کد خبر 447317

تعطیلی پنج‌شنبه مدارس لغو شد

امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد که آموزش و پرورش اجازه دارد به تناسب استان‌ها از اول شهریور فعالیت خود را آغاز کند و همچنین تعطیلی پنج‌شنبه مدارس هم لغو شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، کرونا از اواخر سال گذشته که به کشورمان پا گذاشت تاکنون، تغییراتی در رویه و سبک زندگی مردم ایجاد کرده است و حالا هم بر قوانین تأثیر گذاشته است. رئیس‌جمهور امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «آموزش و پرورش از 15 شهریور فعالیت خود را آغاز می‌کند؛ البته این اجازه به آموزش و پرورش هم داده شد که به تناسب استان‌ها از اول شهریور فعالیت خود را به تدریج آغاز کند؛ ضمن تعطیلی پنج‌شنبه مدارس هم حذف می‌شود تا کلاسها خلوت‌تر باشد».

موضوع تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس در زمان وزارت حمیدرضا حاجی‌بابایی مطرح شد؛ این طرح به صورت آزمایشی در برخی دبستان‌ها اجرا شد و در نهایت به تمام دوره‌ها و پایه‌ها تعمیم پیدا کرد اما حالا ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفته است که پنج‌شنبه مدارس دایر باشد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر وقت آموزش و پرورش در اردیبهشت سال 91 در پاسخ به این پرسش که «آیا تمام مدارس کشور در سال تحصیلی جدید در روزهای پنج‌شنبه تعطیل خواهند شد؟»، اظهار داشت: «این موضوع قانون است؛ شورای عالی آموزش و پرورش تصویب کرده و رئیس‌جمهور امضا و ابلاغ کرده است».

در ماده 4 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش که به وظایف و اختیارات شورای استان اشاره دارد، در بند 2 آمده است: «تصویب تقویم آموزشی مناطق تابعه با توجه به شرایط اقلیمی و جمعیتی هر منطقه»؛ اما این بند از قانون شوراهای آموزش و پرورش سال‌هاست که نتوانست اجرا شود؛ چرا که آخرین بار مجلس، برای آغاز سال تحصیلی تصمیم گرفته بود و این مجلس بود که می‌توانست قانون خود را تغییر دهد و حالا ستاد ملی مدیریت کرونا، آغاز سال تحصیلی را تغییر داد.

مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اوایل اردیبهشت امسال گفت: «یکی از سناریوهای در دست بررسی ما این است که در صورتی که کرونا تمام شود و ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه دهد، سال تحصیلی جدید از نیمه شهریور آغاز شود».

وی افزود: «در ابتدای هر سال معلمان، دو هفته اول را به مرور دروس سال گذشته می‌گذرانند و به علاوه دو هفته نیمه دوم شهریور، فرصت خوبی است تا دروس سال گذشته مرور شود و معلمان اطمینان حاصل کنند که دانش‌آموزان محتوای لازم برای ورود به سال تحصیلی جدید را بلد هستند؛ موارد مهم هر پایه و مطالبی که محتوای سال بعد به آن وابسته است، در دست بررسی است تا به معلمان ارائه شود».

البته وزیر آموزش و پرورش اواخر اردیبهشت امسال در روز نشست خبری خود درباره انتشار برخی اخبار درباره بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور گفت: «این خبر، منبع موثفی ندارد و ما نیز هنوز در این باره تصمیم‌گیری نکردیم؛  البته متناسب با شرایط تصمیم می‌گیریم».

اگر از این تناقض وزیر آموزش و پرورش و دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بگذریم، در نهایت مقرر شد که مدارس از 15 شهریور و حتی از اول شهریور متناسب با شرایط استان‌ها، آغاز به کار کنند.

البته سناریوهای مختلف برای آغاز سال تحصیلی مطرح است و هنوز مشخص نیست که قرار است سال تحصیلی به چه شکلی آغاز شود. نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در این خصوص امروز، گفت: «هنوز وضعیت چگونگی حضور دانش‌آموزان در مدارس مشخص نیست و در حال بررسی سناریوها هستیم که در ایام نزدیک به بازگشایی مدارس اطلاع‌رسانی خواهد شد».

وزارت آموزش و پرورش سناریوهای مختلفی چون حضور یک‌روز در میان دانش‌آموزان در مدارس، دو شیفته شدن دانش‌آموزان و ساعات آموزشی کمتر را در دست بررسی دارد و هنوز هیچ چیزی تصویب نهایی نشده است اما آنچه مسلم است قرار است آموزش دانش‌آموزان در کنار آموزش حضوری به صورت تلویزیونی و مجازی باشد. 

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص شرایط حضوری یا غیرحضوری تحصیل دانش‌آموزان، اظهار کرد: «مدارس دارای تنوع جمعیتی مختلف است؛ به عنوان مثال 49 هزار کلاس چند پایه داریم و یا تعدادی از مدارس دارای کمتر از 50 دانش‌آموز است، همچنین در برخی مدارس با تراکم دانش‌آموزی بالا مواجه هستیم، ولی برای سه حالت وضعیت قرمز، زرد و سفید سناریو داریم».

وی افزود: «روش ما در آموزش دانش‌آموزان ترکیبی است و از همه بسترها استفاده می‌کنیم. به عبارت دیگر به دوران قبل از کرونا باز نمی‌گردیم چون در این دوران تجربه خوبی به دست آوردیم و اگر هم وضعیت در تمام مناطق کشور سفید باشد، باز همکاری با صدا و سیما و آموزش در بستر مجازی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ادامه می‌دهیم و البته متناسب با شرایط ترکیب این آموزش‌ها متفاوت است».

در هر حال سال تحصیلی 1400ـ1399 با آغازی متفاوت در استان‌ها در شهریور آغاز می‌شود و قرار است دانش‌آموزان ترکیبی از آموزش حضوری، تلویزیونی و مجازی را تجربه کنند؛ تجربه‌ای که در این سال‌ها نداشته‌اند و برای اولین بار اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۹

  بله باید لغو بشه 4 ماهه معلمها میخورند و میخوابند

  • ناشناس
   ۵ ۰

   تو هم میتونستی معلم شی که بخوری و بخوابی

 • ناشناس
  ۵ ۱

  معلمان قشرزحمت کش هستن خواب هم در کنار زحمت است

 • یه دانش آموز شاکی
  ۷ ۱

  مگه تقصیر ما بود که کرونا اومد حالا پنجشنبه ها رو از تعطیلی مدارس حذف کردند 😭😭😭😭
  آخه چرا باید ۱۵ شهریور مدرسه رفت ؟😣😣
  آخه کدوم آدم عاقلی مدارس رو باز می کنه اونم تو این کرونا؟😡😡😡

 • فریبرز
  ۵ ۰

  اگر فقط یک هفته به جای یک معلم بودی اینقدر غیر منصفانه وارد میدان قضاوت نمیشدید

 • ناشناس
  ۷ ۰

  من متاسفم برای کسانی که تصور می کنند معلم ها می خورند و می خوابند .
  اگر وجود داری یک روز در جایگاه معلم قرار بگیر و هم آموزش بده هم تربیت کن و هم مهرورزی کن مثل یک مادر

 • ناشناس
  ۵ ۱

  واقعا برات متاسفم ... این طرز تفکر نشان از بیسوادی و بی فرهنگی بودن تو یه

 • ناشناس
  ۱ ۸

  معلم ها ۶ ماهه خوردند و خوابیدند پنجشنبه ها هم بیان جبران شه

 • ناشناس
  ۴ ۰

  نخیر کار معلم ده برابر شده از شهریور که میان پنجشنبه بیان اونوقت توی خونه هم آنلاین تدریس کنن این کرونا شد داستان

 • ناشناس
  ۲ ۱

  ینی چی ک مدارس از ماه ۶ باز بشه واقعا نامردی! خب چرا مثل هرسال مدارس و باز گشایی نمیکنن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اکثر مدارس روستاها کلا 30 دانش آموز داره.برداشتن تعطیلی پنج شنبه ها اونجا معنی نمیده.چون هر کلاس هفت دانش آموز داره و زوج و فرد هم کارایی نداره