کد خبر 485391

وزیر آموزش‌ و پرورش پاسخ داد؛

رتبه بندی معلمان امسال اجرا نمی‌شود؟!

محسن حاجی میرزایی با بیان اینکه رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ اجرا می‌شود درباره نحوه برگزاری امتحانات دانش آموزان توضیحاتی داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: تلاش ما این است محیط کار را برای همکاران مهیاتر کنیم تا دانش‌آموزان آسیب نبیند، افت تحصیلی پیدا نکرده و ترک تحصیل نکنند.

وی درباره وضعیت شبکه شاد عنوان کرد: نکاتی که در ارزیابی از شبکه شاد باید مورد توجه باشد این است که وقتی آموزش حضوری ممنوع شد باید راهی پیدا می‌کردیم و شاد راه‌حلی برای پاسخ به مشکل مهم و جدی بود، از عمر این شبکه 6 یا 7 ماه می‌گذرد و 15 میلیون دانش‌آموز و یک میلیون معلم را در ساعات محدودی از شبانه روز در ارتباط با یکدیگر قرار می‌دهد و جریان آموزش شکل می‌گیرد که این کار دشوار و پیچیده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: بخش مهمی از اپلیکیشن‌های فعال در کشور، خارجی است و در میان ایرانی‌ها هیچ اپلیکیشنی به اندازه شاد نیست.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: اینکه به 5 تا 50 مدرسه جواب دهیم یک راه حل است و اینکه مجموعه‌ای را ایجاد کنیم که به تمام دانش‌آموزان و معلمان خدمات دهد راه حل دیگر است و ما باید مطمئن شویم کار آموزش در جریان است و با کیفیت انجام می‌شود.

وی بیان کرد: همراه اول شبکه شاد را به لحاظ نرم افزار و سخت افزار فراهم کرد و بهترین متخصصان حوزه نرم افزار درگیر این موضوع هستند، شبکه شاد هر هفته نسبت به گذشته وضعیت بهتری دارد.

مشکل فعلی شاد در دو حوزه

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مشکل فعلی شبکه شاد مربوط به زیرساخت‌ها و کاستی‌های نرم افزاری است که هر دو در حال ترمیم است، متذکر شد: به ما گفتند ظرف یک یا دو هفته آینده مشکلات برطرف خواهد شد.

پیام‌رسان‌های داخلی نتوانستد کار‌ را انجام دهند

وی درباره اینکه چرا از پیام رسان‌های داخلی استفاده نشد که بسترهای آماده‌ای را داشتند، مطرح کرد: ابتدا با پیام رسان‌های داخلی کار را شروع کردیم اما هیچ کدام نتوانستند پاسخگو باشند به عنوان مثال یکی از مطالبات ما این بود محیط ایزوله را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند که نتوانستند یا در تصمیمی خواستیم که تحت تست‌هایی قرار بگیرند اما حاضر نشدند این تست‌ها را انجام دهند حتی در هفته‌های اول، پنج پیام‌رسان داخلی را به مدارس معرفی کردیم تا آنجا ثبت نام کنند اما متوجه شدیم که توانایی لازم برای ارائه سرویس وجود ندارد.

کلاس خصوصی برخی معلمان در روزهای کرونایی

وزیر آموزش و پرورش درباره اقدام برخی معلمان مبنی بر برگزاری کلاس خصوصی و دریافت هزینه از خانواده ها در شرایط کرونایی بیان کرد: کار اشتباهی است و معلمان باید محتوای آموزشی را به دانش‌آموزان منتقل کنند و مطمئن شوند که آن را فراگرفته اند در هر صورت مسئولیت آموزش دانش‌آموز بر عهده معلم است و نمی‌تواند بابت انجام کار مطالبه جداگانه ای از خانواده داشته باشد.

حاجی میرزایی گفت: کار معلمان دشوار و پیچیده شده و بخش مهمی از مجاهدت خاموش جامعه امروز از سوی معلمان است و خانواده‌ها حضور معلم در کنار فرزندشان را احساس می‌کنند.

امتحانات حضوری یا مجازی؟

وی درباره شیوه برگزاری امتحانات دانش‌آموزان بیان کرد:  اصل بر این است که امتحانات حضوری باشد تا مطمئن شویم یادگیری کامل انجام شده است، روش‌های مجازی کیفیت آزمون حضوری را ندارد مگر اینکه در زمان امتحانات وضعیتی باشد که متخصصان بهداشت و درمان اجازه حضور را ندهند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: هیچکس نمیداند هفته آینده چه اتفاقی در باره کرونا رخ می‌دهد و مجبوریم منعطف برنامه‌ریزی کنیم.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه هیچ چیز جایگزین آموزش حضوری نمی‌شود و ترجیح ما همچنان آموزش حضوری است، عنوان کرد: کشورهای اروپایی که وضعیت قرمز دارند باز هم بر حضور تاکید دارند به ویژه در پایه اول آموزش حضوری بسیار مهم است.

خانواده‌ها آموزش حضوری را در اولویت قرار دهند

وی گفت: توصیه ما به خانواده‌ها این است آموزش حضوری را ترجیح دهند و ما رعایت پروتکل‌ها را تضمین می‌کنیم حتی کلاس اولی‌ها هفته‌ای یک روز در کنار مادر به کلاس درس بیایند.

حاجی میرزایی درباره لایحه رتبه‌بندی معلمان تصریح کرد:  وزارت آموزش و پرورش با همکاری سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی لایحه رتبه بندی را تهیه و به دولت تقدیم شد؛ اعتبار آن در بودجه سال 1400 پیش‌بینی شده است که بعد از تصویب در دولت به مجلس ارائه می‌شود و سال آینده اجرا خواهد شد؛ رتبه‌بندی قبلی از ظرفیت ماده 10 قانون مدیریت خدمات کشوری استفاده کرده بود و در اسفند ماه ظرفیت فصل 10 به تمام کارکنان دولت تسری یافت بنابراین رتبه بندی بی‌اثر شد و هم اکنون آن را به صورت لایحه تنظیم کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • حمیدرضا سالاری
  ۲ ۱۳

  درود بر وزیر پر کار آموزش و پرورش دست مریزاد

 • حسین
  ۷ ۲

  سلام.متاسفانه درنظر نگرفتن فعالیت های پژوهشی و مقالات علمی معلم درمجلات علمی معتبر و همایش های علمی معتبر مرتبط با رشته تخصصی، و مدارج عالی تحصیلاتی وهمچنین سختی تدریس برخی دروس علوم پایه،بعنوان عناصر مغفول و نقطه ضعف طرح رتبه بندی محسوب میشود..

 • محمد
  ۶ ۰

  و باز هم شروع بازی بی پایان رتبه بندی در رسانه ها در نهمین سال آن....

 • حسین
  ۴ ۰

  باز پاس کاری این رتبه بندی شروع شد.اخرشم اجرا نمیکنین

 • مهدی ربیعی
  ۱۱ ۰

  وزیر کار نابلدی ست. اصلا خوب نیست

 • معلم
  ۱ ۹

  از زحمات گرانقدر جناب آقای وزیر محترم بی نهایت متشکریم

 • ستاره
  ۳ ۰

  من نمی دونم یه جا می نویسه همگانی حضوریه یه جا می نویسه نهم و دوازدهم فقط حضوریه بقیه مجازی بلاخره تکلیف ما چیه؟

 • منتقد
  ۱ ۱

  دست انسانهای فرهیخته و متخصص در امر بیخودی درد نکنه حق الناس بخشودنی نیست ولی حق الله بخشودنی است !!!!!!!!!!

 • معلم
  ۱ ۳

  باز هم پاس کاری سریال بی پایان رتبه بندی . اگر دولت قصدداشت رتبه بندی اجرا کند سالها قبل اجرا می کرد.سال آخر دولت روحانی و تو این شرایط اقتصادی ۱ درصد هم امید به اجرای رتبه بندی نیست

 • عبدالله
  ۳ ۰

  خدا کنه که وزیر و دولت خیر وخوشی در دو دنیا نداشته باشید زندگی ما را تباه کردید

 • ناشناس
  ۴ ۲

  وزیر خوبی نیست وزیر کار نابلدی است

 • امیرمحمد
  ۴ ۰

  واقعا فرهنگیان رو به سخره گرفتند

 • ناشناس
  ۰ ۱

  سلام واقعا رتبه بندی معلمان خیلی کاربجاییه باور کنید بعضی از معلمان تو این وضعیت قرنطینه هیچ کاری انجام نمیدن واین حقوقشون باید میدادن دست ما خانواده ها همش درس دادن بچها افتاده گردن خانوادها ولی بعضی از معلمای دیگه واقعا زحمت میکشن

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خانواده ها درجریان نیستن من معلم باید همگام سناد و کلی طرح بی خاصیت آموزش و پرورش که ساختگی هستن نمره ثبت کنم بعدازظهر که همه کارمندان خوابن درس بد تا ده شب فرم و فیلم درسی پر کنم سه شب ولی زنگ بزنه که شادم خرابه شش صبح زنگ بزنه بگه بچم مریضه ازش درس نخواه

 • جمال
  ۱ ۰

  می خواهد دوره خودش و روحانی را تمام کند و به وزیر بعدی بسپارد.او هم معلمان را خوب بازی داد.معلمان لطفا اعتراضات شدید خود را به او برسانند.

 • نیما
  ۰ ۰

  سلام چرا درحق معلمان وفرهنگیان کشورظلم میکنندواین کشوربااین همه منابع لایحه رتبه بندی روگذاشته برای سال آینده ک اونم آیااجرابشه یانشه خواهشن کاری کنیدتاامسال اجرا شود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ماهی ۶میلیون اجاره مغازه میدیم اما ماهی ۱۰ روز کار میکنیم ۲۰روز به دستور شما تعطیل الان بازم میخوان مدرسه را باز کنن یکم فکر کنین بعد کار

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام ایشون وزیری بلد نیستند میفرمایند معلمهاییکه ابلاغشان راامضا میکنند قبول کردند که حقوق کمدریافت کنند شماییکه امضاء زدید وزیر شوید چرا اینهمه تاخیر منیکه سراپام ایراده چطور از دیگران ایراد بگیرم

 • منم😌
  ۰ ۰

  قبووول نیییس ینی چی ک امتحانات حضوریه😐اگه تدریس مجازیه قطعن باید امتحانات هم مجازی باشه! مرصی اه😐❤