کد خبر 472388

کرونا در بیمارستان‌ها رکورد می‌زند

دیروز سه رکورد کرونایی در‌خصوص آمار ابتلا، بستری و تعداد بیماران بدحال در کشور شکسته شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، اولی با ثبت 4 هزار و 151 مورد جدید ابتلا به بیماری کرونا در کشور، رکورد جدیدی از تعداد مبتلایان به این ویروس خطرناک را به ثبت رساند. رکورد دوم مربوط به بستری دو هزار و 127 مورد بیمار در مراکز درمانی بود و رکورد سوم هم درباره افزایش بیماران بدحال است که هم‌اینک شمار آنان در بخش مراقبت‌های ویژه به 4 هزار و 200 نفر افزایش یافته است. همچنین بنابر گزارش ارائه شده شمار جانباختگان این بیماری هم به 227 مورد رسید تا نشان دهد وضعیت کرونا از آنچه فکر می‌کنیم جدی‌تر و بحرانی‌تر است. این اعداد و ارقام بیانگر آن است بیش از نیمی از مبتلایان جدید با علائم حاد تنفسی روانه مراکز درمانی شده‌اند و آمارهای کرونا در دو هفته اول پاییز نگران‌کننده‌تر از قبل شده‌اند. همچنین بنابر اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، مراجعه و بستری بیمارانی با علائم حاد و سخت‌تر به کرونا هم بیشتر شده و این یعنی عبور از وضعیت قرمز است.

بر‌اساس آنچه سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده است؛ طی 24 ساعت منتهی به روز سه‌شنبه (15 مهر ماه) با اضافه شدن 227 مورد مرگ ناشی از کووید19 مجموع جانباختگان این بیماری به 27 هزار و 419 نفر رسید. حالا از مجموع 479 هزار و 825 بیمار مبتلا به کووید19، 394 هزار و 800 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین 4هزار و 200 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته دکتر سیما سادات لاری؛ شمار استان‌های دارای وضعیت قرمز نیز در چند روز گذشته هیچ تغییری نکرده است و کماکان جز چهار استان که در وضعیت هشدار قرار دارند همه استان‌های کشور با کدبندی رنگ قرمز در وضعیت بحران به سر می‌برند. در این میان تهرانی‌ها بیشترین سهم را از فوتی‌های کرونایی به خود اختصاص دادند.

وضعیت به حدی بحرانی است که بنا بر اعلام ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت درخصوص اعمال محدودیت ها در تهران نیز،  مصوبه فعلی تا شنبه ۱۹ مهر ادامه دارد و این مصوبه قابل تمدید است و در هفت استان اجرا می شود، برای برخی استان ها نیز تقاضا شده تا اجرایی شود. او تأکید کرده است؛ قرار نیست که با تعطیلی مدارس و مشاغل، آمار مسافرت ها و حضور مردم در مراکز خرید و پاساژها و.. افزایش یابد. اگر تعطیلی اعمال می شود، برای این است که مردم در منزل بمانند. همچنین معاون کل وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرده است : اجباری شدن ماسک در استان تهران از روز شنبه اجرایی خواهد شد.

این تصمیم از سوی اعضای ستاد ملی کرونا در حالی گرفته می‌شود که استفاده از ماسک در بین شهروندان تهرانی در مراکز عمومی به 60 درصد و وسایل حمل و نقل عمومی به 50 درصد رسیده است. همزمان با افزایش شمار مبتلایان کووید19 معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اوج‌گیری بستری مبتلایان کرونا در بیمارستان‌ها، به خبرگزاری ایسنا گفته است؛ اکنون بویژه در تخت‌های مراقبت‌های ویژه و بیمارستان‌های ارجاعی، دچار مشکل قابل توجهی شده‌ایم. ضمن اینکه از ظرفیت برخی از تجهیزات مربوط به بیماران کرونایی خارج از ظرفیت‌شان استفاده می‌شود.

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از بروزموج مسافرت‌ها به استان‌های شمالی معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از مردم خواست که از انجام سفر و ترددهای غیرضروری در تعطیلات پیش‌رو خودداری کنند. سرهنگ عین‌الله جهانی در گفت‌وگو با ایسنا، دراین باره گفت: همه سازمان‌ها و نهادها در کشور تابع و منتظر مقرراتی هستند که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب و ابلاغ می‌شود، پلیس هم همینطور است و مصوبات ستادملی مقابله با کرونا را اجرا خواهد کرد.

علاوه بر پیشنهاد دورکاری کارمندان که از سوی ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در پایتخت مطرح شده است همچنین روز گذشته فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران و استاندار تهران در نامه‌ای به وزیر کشور خواستار اعمال محدودیت‌های تازه‌ای برای کاهش سفرهای غیرضروری هموطنان شدند.

دکتر علیرضا زالی - فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران و دکتر انوشیروان محسنی بندپی - استاندار تهران در نامه‌ای به وزیر کشور خواستار اعمال محدودیت‌ها، افزایش عوارض بزرگراهی و جرایم رانندگی و پرداخت هزینه‌های درمانی از سوی مسافرانی که مبتلا به کرونا می‌شوند، برای کاهش سفرهای غیرضروری بین شهری و استانی شدند. در بخشی از این نامه آمده است: «در راستای تحقق حداکثری راهبردهای مداخله‌ای برای تقلیل سرایت‌پذیری از طریق کاهش ارتباطات بین فردی و قطع زنجیره انتقال بیماری، اطلاع‌رسانی و اقدامات زیادی انجام پذیرفته است. اما متأسفانه عده‌ای از هموطنان علی‌رغم تمام توصیه‌ها ممکن است در تعطیلات پیش‌رو به سفرهای غیرضروری به خصوص به مناطق شمالی کشور مبادرت ورزند که این موضوع نگرانی‌های شدیدی را در زمینه کنترل بیماری کرونا ایجاد می‌کند.»

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه این نامه زالی و محسنی بندپی خواستار اعمال محدودیت‌های تازه برای کاهش سفرها در این تعطیلات شده و موارد زیر را برای تصویب در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا پیشنهاد کردند:

- افزایش موقت عوارض بزرگراهی به میزان حداقل ۳ تا ۵ برابر برای خودروهایی که به مقاصد غیربومی مسافرت کرده‌اند و تخصیص منابع حاصله از آن برای کمک به پیشگیری و کنترل بیماری کرونا.

- افزایش مبلغ جریمه حداقل به میزان ۳ تا ۵ برابری درصورت تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی برای خودروهای غیربومی که به سایر شهرستان‌ها مسافرت می‌کنند و تخصیص منابع حاصل از آن به شهرستان مقصد.

- با توجه به اینکه تعدادی از مسافران مذکور ممکن است در شهرستان‌های مقصد دچار بیماری کرونا شوند، با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی مقصد نسبت به قرنطینه‌سازی این گونه افراد اقدام شود و در صورت ابتلا، کلیه هزینه‌های درمان در مراکز بیمارستانی در استان مبدأ و یا مقصد به طور کامل از بیمار اخذ شود.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر