کد خبر 489975

عروسی ۷۰۰۰دختربچه در بهار

در بهار امسال، هفت هزار دختربچه از پشت میز مدرسه و کیف‌هایی پر از کتاب و دفتر، در چشم‌برهم‌زدنی روی صندلی تالارهای عروسی نشستند و لباس سفید پوشیدند و رژ‌لب و سند ازدواج، جای کتاب و دفتر را در کیف‌هایشان گرفت.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ شهرزاد همتی در شرق نوشت:  دخترانی بین 10 تا 14 سال که روزی از روزهای بهار بزرگ‌شدن را یک‌مرتبه تجربه کردند. دلیلش می‌تواند هر چیزی باشد؛ ‌از آموزش آنلاین که احتیاج به موبایل و تبلت دو، سه میلیون تومانی داشت تا وام ازدواج که هر سال مثل برنج ری می‌کند و خانواده‌ها به طمعش دخترانشان را روانه خانه بخت می‌کنند تا کرونا که فشار اقتصادی را بیشتر و بیشتر کرد و خانواده‌هایی که خواستند یک نفر از جمعشان کمتر شود تا خرجشان را به دخل شکسته‌شان برسانند. دلیلش هرچه هست اما بر اساس آمار منتشرشده «گزارش وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران» از سوی مرکز آمار ایران، در بهار سال جاری بالغ بر هفت هزار ازدواج دختربچه ۱۰ تا ۱۴ساله و یک ازدواج دختربچه کمتر از ۱۰ سال به ثبت رسیده است.

هرچند از عمده دلایل ازدواج کودکان مسائل فرهنگی است و تا فرهنگ این مسئله جا نیفتد که کودک باید کودکی کند و 10سالگی سن ازدواج نیست، زمان زیادی لازم است، اما نبودن قانونی که بتواند جلوی ازدواج کودکان را بگیرد هم در ثبت هفت هزار ازدواج کودک در بهار بی‌تأثیر نیست. مدت‌هاست فعالان حوزه کودک و برخی مسئولان تلاش می‌کنند که حداقل تبصره ماده 1041 را از قانون مدنی بردارند؛ این در حالی است که «لایحه منع ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال» چند سالی است که از سوی معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری به کمیسیون لوایح دولت ارائه شده و همچنان در انتظار تصویب است.

قانونی که تغییر نکرد

سال‌هاست که برای برداشتن تبصره ماده 1041 قانون مدنی، بین موافقان و مخالفان دعواست. تبصره‌ای که ممنوعیت ازدواج کودکان را که در این ماده ذکر شده، عملا ملغی می‌کند. این ماده می‌گوید: عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح. بر این اساس ممنوعیت ازدواج کودکان در صورت رضایت ولی و با حکم دادگاه ملغی می‌شود.

‌مطابق ماده 1041 قانون مدنی مصوب 1313، نکاح دختران قبل از رسیدن به 15 سال تمام و نکاح پسران قبل از رسیدن به 18 سال تمام ممنوع بود؛ اما با پیشنهاد مدعی‌العموم می‌شد استثنائاتی قائل شد. در سال 53 با تصویب قانون جدید حمایت از خانواده دوباره سن ازدواج تغییر کرد. در ماده 23 این قانون آمده بود: «ازدواج زن قبل از رسیدن به 18سال تمام و مرد قبل از رسیدن به 20 سال تمام ممنوع است. مع‌ذلک در مواردی که مصالحی اقتضا کند، استثنائا در مورد زنی که سن او از 15سال تمام کمتر نباشد و برای زندگی زناشویی استعداد جسمی و روانی داشته باشد، به پیشنهاد دادستان و تصویب دادگاه شهرستان، ممکن است معافیت از شرط سن اعطا شود...». با وجود شباهت این ماده با ماده 1041 قانون مدنی از حیث اعطای معافیت از شرط سن و... تفاوت‌هایی داشت که مهم‌ترین آن افزایش سن ازدواج بود؛ سن ازدواج در قانون حمایت از خانواده مصوب بهمن 1353 از 15 سال تمام برای دختران و 18 سال تمام برای پسران در قانون مدنی به 18 سال تمام برای دختران و 20 سال تمام برای پسران افزایش یافته بود، اما هنگام تجدیدنظر در قانون مدنی بعد از انقلاب در سال 61، ماده 1041 پیشین قانون مدنی مغایر شرع تشخیص داده و به این شکل اصلاح شد: نکاح قبل از بلوغ ممنوع است و مطابق معنای فقهی بلوغ، بلوغ دختران 9 سال و پسران 15 سال اعلام شده است. سن قانونی ازدواج درحال‌حاضر در ایران  ۱۳ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران است. البته این سن نیز می‌تواند با تشخیص دادگاه و درخواست ولی کودکان کمتر شود. بیشتر تلاش نمایندگان مجلس بر این بود که حداقل بتوانند در هر شرایطی ازدواج در زیر 13 سال را برای دختران ممنوع کنند که هنوز موفق نشده‌اند. مطابق ماده 1041 قانون اصلاح موادی از قانون مدنی مصوب 14/8/1370 و تبصره آن: «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح».

در دوره مجلس دهم، نمایندگان فراکسیون زنان بارها و بارها تلاش کردند تغییری در ماده 1041 قانون مدنی ایجاد کنند. در واقع آنها می‌خواستند ازدواج دختران زیر 13 سال و پسران زیر 15 سال را کاملا ممنوع کنند تا حتی با اذن پدر هم امکان این ازدواج فراهم نباشد؛ اما سنگ‌اندازی‌ها از زمین و آسمان و رأی‌نیاوردن فوریت این طرح و همچنین پرونده‌سازی‌های عجیب برای نمایندگان مجلس باعث شد این تلاش‌ها به جایی نرسد. از طرف دیگر معاونت امور زنان و خانواده، در سال 97 از ارسال لایحه‌ای برای حذف این تبصره به دولت خبر داده بود؛ اما این لایحه بعد از دو سال هنوز به مجلس نرسیده و البته با نگاهی به نظرات منتشرشده از سوی نمایندگان مجلس یازدهم به نظر نمی‌رسد که حتی با رسیدنش به مجلس، کاری از پیش ببرد.

آمار ازدواج هفت هزار کودک در بهار امسال، تنها آمار منتشرشده نیست. بنا بر اطلاعات منتشر‌شده، ۳۴۶ نوزاد در بهار سال جاری متولد شده‌اند که مادران آنها کمتر از ۱۵ سال داشته‌اند؛ مسئله‌ای که بنا بر گفته پزشکان متخصص زنان می‌تواند آثار سوء جبران‌ناپذیری برای این دختران داشته باشد.

رنج عروس‌های کوچک

ندا فاضلیان، فعال حوزه زنان با بیان اینکه بخش عمده‌ای از ازدواج کودکان دلایل اقتصادی دارد، تصریح کرد: «ما درباره طبقه‌ای صحبت می‌کنیم که به وسایل بهداشتی و آموزش صحیح دسترسی ندارند؛ چراکه در تبلیغ کودک‌همسری، همیشه دختران و پسرانی از طبقه مذهبی مرفه نمایش داده می‌شوند. مثلا گفته می‌شود فرزند فلان فعال سیاسی، روحانی مشهور شهر یا شخصیت مهم تاریخی در 13سالگی به خانه بخت رفت. هرچند حتی این ازدواج در این طبقه می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری به این دختران وارد کند، اما نشان‌دادن این دختران با بنیه خوب، تغذیه مناسب و کامل، دسترسی به بهداشت و... نمی‌تواند معرف مناسبی برای جنایت و ظلمی باشد که در حق کودکان می‌شود. قاطبه دخترانی که در 10، 12سالگی به خانه بخت می‌روند، ازدواج می‌کنند تا یک نان‌خور از سر سفره کمتر شود. خانواده‌ای که سال تا سال گوشت قرمز مصرف نمی‌کند، در خرج یومیه خود مانده، دخترش را شوهر می‌دهد تا هم به وام ازدواج برسد، هم دخترش بدبختی را در خانه دیگری تجربه کند. مسئله اینجاست که این دختران وقتی هم ازدواج می‌کنند، خوشبخت نمی‌شوند. شکل بدبختی‌شان می‌شود شبیه مادرانشان. از دخمه‌ای، به دخمه دیگر کوچ می‌کنند، با این تفاوت که آن بدن نحیف و دچار سوءتغذیه با آسیب‌های عمیق روانی، رابطه جنسی را تحمل می‌کند، بارداری را تحمل می‌کند، کار خانگی سنگین را تحمل می‌کند و سپس در سنی مادر می‌شود که وقت بازی‌کردن، شیطنت‌کردن و شکل‌گرفتن بدنش است. آن وقت در چنین شرایطی که بیشتر ازدواج کودکان از این جنس است، یک‌مرتبه در فضای مجازی دختری ظاهر می‌شود نوجوان و زیبا، با صورتی سفید و سرشار از خون تازه، با چادری گران که قیمتش اندازه کل زندگی عروس کوچک حاشیه‌نشین است. با گوشی50‌میلیون‌تومانی‌اش، از جهیزیه 500‌میلیون‌تومانی‌اش فیلم می‌گیرد و با همسر جوانش سلفی می‌گیرد و برای فعالان زنان ابراز تأسف می‌کنند که نمی‌خواهند اجازه دهند عشق در نوجوانی پدیدار شود».

وی در ادامه تصریح کرد: «ما درباره کودکانی حرف می‌زنیم که کمبود شدید آهن دارند، از کمترین اطلاعات فرهنگی برخوردار نیستند، معنای مادرشدن و برقراری رابطه جنسی را نمی‌دانند. اکثریت این کودکان در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که تصویری از آماده‌کردن فرزندانشان برای بلوغ ندارند و اصلا صحبت‌کردن درباره این مسائل را قبیح می‌دانند. دخترانی هستند که مادرانشان هرگز خبردار نمی‌شوند دخترانشان کی عادت ماهانه شده‌اند، یعنی اصلا فضایی در خانواده وجود ندارد که دختر جرئت کند از بلوغش بگوید. بعد چنین دختری که هرگز برای زندگی زناشویی آماده نشده، از کلاس درس به حجله برده می‌شود. عموما این زنان از زخم‌های عمیق روانی رنج می‌برند و این رنج را به فرزندان بیگناهشان هم انتقال می‌دهند. در سال‌های اخیر بارها تلاش شد که حداقل جلوی ازدواج کودکان زیر 13 سال گرفته شود، اما این تلاش‌ها هم با این بهانه که می‌خواهند جلوی ازدواج را بگیرند به سمت هیچ میل کرد».

تلاش برای صحبت‌کردن با مسئولان معاونت امور زنان و خانواده برای پیگیری لایحه ارسالی به مجلس به جایی نرسید؛ با همه اینها فعالان حقوق کودک معتقدند آمار بالای کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند، حکایت از گستره بالای این پدیده دارد. آنها بر مشخص‌شدن قطعی و قانونی سن ازدواج تأکید می‌کنند و معتقدند تا مشخص‌نشدن الزامات قانونی نمی‌توان از این پدیده جلوگیری کرد. ثبت آمار ازدواج کودکان تنها مربوط به بالای 10 سال نیست؛ بر همین اساس آمارها نشان می‌دهند که در سال ۹۰، ۲۲۰ کودک سال ۹۱، ۱۸۷ کودک؛ سال ۹۲، ۲۰۱ کودک؛ سال ۹۳، ۱۷۶ کودک و در سال ۹۴، ۱۷۹ کودک زیر ۱۰ سال تن به ازدواج داده‌اند؛ این در حالی است که آمارهای رسمی فقط محدود به ازدواج‌های ثبت‌شده در دفاتر رسمی است و چه‌بسا این تعداد به‌دلیل ثبت‌نشدن ازدواج کودکان بدون شناسنامه یا عدم ثبت رسمی و قانونی ازدواج‌های چندهمسری تغییر یابد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • طاهره
  ۸ ۲

  عجب

 • امیر
  ۳۶ ۴

  توف تو این جور مردا که این جوری دخترایه معصومو عزاب میدن

 • املد
  ۲۱ ۲

  زود ازدواج نکنین خواهش میکنم

  • ناشناس
   ۶ ۰

   خواهشا با تحقیق زیاد تشکیل زندگی بدید.

 • ناشناس
  ۲۰ ۱

  واقعاچقدافتضاح بیچاره بچه هایی که دراین کشوربی قانون قربانی شدن.بازمیگن آمارطلاق وخیانت زیاده

 • زهرا
  ۱۵ ۰

  اره واقعا باید یه قانون بزارن

 • گندم
  ۲۲ ۵

  تف تو روح این قانون خودم وخیلی از دوستامو میشناسم که قربانی این مسئله شدیم مرگ بر عقب ماندگی فرهنگی

 • مهسا
  ۲۲ ۱

  توف روباید به روی مرداییی انداخت که باعث می شن بعضی از پدرا بچشونو این جوری عذاب بدن

 • مهسا
  ۲۰ ۳

  به نظر شما این عقب موندگی فرهنگی چیه‌این همون بی توجههی دولت به مردماشه که نمی تونن رشد کننوبابقیه مردم جهان هم سطح بشن

 • مهسا
  ۱۷ ۰

  اینو بدونید این بچه ها یی که ازدواج می کنن بچه نیستن ازبس که رنج دیدن ازشون اوضاع زمونه یه زن درچهره‌ی بچه ازشون ساخته

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  بعدم امد ایش آخر زمون شده

 • مریم منصوری
  ۹ ۲

  شما نطرات مخالف خودتونو منتشر نمکنید

 • ناشناس
  ۲۰ ۳

  تورو خدا دولت مردا یک فکری برای دخترای بیچاره بکنین خواهش میکن اخه اونا باید بچگی کنن تو اون سن از،ازدواج چی میفهمن اکثرشون بدبخت میشن

 • زهرا
  ۱۱ ۱

  باید یه قانون بزارن

 • ناشناس
  ۱ ۹

  خخخخخخ

 • ناشناس
  ۱۳ ۳

  لعنت به این خانواده ها که بچه هاشون فدای حرص و طمع خودشون می کنن ایشالا خدا ریشه اینجور پدرومادرها را بخوشکونه الهی آمین

 • ناشناس
  ۸ ۳

  دولت باید یه فکری کنه اینا چی از ازدواج می فهمن همه شو بد بخت می شن

 • سما
  ۱۹ ۱

  چرا واقعا ؟این چه قانونیه ؟همه ی اینها باعث هزارتا مشکل در آینده می شه و روند طلاق و خیانت زیاد می شه خواهشا این کار رو با دختراشون نکنید

 • ناشناس
  ۱۲ ۲

  ریشه این مشکل اقتصادی است ، اگر پدر بتواند یک زندگی معمولی داشته باشد می تواند مطالعه داشته باشد و سفر کند ، از فرهنگهای بهتر الگو بگیرد ولی این پدران بدبخت برای اینکه یک دهان از سفره خالی خود کم کند.

 • پردیس گل یاوری
  ۵ ۰

  بچه باید درس بخون نک ازدواج کن پدر و مادر هاشون خدا لعنتشون کن خدا به درد مردم برس خدا برای پول قربانشون میکن خدا بخاطر پول سروت و صلا و الماس و قیره خدا به صدای مردم گوش کن 😭🤮🤢🤑🤯😕😠🏩⚽🏳️‍🌈🇮🇷ایران

 • ناشناس
  ۶ ۰

  به نظر من این کار خیلیییییی بدی هست خوانواده های این بچه ها فکر هم نمیکنم😡😡😡😡

 • سعید محمدی
  ۲ ۳

  وقتی هم ازدواج نمی کنند می گویید بچه ها باید با جنس مخالف تجربه جنسی داشته باشد تا منزوی و افسرده نشود چرا از راه حلالش را سیاه نمایی می کنید

 • ناشناس
  ۷ ۱

  ایناآخرشون بعده ده پونزده سال طلاق وسرخوردگیه،توف به اونیکه دخترشو زودشوهرمیده،😔😔اگه بچه داربشن که بایدبسوزنوبسازن

 • ناشناس
  ۲ ۱

  واقعا برگشتیم به سه نسل قبل که مردم از سر فقر و نداری دختراشون را در ۱۲ سالگی عروس می کردند واقعا نمی دونم چی بگم و مردها بی که تصمیم به ازدواج با این بجه ها گرفتند آدم نیستند معامله گر و سودجو هستند

 • تتتتتت
  ۲ ۰

  واقعا خاک تو سرشون

 • زهرا
  ۳ ۱

  من هم در سن ۱۶ سالگی قربانی این ازدواج سن کم شدم و حاصل طلاق شد وهدر رفتن عمر

  • مریم
   ۰ ۰

   زهرا خانم واقعا متاسف شدم خدا باعث وبانی این کار رو لعنت کنه برگشتیم به دوران جاهلیت

 • ناشناس
  ۴ ۰

  ازدواج دیریازودش مضره وجامعه رودکی مشکلات می‌کنه والبته دیرکردش بدترمشکل ایجادمیکنه چه روانی چه اجتماعی اونیکه توخونواده بدنیامیادکه لنگ صدهزارتومن ماهانه ومحتاج یک میلیون چامه دیگه بچه نیس بزرگ بدنیامیادندیدین تخمی که توکویربکاری تاسبزمیشه دونه میده بزرگ نمیشه فرصت وامکان نداره

 • ناشناس
  ۸ ۱

  اینطفل معصوماهمونطو که نمیتونن ازدواج چیه بخدابچگی کردنم بلدنیستن ندیدین بچه های که دستفروشن،نمکین،ودنبال هرکاری تایه لقمه نون دربیاره ایناشکم گشنه رومیفهمن اینابچگیونمیفهمن خیلی بده که ماکشوری ثروتمندبامردم فقیر هستیم

 • ایلیا
  ۲ ۰

  واقعا باید جلوی این ازداوج ها گرفته بشه ولی فکر نکنم بتونن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  زندگی کردن اخلاق و پول و سرپرس باشه ن ادمی ک خیانت کردن و طلاق تحتید کنن تو این شهر دختر باید ۱۴ ستاشون تموم کنه

 • ناشناس
  ۴ ۱

  منم خودم یکی ازقربانیان ازدواج اجباری درسن پانزده سالگی هستم

 • نوشین
  ۶ ۰

  این یک فاجعه است مگه بچه ها چه گناهی کردن 😔😔😔😔😔

 • مصطفی
  ۷ ۱

  مغز خر خوردین
  فکر کردین با ممنوع شدن ازدواج زیر ۱۴ کسی دیگه سمتش نمیره
  دوتا شاهد می خواد بدون ثبت محضری عقد می کنن
  فکردین خدایین شما احمق ها
  باعث میشه ثبت نشه و خانم ها نتونن مهریشون رو بگیرن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  تو کشور های عقب افتاده و محروم بعضی از دخترها زود ازدواج میکنند

 • سارا
  ۲ ۰

  وا این ها دیوانه هستن که دحتراشون و شوهر میدن واقعا کم عقلن آخه دختر ۱۰ ساله رو چه به شوهر

 • Samin
  ۴ ۲

  ب نظر من خوبه تقسیر پسرم نیس تقسیر خانوده دختره ک اجازه میدن زود ازدواج کنه منم سنم کمه ۱۵ هسم ولی سال بعد حتما ازدواج میکنم خونه موندن نفعی برام نداره

 • ♥️
  ۳ ۰

  منم بچه هستم اما خاک توی سر بچه ها
  😒😒😒😒😒😒😒

 • ♥️
  ۴ ۰

  خاک توی سرشون

 • محمد
  ۴ ۱

  آمار آمار ازدواج در سنین 10 تا 14 سال را اگر در کنار آمار دخترکانی که به اسم ارتباط خارج از ازدواج ارتباط جنسی نا مشروع دارند ببینیم وضع از اینم بدتر میشه ، در واقع به مرور از اولی کم میشه و به دومی اضافه میشه ، این پیشرفت نیست

  • ناشناس
   ۱ ۳

   نابدن😘

 • نوید
  ۱ ۴

  خیلی خوب

  • Fgjy
   ۴ ۰

   خاک توسرت

 • سوگند
  ۲ ۰

  واقعا عاتفه ندارین خدا بزنه تو کمرتون اخه‌چرا توی این سن چرا

 • آنا
  ۰ ۰

  متاسفم برای پسری که فکر میکنه اگر دختر سنش کم باشه میتونه خودش بزرگش کنه ونظراتش رو بهش تحمیل کنه.وخانواده هایی که فکر میکنن ازدواج تو سن کمتر باعث میشه بچه هاشون درگیر گناه نشن.شما بچه هاتون رو با اینکار از دنیا ولذت هاش محروم میکنید

 • ساناز
  ۲ ۰

  عذاب دنیارو میکشن ماکه الان ۲۰ سالمونه پشیمونیم چه برسه به اینا

 • قرستهذ
  ۲ ۰

  عوضی ها 😡🤬

 • میبنا
  ۲ ۱

  لعنت به پدر ومادرشان برای‌پول پچه هاشونو‌می‌فروشند‌خدا‌لعنتتون‌کنه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تورو خدا ازدواج نکنید زندگیتون‌به هدرمیرود‌تف‌تو‌مغز‌پدرومادرتون😠😡😤مگه ما چه گناهی کردیم

 • مریم
  ۲ ۰

  توی ایران فقر فرهنگی واقتصادی بیداد میکنه

 • 𝖟𝖆𝖍𝖗𝖆
  ۲ ۰

  لعنت بشه به این خانواده هایی که بچه های خودشون فدا میکنن

 • فاطمه زهرا
  ۰ ۰

  عجب بخدا 😡😡😦😨

 • میکائیل
  ۱ ۰

  تو این جامعه ای ک ما زندگی میکنیم نباید دختران از زیر ۱۵ سال ازدواج کنن. دولت این قانون رو میتونه بزاره اما بخاطر وامی ک خونواده ها میگیرن این دولت فقط تو فکر اون چنددرصد وام هس. واقعا تو این جمهوری اسلامی نباید اینطور ب مردم ظلم بشه.

 • ناشناس
  ۴ ۰

  ینی مردشورتونو نبرن ک دختر تو این سن شوهر میدید نمیگید وقتی بزرگ شن چی سرشون میاد نمیگید بعدش بچتون عقده‌ای بار میاد خاک تو سرتون....

 • ناشناس
  ۱ ۱

  من از همون دخترام خیلی بده بچه باشی و بخواهی بچه تربیت بدی و بزرگ کنی من چون تو سن بچگی باردار شدم فشار خون بالا گرفت و از ناراحتی و عصبانیت از وضع زندگی شوهرم بیماری صرع چه میشه گفت یکی یدونه هم بودم و حتی از ادامه تحصیل محرومم کردن