کد خبر 472247

جولان شهریه در مهدهای کودک خلوت

افزایش شهریه مهدهای کودک نارضایتی های زیادی را از سوی خانواده ها به دنبال داشته است. بعضی ها به خاطر شرایط اقتصادی نامساعد در روزهای کرونایی، قادر به پرداخت این شهریه نبودند و از فرستادن فرزند خود به مهد کودک منصرف شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین، خراسان نوشت: با  این  نارضایتی ها، برخی دیگر مدعی بودند که چاره ای جز پذیرفتن شرایط موجود ندارند، زیرا  در صورت حضور نیافتن فرزند شان در مهد کودک و پیش دبستانی، آن ها در مدرسه با مشکل مواجه خواهند شد و حضور در مهدکودک برای آمادگی آن ها در برابر آموزش های آینده الزامی است. برخی از این خانواده ها نیز شاکی بودند که در صورت مجازی شدن مهدهای کودک ، دیگر کودکان در مهدکودک حضور نخواهند داشت و نگهداری از کودکان به عنوان بخشی از وظایف مهد ها، از حیطه وظایف آن ها خواهد کاست. بنابراین چرا شاهد افزایش شهریه ها هستیم؟

از چند مهدکودک در شهر درباره شهریه برای کودکان پنج ساله در دوره پیش دبستانی سوال کردم. قیمت ها بین 500 تا 950 هزار تومان در هر ماه متفاوت بود. البته از قبل اطلاع داشتم که بر اساس رتبه مهد و سن کودک میزان شهریه ها متفاوت خواهد بود، اما در این بین متوجه شدم شهریه یک مهد کودک 4 ستاره 630 هزار تومان و شهریه مهدکودک 4 ستاره دیگری 950 هزار تومان است. یعنی تفاوت قیمت در جایی که با توجه به سن مشخص کودک، رتبه مهدکودک نیز یکسان بود. بنا به اظهارات رئیس هیئت مدیره کانون مهدهای کودک  خصوصی استان  و نرخ نامه شهریه مهدها که در سایت بهزیستی استان درج شده، متوجه شدم که فعالیت فوق برنامه مهدهای کودک هم در میزان شهریه تاثیر دارد. فعالیت های فوق برنامه اختیاری است و شهریه آن جداگانه محاسبه می شود و شهریه هر فعالیت فوق برنامه هم با توجه به رتبه مهد کودک متفاوت است.  بنابراین تفاوت قیمت در این دو مهد کودک  به دلیل نوع  فعالیت های فوق برنامه بوده است.  هنگام خروج از یکی از مهدهای کودک  4 ستاره، بچه ها داخل حیاط بازی می کردند در حالی که بعضی از آن ها در حضور مربی خود ماسک هایشان را پایین داده بودند و حتی با خوشحالی به طرف من می دویدند، اما مربی هیچ تذکری به آن ها برای حفظ فاصله اجتماعی نمی داد. این در حالی بود که در سایر موارد بازدید شده پروتکل های بهداشتی کاملا رعایت شده بود.

رد پای کمبود بودجه های دولتی در افزایش شهریه مهدهای کودک

غلامحسین حقدادی، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان درباره علت افزایش شهریه ها می گوید:« افزایش 31 درصدی شهریه ها مصوبه کشوری است. مهدکودک بخشی غیردولتی است و باید هزینه های خدماتی را که ارائه می دهد، تامین کند. ما از مهدکودک می خواهیم در 10 مورد استانداردهایی را تامین کند. از طرفی تعداد پذیرش مهدها کاهش یافته و قیمت تمام استانداردهای تعیین شده، افزایش یافته است. از نظر ما با توجه به  کاهش تعداد ثبت نامی و افزایشی که به طور طبیعی در همه هزینه ها وجود داشته، این 31 درصد منطقی است. از طرفی، با این افزایش قیمت ممکن است شاهد کاهش شدید ورود فرزندان به مهد باشیم که مسئله ای نگران کننده است. در این جا باید یک حمایت دولتی وجود داشته باشد. تنها حمایت دولتی در راستای حمایت از مهدهای استان هم، تهیه غذای گرم برای مهدهای حاشیه شهر و مهدهای روستایی و بعضی از کمک های شهری برای نیازمندان حاشیه شهر بوده است. در واقع اگر قرار باشد مهدها شهریه شان را کاهش بدهند، باید یک یارانه دولتی به آن ها تعلق گیرد که فعلا چنین موضوعی در دستور کار نیست. از یک طرف ما مهدها را محدود می کنیم که شهریه را کم بگیرند، از طرفی نمی توانیم آن ها را از نظر دولتی حمایت کنیم. اعتباری هم که دولت برای خسارت کرونا در نظر گرفته، نتوانسته همه خسارت ها را پوشش بدهد. اگر امسال هم بخواهیم چنین فشارهایی را به مهدها تحمیل کنیم، در آستانه فروپاشی قرار می گیرند. خسارت از بین رفتن مهدها، خسارت های آینده است. طی همین سه ماه اخیر، تا کنون بیش از صد مهد در استان تعطیلی رسمی خود را اعلام کردند و بقیه مهدها هم دارند در مقابل شرایط مقاومت می کنند.»

650 هزار تومان گران ترین شهریه مهدکودک

وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون از دولت کمکی برای تامین اعتبار مهدهای کودک  درخواست کردید یا خیر، می گوید:« این کار در راستای فعالیت های بهزیستی کشور است و اکنون اطلاعی از عملکرد آن ها ندارم.»

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان درباره جزئیات شهریه و نظارت بر مهدهای کودک  می گوید:« کانون صنفی مهدهای کودک  به عنوان حافظ منافع مهدها، سازمان حمایت از مصرف کننده به عنوان حمایت از حقوق مصرف کننده و بهزیستی به عنوان سازمان ناظر، سه ضلع تصمیم گیرنده برای محاسبه شهریه مهدهای کودک  هستند. در جلسه تعیین شهریه، آخرین رقمی که نمایندگان مهدهای کودک در جلسه ارائه دادند، 45 درصد بود. در نهایت در توافق بین این سه ضلع با 31 درصد موافقت شد، یعنی 14 درصد پایین تر از رقمی که نماینده مهدهای کودک پیشنهاد داده بود. همه مهدها هم موظف هستند همین درصد را در دریافت شهریه رعایت کنند و اجازه دریافت مبلغ بیشتر را ندارند. برای نظارت بر این مسئله هم سازمان های نظارتی هستند. یکی از این سازمان ها، کانون توسعه مهدهاست که واحدی صنفی است. در بخش دولتی بهزیستی است که کارشناس ناظر دارد و در زمان خود وارد عمل می شود. همچنین بهزیستی در همه مهدها اعلامیه ای را نصب کرده که افراد می توانند موارد تخلف را به سامانه پیامکی دفتر امور کودکان به شماره 3000012333 اطلاع رسانی کنند. ما مهدهای یک ستاره، 2 ستاره، 3 ستاره و 4 ستاره را در  شهر داریم. همچنین مهدهای حاشیه و مهدهای روستایی نیز  داریم و در مهدهای روستایی سطح یک، دو و سه داریم. به طورکلی حدود هفت نوع مهد داریم. از طرفی برای شیرخوار، نوباوه و نوپا هم استاندارد دیگری داریم. در واقع جدولی وجود دارد که بر اساس شاخص های مختلف، شامل 21 شهریه متفاوت می شود. برای مثال بیشترین میزان شهریه که در بهترین نقطه شهر، در مهد کودک 4 ستاره و برای شیر خوار دریافت می شود، ماهیانه 650 هزار تومان است که گران ترین مبلغ برای ارائه خدمت است.»

هزینه خدمات مجازی برای مهد های کودک بیشتر از هزینه خدمات حضوری است

بعضی خانواده ها گمان می برند که در صورت مجازی شدن فعالیت مهدهای کودک، شهریه ای که به آن ها برای ارائه خدمات پرداخت کرده اند، هدر داده خواهد شد. «ملیحه مشورت»، رئیس هیئت مدیره کانون مهدهای کودک خصوصی استان خراسان رضوی در این باره می گوید:« فعلا هنوز مهدهای کودک مجازی نشده است. اما چنان چه مجازی هم بشود، برگزاری دوره های مجازی هزینه بیشتر و نیاز به صرف وقت بیشتری دارد. برای همین اصلا خدمات مجازی ارزان تر نیست، طوری که دستمزدی که ما به استادان مان می دهیم دقیقا دو برابر شده است. ضمن این که اجاره، بیمه و حقوق مربی مهدهای کودک برقرار است. همچنین تغییری در ارائه خدمات صورت نمی گیرد، تنها ارتباط رودر روی مان را با کودک از دست می دهیم. البته این طور نیست که مربی حتما در مهد باشد، اما برای ارائه یک سری از خدمات که امکانش فقط در مهد است، باید حضور پیدا کند.»

وی درباره احتمال مجازی شدن مهدهای کودک در آینده می گوید:« همه مهدها از 24 خردادماه خدمات حضوری ارائه می دهند و مجازی شدن آن بستگی به سیاست های دولت دارد. ما تابع ضوابط سازمان بهزیستی، پروتکل های اعلام شده از سوی ستاد کرونا و استانداری هستیم.» وی در پاسخ به این سوال که در صورت حضوری بودن، آیا برخی خانواده ها می توانند خدمات غیرحضوری دریافت کنند، می گوید:« ما هیچ دستورالعملی برای این قضیه نداریم و خانواده ها می توانند با مرکزمربوطه توافق کنند.»

کاهش 90 درصدی ثبت نام ها

آن چه مسلم است میزان ثبت نام در مهدهای کودک امسال کاهش زیادی داشته است. کارشناس مسئول مدارس غیر دولتی آموزش و پرورش استان اظهار کرده که میزان ثبت نام در پیش دبستانی ها با کاهش 90 درصدی همراه بوده است. این مسئله ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد، اما در کنار کرونا، افزایش شهریه نیز یکی دیگر از دلایل اصلی آن بوده است. هر چند کرونا چاره ای ندارد، اما بخش دیگر این مشکل یعنی افزایش شهریه، به دست مسئولان چاره ساز خواهد شد. مسئولان می توانند با اختصاص بودجه ای به مهدهای کودک و حمایت از آنان، موجب تعدیل شهریه ها شوند تا هزینه های آن بر دوش مردم سنگینی نکند. بنابراین می توانند بستری را فراهم کنند که آموزش کودکان به عنوان نیرو های انسانی نسل آینده با مشکل مواجه نشود تا چشم اندازی روشن در زمینه توسعه انسانی داشته باشیم.

NbrZsOJQX29d

بیشتر بخوانید
ارسال نظر