کد خبر 490238

مدیر کل محیط زیست البرز؛

هوای البرز در شرایط اضطرار قرار گرفت

مدیر کل محیط زیست البرز گفت: وارونگی هوا سبب شده تا هوای ایناستان هم اکنون در شرایط اضطرار قرار بگیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، فردین حکیمی  افزود: هم اکنون شاخص آلودگی در کرج روی عدد ١٦٤   است؛ همچنین میزان شاخص آلودگی در شهرستان های فردیس ١٥٦و ساوجبلاغ  ١٧٣ است.

وی اظهار داشت: از این رو توصیه می‌شود، با توجه به تشدید بیماری های قلبی، ریوی و همچنین افزایش علائم تنفسی، افراد مبتلا به این بیماری ها،کودکان و سالمندان از فعالیت های طولانی و سنگین خارج از منزل اجتناب ورزند و سایر افراد نیز فعالیت های طولانی مدت و سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

حکیمی به اقدامات در وضعیت قرمز اضطرار اشاره و از جمله توصیه های عمومی که بایستی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود را مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، عنوان کرد.

وی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک ، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز،  خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به وظایف نهادها و سازمان های ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.

وی ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.

حکیمی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و شرکت  پخش فرآوروده های نفتی و امثال  دارای وظایفی می باشند.

استان البرز دارای هشت ایستگاه سنجش آلودگی هوا می باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر