کد خبر 460043

در پی شیوع کرونا:

آموزش و پرورش شیوه‌نامه بازگشایی مدارس را ابلاغ کرد

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌وپرورش گفت: دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید در کلاس‌های مجازی مانند مدرسه حضور و غیاب می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، زهرا مظفر درباره شرایط حضور و غیاب دانش آموزان در کلاس های مجازی اظهار داشت: با توجه به تهیه اطلس شناسایی وضعیت دانش‌آموزان، حضور شاگردان در کلاس‌های مجازی سال تحصیلی آینده ضروری است.

وی افزود: علت حاضر نشدن دانش آموزان در کلاس های مجازی مشخص است، اگر دانش آموزی به دلایلی در این کلاس ها حاضر نشود، معلوم است که به دلیل قطعی اینترنت یا مشکل فضای مجازی این اتفاق رخ داده است.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش با بیان این که اطلس شناسایی دانش آموزان در فضای مجازی تهیه شده است، گفت: همه استان ها، مناطق و مراکز این وزارتخانه اطلسی را به عنوان شناسایی یکایک دانش آموزان تهیه کرده اند.

مظفر ادامه داد: اطلس شناسایی دانش آموزان با استفاده از اطلاعات دانش آموزان و اولیا آنها تنظیم شده است، در واقع براساس اطلاعاتی که دانش آموزان و والدین برای دسترسی به ابزار هوشمند و اینترنت اعلام کردند، دانش آموزان باید در فضای مجازی حاضر شوند.

وی خاطرنشان کرد: سال تحصیلی گذشته باتوجه به این که پیش بینی برای دسترسی دانش آموزان به ابزار هوشمند صورت نگرفته بود، اطلاعات دقیقی از وضعیت دانش آموزان در دست نبوده و مشخص نیست آیا همه دانش آموزان به آموزش دسترسی دارند و در صورت دسترسی از کدام وسیله از جمله بسته آموزشی، تلویزیون و فضای شاد برای ادامه آموزش بهره مند می شدند.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر این که تکلیف همه دانش آموزان برای آموزش سال تحصیلی آینده مشخص شده است، گفت: تکلیف دانش آموزان برای سال تحصیلی جدید با اخذ اطلاعات از والدین و دانش آموزان میسر شده است.

آموزش در وضعیت قرمز

مظفر همچنین درباره شیوه آموزش در سال تحصیلی جدید اظهار داشت: شرایط مدرسه مجازی دقیقا مانند مدرسه واقعی و فیزیکی است که در دستورالعمل ها نیز پیش بینی می شود.

وی افزود: سه وضعیت قرمز، زرد و سفید برای سال تحصیلی آینده در نظر گرفته شده است، اگر وضعیت استانی قرمز باشد، آموزش ها به صورت مجازی با تاکید از استفاده از بستر شبکه شاد به دانش آموزان ارایه می شود.

هر ۳۵ دقیقه یک زنگ تفریح

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: ساعت های مختلفی برای حضور دانش آموزان در کلاس های درس پیش بینی شده است، سه زنگ در صبح بین ساعت ۸ تا ۱۰:۳۰ دقیقه صبح، از ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه تا ۱۳ و همینطور ساعاتی در بعد از ظهر برای تشکیل کلاس های مجازی در نظر گرفته شده است، در واقع هر ۳۵ دقیقه ساعت هر یک زنگ مدرسه برای دانش آموزان تعریف شده است.

مظفر ادامه داد: معلم مدرسه می تواند کلاس خود را با توجه به شرایط دانش آموزان در ساعات طراحی شده، در بستر فضای مجازی به گونه ای برگزار کند که امکان حضور همه دانش آموزان وجود داشته باشد.

آموزش در وضعیت زرد

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش درباره آموزش دانش آموزان در شرایط زرد عنوان کرد: در شرایط زرد نیمی از آموزش به صورت حضوری و نیمی دیگر به صورت مجازی خواهد بود.

مظفر یادآورشد: دانش آموزان در این شرایط برای رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی به صورت نوبتی و سه روز در هفته در مدارس حاضر می شوند.

آموزش در وضعیت سفید

وی در ادامه با بیان این که در وضعیت سفید کشور ۹۰ درصد آموزش ها به صورت حضوری اریه می شود، گفت: قرار است حتی در وضعیت سفید هم بخشی از آموزش دانش آموزان در بستر فضای شاد ارایه شود.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش در حال تقویت و توسعه بستر فضای مجازی شاد است تا مشکلات فنی این سامانه در سال تحصیلی گذشته برطرف شود و این امکان میسر شود که دانش آموزان در این بستر حاضر شوند.

وزارت آموزش‌وپرورش به مناسب آغاز سال تحصیلی و با توجه به ادامه‌دار بودن شرایط کرونا در کشور، شیوه‌نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را به ادارات کل استان ابلاغ کرده است.

با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا، فعالیت رسمی مدارس در سال تحصیلی جدید به‌صورت حضوری و غیرحضوری از ۱۵ شهریورماه ۹۹ با رعایت شرایط و ضوابط اعلام‌شده، آغاز می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • رضا
  ۲ ۰

  با سلام
  سال تحصیلی قبل اعلام کردند شبکه شاد با اینترنت رایگاه خواهد بود که چنین اتفاقی نیافتاد و هزینه بالایی برای خانواده ها داشت حال باز هم قرار است مثل قبل به شعار دادن اکتفا کنیم ؟ آیا نباید به آموزش کودکای که سرمایه های جامعه هستند دولت ، هزینه ای کند؟ با کوچکتر شدن سفره مردم ، هزینه های سرسام آور زندگی ، گران شدن اینترنت ، عدم حمایت دولت ومسئولین این مسیر به کجا میرود؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام خسته نباشید . این دیگه چه وضعی شده . خب مدارس رو تعطیل کنند یعنی چی آنلاین و کلاسهای مجازی . مدرسه رفتن بچه ها به صورت حضوری نظم خاصی داره . ولی به صورت غیر حضوری هزار مشکل پیش میاد از طرفی هزینه ها رو هم پرداخت کردیم .

 • ناشناس
  ۲ ۰

  با سلام . کلاسهای مجازی و آنلاین هیچ فایده ای برای بچه ها ندارد فقط وقت تلف کردنه.چون در نهایت این والدین هستند که دارن تلاش میکنند که فرزندشان متوجه دروس شوند . بچه داره بازی میکنه مادر هم داره تکلیفهای کلاس مجازی رو مینویسه کجای این کار درسته . خواهشا یا مدارس رو تعطیل کنید یا با رعایت ضد درصد بهداشت مدارس را باز کنید . کلاس آنلاین و مجازی هیچ فایده ای برای یا گیری بچه ها نداره .

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام وخسته نباشید چراشماکلی حرف می‌زنید ونتیجه میگیرید ایافکربچه هایی که کمی ضعیف ترهستندرومیکنید تازه مدرسه می‌رفتند ویادگیریشون کم بود چه برسه به حالا درضمن بااین وضع درآمدی وچند دانش آموز خانه داشتن چقدربسته اینترنتی بخریم خوب یه فکر وراه حل درستی رو انتخاب کنید فضای مجازی به هیچ درد بچه ها نمیخوره مخصوصا ابتدائی ها

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری