم است. متوجه شدم از سال بالایی‌ها کمک گرفتند تا به این پرسش پاسخ دهند یا مشخص بود که پاسخ سؤال را با جست‌وجو در اینترنت پیدا کرده‌ و بدون حتی یک کلمه تغییر در برگه نوشته‌اند. کمک از والدین هم که در تقلب‌ها به‌وفور دیده می‌شد.

اما چالش اصلی من و خیلی از معلمان نمره مستمر است. دانش‌آموزانی داشتیم که با وجود داشتن موبایل، اینترنت و اکانت شخصی حتی یک‌بار هم سر کلاس درس حاضر نشدند و برعکس دانش‌آموزانی داشتیم که اینترنت نداشتند و در شرایط نامساعد به مدرسه می‌آمدند که جزوه بگیرند تا از درس عقب نمانند. حالا مدیر مدرسه می‌گوید: «نباید به دانش‌آموز دسته اول نمره مستمری صفر بدهید. یک کاری کنید که این ترم نیفتد تا ترم بعد.» این حق‌الناس نیست؟ نباید فرقی بین این دو دسته دانش‌آموز باشد؟ معلمان دیگر هم بدون اعتراض یا پرسش از مدیر مدرسه این کار را می‌کنند و نمره غیرواقعی می‌دهند. البته اگر می‌خواهیم وضعیت امتحانات و نمرات دانش‌آموزان را در دی‌ماه بررسی کنیم، نباید تک‌بعدی به آن بپردازیم. مسائل زیادی در داخل آموزش و پرورش مانند کلاس‌های شلوغ، کمبود تجهیزات، سرعت پایین اینترنت در کلاس، ضعف شدید اپلیکیشن شاد در ارائه دروس باعث شد که کیفیت آموزش پایین بیاید و دانش‌آموزان را دچار افت تحصیلی کند.

به‌نظرم بررسی امتحانات و نتایج آن بدون درنظر گرفتن پیشینه آموزشی و شرایط سال تحصیلی جاری کار اشتباه و عبثی است. همان ابتدای سال تحصیلی عنوان کردند که 3.5میلیون دانش‌آموز به آموزش مجازی دسترسی ندارند و احراز هویت نشدند که قطعا این آمار بیشتر از این حرف‌هاست؛ چراکه شاهدیم وزارتخانه، ادارات استان‌ها و شهرستان‌ها را مجبور کرده که از مدیر مدرسه بخواهند دانش‌آموزان را در کلاس‌های مجازی به‌صورت صوری احراز هویت کنند تا بعدا فکری به حال آنها کنند. موارد متعددی داشتیم که مدیر مدرسه اکانت جعلی برای دانش‌آموزان غایب ساخته تا آمار دانش‌آموزان حاضر در کلاس‌های درس و اپلیکیشن شاد را بالا ببرد. این معضل‌ها را باید در نتایج امتحانات لحاظ کرد و به آن پرداخت. از طرف دیگر، ما زیرساخت‌های لازم را برای برگزاری کلاس نداشتیم. شاد یک پیام‌رسان است مانند واتساپ. معلم در شاد یک گوینده صرف است و سخنرانی یکطرفه بزرگ‌ترین آسیب را به آموزش می‌زند؛ چون معلم برداشتی از یادگیری دانش‌آموزان در لحظه ندارد. همچنین مدیران آموزش و پرورش فضایی برای برگزاری آزمون استاندارد تعریف نکردند و همین باعث تقلب گسترده دانش‌آموزان در زمان امتحانات شد. این را هم درنظر بگیرید که ما به دانش‌آموز از همان بدو ورود به مدرسه یاد می‌دهیم که امتحان یک نوع مچ‌گیری است و باید بالای سر تو‌ کسی مراقب باشد که تقلب نکنی. به او نگفته‌ایم که امتحان سنجشی است برای وضعیت یادگیری تو، که اگر معلم دید مطلبی را به هر دلیل نفهمیده‌ای دوباره برایت تدریس کند. در نتیجه می‌بینیم دانش‌آموزان بدون اینکه بدانند چه ضربه‌ای به آینده تحصیلی خود می‌زنند با لذت تمام در فضای به‌وجود آمده تقلب می‌کنند و نمرات غیرواقعی می‌گیرند. از سویی دیگر کرونا با تمام رنج‌ها و غم‌هایی که به ما داد، یک خوبی هم داشت؛ اینکه باعث شد بفهمیم که چقدر سواد رسانه‌ای و کار با رایانه و فناوری‌های جدید در ما معلمان پایین است. مشخص شد چقدر نمره غیرواقعی به دانش‌آموزان دادیم تا ناتوانی‌های خودمان را در این زمینه پوشش دهیم و چراغ خاموش از آن عبور کنیم تا مواخذه نشویم. معلوم شد که آموزش و پرورش باید در تابستان کلاس برای معلمان در زمینه استفاده از فناوری‌های جدید آموزشی می‌گذاشت، اما کوتاهی کرد. متوجه شدیم دانش‌آموزان راحت‌طلب شده‌اند؛ چون می‌دانند در بدترین شرایط درسی، نمره قبولی را می‌گیرند و به پایه بالاتر می‌روند. پس نیازی نیست روحیه تلاشگری را در خود حفظ کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲۷ ۶

  در این شیوه واقعا مادرها به دردسر افتادن من در این مدت حواسم به پسرم بیشتر شد خودم پرسش وپاسخ او را زیر نظر دارم اما بگویم خیلی عصبی شدم برایم درس فرزندم که پایه ششم است خیلی مهم است

 • پارسا
  ۶۴ ۷

  آقا شما باید به دانش آموزان حق بدید از اول مدارس نرفتند و چیزی یاد نگرفتند اگر از اول حضوری بود بهتر میشد الان غیر حضوری شده آموزش و یا یک روز اینترنت ضعیفه یا شاد خرابه کلی مشکلات هست که در یادگیری دانش آموزان مشکل درست کرده الان ۹۰ درصد دانش آموزان هیچ چیزی یاد نگرفتند الان هم کرونا هست مدارس هم نباید باز بشود الان ما دانش آموزان هیچی یاد نگرفتیم و در استرس امتحانات خرداد هستیم .

 • ناشناس
  ۲۷ ۸

  سلام این مطلب اصلا درست نیست دختر من کلاس دوم دبستان هست امتحانات حضوری بود در طول چند ماه هم مثل یک معلم رفتار کردم واقعاً بی انصافی در حق بچه ها و والدین میکنید تر و خشک به پای هم میسوزونید

 • ناشناس
  ۵۵ ۵

  سلام وقتی دانش آموزان از کلاس های آنلاین اصلا هیچی نمیفهمند چاره ای جز تقلب ندارند.شما هم باید دانش آموزان رو درک کنید.این کلاس آنلاین واقعا روحیه دانش آموزان رو تضعیف کرده و شرایط روحی مناسبی برای درس خواندن ندارند.اصلا بعضی سوالات رو نمیشه مجازی پرسید.تازه معلما هم امتحاناشون از حضوری هم سختر میگیرند.واقعا من یکی از این شرایط خسته شدم.خواستم امسال وسط سال دیگه نرم مدرسه تا ی سال دیگه ک کرونا بره و مدارس حضوری بشن ولی ترسیدم ی سال دیگه هم مجازی بشه و عقب بیوفتم

  • کیمیا
   ۱۳ ۲

   سلام دانش اموزم ما حضوری تو کلاس به زور یاد میگرفتیم مجازی ک دیگر بماند... که بیست بی دو هستم😑

 • ناشناس
  ۴۱ ۰

  من یک دانش اموزم من معلم خوب درس نمیده و وقتی سوال میپرسم جواب نمیده به پی وی هم میرم میگه یک پیام دیگه بدی نمره بهت نمیدم من الان چیکار کنم من تقلب هم دوست ندارم امتحان ها رو هم بیشتر خودم جواب دادم سوال ها رو ولی اون هایی هم که بلد نبودم کتاب از رو کتب نوشتم اونم بخاطر معلم ها پس تقلب حق ما هست تاره اگر حضوری بود اون یکم تقلب هم بو پس دیگه الکی گیر ندید

 • ناشناس
  ۱۳ ۰

  سیدا که درآوردید کارنمیکنه یعنی چه؟حداقل ی برنامه ای درست کنید معلم بتونه نمره ثبت کنه

 • ناشناس
  ۳۷ ۱

  منم یه دانش آموزام وقتی سر کلاس های آنلاین چیزی یاد نمیگیرم مجبورم تقلب کنم و خودم و بالا بکشم لطفا خودتون قضاوت کنید حق بدین بهمون

 • محمد
  ۱۵ ۴۷

  همه تقصیر وزیر بهداشت است . باید کلاس ها از ماه اسفند حضوری باشد این جوری کلاس آنلاین هیچی نمی فهمیم .

 • ناشناس
  ۳۹ ۱

  ببینید توی دوران‌ کرونا و آموزش مجازی معلم ها سختگیر تر از قبل شدند.
  بیشتر اوقات سوالاتی میدن که اصلا تو کتاب نیست و دانش آموز مجبوره تقلب کنه.
  هم اینکه اصلا معلم ها به سوالات ما جواب نمیدن و میگن اگه یکبار دیگه این سوال رو بپرسین یا حرف بزنین نمرمون ۰ میشه.
  یا مثلاً معلم من گفته نمره ی آزمون ۱۵ هست و ۵ نمره ی دیگر برای فعالیت و حضور دانش آموز.
  الان من چیکار کنم بخاطر وضعیت اینترنت و مشکلات شاد نمره ام میشه ۱۵.
  لطفاً رسیدگی کنید.

 • ناشناس
  ۲۱ ۶

  پس چطور امتحانای ما حضوری بود همه شو هم صفر گرفتم و هیچ ملایمتی نبود؟؟؟!😐O_o
  😐✊

 • ناشناس
  ۲۰ ۲

  ریاضی متاسفم برای آن دسته از معلم ها که همه را یکی می داند اگر بچه بخواد بخواند هر جوری باشد می‌خواند آنی که اهل تقلب باشد برایش فرق نمی کند اتفاقا شما معلم ها هستید که زور تان می اید برای شاگردانشان توضیح دهید و حرف هایتان فقط می خواهید فرزندان ما را مریض کنید بس تو را خدا بس دیگه بگذارید این سال لعنتی تمام شود لطفا تصمیم برای آخر سال نگیرد ما فرزندان مان را نفرستی نه نه نه نه

  • فواد
   ۴ ۱

   اقا ما از اول سال تا حالا نفهمیدیم چطوری درس خوندیم
   الان من ۹امم امتحان های ترم‌دوم رو میخان حضوری کنن
   اخه ما که از اول سال درست وحسابی درس نخوندیم اموزش وپرورش نباید توقع داشته باشه که امتحانات حضوری برگزار شه.اگر هم حضوری کنن همه بچه های مدرسه بدون شک وتردید این پایه رو دوباره باید بخونن چون همه صفر میشن.منم تا الان همه امتحانات رو یا از روی کتاب دادم یا با دوستام تقلب کردیم.پس معلم ها توقع نداشته باشن همه امسال نمره خوب بیارن.

 • محسن
  ۲۲ ۶

  آقا من دانش اموزم هیچییییی یاد نگرفتم همرو مادرم گفته
  امتحانات رو دیگه نگو واویلا🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 • عرفان
  ۲۹ ۲

  والا وقتی کلاس ها حضوری بود هیچی نمیفهمیدم حالا که دیگه آنلاین شده خدا به داد دهه هشتادی ها و نودی ها برسه مخصوصا مادر هایی که فرزند کلاس اولی یا دومی دارن

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  واقعا چه توقعی دارید معلم تو این که اقای مجاز درس نمیدن من یه سال هشتمی هستم معلما تنبل شدت بعضیشان سر کلاس نمیان بعدشم از دانش آموز توقع تلاش دارید وقتی معلم خودش کوتاهی میکنه کلاسهای مدرسه ما از ساعت ۸ شده تا ۱۰ ونیم و این تایم کمی هست برا یادگیری دروس وقتی اینطوری هست توقع چی دارید بعضی از معلم ها مثل ورزش هم درک از محیط خونه و آپارتمان ندارن و چیزای چرت میگن بعدشم مدارس از اول سال غیرحضوری بوده تا آخر سالم غیرحضوری باشه یا از اول حضوری میکردید تا آخر یا حالا غیرحضوری کردید حرفی نزنید

 • ناشناس
  ۲۱ ۰

  وقتی تدریس درستی نبوده نباید از ازمون انتظار داشت

 • ناشناس
  ۶ ۲۵

  دانش اموزان عزیز اینکه معلم شما سوال می کنید وبیشتر از یکبار جواب نمیده به خاطر این نیست که شما را دوست ندارد بلکه به این دلیل است که یک معلم در یک روز با ۱۰۰دانش اموز سروکار دارد پس اگه برای هر دانش اموز یک دقیقه وقت بذاره میشه ۱۰۰دقیقه . واگه هر دانش اموزی سوال خود را تکرار کند میشه ۲۰۰ دقیقه . پس دیگه وقتی برای تدریسش باقی نمیمونه پس شما هم درک کنید

  • رزی
   ۰ ۰

   لطفا شما که درک نمیکنید حرف نزنین
   تنکیو حرف نزنی نمیگن لالیا...

 • ...
  ۳ ۳

  بخ

 • مهدی
  ۵ ۳

  بخدا اگه جزوه تو کتاب باشه که که خوب بخوانیم باز هم که با چندین نفر هم مثل هم میشیم که تقلب هم نکرده باشیم
  ولی میگم انقد گیر ندین

 • ناشناس
  ۲۰ ۱

  چی بگم آخه واقعاً معلم ریاضی من به ما درس نمیده میگه فردا امتحانه واقعا متاسفم هالامدارس باز میکنید باید امسال همش غیر حضوری باشه چون ۹۹٪دوستام هیچی بلد نیستن

 • ناشناس
  ۲۶ ۱

  با این وضعیت امتحانات نهایی باید مجازی بشه حضوری بشه همه صفر میشن

 • ناشناس
  ۲۷ ۱

  باید امتحانات نهایی به شکل مجازی برگزار شود

 • K
  ۸ ۳

  اصلا امسال ديگه بايد غیر حضوری بشه سال ديگه حضوری

 • ناشناس
  ۱۰ ۲

  اصلا در آموزش مجازی بجه ها چیزی یاد نمی گیرند فقط برای اینکه یک سال از تحصیل عقب نمانند به مدرسه آمده اند اما بازده ندارد باید امسال مدارس را تعطیل می کردند اینطوری فقط دروغگویی و تقلب را به دانش آموزان آموزش می دهند و بچه ها بی سواد می روند پایه بالاتر

  • Pj
   ۳ ۱

   حق با شماست

 • ناشناس
  ۹ ۰

  منم سال اخری هستم درسامونم خیلی سنگینه مخصوصا فیزیک دوازدهم هم متن های سنگینی داره و هم مسایل سختی من سال های دیگه درسم خیلی عالی بود ولی الان با این وضعیت درس هام به شدت افت کرده و از نمره هام واقعا خجالت میکشم واینم بگم که من درسام رو کامل خوندم ولی معلم ها با این وضعیت به دانش اموزا رحم نمیکنن و سطح سوالات رو سخت تر از زمانی که حضوری بود کردن واین به نظر من کاملا اشتباه هست چون معلم ها سولات رو سخت میکنن که دانش اموز تقلب نکنه ولی وقتی دانش اموز میبینه سوالات اینقدر سخته مجبور به تقلب میشه

 • مهدی
  ۳ ۱۲

  مدارسوبازکنید بچه هامون توخونه درس نمیخونن

 • زهرا نیک اندیش
  ۴ ۰

  کلا مطالب کتاب های دبیرستان متوسطه اول خیلی خیلی زیاد است‌ خصوصا ریاضی نهم‌ معلمها هم انقدر سخت می گیرند که تقلبی انجام نشود و در ضمن خوب هم نمی توانند درس بدهند چون وقت کم است، مطالب زیاد است و آنها هم مهارت یاددهی ندارند‌. اینقدر هم نگویید بچه ها در شاد درس می خوانند. همه در واتساپ درس می خوانند و در شاد فقط حاضری می زنند. شاد را درست کرده اند که در لوای شاد؛ بودجه آن را بالا بکشند.

 • کوه درد
  ۳ ۶

  ای جاااان من همش دارم تقلب میکنم الا مح هشتمم هفتم هم که بودم تنبل بودم و تقلب میکردم ایقه حال میداد گوشی با خودم میبردم اومحا سر جلسه امتحان سوال رو ت گوگل سرچ میکنم😛😂😂😂

 • ناشناس
  ۸ ۱

  باید امسال دیگه غیر حضوری شود خواهشن ایقد گیر ندین که هر دم دیقه هی کرونا کم شده باید مدارس حضوری بشه یا کرونا زیاد شده باید مدارس غیر حضوری بشن من خودم یه پدرم وتا زمانی کهه حتا یه ذره از کرونا وجودداشته باشه اجازه نمیدم بچم حضوری درس بخونه حتا برای یه ساعت به هیچ عنوان نمی زارم حالا چی میشه یه سال امتحانا غیر حصوری باشن بحث جون فرزندانمونه حالا اگه یکی ۲نمره یا بیشتر کم و زیاد بشه بهتره یا بچه هامون ازسلامتیشونو از دست بد هااا

 • امیرحسین مالکی
  ۵ ۰

  سلام
  بنظر خودتون این درصد بزرگ از تقلب دلیلش تنبلی دانش آموزانی خیر قطعا دلیلش از سیستم آموزشی مزخرف ماست خیلی از دروس برای تمامی مردم بسیار جذاب هستند اما اگر واقعا برای خود علم خوانده شود نه برای ترس از افتادن و اخراج از مدرسه وقتی دلیل دانش آموز از درس خواندن چنین چیز هایی باشد قطعا او دنبال راهی برای دور زدن این مسأله است اگر به جای فرمول های خسته کننده به دانش آموز قوانین فیزیک را نشان دهید و از او توقع نه نمره نه چیزی داشته باشید آن دانش آموز چطور میتواند از درس فراری باشد شما سیستم را اصلاح کنید جامعه خودش اصلاح میشود

 • محمدامین
  ۰ ۰

  سلام اولم از دی گزشته بعدم ما الان آخر کتاب هامون ۱۰ صفحه ی دیگه مونده تموم بشه تا آخر بهمن همه ی کتا بامون تمومه من کلاس شیشه هستم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  معلم فیزیک ما ۵۰تا عکس و ۵۰ تا ویس می فرسته تو گروه میره گروه هم که بسته میری پیوی جواب نمیده جلو جلو داره درس میده امتحان هم که میگیره یا از سوالات کنکور یا از کتاب کار گاج و قلمچی هستش با این وضعیت چه انتظاری باید از من دانش آموز داشت وقتی همه تو امتحان فیزیک میافتند با این شیوه تدریس

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام
  من الان پایه هقتم هستم و در مدرسه تیزهوشان درس میخونم اوایل خیلی خوب بود در یک فضای اسکای روم درس میخواندیم اما الان در شاد معلمان تازه فهمیده اند شاد چطوره و چقدر اسونه الان ریاضی ما ۲ فصل را در پنج روز تدریس کرده و من نمیدانم کلیپ ها را کی فرستاده پس باید تقلب هم بکنیم.
  اگه میخوان امتحانات نوبت دوم رو حضوری کنند باید نوبت اول هم حضوری میکردن حداقل یه آشنایی داشته باشیم با سوالات حضوری و فضایی که حداقل یک بار میخواهیم آن را ببینیم

 • Hatami
  ۱ ۱

  سلام
  من هفتم هستم و در مدرسه تیزهوشان درس میخونم
  معلمان نه تدریس میکنند و نه چیز دیگه ای آزمون های لینکی میگیرند که لینک از ما فیلم میگیره تا تقلب نکنیم اما واقعا چطور میشه اینطور آزمون داد؟!
  واقعا کمی درک کنید ما نمیتوانیم حتی با تقلب ام جواب این آزمون ها را هم بدهیم 😔😔

 • ناشناس
  ۵ ۱

  Mاز قدیم گفتن تا کفش کسی رو پا نکنی سایز رو نمیفهمی من یه دانش اموزم سختی برای معلم ها نیست چون اونا درس رو یاد گرفتن و فقط الان این درس ها را به بچه ها انتقال میدن من قبل کرونا معدلم رو۱۹/۶۰ بود با این کرونا معدلم حدود ۰/۴۰ اومد پایین میگید تقلب مگه میشه تو ۲۰ دقیقه تقلب کرد چیزهای غیر ممکن ممکن نمیشن الان همه دچار افسردگی شدن ما دانش اموزیم بهتر بگم انسانیم تو این شرایط ادم ۲۰ ساله افسردگی میگیره چه توقعی از یه نو جوون دارید #پس_لطفا_حرف-بی-دلیل-نزنید

 • امیرعباس
  ۲ ۱

  من دوست رد بشم اما کرونا نگیرم 😭
  این رو از ته دلم میگم خدا کنه تمام امتحان ها (نوبت آخر) غیر حضوری باشه 😭😭

 • سمیرا
  ۰ ۰

  سلام.من دوقلو دارم که کلاس ششم هستن.بسته کمک آموزشی پرش گرفتم واقعا عالیه.خیلی خیلی بهتر از مدرسه درس هارو یاد گرفتن .خدا کنه سال بعد هم مجازی باشه چون واقعا تو مدرسه های عادی چیزی یاد نمی‌دن.توصیه میکنم شما هم بخرین تا بچه هاتون با سواد بشن.