کد خبر 460717

داوطلبان کنکور در روزهای پایانی ‌باید چه کنند؟

بالاخره با تمام کش و قوس‌ها قرار شد کنکور سراسری در روزهای ۲۹مرداد تا یکم ‌شهریور برگزار شود. درصورتی که این تاریخ باز هم به تعویق نیفتد، لازم دانستیم تا به بیان چند نکته برای آمادگی بیشتر دانش‌آموزان عزیز برای شرکت در این آزمون بپردازیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، آزمونی مانند کنکور سراسری، علاوه بر مطالعه که رکن اصلی موفقیت در آن است، نیازمند رعایت چند نکته توسط دانش‌آموزان عزیز است که در ادامه به بیان این نکات می‌پردازیم.

نکته اول اینکه در این روزهای پایانی بهتر است به تست‌زنی و مرور مطالب یادگرفته شده پرداخته و از یادگیری مطالب جدید پرهیز شود. شیوه طراحی سؤالات کنکور به‌گونه‌ای است که نیازمند تسلط دانش‌آموز در مطالب یادگرفته شده است و اگر دانش‌آموزی مطلبی را یاد بگیرد، اما در آن به تسلط لازم نرسد نمی‌تواند به سؤالات، پاسخ صحیح بدهد. پس بهتر است به جای یادگیری مطالب جدید، به‌مرور مطالبی که قبلا آموخته شده پرداخت و در آنها به تسلط رسید.

نکته دوم توجه به وضعیت خواب و تغذیه در روزهای پایانی است. دانش‌آموزانی که در تابستان عادت داشتند تا نیمه‌های روز بخوابند، باید در این چند روز باقی‌مانده شب‌ها زودتر بخوابند و صبح‌ها هم زودتر از خواب بیدار شوند تا برای بیدار شدن در روز آزمون مشکلی نداشته باشند. در مورد تغذیه هم استفاده از مواد غذایی مغذی در این روزهای پایانی توصیه می‌شود. البته در این زمینه نباید افراط کرد؛ چرا که گاهی بدن دانش‌آموزان به یک ماده غذایی که تا به حال مصرف نکرده‌اند حساسیت داشته و موجب مشکلاتی می‌شود. پس بهتر است همان برنامه غذایی گذشته با اندکی مواد مغذی در این روزها مصرف شود.

نکته سوم برای شرکت در کنکور سراسری انتخاب لباس و کفش مناسب است. کنکور سراسری مراسم جشن یا عروسی نیست که بخواهید لباس‌های شیک بپوشید که در آنها احساس راحتی نمی‌کنید. راحتی و آسایش باید اولویت اول در پوشش شما در روز کنکور باشد. لباس و کفش راحت احساس بهتری به شما می‌دهد و بهتر می‌توانید در جلسه آزمون به سؤالات پاسخ دهید. پس سعی کنید راحت‌ترین لباس‌های خود را در روز کنکور بپوشید. نکته چهارم وسایلی است که شما باید در روز برگزاری کنکور با خود به همراه داشته باشید. کارت ورود به جلسه که همراه داشتن آن الزامی است و روی آن زمان دقیق و محل برگزاری آزمون درج شده که باید به آن دقت کنید. کارت ملی و یا شناسنامه هم باید در روز برگزاری کنکور همراه شما باشد. چند مداد نرم، مداد پاک‌کن و مداد تراش همراه خود داشته باشید. به‌خصوص باتوجه به شرایط به‌وجود آمده، به‌خاطر کرونا حتما این وسایل را همراه خود داشته تا از قرض گرفتن آنها از سایر داوطلبان بی‌نیاز باشید.همراه داشتن ساعت مچی برای بررسی زمان برای پاسخگویی به سؤالات هم می‌تواند به شما کمک کند و از این طریق متوجه شوید که آیا زمان زیادی برای یک درس صرف کرده‌اید یا خیر.سنجاق برای الصاق کارت ورود به جلسه، بطری آب سرد، مواد قندی و دستمال کاغذی هم بهتر است همراهتان باشد. با توجه به شیوع بیماری کرونا ماسک، دستکش و شیلد محافظ صورت هم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا را فراموش نکنید.

نکته پنجم مربوط به زمان پاسخ دادن به سؤالات است. قرار نیست دانش‌آموز برای قبولی در دانشگاه مورد علاقه‌اش به تمام سؤالات پاسخ درست بدهد. تصور غلطی که در بین دانش‌آموزان وجود دارد این است که برای کسب رتبه‌های خوب باید به تمام سؤالات پاسخ بدهند. این باور غلط علاوه بر اینکه موجب افزایش استرس آنها می‌شود، می‌تواند موجب بدتر شدن رتبه آنها شود. از آنجایی که کنکور سراسری نمره منفی دارد و دانش‌آموز به ازای هر 3 پاسخ غلط یک پاسخ درست را از دست می‌دهد، نباید به سؤالات به‌صورت شانسی پاسخ داد و این نکته را نیز دانست که حتی رتبه‌های برتر هم به تمامی سؤالات پاسخ نمی‌دهند. برخی سؤالات در کنکور به‌گونه‌ای طراحی شده که وقت زیادی را از شما می‌گیرد. در نتیجه پاسخ دادن به آنها حتی به‌صورت صحیح هم، زمان شما را  برای پاسخ دادن به سایر سؤالاتی که بلد بوده‌اید از بین می‌برد.

نکته آخر که می‌تواند آرامش شما را در روز آزمون تضمین کند توکل به خداوند و توجه به اوست. شما تا به اینجا تمام تلاش خود را برای موفقیت در کنکور انجام داده‌اید و نتیجه را باید به خداوند بسپارید. قطعا هر آنچه به خیر و مصلحت شما باشد، برایتان اتفاق می‌افتد. فکر کردن بیش از حد به نتیجه کنکور، آرامش شما را کاهش و استرس‌تان را افزایش می‌دهد. کم نیستند دانش‌آموزانی که در کنکور نتیجه خیلی عالی نگرفتند، اما آینده‌ای عالی داشته‌اند و کم هم نیستند دانش‌آموزانی که رتبه‌های نسبتا خوبی در کنکور به‌دست آورده، اما نتیجه خیلی عالی را در آینده به‌دست نیاورده‌اند. پس کنکور را بیش از حد بزرگ نکنید و بر تلاش و پشتکار خودتان تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری