کد خبر 485372

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

در ۱۴۵ شهر روند کاهشی بیماری کرونا شروع شد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن محکوم کردن شهادت دانشمند هسته‌ای کشورمان در روز گذشته گفت: در حدود ۱۴۵ شهر روند کاهشی بیماری شروع شده است.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، «علیرضا رییسی» سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به شهادت دانشمند هسته‌ای کشورمان در روز گذشته گفت: شهادت شهید محسن فخری‌زاده را تسلیت عرض می‌کنم. این شهید بزرگوار در ایام کرونا و در روزهایی که ما همچنان تحریم هستیم در بحث تولید کیت، و اکسن و ملزومات پزشکی برای مقابله با کرونا فعالیت بسیاری داشتند و حاصل کار این عزیز را ما همچنان استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: شهید فخری‌زاده بویژه کار بزرگی در تولید واکسن کرونا انجام دادند و این اقدام ددمنشانه را محکوم می‌کنیم چراکه در زمینه کرونا نه تنها کمکی به ما نمی‌شود بلکه دانشمندان ما را نیز از بین می‌برند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رییس جمهور و حضور همه اعضا با رعایت پروتکل‌ها برگزار شد البته براساس مصوبات ستاد ۱۵ نفر در این جلسه حضور داشتند و دیگر اعضا نیز از طریق وبینار با این جلسه در ارتباط بودند.

رییسی خاطرنشان کرد: گزارشی از روند درمان و اقداماتی که در این بیش از ۹ ماه در سطح کشور انجام شده است در این جلسه مطرح شد. در این زمینه تحلیل بسیار جامع انجام شده است. همچنین در خصوص روند مراقبت بیماران در بیمارستان‌ها که این اقداماتی که در این کشور انجام شده است واقعا جای افتخار دارد.

وی ادامه داد: گزارش‌هایی دیگر نیز درباره وضعیت ارزیابی محدودیت‌ها نیز در این جلسه ارائه شد که جا دارد از همراهی خوب مردم در خصوص رعایت این پروتکل‌ها و محدودیت‌ها سپاسگذاری کنیم چراکه بسیار خوب رعایت کردند و محدودیت‌ها را تحمل کرده و رعایت کردند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه میزان رعایت پروتکل‌ها به بیش از ۹۰ درصد رسیده است، خاطرنشان کرد: خبرهای خوبی نیز امروز داریم چراکه به طور کلی روند بیماری با توجه به رعایت مردم و روند بیماری رو به کاهش است. ۱۶۰ شهر و شهرستان در وضعیت قرمز بودند که در حال حاضر با توجه به رعایت پروتکل‌ها در حدود ۱۴۵ شهر روند رو به کاهش گذاشته است.

رییسی با بیان اینکه  روند کاهشی بیماری شروع شده است، تصریح کرد: امیدواریم در ۱۵ شهر باقی مانده نیز در طی این هفته دوباره این روند کاهشی شروع شود. همچنین از ۵ آبان‌ماه در ۸۹ شهر و از ۱۴ آبان در ۴۶ شهر دیگر محدودیت‌هایی اعمال شده بود که بجز دو شهر از این شهرها مابقی شهرها از حالت قرمز خارج شدند و به نارنجی و زرد تبدیل شده‌اند.

وی تاکید کرد: باید منتظر باشیم حدود ۲ تا سه هفته دیگر نیز در روند فوتی‌ها شاهد کاهش باشیم، چراکه در حال حاضر میزان بستری و مراجعه به بیمارستان‌‌ها نیز کاهش پیدا کرده است.

رئیسی ادامه داد: نباید دوباره فریب این را بخوریم که چون روند رو به کاهش می‌رود، میزان مراقبت‌ها را کم کنیم، بلکه کارهای زیادی باید انجام شود، یعنی همچنان باید زدن ماسک و فاصله گذاری‌ها و ترددهای غیرضروری را جدی بگیریم و همچنین از حضور در جشن‌ها و مهمانی‌ها و مراسم‌هایی که پرتجمع برگزار می‌شوند پرهیز کنیم.

وی گفت: مخصوصاً اگر در فضای بسته برگزار شوند، با توجه به سرد شدن هوا و بسته شدن در و پنجره‌ها و کاهش تهویه، این تجمع‌ها می‌توانند بسیار در افزایش شیوع موثر باشد.

سخنگوی ستاد ملی کرونا، بیان کرد: امیدواریم میزان تست‌ها را تا پایان این ماه به ۱۰۰ الی ۱۲۰ هزار در روز برسانیم.

وی ادامه داد: با توجه به سامانه‌ای که راه اندازی کردیم الان تمام آزمایش‌های مثبت در یک بانک اطلاعاتی جمع آوری می‌شود و طی چهار روز گذشته از حضور ۱۷۴۸ نفر از افراد تست مثبت که قصد خرید بلیط و سفر با  هواپیما و اتوبوس را داشتند، جلوگیری شد.

رئیسی افزود: جزو مصوبات امروز این بود که افرادی که تست مثبت دارند از حضورشان در حمل و نقل عمومی و ادارات جلوگیری می‌شود و به همراه داشتن کارت ملی برای گرفتن خدمت الزامی است، بنابراین هموطنانی که قرار است یک اداره‌ای بروند برای گرفتن خدمت حتماً کارت‌ملی خودشان را همراه داشته باشند، که این برای حفظ سلامتی خودشان و دیگران است که چنانچه آزمایش مثبتی داشتند با کارت ملی قابل چک کردن باشد.

وی گفت:این هفته ادارات دولتی همه تعطیل هستند، مگر اینکه بالاترین مقام و مسئول یک دستگاه یا اداره الزامی داشته باشد تا بعضی از افراد حضور داشته باشند، یعنی یک حضور حداقلی در این هفته برای کارکنان در نظر گرفته شده و سامانه‌ای که ما داریم مربوط به محدودیت هوشمند است.

رئیسی گفت: از دوشنبه همین هفته مجدداً وضعیت شیوع بروز بیماری را بررسی می‌کنیم اگر شهرها در وضعیت قرمز و نارنجی قرار داشته باشند مجدد برای آن شهرها محدودیت اعمال خواهد شد و اگر چنانچه شهر یا شهرستانی از حالت قرمز تبدیل به حالت زرد یا نارنجی شده محدودیت‌ها به همان نسبت کاهش پیدا خواهد کرد.

وی در پایان افزود: امیدواریم این رعایت پروتکل‌هایی که شروع شده، همچنان ادامه پیدا کند و از همکاری همه به ویژه مردم سپاسگزار هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر