کد خبر 461801

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

۵۰۰تحقیقات بالینی با موضوع کرونا در حال انجام است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: سفیدپوشان پرافتخار کشور، در بحران کرونا همانند جنگ تحمیلی با شجاعتی ستودنی تن بر آتش زدند و به صیانت از جان بیماران پرداختند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علیرضا زالی، در وبیناری که یکم شهریور و همزمان با روز پزشک برگزار شد، با اشاره به اینکه جامعه خدوم پزشکی و مدافعان سلامت در بحران کرونا سلحشورانه برگ زرین دیگری را به کارنامه سترگ سلامت کشور افزودند، اظهار کرد: فرزندان برومند این مرز و بوم با انجام پژوهش‌های میدانی مؤثر علاوه بر ارائه خدمات در حوزه درمان، جایگاه رفیعی در مجامع علمی جهانی به دست آورند که این مهم مایه مباهات و افتخار کشور است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تاکید کرد: سفیدپوشان پرافتخار کشور، در بحران کرونا همانند جنگ تحمیلی با شجاعتی ستودنی تن بر آتش زدند و به صیانت از جان بیماران پرداختند.

زالی با بیان اینکه پزشکان ایران زمین منفعت جمعی را بر منافع فردی ترجیح دادند گفت: پزشکان و کادر درمان فارغ از هرگونه جایگاه اجتماعی و رتبه بندی سنی از اولین روزهایی که ویروس شوم کرونا در کشور سایه افکند، داوطلبانه نقش آفرینی کردند و جمع کثیری از نخبگان و پزشکان در این مسیر به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.

به گفته وی، روزها و ماه‌های آتی پیش رو با کرونا همراه خواهد بود و در این میان بن مایه برون رفت از این بحران عالم گیر بشری تلاش پزشکان و سفیدپوشان عرصه سلامت کشور خواهد بود.

زالی ادامه داد: جامعه پزشکی در سخت‌ترین روزهای کرونایی با ارائه پژوهش‌های اصیل، جایگاه ممتاز پزشکی کشور را در عرصه جهانی ممتازتر کرد.

وی با اشاره به اینکه تنها در استان تهران ۵۰۰ تحقیقات بالینی با موضوع کرونا در حال انجام است، از اصالت این تحقیقات علمی در بالاترین سطح استانداردهای جهانی خبر داد و با اشاره به اینکه سالروز میلاد نابغه درخشان ایرانی شیخ الرئیس ابوعلی سینا به عنوان روز پزشک نامگذاری شده است، خاطرنشان کرد: ابن سینا به عنوان ستاره درخشان آسمان علمی کشور قلمداد می‌شود و تعیین زادروز این دانشمند برجسته ایرانی به عنوان روز پزشک مایه افتخار است.

وی توضیح داد: مهم‌ترین نکته‌ای که بوعلی سینا را به ستاره فروزان و پرفروغ جامعه پزشکی مبدل کرده، افکار بلند، احاطه و وقوف بی نظیر وی به تمامی علوم زمان است که این طراوت و تشنگی برای آموختن یکی از ویژگی‌های ستودنی ایشان تلقی می‌شود.

زالی با اشاره به پیشگامی شیخ الرئیس ابوعلی سینا در مباحث فلسفی تاکید کرد: او در فلسفه تنها یک یادگیر و شاگرد نبود بلکه در گسترش این علوم سهیم بود و به معنای واقعی به سیاق علمی عمل می‌کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: فلسفه اسلامی وامدار دانشمندانی چون فارابی و بوعلی سیناست با این تفاوت که شیخ الرئیس به تألیف، ترویج و نشر مطالب علمی می‌پرداخت، روشی که امروزه مورد اقبال محققان عرصه جهانی ست.

زالی حفظ کرامت بیمار، توجه به جامع الطراف بودن درمان‌ها، احترام به پیشکسوتان، توجه به اخلاق علمی حرفه ی پزشکی، پرهیز از سرقت علمی و ادبی سایر دانشمندان و احترام به مرجع‌های علمی را گزیده‌ای از ویژگی‌های برجسته اخلاقی بوعلی سینا ذکر کرد و توجه به این صفات بارز اخلاقی و علمی را از سوی جامعه پزشکی ضروری ذکر کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری