{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 438654

خوزستان برای دومین بار، محدودیت تردد اجتماعی را تجربه می‌کند. این تصمیمی بود که به دنبال جلسه صبح یکشنبه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور مقام معظم رهبری، رییس‌جمهوری و استاندار خوزستان، برای ۱۰ شهر این استان جنوبی اتخاذ شد و از دیروز تا پایان هفته جاری، در شهرستان‌های اهواز، کارون، باوی، حمیدیه، دزفول، مسجدسلیمان، شوشتر، هویزه، هندیجان و آبادان محدودیت تردد اجتماعی و این بار البته، به مراتب سختگیرانه‌تر از آنچه از اول تا ۲۳ فروردین برای تمام استان‌ها اعمال شد، به اجرا درمی‌آید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، به دنبال برگزاری این جلسه، شورای تامین استان خوزستان هم به ریاست استاندار، مقررات محدودیت رفت و آمد برای شهرستان‌های خرمشهر و دشت آزادگان وضع کرد که به دنبال این تصمیم شورای تامین، حالا آبادان، اولین شهر کشور و تنها شهر این استان است که در قرنطینه کامل قرار گرفت و تمام ورودی‌های این شهرستان از سمت اهواز و ماهشهر هم مسدود شده است. علاوه بر این، بنا به تصمیم جلسه یکشنبه ستاد ملی مقابله با کرونا و شورای تامین استان، در 10 شهرستان مورد اشاره، تمام دوایر دولتی و اصناف تا پایان هفته تعطیل هستند و نظارت روزانه برای بررسی نحوه تمکین اصناف و مراکز تجاری از این دستور هم جدی‌تر شده چنانکه به گفته معاون نظارت و بازرسی اداره صنعت، معادن و تجارت استان، علاوه بر ابلاغ دستورالعمل ممنوعیت فعالیت به تمام اتحادیه‌ها، پلمب واحد صنفی متخلف در انتظار صاحبان کسب و کار خواهد بود. تنها صنوف مجاز به فعالیت در 10 شهرستان مورد اشاره شورای تامین استان، نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و واحدهای عرضه‌کننده گوشت و مرغ و داروخانه‌ها، مراکز درمانی و عملیاتی و امدادی هستند. البته غیر از شهرستان آبادان که حالا باید قرنطینه کامل را سپری کند، برای هشتمین کلانشهر کشور هم که بالاترین آمار ابتلا را در بین شهرهای استان دارد، سخت‌گیری‌های بیشتری اعمال شده چنانکه دیروز معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید در تمامی خیابان‌های اصلی شهر، از ممنوعیت فعالیت تاکسیرانی اهواز جز آژانس‌های خصوصی، ممنوعیت هرگونه تردد در بلوارهای ساحلی غربی و شرقی شهر، ممنوعیت فعالیت هر صنف غیر از نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، پروتئینی‌ها، میوه و تر‌بارفروشی‌ها و داروخانه‌ها، تدابیر شدید ترافیکی، تعطیلی بازار هسته مرکزی شهر، ممنوعیت تردد در خیابان‌های اصلی اهواز از جمله خیابان اصلی کیانپارس، وهابی، چمران، زیتون، پاداد، کوروش، شریعتی، آزادگان، خیابان ۶۸ متری کوی علوی و هسته مرکزی شهر، ممنوعیت فعالیت مساجد، تعطیلی آرامستان اهواز، ممنوعیت فعالیت اتوبوسرانی و تداوم خاموشی پارک‌های شهر خبر داد.

این تصمیم شورای تامین استان، تابعی از گزارش‌های روزانه دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز درباره افزایش تعداد مبتلایان و بیماران حاد کووید 19 بوده چنانکه استاندار خوزستان، یکشنبه شب در گفت‌وگوی تلویزیونی و به دنبال اعلام تصمیم شورای تامین استان برای بازگشت دوباره محدودیت‌های اجتماعی به 10 شهرستان خوزستان و اجرای قرنطینه شهری برای آبادان خبر داده بود که ظرف یک ماه گذشته، آمار ابتلا در استان، 200 الی 300 درصد و آمار بستری، 60 درصد افزایش داشته علاوه بر اینکه حداقل، 2.5 برابر موارد بستری‌ها، بیمارانی بودند که به دلیل علایم خفیف، باید در قرنطینه خانگی مداوا می‌شدند.

غلامرضا شریعتی در تشریح جزییات این تصمیم و وضعیت اپیدمی بیماری در استان گفته بود: «در استان خوزستان که 5.7 درصد جمعیت کل کشور را دارد، در هر شبانه‌روز، حدود ۹۵۰ تا 1100 تست تشخیص کرونا انجام می‌شود که این تعداد، معادل ۱۰ الی ۱۱ درصد تست‌های تشخیص کرونا در کل کشور است. انجام این تعداد تست یکی از دلایل افزایش شناسایی بیماران جدید است. علاوه بر این، اغلب مبتلایان، نیازمند مداوای سرپایی و قرنطینه خانگی بوده و نیاز به بستری در بیمارستان ندارند و شدت بیماری‌شان هم کمتر است. اما کاهش فاصله‌گذاری اجتماعی هم یکی از دلایل افزایش آمار مبتلایان بوده چون به دنبال تغییر شرایط (لغو طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از 23 فروردین) متاسفانه مردم نیز کمتر رعایت و فکر کردند که مساله تمام شده که این اتفاق هم باعث شد امکان آلودگی بیشتر شود چنانکه تعداد بیماران در خوزستان، ظرف یک ماه گذشته ۲۰۰ الی 300 درصد و تعداد بستری‌ها ۶۰ درصد افزایش داشت.»

شریعتی ضمن اعلام اینکه روز جمعه، درباره تداوم اجرای طرح محدودیت تردد و فاصله‌گذاری اجتماعی برای 10 شهرستان تابعه، تصمیم‌گیری خواهد شد، ضرورت رعایت جدی محدودیت‌ها و احتمال اجرای تدابیر سختگیرانه‌تر برای لیالی قدر و روزهای پیش از عید سعید فطر را یادآور شده بود و ضمن اشاره به نظارت جدی بسیج و نیروی انتظامی و قوه قضاییه بر رعایت این محدودیت‌ها و به خصوص، جلوگیری از برگزاری هر گونه مراسم و تجمع تاکید کرد: «اگر تنها موارد سرپایی افزایش پیدا می‌کرد و بستری‌ها افزایش نمی‌یافت چنین واکنشی نشان نمی‌دادیم، اما رشد ۶۰ درصدی بستری‌ها ما را بر آن داشت که مداخله بیشتری داشته باشیم. در واقع، در استان خوزستان، از هر 100 هزار نفر، تست کرونای 78 نفر مثبت بود با وجود آنکه نرخ مرگ کرونا در استان از 18 به ۶.۷ درصد کاهش یافته بود.»

شریعتی در مورد وضعیت امکانات درمانی در استان هم این توضیح را داشت که «تخت خالی به اندازه کافی در خوزستان داریم. از 1010 تخت پیش‌بینی شده برای بستری کرونا، فقط 510 تخت و از 197 تخت ICU 149 تخت اشغال است . بنابراین وضعیت بحرانی نیست و هنوز آمار مبتلایان در خوزستان، کمتر از متوسط کشوری است اما در برخی شهرها، در حال نزدیک شدن به آستانه تحمل هستیم که با کمی غفلت، ممکن است مرگ در خوزستان افزایش پیدا کند.»

دیروز، سخنگوی دولت هم به این گزارش‌ها استناد کرد و در توجیه علت بازگشت دوباره محدودیت‌های اجتماعی و مقررات سختگیرانه‌تر به این استان جنوبی گفت که شواهد روزهای پیشین نشان می‌دهد که در استان خوزستان، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، کمتر از 50 درصد است. علی ربیعی دیروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «روند ابتلا و آمار مرگ بر اثر کووید 19 در استان خوزستان، حداقل ظرف سه روز گذشته افزایش داشته و رعایت کمتر از 50 درصدی فاصله‌گذاری اجتماعی باعث روند افزایشی ابتلا در این استان شده است.»

 

چرا خوزستان دچار بحران شد

نگاهی به آمار یک ماهه از شناسایی روزانه مبتلایان جدید کووید 19 در استان خوزستان نشان می‌دهد که دقیقا از 31 فروردین و یک هفته پس از لغو سراسری طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور – غیر از استان تهران - اعداد مبتلایان جدید، از رقم‌های 70 نفری و 50 نفری، یک‌باره سه رقمی شده و افزایش سه برابری داشته است. در طول 10 روز گذشته، جز یک روز، در هیچ گزارشی تعداد مبتلایان جدید کمتر از 150 نفر نیست و ظرف روزهای اخیر هم مسوولان حوزه درمان استان، هشدارهایی درباره تعداد رو به افزایش مبتلایان حتی در کلانشهر اهواز مطرح کرده بودند. با وجود آنکه به گفته شهروندان استان خوزستان و برخی مسوولان حوزه سلامت این استان، کم توجهی اهالی استان و به خصوص؛ ساکنان شهرهایی همچون اهواز و آبادان و دزفول و حاشیه‌ها و روستاهای اطراف به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و خودداری از برگزاری تجمعات منجر به انتقال ویروس، یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش آمار مبتلایان بوده، اما نباید از یاد برد که اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا به عنوان سیاستگذاران کشوری، اشتباه بزرگی در تجویز نسخه واحد برای تمام استان‌ها و شهرهای کشور مرتکب شدند. شرایط فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هر استان ایجاب می‌کرد که استانداران و معتمدان استان به عنوان مشاوران این ستاد، برای اعمال هر نوع محدودیت طرف مشورت قرار بگیرند و با ارایه گزارشی جامع از شرایط ساکنان متبوع خود، شرایط استان را به گونه‌ای برای اعضای این ستاد تشریح کنند که برای هر استان؛ صرف‌نظر از محدودیت تردد بین استانی، شرایط متفاوتی در نظر گرفته شود. این تفاوت قطعا باید در میزان و حتی نوع محدودیت‌های اعمال شده و زمان لغو این محدودیت‌ها هم مدنظر قرار می‌گرفت که البته چنین اتفاقی نیفتاد. استان خوزستان، با تمام استان‌های کشور متفاوت است. استانی محصور به راه‌های مواصلاتی و مرز دریایی و مستقر در نوار ساحلی جنوب کشور و برخوردار از جاذبه‌های گردشگری و میراث فرهنگی بسیار متنوع، حتما شرایط متفاوتی با سایر استان‌ها دارد چنانکه این استان، تقریبا در تمام ایام سال؛ حتی در فصل گرما، از نظر میزان واردات کالا، صادرات، پذیرش مسافر و گردشگر، ورود مهاجران خارجی، تردد بین مرزی با کشورهای همسایه و حتی جرایم اقتصادی همچون قاچاق کالا، مورد توجه دولت و مردم است. بازارهای ساحلی و شبانه و جاذبه‌های گردشگری در شهرهایی همچون آبادان، اهواز، خرمشهر و دزفول در تمام ایام سال بسیار شلوغ است چون معاش یومیه مردم این استان، از دریا و داشته‌هایش به دست می‌آید. ظرف روزهای گذشته، مسوولان استان خوزستان گفته بودند که بلافاصله پس از لغو طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و از روز 23 فروردین، بازارهای ساحلی و مراکز و مناطق تفریحی شهرهای پرتردد استان، مثل ایام پیش از ورود ویروس کرونا، شلوغ و پرازدحام شد و خواستار بازگشت دوباره محدودیت‌های تردد اجتماعی در این شهرها شدند. مرور آمارهای روزانه دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز هم نشان می‌دهد که تا روز 23 فروردین‌ماه که طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در استان خوزستان برقرار بوده، ساکنان این استان چنان پایبند رعایت این محدودیت‌ها بوده‌اند که آمار ابتلای روزانه حتی از عدد 70 بالاتر نمی‌رفته اما یک هفته پس از لغو این طرح برای این استان و در واقع، به دنبال پایان دوره نهفتگی ویروس، شاهد سه رقمی شدن آمار ابتلا در گزارش‌های روزانه این دانشگاه هستیم.

دیروز هم علیرضا رییسی؛ معاون بهداشت وزیر بهداشت در تشریح وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در چهار گوشه کشور گفت: «بعد از ابلاغ پروتکل‌ها، یک میلیون و ۸۸۰ هزار بازدید در کشور انجام دادیم و نتایج این بازدیدها به ما نشان داد که غیر از تهران، حدود ۸۲ درصد مردم، پروتکل‌ها را رعایت کردند. در مرکز و استان‌های مرکزی ۹۲ درصد، در شرق کشور ۸۰ درصد، در غرب کشور ۷۶ درصد، در شمال کشور حدود ۷۷ درصد و در جنوب کشور ۶۷ درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده بودند ولی این رقم در تهران متاسفانه ۶۲ درصد و در اهواز ۴۰ درصد بود.»

رییسی درباره وضعیت آمارهای ابتلا در خوزستان هم این توضیح را داد که «اگر شرایط کنونی استان خوزستان دو تا سه هفته قبل پیش می‌آمد، این استان در کنار آمارهای سایر استان‌ها گم بود؛ چراکه در آن زمان استان‌های دیگر وضعیت بدتری داشتند. در حال حاضر میزان اپیدمی و ابتلا در خوزستان هنوز از میانگین کشوری پایین‌تر است. منتها از آنجایی که پیک بیماری در خوزستان نسبت به سایر استان‌ها دیرتر اتفاق افتاد، اکنون خودش را نشان می‌دهد، زیرا سایر استان‌ها از پیک‌ بیماری عبور کردند و روند ابتلا در آنها نزولی شده است، اما چون به تازگی پیک بیماری در خوزستان شروع شده، اعداد این استان بیشتر به چشم می‌آید. پس در حال حاضر، در سایر استان‌ها نیاز به پاکسازی داریم، اما در خوزستان نیاز به سرکوب ویروس داریم. از نظر من، در استان خوزستان فاجعه‌ای رخ نداده است و نگرانی ما درباره خوزستان نسبت به سایر استان‌ها این است که اکنون خوزستان در مرحله پیک قرار گرفته و باید سریعا از این پیک عبور کنیم. در خوزستان باید زنجیره انتقال را با بیماریابی سرپایی، تشخیص به موقع، فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی رد کنیم. برای این کار تصمیم گرفتیم که یک گام به عقب برگردیم، برخی مشاغل تعطیل شوند، ادارات تا آخر این هفته تعطیل شوند و فرصتی دهیم تا تجدید قوایی انجام شده و نظارت بیشتری روی پروتکل‌ها اعمال شود. با توجه به مسائل قومی و فرهنگی در استان‌های مختلف گاهی اوقات باید شرایط متفاوتی را انتظار داشته باشیم.»

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری