کد خبر 481137

این معلمان حق‌التدریس تا سال۱۴۰۰ استخدام می‌شونـد

وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی استخدام معلمان حق‌التدریس به تصویب رسید و مشمولان قانون تا پایان سال ۱۴۰۰ استخدام می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد؛

1. وزارت آموزش و پرورش مطابق با قانون تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب 28 مرداد 94 و قانون اصلاح تبصره مذکور مصوبه 3 شهریور 95 مجلس شورای اسلامی مکلف بود که نیروهای پیش دبستانی، حق التدریسان غیر مستمر و خرید خدمات آموزشی که قبل از سال 91 با آموزش و پرورش همکاری داشته‌اند و آموزشیاران و آموزش دهندگان تجمیعی که قبل از سال 92 با نهضت سوادآموزی همکاری داشته‌اند با توجه به ارتباط رشته تحصیلی (منحصر به دوره متوسطه) مقطع تحصیلی (حداقل کاردانی)، جنسیت، نیاز منطقه‌ای و سنوات همکاری به عنوان معلم حق التدریس به کار گیری کند.

بر همین اساس مطابق با نیاز مناطق آموزش و پرورش تعدادی از مشمول این قانون به صورت نیروی حق التدریس آزاد در واحدهای آموزشی اشتغال به کار دارند و عملاً به کارگیری نیروی حق التدریس مطابق تکلیف قانون (مصوبات مجلس شورای اسلامی) صورت پذیرفته است.

2. هیئت وزیران در اجرای بند 3 قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب 13 شهریور 97، آیین‌نامه اجرایی مربوط را در تاریخ 30 شهریور 98 به تصویب رساند. وزارت آموزش و پرورش در اجرای ماده 2 آیین نامه مذکور، شیوه نامه اجرایی آن طی بخشنامه شماره 160150 مورخ 2 آذر 98دجهت اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش ارسال کرده است.

متعاقب مجلس شورای اسلامی در تاریخ 15 اردیبهشت 99 قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون موصوف را تصویب کرد که مطابق آن مشمولین تبصره 10  ماده 17  قانون مصوب 3 شهریور 95 که حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده‌اند مشمول استخدام قانون مصوب 13 شهریور 97 دانسته است.

هیئت وزیران نیز در تاریخ 5 مهر 99 اصلاحیه آیین نامه اجرایی مورد نظر را به تصویب رساند لیکن مصوبه مزبور توسط هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس مورد ایراد واقع شده است و وزارت آموزش و پرورش نیز پس از رفع ایراد مورد نظر و تأیید آن توسط هیئت وزیران، اصلاحیه آیین نامه اجرایی را در تاریخ 10 آبان 99 به تصویب رسانده که انشالله مراتب جهت اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش منعکس خواهد شد و مشمولین قانون تا پایان سال 1400 پس از سپری کردن دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان، استخدام پیمانی وزارت آموزش و پرورش خواهند شد.

3. نرخ حق التدریس نیروهای آزاد و نهضتی بر اساس تصمیم شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور که طی نامه مورخ 4 آذر 88 معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده است، به مأخذ یکصدم امتیازات حق شغل و شاغل معلمان شاغل مشابه در بدو خدمت ضربدر ضریب ریالی سال محاسبه می‌شود. بدیهی است هر گونه اقدام خارج از تصمیم شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور این وزارتخانه را با ایراد مراجع نظارتی مواجه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۱

  چرا به فکر نیروهایی مثل ما که هفده سال پیمانی هستیم کسی نیست که رسمی بشویم اونوقت این حق التدریسها که نود درصدشان با پارتی اومدن می خواهند مثل ما پیمانی بشوند آیا این انصاف است؟

 • ناشناس
  ۱ ۳

  معلمان حق التدریس واقعا بیسواد بدون هیچ علمی باید اینها هم امتهان بدن

 • مربی پیش دبستانی
  ۱ ۰

  انصاف این است کسانی باشند که به فکر امثالی چون ما مربیان باشند چندین سال بی مزد بدون بیمه ،ما نیز عمرووقت هزینه صرف کارمان کردیم به امیدی ،دست خالی از جانمان مایه گذاشتیم انصاف انصاف

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام به فکر حق التدریسی هم باشید ۰ هیچی کم نذاشتن حتی تلاش بیشتری هم دارن۰