کد خبر 497194

با خرید کالای کار کرده در هزینه صرفه جویی کنید؛

نکات مهم در خرید کالاهای دست دوم

شاید در سال‌های گذشته خرید وسایل دست‌دوم چندان مورد‌استقبال قرار‌نمی‌گرفت و خانواده‌ها‌ کمتر رغبتی به آن نشان می‌دادند اما در چند سال اخیر اقتصاد خانواده‌ با بالا رفتن قیمت کالاهای نو و دست اول که به آکبند معروفند، چندان هماهنگ نبوده و با جیب آنها هم‌خوان نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری،از این‌رو اپلیکیشن و سایت‌های مختلفی وارد بازار شده و دست به فروش کالاهای دست‌دوم زده‌اند؛ از اتومبیل که خرید و فروش دست دوی آن رواج داشت تا لباس‌هایی که چندان مورد‌استفاده صاحبان خود نیستند و هنوز برای پوشیده نشدن نو به‌نظر می‌رسند. در این گزارش سعی شده به چند نمونه رایج از کالاهای دست‌دوم اشاره شود که قیمت‌های قابل‌توجهی داشته و معمولا در بازار بیشتر مورد‌استقبال قرار‌گرفته‌اند اما در همین خریدها هم گاهی ما با بی‌تجربگی دست به جیب شده و گاه آسیب‌هایی به اقتصاد خانواده زده‌ایم. از این‌رو سعی کرده‌ایم با کارشناسان این حوزه مشورت کرده و راهنمایی برای بهترین خرید اجناس دست‌دوم را در اختیار شما قرار‌دهیم.

همه‌‌چیز درباره خرید اتومبیل‌ کارکرده‌ تمیز

دست به آچار نیستید کارشناس ببرید

خیلی‌ها معتقدند خرید ماشین صفر، دردسرهایی دارد که در ماشین‌های کار کرده نیست. به قول بچه‌های کف بازار، ماشین باید آب‌بندی شده باشد و قلق‌گیری شده اما موضوع به همین سادگی‌ها نیست. وقتی قرار باشد برای خرید جنسی دست‌دوم مبلغ زیادی پرداخت کنید، یا باید کارشناس باشید یا از کارشناسان کمک‌بگیرید. در نظر بگیرید که قرار است خودروی دست‌دومی را که در بازار، پایین‌تر از قیمت نوی آن به فروش می‌رسد، خریداری کنید. ما به شما می‌گوییم ‌که باید به چه نکاتی در این بزنگاه مهم توجه‌کنید تا کلاه گشادی سرتان نرود. شاید طبیعی به‌نظر می‌رسد که 80درصد خودروهای دست‌دوم که برای فروش قرارداده می‌شوند از سوی فروشنده سالم معرفی ‌شوند، زیرا هیچ ماست‌بندی نمی‌گوید ماستش ترش است. این در حالی است که از این تعداد 60درصد آنها مشکلات فنی و بدنه جدی دارند. در مرحله نخست باید به رنگ اتومبیل دقت کنید، البته نه برای زیبایی بلکه برای اینکه بفهمید این خودرو تصادفی جدی نکرده است. مثلا رنگ‌شدگی یک در پژو 207، 6میلیون از قیمت این خودرو را کاهش می‌دهد. در مرحله بعدی دقت به بدنه خودرو است. آسیب بدنه و شاسی را جدی بگیرید! به هر فرورفتگی، پوسیدگی، رنگ‌پریدگی، ترک، آسیب، آچارخوردگی، تعویض کاپوت و... دقت‌کنید. آگاه باشید که شاسی خودرو فقط در ضربات شدید تغییر شکل می‌دهد. ضربه شدید هم مساوی است با تغییر زاویه چرخ‌ها. نکات فنی را حتما به کارشناسی در این‌باره بسپارید. سیستم ترمز و فرمان‌پذیری خودرو را تست کنید. همه موارد برقی خودرو مثل چراغ‌ها، راهنما، بوق، آب پاش و... را بررسی کنید. موتور خودرو را به دقت بررسی کنید. نشانه‌هایی مثل روغن‌کاری جدید یا لحیم و گاهی تمیزی غیرعادی زیر درپوش موتور می‌تواند نشان‌دهنده دستکاری و تعمیر موتور باشد. به صدای موتور دقت کنید. متأسفانه برخی از فروشندگان در موتور و جعبه‌دنده خودرو روغن غلیظ می‌ریزند تا صداهای ناهنجار موتور به گوش نرسد. برای شناسایی این مورد در اتومبیل‌های کاربراتوری، موتور را روشن کرده و بگذارید به آرامی حرکت کند. به دود اگزوز توجه کنید. موتور را روشن کنید و بگذارید تا ٥ دقیقه روشن باشد، اگر دود خارج شده از اگزوز سیاه بود یعنی کاربراتور به درستی کار نمی‌کند، اما اگر دود آبی بود یعنی کاربراتور ایراد اساسی دارد و نیازمند تعمیر است. در بسیاری موارد کیلومتر کارکرد خودروها دستکاری می‌شود. این کار حتما باید به کارشناس سپرده شود. به‌خودروی تمیز قیمت‌پایین شک کنید. لاستیک‌ها را نگاه کنید. زاپاس فراموش نشود. تا حد امکان از واسطه‌ها خرید نکنید.

یخچال چطور می‌تواند ما را در خرید فریز کند؟

هزینه بالای برق  و درجه مصرف انرژی

گاهی لازم است برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی به خرید اجناس دست‌دوم روی آورد. خصوصا وسایلی که این روزها رشد قیمتی زیادی داشته و تقریبا خانواده را از خرید نو و دست اول آن محروم کرده‌اند؛ مثلا یخچال. خب نگران نباشید. فقط لازم است غیر از مبلغ لازم برای خرید به نکاتی هم توجه کنید؛ مثلا هول نشوید. ابتدایی‌ترین چیزی که باید درنظر بگیرید این است که چقدر برای یخچال‌تان در آشپزخانه جا دارید. طول، عرض و عمق نقطه‌ای را که یخچال در آن قرار می‌گیرد اندازه‌گیری کنید. معمولا چنین کالاهایی به تاریخ تولید، مدل، امکانات، جنس و رنگ قیمت‌گذاری می‌شوند. بنابراین بهتر است قبل از خرید بودجه‌تان را در نظر بگیرید. سراغ مدل‌هایی بروید که در این محدوده قیمت‌گذاری شده‌اند. از دیگران مشورت بخواهید چون ممکن است پیشنهادهایی برایتان داشته‌باشند. از فروشنده بپرسید چرا یخچالش را می‌فروشد. برای اینکه خریداری باهوش باشید نکات ظریفی را از خاطر نبرید زیرا اگر فروشنده مالک اصلی یخچال باشد، مدت‌ها از آن استفاده کرده و اطلاعاتی دارد که به شما کمک خواهد‌کرد مطمئن خرید کنید. البته ظاهر یخچال هم مهم است. از رنگ، سلامت قفسه‌ها، دستگیره، در و… مطمئن شوید. گارانتی ویژگی مهمی برای یخچال کارکرده محسوب می‌شود و شما می‌توانید، با خیالی آسوده درباره خرید آن تصمیم‌گیری کنید. با یک کارشناس لوازم برقی، یخچال را از نزدیک ببینید. مصرف انرژی در یخچال‌ها مهم است؛ به فکر بالا‌رفتن هزینه قبض‌برق باشید. نکته مهم دیگر سیستم خنک‌کننده است. از فروشنده بخواهید پیش از آمدن شما، یخچال را به برق بزند تا سیستم خنک‌کننده را بررسی کنید. دمای داخلی فریزر و یخچال بهتر است به‌ترتیب ۱۷- و ۴ درجه سانتی‌گراد باشد. در این صورت مواد غذایی داخل یخچال خراب نمی‌شود. سیستم تهویه یخچال هم برای اینکه بوی نامطبوع در فضای داخلی یخچال نپیچد از دیگر نکات مهم خرید محسوب می‌شود. در مرحله بعدی درهای یخچال را چک کنید. بعضی از خانواده‌ها نسبت به استفاده از لوازم‌برقی کارکرده به‌ویژه یخچال تردید دارند. با رعایت این نکات نگران خرید نباشید.

چرا خیلی‌ها اعتقاد به خرید گوشی نو ندارند؟

بازار داغ موبایل‌های دست‌دوم

افزایش قیمت گوشی تلفن همراه و اینکه دیگر به راحتی نمی‌توان مانند گذشته برای خرید گوشی اقدام کرد بازار گوشی‌های دست‌دوم را گرم کرده‌است. همین امر باعث‌شده خیلی‌ها عقیده‌ای به خرید گوشی‌های نو نداشته باشند و خرید یک گوشی دست‌دوم را به گوشی نو ترجیح ‌دهند. بنا به عقیده این افراد، وقتی با یک هفته استفاده، گوشی نو تبدیل به گوشی دست‌دوم می‌شود، دلیلی ندارد که هزینه‌ای گزاف برایش بپردازند و گوشی نو بخرند. چون یک گوشی دست‌دوم را می‌توان با قیمتی بسیار ارزان‌تر خریداری کرد اما خرید یک گوشی دست‌دوم می‌تواند دردسرهایی هم داشته‌باشد. برای مثال ممکن است گوشی دست‌دومی که خریده‌اید قبلا توسط تعمیرکار غیرمجربی باز، تعمیر و بعضی قطعات آن دچار آسیب شده‌باشد. بنابراین باید حین خرید یک گوشی دست‌دوم بسیار دقت کنید تا از خریدتان راضی باشید.

برای خرید موبایل دست‌دوم و کار‌کرده، سایت‌های مختلفی وجود دارد که فروشنده و صاحب اصلی گوشی قادر به معرفی و فروش آن است. پس از این طریق بی‌هیچ واسطه‌ای می‌توانید گوشی خود را فروخته یا گوشی تازه‌ای خریداری کنید اما در این بین موارد مهمی وجود دارد که پیش از خرید گوشی دست‌دوم باید به آن توجه کنید. به‌طور کلی خرید موبایل‌های کارکرده از طریق اینترنت عاقلانه نیست، زیرا نمی‌توانید گوشی را لمس و تست کنید. برای خرید گوشی تلفن همراه حتما مطمئن شوید گوشی مورد‌نظرتان دزدی نیست. بدنه گوشی را با دقت بررسی کنید. به بررسی عملکرد اجزای گوشی با سرویس کد تست بپردازید. از سالم بودن پورت‌های اتصال اطمینان پیدا‌کنید. از اصالت گوشی در طرح رجیستری مطمئن شوید. کد فعال‌سازی برای انتقال مالکیت گوشی را دریافت کنید. از مناسب بودن قیمت گوشی مطمئن شوید. گوشی‌های بسیار قدیمی را نخرید. برای انجام تست از فروشنده مهلت بگیرید. مطمئن باشید گوشی اصل است. بنابراین سایت‌های مطمئن را برای خرید انتخاب کنید. برای بازگرداندن کالا با فروشنده به توافق برسید. با وارد‌کردن سیم‌کارت به داخل گوشی آن را تست کنید. سال ساخت را بررسی کنید. صفحه نمایش را به دقت بازرسی کنید. سیستم عامل، دوربین، کارت حافظه، اسپیکر، اثر انگشت و جک هدفون را چک کنید و از سالم بودن‌شان مطمئن شوید. هیچ‌وقت تلفن همراه با یک برند نامعتبر چه نو باشد و چه کارکرده، نخرید.

چرا خرید لپ‌تاپ، تبلت و کنسول‌های بازی دست‌دوم‌، خریدهای پرریسکی هستند؟

کنترل شماره سریال روی سرقتی‌های محبوب

قیمت یک کنسول بازی نو مانند سگا، میکرو، نئوگو، گیم بوی، نینتندو، کومدور 64، دریم کست، پلی‌استیشن 1234، ایکس‌باکس، ایکس‌باکس 360، پی‌اس4و 5 این روزها بسیار بالاست، بنابراین بسیاری ترجیح می‌دهند کنسول‌های دست دوم را خریداری کنند. در هنگام خرید کنسول بازی کارکرده بعد از توجه به مدل و برند کنسول، باید ابتدا به کنسول نگاه‌کرده و مطمئن شوید که آثاری از ضربه روی بدنه دستگاه وجود نداشته‌باشد. سریال جعبه کنسول را با سریال دستگاه مقایسه کنید. پس از روشن کردن کنسول به صدای فن‌ها گوش دهید و مطمئن شوید که فن‌ها سالم هستند. در غیر این صورت باید فن‌ها را تعویض کنید. عدم‌تعویض فن‌های معیوب باعث افزایش دمای کنسول شده و در نهایت گرمای بیش از حد به قطعات داخلی کنسول آسیب‌می‌زند. مطمئن‌شوید کنسول در اجرای بازی‌ها مشکلی ندارد. برای این کار دیسک بازی را داخل کنسول قرار دهید و مطمئن شوید که دیسک بازی اجرا می‌شود. به اینترنت متصل شوید و مطمئن شوید که کنسول بن(قفل) نشده باشد. از سلامت کنترلر کنسول مطمئن شوید. بازی را اجرا کنید، دکمه‌های مختلف کنسول را زده و از سلامت آنها اطمینان حاصل‌کنید و در پایان ضمانت کتبی یادتان نرود.

در خرید لپ‌تاپ، مثل هر دستگاه دست‌دوم دیگری، ریسک زیادی را پذیرفته‌اید؛ به‌خصوص اینکه این کامپیوترهای قابل‌حمل از قطعات زیادی تشکیل شده‌ و باید مطمئن‌شوید که تک‌تک آنها به‌درستی کار می‌کنند. ممکن است لپ‌تاپی بخرید که در نگاه اول سالم به‌نظر برسد، ولی پس از چند‌ماه خراب شود؛ بنابراین هنگام خرید لپ‌تاپ دست‌دوم عجله نکنید و وسواس داشته باشید. از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید. قیمت دستگاه را با نمونه آکبند آن مقایسه کنید. لپ‌تاپ و اجزایش، وضعیت نمایشگر، بدنه، درگاه‌ها، کیبورد و تاچ‌پد، باتری، بلندگوها، ارتباطات و وب‌کم، سخت‌افزار و عملکرد سیستم خنک‌کننده را بررسی کنید. اگر قیمت لپ‌تاپ بیش از اندازه خوب است، به آن شک کنید.

عده‌ای معتقدند خرید تبلت دست‌دوم ریسک بالایی دارد و باید از آن اجتناب کرد اما گاهی خرید یک تبلت میان‌رده و ارزان و نو با خرید یک تبلت باکیفیت دست‌دوم به یک اندازه هزینه می‌برد. در خرید تبلت دست‌دوم داشتن جعبه بسیار مهم است. گارانتی بررسی شود و امکان مرجوع کردن تبلت در صورت لزوم وجود داشته باشد. تبلت‌ آسیب‌ ندیده باشد. برای اختلاف قیمت کم، ریسک نکنید. به شماره سریال دستگاه دقت کنید. از این‌رو باید نگاه دقیقی به تبلت و ال‌سی‌دی بیندازید.

دوچرخه نو حتما بهتر از دست‌دو نیست

کهنه گران‌تر از نو

هرچند رکاب‌زدن در تهران با شیب‌ها و سربالایی‌هایش، کار سختی است و کمتر کسی به فکر مناسب‌سازی و ایمن کردن خیابان‌ها برای دوچرخه‌سواران بوده، ولی در این چند ساله تعداد کسانی که دوچرخه را جایگزین سایر وسایل نقلیه کرده‌اند، کم‌نبوده. شاید دلیل اصلی این انتخاب بعد از ترافیک تهران، مسئله حفاظت از محیط‌زیست و سلامتی، گران‌بودن دیگر وسایل‌نقلیه باشد اما قیمت دوچرخه مثل همه وسایل مورد‌نیاز زندگی بالا رفته و نمی‌شود به راحتی یک دوچرخه نو خرید و سؤال این است که می‌شود به دوچرخه‌های دست‌دو اعتماد کرد؟ نخستین توصیه‌ای که به خریدار دوچرخه دست‌دو می‌شود این است که حتما باید دوچرخه سند داشته‌باشد. بیشتر کسانی که می‌خواهند دوچرخه بفروشند یا بخرند در صفحه‌های مجازی آگهی می‌دهند و به‌خاطر همین خریدار کمتر به داشتن سند توجهی دارد. سند را فروشگاه‌هایی صادر می‌کنند که معتبرند و جواز کسب دارند.

بعضی از افراد برایشان ظاهر دوچرخه مهم است و برای بعضی‌ها هم مسائل فنی ولی دوچرخه هم باید ظاهر خوب داشته باشد و هم از نظر فنی مشکلی نداشته باشد. دوچرخه نباید در ظاهر خط و خش داشته باشد یا اینکه جایی از بدنه را به‌خاطر شکستگی جوش داده باشند. سالم بودن قطعات دوچرخه خیلی مهم است. توپی تنه، کمک‌فنرها، دنده و شاررمان باید سالم باشند. بهتر است قبل از اینکه دوچرخه دست‌دو بخریم، با تعمیرکار مطمئن مشورت کنیم. دوچرخه مثل ماشین نیست که کارشناسی داشته باشد و بخواهد نظر بدهد اما تعمیرکار می‌تواند تشخیص بدهد که دوچرخه مشکل دارد یا نه و اگر مشکلی هست با یک تعمیر جزئی درست می‌شود یا اینکه دوچرخه به تغییر قطعه نیاز‌دارد.

بعضی از دوچرخه‌های دست‌دومی که برای فروش گذاشته می‌شود، قطعات تعویضی دارند و بعضی از لوازم اصلی جای خودشان را به لوازم دیگر داده‌اند. اگر این لوازم برند بالاتری از برند خود دوچرخه داشته باشد، برای دوچرخه دست‌دوم امتیاز است اما اگر سطح لوازم در حد پایین‌تری باشد، خوب نیست. بعضی از دوچرخه‌ها دستی چیده شده‌اند، فروشنده تنه را خریده و خودش لوازمی را که می‌پسندیده روی تنه نصب کرده‌است. این لوازم چه روی تنه نصب شده باشند چه جای خودشان را به جای لوازم مشکل‌دار داده باشند، اگر کیفیت خوبی داشته باشند، مشکلی ایجاد نمی‌کند. در بعضی از موارد کیفیت این لوازم به حدی بالاست که قیمت یک دوچرخه دست‌دوم را از قیمت دوچرخه نو بالاتر می‌برد.

موتورسیکلت دست دو با سن پایین بخریم 

اگر فروشنده پیک بود...

تا چند سال پیش فقط شلوغی تهران بود که خیلی‌ها را مجبور می‌کرد به جای ماشین از موتورسیکلت استفاده‌کنند اما حالا غیر از کسانی که عشق موتور دارند، عده‌ زیادی هم هستند که کسب‌وکارشان با موتور است و به‌خاطر همین بازار تقاضای موتور بالا رفته‌است. در این گرانی هم همه قدرت خرید موتور نو را ندارند اما توصیه اول به کسانی که می‌خواهند موتور دست‌دوم بخرند، این است که دست‌نگه‌دارند و موقعی که توان مالی داشتند، موتور بخرند. به هر حال موتور دست‌دوم عمر مفیدش را کرده و خریدار را به دردسر می‌اندازد و برای تعمیر باید کلی هزینه کند اما اگر کسی به اجبار خواست موتور دست‌دوم بخرد، باید به چند نکته توجه کند؛ نخستین چیزی که موتور باید داشته باشد، سند است. موتور راحت دزدیده می‌شود و راحت هم به فروش می‌رود اما اگر از فروشنده سند بخواهیم، دیگر موتور دزدی نمی‌خریم. بعضی از موتورها هم در مزایده خریده شده‌اند و این احتمال وجود دارد که سندشان کامل نباشد. سند باید به نام خود شخص فروشنده باشد. سالم‌بودن موتور موتورسیکلت در درجه اول اهمیت است. اگر موتور دود کند یا صدای ناخوشایندی بدهد، حتما مشکل دارد. جلوبندی موتور هم از دیگر مواردی است که باید خریدار از سالم بودنش مطمئن شود. اگر جلوبندی کج یا شل باشد، حتما یک اتفاقی برای موتور افتاده است. بهتر است برای اطمینان از سالم‌بودن موتور، خریدار قبل از سند زدن با تعمیرکار مشورت کند. موتور هم مثل ماشین کارشناس ندارد ولی تعمیرکار مطمئن می‌تواند تشخیص بدهد که موتور چه ایرادهایی دارد، به‌خصوص اگر موتور تصادفی باشد.

کسی که می‌خواهد موتور دست‌دوم بخرد، باید به سن موتور هم توجه‌کند. موتور نو در حد متوسط حدود 10سال می‌تواند کارکرد مفید داشته‌باشد. اگر موتوری 9سال دست کسی بوده، به‌صرفه نیست که نفر دوم برای خرید آن هزینه کند. این موتور نه‌تنها کارایی ندارد که هزینه‌بر است و مدام باید در تعمیرگاه باشد. خود فروشنده هم مهم است. اگر موتور وسیله کار فروشنده است، سعی کنید معامله را به هم بزنید. موتوری که با آن بار یا مسافر جابه‌جا شده و ظاهر خوبی هم ندارد، خریدش به صرفه نیست؛ به‌خصوص اینکه اگر خریدار بخواهد همان موتور را برای کار استفاده کند. قیمت‌ موتور دست‌دوم هم مثل موتور نو متفاوت است. هر چه موتور سالم‌تر باشد و برند بهتری داشته باشد، گران‌تر است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر