کد خبر 438752

مراسم حضوری در حرم حضرت معصومه (س)و جمکران برگزار نمی‌شود

استاندار قم با اشاره به دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مراسم احیای شب های قدر در مساجد، گفت: مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر تعطیلی اماکنی نظیر حرم حضرت معصومه (س)، مسجد جمکران و امامزادگان و بقاع متبرکه قم همچنان به قُوت خود باقی است و هیچ مراسم حضوری در این اماکن برگزار نمی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، "بهرام سرمست" روز سه شنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران قم در تالار کرامت استانداری قم، اظهار داشت: طبق نامه معاون وزیر بهداشت مساجد کشور از جمله قم می توانند با در نظر گرفتن برخی مسائل بهداشتی اقدام به برگزاری مراسم شب قدر نمایند.

استاندار قم همچنین برگزاری مراسم در فضای باز مساجد و تنها با ۲۵ درصد جمعیت و رعایت پروتکل های بهداشتی را از موارد ذکر شده در نامه وزارت بهداشت عنوان کرد، و گفت: مطابق این آیین نامه حداکثر زمان برگزاری شب قدر در مساجد باید دو ساعت باشد، و از توزیع و پخش نذورات و مواد غذایی نیز خودداری شود.

سرمست اضافه کرد: کلیه شرکت کنندگان در مراسم شب قدر باید ضمن برخورداری از ماسک و دستکش بهداشتی از مهر، جانماز، قرآن و کتاب دعای شخصی استفاده کنند، و هیات امنای مساجد، بسیج و دانشگاه علوم پزشکی نیز بر نحوه رعایت و اجرای این دستورالعمل نظارت داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه حرم حضرت معصومه س و جمکران نخستین و با اولویت دارترین مراکز مذهبی قم برای برگزاری آیین های دینی و مذهبی به شمار می آیند، گفت: برگزاری مراسم در مساجد پس از حرم و جمکران موضوعیت پیدا می کند، از این رو اگر تضمین های لازم داده شود، ما خیلی مشتاق هستیم و آن را به ستاد ملی اعلام می کنیم.

استاندار قم گفت: حرم و جمکران بار روانی و تبلیغاتی دارند، و اگر قرار باشد، مراسمی را به صورت حضوری برگزار کنیم، به طور حتم پروتکل های بهداشتی در آنها رعایت نمی شود، و هنوز تضمینی نیز در رابطه با این موضوع به استانداری داده نشده است. 

استاندار قم گفت: در خصوص بازگشایی حرم، جمکران و بقاع متبرکه منتظر مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که با حضور تولیت های آستان های مقدس برگزار می شود، هستیم.

وی ادامه داد: ستاد ملی هر تصمیمی بگیرد ما آن را اجرا می کنیم و بدون نظر این ستاد نفیا و اثباتا تصمیمی نمی گیریم و همچنان اصل بر ادامه مصوبه هایی است که قبلا به تصویب ستاد مذکور رسیده است.

استاندار قم در خصوص مطالب مطرح شده در این جلسه پیرامون برگزاری مراسم احیا در پارک ها و امامزادگان قم، نیز بیان کرد: مردم اگر بخواهند در محیط های باز با رعایت اصول بهداشتی این مراسم را برگزار کنند، ما مانع این کار نمی شویم و در امامزادگان نیز با توجه به امکان نداشتن حضور مردم در شبستان ها و فضای داخلی این اماکن، هر گونه برگزاری مراسم در صحن ها نیز منوط به استعلام از ستاد ملی و وزارت بهداشت و توجه به اصول بهداشتی است.

استاندار قم بیان کرد: برنامه های شب های قدر در حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران مانند احیای شب نیمه شعبان به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر