کد خبر 463135

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد؛

۱۰اصل مهم برای معلمان و فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش در نشست با مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها با بیان اینکه مدیران آموزش باید با توجه به ۱۰اصل سال تحصیلی را آغاز و مدیریت کنند، این اصول را؛ پوشش حداکثری دانش آموزان در امر آموزش، ایجاد ارتباط حداکثری با مدارس، مدیریت زمان، مسئولیت پذیری، پاسخگویی، انعطاف پذیری، هماهنگی و مشارکت پذیری و هوشیاری دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در نشست با مدیران کل آموزش و پرورش  استان‌های کشور که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با تسلیت فرارسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با اشاره به نکاتی در مورد آغاز سال تحصیلی جدید اظهار کرد: یکی از بهترین اخبار در شروع سال تحصیلی جدید این است که آغاز سی‌وچهارمین اجلاس روسا و مدیران سراسر کشور با سخنرانی و رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

وی افزود: این موضوع برای وزارت آموزش و پرورش، از آن بعد که از شیوع بیماری کرونا ایشان تنها در موارد خاص و ضروری در نشست‌ها حضور داشتند،  یک فرصت بی‌نظیر است و اینکه ایشان بعد از سطح روسای سه قوه یک وقت خاص را به آموزش و پرورش اختصاص دادند، حاکی از اهمیتی است که دستگاه حاکمیت به نظام تعلیم و تربیت می‌دهد.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در شروع سال تحصیلی جدید چند مطلب است که باید آنها را بتوانیم به خوبی به اتمام برسانیم. یکی از آنها برگزاری اجلاس سی‌وچهارم روسا و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور است که باید به نحو شایسته برگزار شده و اثربخشی کامل را داشته باشد، لذا به معاونین تاکید شده است که به مهمترین محورهای مورد نیاز امر آموزش و پرورش در اجلاس تاکید و آنها را بررسی کنند.

بازگشایی مدارس رویدادی ملی است

وی دومین مطلب حائز اهمیت را بازگشایی مدارس در ۱۵شهریور دانست و گفت: باید تلاش کنیم تا بازگشایی مدارس را با شکوه هرچه بیشتر برگزار کرده و سال تحصیلی را با موفقیت به پایان برسانیم. بازگشایی مدارس یک رویداد بزرگ ملی است، لذا این آیین باید مطابق پروتکل‌های وزارت بهداشت و باشکوه هرچه تمام‌تر برگزار شود و قطعا حضور استاندار، امامان جمعه و شخصیت‌های دیگر استانی در جلب اعتماد مردم و کاهش نگرانی مردم موثر خواهد بود.

حاجی میرزایی بازگشایی مدارس، امتحانات نوبت اول و امتحانات پایان سال تحصیلی را جزو مقاطع با اهمیت بعدی در طول سال تحصیلی دانست و گفت: باید در تمام این موارد تلاش کنیم تا بتوانیم پرونده هر یک از موضوعات را در زمان خود به خوبی به پایان برسانیم، لذا امیدوارم این سال تجربه ارزنده‌ای در نظام تعلیم و تربیت باشد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کرونا را باید تبدیل به فرصت کرد، گفت: شرایط شروع سال جدید شرایطی طبیعی و مانند سال‌های گذشته نیست، لذا از مدیران و روسای آموزش و پرورش استان‌های سراسرکشور میخواهیم به طور تمام وقت زمان‌های خود را صرف نحوه برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی کرده و آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه مطمئن هستیم که همه معلمان انسان‌های دلسوز و شریفی هستند، گفت: در سال گذشته معلمان زحمات بسیاری در بستر فضای مجازی و آموزش مجازی کشیدند و باید قدردان معلم‌ها باشیم، لذا نباید فرصتی ایجاد کنیم تا برخی با طرح مسائل انحرافی باعث نادیده گرفتن زحمت‌های معلمان شوند.

۱۰فعالیت اساسی را در طول سال تحصیلی نظارت مستمر خواهیم کرد

وزیر آموزش و پرورش گفت: ۱۰کار اساسی در طول سال تحصیلی جدید باید انجام شود که تمام مدیران باید در انجام آن اهتمام بورزند و شخصا این ۱۰کار را رصد و پیگیری خواهم کرد.

یک: پوشش حداکثری آموزش دانش آموزان صورت گیرد

وی ادامه داد: نظارت جامعه هر ساله بر کار آموزش و پرورش دقیق بوده است ولی امسال این نظارت به صورت نظارت جامعه نگران است، نظارت جامعه نگران با نظارت جامعه عادی تفاوت دارد و باید حداکثر تلاش خود را برای از بین بردن این نگرانی انجام دهیم.

دو: نظارت حداکثری بر مجموعه تحت مدیریت خود داشته باشیم

حاجی میرزایی با تاکید بر پوشش حداکثری آموزش گفت: تمام دانش آموزان باید تحت آموزش قرار بگیرند و هیچ دانش آموزی نباید از آموزش دور بماند بنابراین مدیران و معلمان مدارس باید دانش آموزان را رصد کنند تا پوشش آموزش در کشور به صورت حداکثری انجام شود.

سه: ارتباط حداکثری مدارس با همه ذی نفعان برقرار شود

وزیر آموزش و پرورش دومین نکته حائز اهمیت را ارتباط حداکثری مدارس با سطوح بالاتر آموزش و پرورش و خانواده عنوان کرد و گفت: شبکه شاد امکان ارتباط حداکثری را به ما داده است، لذا تقاضا دارم با استفاده از این شبکه در استان‌ها ارتباط بین بالاترین نقطه هرم و پایین‌ترین نقطه آن را برقرار کنید.

چهار: مسئولیت پذیری حداکثری ایجاد کنیم

وی ادامه داد: باید مسئولیت پذیری را به حداکثر برسانیم و به جامعه و دولت و مقام معظم رهبری نشان دهیم که آموزش و پرورش و معلمان عزیزمان در امر مسئولیت پذیری در این ایام حداکثر تلاش خود را به کار برده‌اند.

پنج: پاسخگویی حداکثری ایجاد شود

حاجی میرزایی نکته بعدی را توجه به پاسخگویی حداکثری دانست و گفت: در شرایط کنونی ممکن است هر روز یک مساله و دغدغه جدید پیش بیاید. بنابراین باید پاسخگویی و نظارت به صورت حداکثری انجام شود تا بتوانیم سال را به خوبی پیش ببریم. بعد از شروع سال تحصیلی باید به صورت دقیق بر امر آموزش نظارت کنیم.

شش: انعطاف حداکثری در برابر شرایط غیرقابل پیش بینی داشته باشیم

وزیر آموزش و پرورش بر انعطاف حداکثری مدیران و مسئولان تاکید کرد و گفت: باید در شرایط بی‌ثبات سال تحصیلی جدید بتوانیم با انعطاف حداکثری تصمیماتی را اتخاذ کنیم تا با تغییر شرایط بتوانیم آنها را تغییر دهیم.

هفت: مشارکت حداکثری ذی نفعان آموزش و پرورش را فراهم کنیم

وی ادامه داد: خانواده، وزارت بهداشت، استانداران و بسیاری از شخصیت‌های اجتماعی استان شریک جدی در پیشبرد اهداف آموزشی ما در سال جدید هستند که باید با آن‌ها مشارکت حداکثری داشته باشیم و ارتباط تنگاتنگ بگیریم.

هشت: هوشیاری حداکثری داشته باشیم

حاجی میرزایی به هوشیاری حداکثری تاکید کرد و گفت: با شیوع کرونا وارد مسیری شده‌ایم که از آینده آن خبری نداریم، بنابراین باید با هوشیاری کامل بتوانیم این مسیر را طی کنیم تا دچار خطر نشویم.

نه: هماهنگی بین همه سطوح آموزش و پرورش وجود داشته باشد

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: یکی از نکاتی که باید مدیران و روسای استانی آن را مدنظر داشته باشند، این است که امسال و در شرایط بحران ویروس کرونا و عدم قطعیت در کشور، طبق اعلام نظر یونسکو آموزش در اکثر کشورها آموزش به صورت آموزش در شرایط بحران می‌باشد و بنابراین نیاز است هماهنگی بین راس و سطح هرم آموزش به حداکثر برسد. در این شرایط حتی دقایق هم مهم است و باید به آن توجه کرد.

ده: مدیریت زمان داشته باشیم

بر اساس گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حاجی میرزایی در پایان گفت: آخرین نکته در گذر از این شرایط سخت، مدیریت زمان است و من از روسا و مدیران استانی تقاضا دارم تلاش خود را در مدیریت زمان بکار برند و از تمام اراده و همت خود برای حصول نتیجه موردقبول کمک بخواهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۲ ۲

  اشتباه گرفتی اقای بیسواد. این اصول تو مدارس کشورهای از ما بهترانه

 • رحیم دهقان خشکه سیل
  ۱۵ ۲

  سلام
  وزیر محترم با کدام بودجه و سرانه در مدارس پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنید؟
  با بازگشایی پیش از موعد مدارس به فرهنگیان چه مزایایی میدهید ؟
  حضرتعالی چرا برخلاف نظرات وزارت بهداشت عمل می کنید ؟

 • ناشناس
  ۲۲ ۳

  ما معلمها چراباید ازگوشی خودبرای اموزش استفاده کنیم تین یک وسیله شخصیه ایا کارکنان ادارت دیگه از وسایل شخصیه خود برای کارهایشان استفاده می کنند

 • بازنشسته ۹۸
  ۹ ۰

  آقای وزیر اصل اول که رتبه بندی بازنشستگان اول مهر سال ۹۸ است را فراموش کرده اید لطفا اقدامی جدی کنید

 • فرهنگی
  ۰ ۰

  سلام.یکی جلوی این بنده خدارو بگیره یعنی این هنوزنمیدونه مایع دستشوی نداره بعضی مدارس. بخدا با ز ش مدارس یعنی فاجعه.یعنی مرک بچه های مردم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای وزیر کاش خودتونو جای معلما قرار میدادین ببینید میتونید از عهده هزینه های اینترنت اونم با گوشی شخصی بربیاین شما دارین برا خودتون خارج از گود نظر میدین شماها فقط طبل تو خالی بلند اواز هستین ما معلما چون وجدان کاری داریم در همه بهرانها برای انجام وظیفه سنگ تمام مزاریم نه به خاطر عمل به سخنان شما
  و قطعا شما و دیگر دولت مردان را به خدا واگذار میکنیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا فقط معلم ،مسئولیت دارد؟چرا برای اولیا و دانش آموزان هیچ مسئولیتی تعریف نشده؟چرا نصب برنامه شاد برای دانش آموزان الزامی نیست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فقط فشار مضاعف و استرس روانی برای معلم است.
  آموزش مجازی سال گذشته هیچ ثمری نداشت و دانش آموزها اصلا همکاری نمیکنند

 • یک خدماتی
  ۰ ۰

  از وزیر محترم اموزش وپرورش ممنونیم که تمام زحمات اموزش وپرورش و مدارس بر عهده ما خدماتیاست و هیچ جا اسمی از ما نیست و فقط معلمان مهم هستن ومدیران

 • حمید
  ۰ ۰

  جناب وزیر لطفا طبق اصل پنجم خودتان پاسخگو باشید...۱- چرا قانون پرداخت ماهانه حق التدریس معلمان شاغل اجرایی نشده؟؟؟؟ چرا از اسفند ۹۸ حق التدریس فرهنگیان شاغل پرداخت نشده؟؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  استخدام حق التدریسها چی شد؟!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یه ازای بی سواد داره برای ما تصمیم میگیرند کسی از جون بچه اش سیر نشده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جناب وزیر
  ۱. اینترنت مجانی چه شد؟
  ۲.با کدام امکانات و زیر ساخت های مدارس میخواهید تدرس مجازی انجام شود؟ حتما توقع دارید با گوشی معلم کار انجام شود.هفت ماه فرصت کمی نبوده.چرا از جیب والدین و معلم برای آموزش رایگان خرج میکنید.ماه های اول معلمان ایثار کردند.حتما توقع دارید دوباره ایثار کنند.سخت در اشتباهید
  ۳.چرا جان فرزندان و این مردم درد کشیده را میخواهید به خطر بیاندازید با کدام پول و سرانه مدرسه میخواهید پروتکل های بهداشتی را در مدارس رعایت کنید
  ۴.چرا مرتب دروغ میگویید.برنامه شاد چه کارایی داشت که اینقدر تعریف و تمجید میکنید
  اینقدر اصل و اصول نکنید شما اصول را نمیدانید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  لطفاما معلم هارو در خرید گوشی برای تدریس همراهی کنید بودجه نداریم گوشی هم خرابه

 • ج
  ۰ ۰

  خوشا به حال معلمان نه یکسره تو خانه خوابند حقوق هم می‌گیرند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وقتی حق معلم رو می خوری نباید انتظار کار داشته باشی .

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری