کد خبر 446706

سناریوهای آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس در مهر ۹۹

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام سناریوهای بازگشایی مدارس در مهر ۹۹ گفت: به دنبال غنی سازی آموزش با استفاده از بستر فضای آموزش آنلاین و مدرسه تلویزیونی در کنار آموزش حضوری هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، رضوان حکیم زاده با بیان اینکه سال تحصیلی که گذشت بسیار متفاوت بود گفت: امسال یکی از نقاط افتخار آمیز کارنامه نظام و تعلیم و تربیت رقم خورد زیرا علی‌رغم شرایط خاص و بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، نظام آموزشی سریع واکنش نشان داد و با وجود دشواری کار، عملکرد قابل قبولی داشته است.

وی افزود: جامعه فرهنگی و اولیای دانش آموزان با روحیه مسئولیت پذیری بالا وارد میدان شدند و اجازه ندادند آموزش متوقف شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره روند آموزش‌ها از دانش‌آموزان ابتدایی و به ویژه کلاس اولی‌ها گفت: ما با مسئله ناگهانی تعطیلی مدارس روبه رو شدیم و بیش از ۱۵ میلیون دانش آموزان در خانه ماندند که چالش بزرگی برای آموزش و پرورش و والدین بود. با این حال در یک مدت کوتاه سه روزه با شبکه آموزش وارد تعامل شده و بلافاصله پخش مدرسه تلویزیونی آغاز شد.

حکیم‌زاده ادامه داد: باید به خانواده‌ها این اطمینان را می‌دادیم که نسبت به آموزش بی تفاوت نیستیم. بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده از سوی شبکه آموزش، استقبال از مدرسه تلویزیونی به ویژه در مناطق دوردست و روستایی، بالاتر از حدانتظار ما بود. ناچار هستیم در مناطقی از کشور سرباز معلم یا معلم تازه کار اعزام کنیم؛ برای اولین بار و به برکت تلویزیون، بهترین معلمان را به چادرهای عشایری و خانه‌های روستایی بردیم.

وی با اشاره به اینکه در کنار مدرسه تلویزیونی، بسترهای دیگری برای آموزش فراهم کردیم گفت: مدارس از شبکه‌ها و بسترهای دیگری در فضای مجازی برای آموزش استفاده می‌کردند  که مخاطرات خود را داشت و برای اولین بار یک شبکه داخلی و در بستر اینترنت ملی تحت عنوان شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) راه اندازی شد که دارای امنیت بوده و منحصرا برای آموزش طراحی شده بود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه معتقدیم هیچ روشی جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد عنوان کرد: تربیت در فرایند تعامل مستقیم مربی و متربی شکل می‌گیرد. همچنین تعامل دانش آموزان با یکدیگر در فضای اجتماعی و عاطفی مدرسه در یادگیری و شکل گیری رفتارهای صحیح موثر است و این امکان به هیچ وجه در فضای مجازی فراهم نمی‌شود.

حکیم‌زاده ادامه داد: ما در شرایطی قرار گرفتیم که یا باید آموزش را تداوم می‌دادیم یا به کلی سال تحصیلی را لغو می‌کردیم؛ ‌ در واقع در یک شرایط اجبار قرار گرفتیم و حق انتخاب نداشتیم. برای سال تحصیلی بعد هم همینطور است. حتی اگر بر فرض همه زیرساخت‌ها فراهم باشد؛ همه دانش آموزان ابزار هوشمند در اختیار داشته و پهنای باند هم گسترش یابد، باز هم معتقدیم تربیت از طریق آموزش حضوری بهتر محقق می‌شود. در واقع مدافع بسته ماندن مدارس نیستیم، بلکه باید با توجه به شرایط کشور تصمیم‌گیری کنیم.

وی در ادامه سناریوهای بازگشایی مدارس در مهر ۹۹ را تشریح و در پاسخ به اینکه اگر قرار باشد مدارس باز شوند نگرانی خانواده‌ها را چگونه برطرف می‌کنید؟ اظهار کرد: ما در این ایام به این نتیجه رسیدیم که دیگر به آموزش حضوری و آموزش آنلاین به چشم یک دوگانه نگاه نمی‌کنیم و با توجه به دستاوردهای خوبی که داشتیم حتما باید به سمت یک آموزش ترکیبی حرکت کنیم. فارغ از اینکه کرونا ادامه داشته باشد و یا نداشته باشد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: با توجه به دغدغه‌هایی که خود ما و خانواده‌ها برای مهر۹۹ دارند روی سناریوهای مختلفی کار کرده ایم. سناریوی اول این است که امکان بازگشایی مدارس به شکل سابق را نداشته باشیم. تجاربی از چندماه اخیر داریم. در حال احصای چالش‌ها و نقاط قوت و ضعف آموزش در ایام اخیر هستیم تا فضای ترکیبی مدنظر را با بهره گیری از تجارب کسب شده طراحی کنیم.  

حکیم‌زاده با اشاره به اینکه سناریوی دیگر این است که دیگر با شرایط تعطیلی ناشی از کرونا روبرو نباشیم گفت: اعلام می‌کنم که در این صورت هم به شرایط قبل برنمی‌گردیم و یک آموزش کاملا سنتی بدون استفاده از فضای آنلاین نداریم. فضای آموزش آنلاین هرچند اجباری بود اما واقعا توانست کمک کننده باشد.

وی افزود: ما در گذشته معلمانی داشتیم که از روش‌های تدریس خلاقانه‌ای بهره می‌گرفتند اما کسی از آن مطلع نمی‌شد؛ ‌در حال حاضر در فضای شاد فضایی را فراهم کردیم تا معلمان نوآور و خلاق بتوانند تدریس خود را بارگذاری کرده و در اختیار معلمان و دانش‌آموزان دیگر قرار دهند. ما یک محدودیتی در زمان ارتباط با دانش آموزان داشتیم و به کلاس درس منحصر می شد اما در فضای مجازی، بستر ارتباطی بین معلمان و دانش آموزان بسط پیدا کرد و خانواده‌ها نیز در معرض مشارکت قرار گرفتند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه به دنبال غنی سازی آموزش با استفاده از بستر فضای آموزش آنلاین و مدرسه تلویزیونی در کنار آموزش حضوری هستیم عنوان کرد: یک موضوع مهم در اولویت بودن سلامتی دانش آموزان است. روی مدل‌هایی کار می کنیم که ممکن است نقش‌ها در آن تغییر کنند. به عنوان مثال با وجود ۳۰ دانش آموز در یک کلاس نمی‌توان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرد. شاید بگوییم به جای اینکه دانش آموزان پنج روز در هفته به مدرسه بیایند، از بستر فضای مجازی با روش آموزش معکوس استفاده کنیم و ۱۰ نفر هر کدام دو روز برای رفع اشکال و تثبیت و تعمیق یادگیری به مدرسه بروند.

حکیم‌زاده افزود: یا برخی موضوعات درسی نیاز به آموزش حضوری دارد؛ مدل حضور تغییر خواهد کرد و احتمالا در زمان آموزش هم با توجه به شروع برنامه درسی تغییراتی را ایجاد کنیم که نگرانی خانواده‌ها نیز برطرف شود و در عین حال از سلامتی بچه‌ها اطمینان حاصل کنیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های آموزش ما در ایام کرونا در سطح ملی، منطقه‌ای و مدرسه‌ای اجرا شدند گفت: حتی در برخی مناطق دور دست، درسنامه تهیه و ارسال کردیم و حتی در مناطق عشایری آموزش چهره به چهره و رو در رو انجام شد. در دستورالعمل‌های ارسالی برای بازگشایی مدارس در اردیبهشت ماه نیز مشخص است که با توجه به اقتضائات منطقه‌ای، چگونگی آموزش حضوری به شورای مدارس تفویض اختیار شد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی «مدرسه ایران» افزود: دولت بودجه خوبی را هم برای تهیه مواد ضدعفونی در مدارس تخصیص داد و با وجود بازگشایی یک ماهه مدارس و برگزاری امتحانات حتی یک مورد هم نداشتیم که مشکل خاصی گزارش شده باشد. مصمم به تداوم آموزش در عین حفظ سلامتی دانش آموزان در هر سناریویی که قصد اجرای آن را خواهیم داشت، هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • طاها
  ۱۱ ۱

  امسال ک بیشتر زحمات روی دوش والدین بود اموزش و پرورش هم ک کار چندانی نکرد حداقل امسال اینترنت دانش آموزی ب بجه ها تعلق بگیره ی خانواده کارکر و مستاجر چطور میتونه مدام بسته بگیر
  اقای جهرمی هم ک هیچ اینترنتی ب ایرانسل هدیه نداد فقط تعرفه ها را بردن بالا
  فکر مردم باشید لطفا
  مردم ندارن گرفتارن

  • حمیده
   ۶ ۰

   دقیقا

 • آموزگار عشایری
  ۳ ۱

  با سلام. بنده به عنوان آموز گار عشایری، اقرار می کنم، بنده وهمکارانم، یک ماه اخیر را تا 25 خرداد ، در مناطق مرزی آذربایجانغربی، با رعایت فاصله گذاری وشرکت همه دانش آموزان، کلاس حضوری بر گزار نموده ودرسهای باقیمانده در دوران تعطیلات کرونایی را مرور به اتمام رساندیم.

 • ناشناس
  ۳ ۳

  آموزش اوصاع خوبی در ایران ندارد و هرچی بیسواد هستش حمع شده در مدارس و خصوصا عیردولتی ها...متاسفم برای این وصعیت...

 • ناشناس
  ۳ ۸

  کاملا درسته من هم با نظر شما موافقم امسال همه چیز روی دوش والدین بود بنظر من دولت باید لااقل حقوق امسال معلمان را صرف کمک به مستاجرانی که در این اوضاع وضعیت دردناکی دارند
  میکرد

  • آیهان محمدزاده
   ۲ ۰

   بی انصاف نباشید معلم هایی بودن که شبانه روز پاسخگو بودن و خیلی بیشتر از زمان آموزش حضوری زحمت می‌کشیدن، اونا هم همراه ما از کرونا درد کشیدن

  • ناشناس
   ۲ ۰

   تو دیگه چه پدر... هستی که برا ۲ ریال حقوق معلم هم نظر میدی.

 • فاطمه
  ۳ ۰

  واسه بزرگسالاهیچ اموزشی نیست.واسه ماهم یه فکری بکنین مگه مادانش اموزنیستم .الان که امتحان نهایی داریم چجوربنویسیم نه کلاسی نه چیزی.لطفامشکل مارم حل کنین ماهم دانش اموزیم

 • سرآغاز
  ۲ ۰

  متاسفانه شاهد این بودیم که بجای بچه ها والدین تکالیف بچه ها انجام میدادند.
  باید فکری اندیشده شود والا جامعه از اینی که هست بیسوادتر بار می آید

 • رضا
  ۱ ۱

  سلام هروقت بسته رایگان انترنت ولب تاب دراختیار دانش آموزان که تاحالا نتوانستند واردشادشوند گذاشتیدمی توانیم بگوییم بی تفاوت نبودی

 • حسام
  ۴ ۰

  سلام،دیواری کوتاهتر از معلم پیدا نمی کننین؟!!!چرا نمیگی از حقوق نجومی بگیرها بگیرن بدن مستاجرها،بعدش معلم ها اجاره نشین نیستن ؟!!!یکم وجدان داشته باشین .

 • ناشناس
  ۳ ۰

  چرا مدارس از حق شهریه هاشون نمیگذرن ،،شهریه ی ۸ماه تحصیلی رو کامل گرفتن...مگر بچه ها از برج ۱۲تعطیل نشده بودن؟مگر تمام زحمت رو خانواده ها نبود؟مگر ما این همه نت مصرف نکردیم وهزاران چرایی دیگه....لطفا یکم بفکر جیب مردم هم باشید نه فقط بفکر خودتون باشید!!!