کد خبر 491269

مشاور وزیر بهداشت؛

هنوز زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع نشده است

مشاور وزیر بهداشت با تاکید براین‌که هنوز زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع نشده است، گفت: تا زمانی که این زنجیره قطع نشود باید از این ویروس بترسیم و تا وقتی ‌که واکسن نیامده و تمام مردم واکسینه نشوند، آن هم برای یک مقطع زمانی مشخص، نمی‌توانیم بگوییم که کرونا از بین می‌رود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمد آسایی اردکانی که شنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره بررسی آخرین تدابیر برای کنترل بیماری کرونا حضور یافت به کاهش مرگ و بستری ناشی از کرونا در کشور اشاره کرد و افزود: از مردم عزیز که واقعاً با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی موجب شدند تا مرگ و میر و تعداد بستری در طول این مدت کاهش پیدا کند، قدردانی می‌کنم.

وی در ادامه به طرح شهید حاج قاسم سلیمانی که از دوم آذر به اجرا گذاشته شد، اشاره کرد و گفت: در دوم آذرماه تعداد بستری هایمان حدود ۲ هزار و ۸۶۰ مورد بود لذا ما پیش بینی کرده بودیم که در ماه اول ۳۰ درصد تعداد بستری شدگان کاهش پیدا کند، در ۲۸ آذر ماه تعداد بستری‌ها به ۱۰۸۵ نفر رسید یعنی ۵۰ درصد تعداد بستری‌ها کاهش یافت به طوری که ما انتظار داشتیم تا دو ماه پس از شروع طرح به این نتیجه برسیم.

آسایی اردکانی همچنین با بیان اینکه در دوم آذرماه ۴۷۵ مورد مرگ ناشی از کرونا داشتیم، افزود: تعداد موارد مرگ و میر روز گذشته به ۱۷۸ نفر رسید یعنی ۶۰ درصد میزان مرگ و میر کاهش یافته است و تعداد موارد جدید از ۱۳هزار به ۷ هزار رسیده است که ۴۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در استان تهران و البرز در نظر داریم تا برخی از کارها را تشدید کنیم، مثلا پیشخوان دولت، بانک‌ها، مترو و اتوبوس ساز و کار جدیدی را می‌خواهد، ما طرحی را داریم که قرار است روز دوشنبه در ستاد استانی مطرح کنیم که اگر تصویب شد، طرح را به ستاد مرکزی می‌بریم.

وی افزود: ما می‌خواهیم بازدید از منازل و مغازه‌ها را تشدید کنیم، باید آگاهی‌بخشی به مردم را تشدید کنیم، مهمترین قضیه آموزش مردم است که انتظار داریم رسانه ها در این زمینه بیشتر از این‌ها همکاری کنند، البته از تمام زحمات رسانه ها در آگاهی بخشی به مردم قدردانی می‌کنیم.

آسایی اردکانی ادامه داد: در تهران در یک ماه گذشته تعداد تخت‌های درگیر بیماران کرونایی ۱۵۰۰ تخت بود که امروز به ۵۰۰ تخت کاهش یافته است، کاهش آمار مبتلایان به کرونا و فوتی‌ها بسیار شکننده است و با کمترین بی دقتی به حالت بحرانی باز می‌گردد.

وی همچنین با اشاره به اینکه مراقبان، حافظان و ناظران سلامت در طرح شهید سلیمانی حضور دارند، گفت: مراقبان سلامت کارهای مراقبتی را انجام می‌دهند، لذا آن‌ها به خانه افرادی که کرونا مثبت هستند می‌روند و از خانواده آن‌ها هم نمونه گیری می‌کنند و اقدام های لازم را انجام می‌دهند.

او ادامه داد: حدود ۹۶ هزار تخت در هتل‌ها و مهمانسراها آماده داریم که قابل افزایش به ۱۵۰ هزار تخت است، لذا از کسانی که شرایط قرنطینه شدن در خانه را ندارند، درخواست می‌کنیم تا به این مراکز مراجعه کنند البته در بسیاری از استان‌ها این کار انجام شده است.

مشاور وزیر بهداشت افزود: رابطان سلامت، سفیران سلامت، روحانیون و ریش سفیدان محله‌ها باید با زبانی که مردم آن را قبول می‌کنند اقدام های لازم را انجام دهند تا بتوانیم قرنطینه سازی افراد را به خوبی انجام دهیم.

آسایی اردکانی در پایان به موضوع واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: افراد بالای ۸۵ سال، مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های صعب العلاج در اولویت استفاده از واکسن کرونا هستند، خیلی از موارد مرگ و میر در سنین بین ۴۰ تا ۵۰ سال بوده است و توصیه ما این است که مردم باید کماکان شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر