کد خبر 453160

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش

لباس فرم دانش‌آموزان با شورای مدرسه است

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: مدارس مجاز به اجبار خانواده‌ها برای تهیه لباس فرم جدید نیستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، نورعلی عباسپور مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره لباس فرم دانش‌آموزان، اظهار کرد: در آیین‌نامه اجرایی مدارس که دستور کار مدیر مدرسه هست، به صراحت آمده است که تصمیم‌گیری درباره لباس فرم دانش آموز با شورای مدرسه است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته و در اسناد آموزش و پرورش هم هیچ اجباری برای تهیه لباس فرم نیست اما چارچوبی را مشخص کرده است که با عرف جامعه مغایرت نداشته باشد؛ یعنی لباسی که دانش‌آموز برای مدرسه می‌پوشد باید متناسب با فرهنگ دینی و ملی باشد و مواردی را به طور کلی مطرح کرده است و اینکه دانش‌آموز چه لباس فرمی را بپوشد، به شورای مدرسه واگذار شده است.

عباسپور با تأکید بر اینکه در قوانین آموزش و پرورش این موضوع وجود ندارد که به خانواده‌ها خرید لباس فرم تحمیل ‌شود، اضافه کرد: اما از آن سو در بخش سلبی عنوان شده است که دانش‌آموز باید متناسب با شرایط فرهنگی و تربیتی برای مدرسه لباس بپوشد و از سوی دیگر معتقدیم لباس و رنگ لباس هم در تربیت فرزندان تأثیر دارد.

وی با بیان اینکه در شورای مدرسه، نماینده انجمن اولیا و مربیان حضور دارد، گفت: البته در شرایط فعلی و در صورتی که به دلیل کرونا امکان حضور دانش‌آموزان در مدرسه نباشد، دانش‌آموزان در کلاس‌های آنلاین شرکت می‌کنند و در این شرایط هم با لباس رسمی مدرسه حضور دارند.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در واکنش به این جمله که «برخی مدارس لباس فرم را تا 300، 400 هزار تومان هم قیمت داده‌اند»، اظهار کرد: در شرایط عادی که هیچ تحمیلی نیست و در شرایطی مانند کرونا که دانش‌آموزان زمان طولانی را تعطیل بودند حتما اجباری نیست و این معلوم است؛ در سال گذشته هم از سوی دفتر وزیر ابلاغ شد مبنی بر انیکه دانش‌آموزی که لباس فرم سال گذشته را دارد و مشکلی ندارد، مجبور به تهیه لباس مجدد نیست. 

وی با بیان اینکه مدارس مجاز به اجبار خانواده‌ها برای تهیه لباس فرم جدید نیستند، گفت: در صورتی که مدارس این موضوع را رعایت نکنند، خانواده‌ها می‌توانند شکایت خود را با سامانه‌ای که به این منظور پیش‌بینی شده است به آدرس shekayat.medu.ir  مطرح کنند و قطعا رسیدگی و پیگیری می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر