کد خبر 463165

رئیس سازمان غذا و دارو:

در آینده‌ای نزدیک تولید محصولات خونی افتتاح خواهد شد

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ایران با گردش مالی ۳۰هزار میلیارد تومان در سال۹۷ درصد دارو‌های مورد نیاز خود را تولید می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما، "محمدرضا شانه‌ساز" به بهانه زاد روز زکریای رازی و روز داروسازی(۵ شهریور) درگفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با بیان اینکه ۲۵ دانشکده داروسازی در سراسر کشور به آموزش دانشجویان می‌پردازد، گفت: ایران با تولید ۹۷ درصد دارو‌های مورد نیاز کشور باعث شده اهداف تحریم‌ها به نتیجه نرسد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: امروز مواد اولیه هر داروی جدیدی که در دنیا وارد می‌شود و بعنوان درمان بیماران در جامعه پزشکی استفاده می‌شود در کمتر از ۲ سال در کشور تولید و بومی سازی می‌شود.

شانه ساز رتبه تولید دارو کشور را در منطقه نخست اعلام کرد و افزود: در رشته های "های تک" قطعا تک رقمی و اول هستیم.

او با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا آخر سال ۱۴۰۰ تمام نیاز‌های مربوط به "پن" در کشور تولید شود، گفت: روز دوشنبه آینده کارخانه تولید سرسوزن قلم (پن) انسولین با حضور وزیر بهداشت افتتاح می‌شود.

محمدرضا شانه‌ساز افزود: در آینده‌ای نزدیک تولید محصولات خونی و پلاسمایی افتتاح خواهد شد.

شانه ساز افزود: داروسازان ایرانی هر دارویی که برای مهار ویروس کرونا مناسب به نظر می‌رسید را به سرعت تولید کردند که در نوع خود بی نظیر است.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو افزود: شرکت‌های دانش بنیان زیادی که در حوزه دارو و داروسازی فعالیت می‌کنند را ثبت کرده ایم.

وی افزود: هم اکنون متوسط سن جوانان در شرکت‌های دانش بنیان تولید کننده دارو‌های مهم، زیر ۳۵ سال است که در این زمینه در آینده حرف‌های زیادی را در زمینه داروسازی در جهان خواهیم داشت.

شانه ساز گردش مالی صنعت داروسازی در کشور را بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: برخی مواقع کمبود یک قلم دارو که مصرف آن کمتر از صد میلیون تومان در سال است هم می توان در کشور بحران ساز می شود. تولید دارو در کشور ارزش استراتژیکی دارد و برای آهاد جامعه امنیت خاطر ایجاد می کند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اگر در داروسازی به خود کفایی نمی رسیدیم، با کل درآمد کشور، نمی توانسیم داروی مورد نیاز داخل را تهیه کنیم.

وی هند و چین را بعنوان سازنده مواد اولیه دارو در بین کشور‌های شرق آسیا اعلام کرد و گفت: ایران حدود ۲۰ سال است که در دانش تولید مواد اولیه دارو‌ها و آن فعالیت کند. کشورما (ایران) حدود ۶۵ درصد مواد اولیه دارو‌ها را در داخل کشور تولید می‌کند. هم اکنون بیش از ۱۰۰۰ قلم داروی گیاهی در کشور تولید می‌شود که طی ۱۰ سال اخیر اتفاق افتاده است و می‌توانیم به فروش دارو و صدور دانش آن به سایر کشور‌ها امیدوار باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره کیفیت دارو‌های ایرانی گفت: استاندارد‌های دارو بین المللی است نه ملی که برای ساخت و تولید آن باید رعایت شود. ما شاخص‌های بین المللی را رعایت و کنترل می‌کنیم.

او با بیان اینکه قیمت دارو نباید تجاری شود افزود: ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت دارو مربوط به تبلیغات آن است. ما تلاش می‌کنیم قیمت دارو را پایین نگه داریم تا مشمول بیمه‌ی سازمان‌های بیمه گر هم بشود.
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو افزود:تلاش می کنیم بهترین کیفیت را با مناسب ترین قیمت ارائه کنیم.
محمدرضا شانه ساز با بیان اینکه با ۱۰ برابر افزایش نسبت به سال گذشته ۲ میلیون ۵۰۰ هزار واکسن آنفلوآنزا برای افراد خاص وارد کشور شده است، گفت: تا قبل از پایان سال (۹۹) خط تولید آنفلوآنزای ایرانی افتتاح می‌شود.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری