{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 431544

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی به تشریح جزئیات دلایل پرداخت شهریه مدارس غیردولتی، حقوق معلمان این مدارس و زمان ثبت‌نام سال تحصیلی آینده دانش‌آموزان پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مجتبی زینی وند معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی رفتیم و درباره این موارد و وضعیت مدارس غیردولتی توضیحاتی ارائه داد؛

* تعدادی از معلمان مدارس غیردولتی نگران حقوقشان هستند و می‌گویند آیا با توجه به این تعطیلی مدارس، به آنها حقوق پرداخت می‌شود؟

همه مؤسسان مدارس غیردولتی را الزام کردیم و حتی در ویدئو کنفرانس با رئیس شورای مؤسسین استان‌ها و مدیر مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش استان‌ها نیز تأکید شد که مؤسسان مدارس غیردولتی حقوق معلمان را بپردازند و رئیس شورای مؤسسین استان‌ها هم پیگیر هستند.

تأکید کردیم مؤسسان مدارس غیردولتی علی‌رغم مشکلاتی که مانند عدم دریافت تقسیط شهریه داشتند با توجه به اینکه جریان آموزش فعال بوده و معلمان زحمت خود را کشیدند، موظف هستند که حقوق معلمان را کامل پرداخت کنند.

* از آن طرف هم والدین می‌گویند با توجه به اینکه فرزندان ما مدرسه نرفتند، چرا باید شهریه بدهیم؟

درست است که مدارس تعطیل است اما واقعا مگر آموزش در حال حاضر تعطیل است؟ معلمان در خانه بیشتر از زمانی که مدارس باز بوده است، وقت می‌گذارند؛ مخصوصا مدارس غیردولتی که معلمان صبح تدریس می‌کنند و بعد از ظهر پرسش و پاسخ دارند.

اطلاعات ما در سامانه شهریه کامل است و روزانه وضعیت مدارس رصد می‌شود؛ انصافا با هر کدام از معلمان صحبت می‌شود، عنوان می‌کنند مدت زمانی که در حال حاضر از ما گرفته می‌شود بیشتر از زمانی است که سر کلاس بودیم.

اپلیکیشنی در سال گذشته راه‌اندازی کردیم که فعالیت، نوع آموزش و ارتباط با اولیا در مدارس غیردولتی را رصد می‌کنیم؛ در این اپلیکیشن شاهد بودیم که مؤسسان مدارس غیردولتی تا 27، 28 اسفند همراه با مدیران در مدارس بودند و معلمان در خانه تدریس می‌کردند.

در این شرایط هم هزینه اضافی بابت آموزش مجازی و الکترونیکی تحمیل شده است و هم معلمان زحمت خود را می‌کشند. بر این اساس والدین باید شهریه فرزند خود را پرداخت کنند مگر اینکه مدرسه‌ای باشد که پس از بررسی به این نتیجه برسیم، کار آموزشی‌اش در این ایام تعطیل بوده است و بر این اساس، آن مدرسه تخلف کرده و درباره شهریه با آن برخورد می‌شود.

* یکسری مدارس، اول سال از خانواده‌ها هزینه سرویس، غذا، کلاس‌های فوق برنامه را گرفتند؛ این موارد را که باید عودت دهند؟

فوق برنامه دو نوع است؛ یک نوع، فوق برنامه درسی است که دانش‌آموز تا ساعت 12:30 سرکلاس است و از 12:30 تا یک ربع به 15، در مدرسه غیردولتی می‌ماند و فعالیت‌های فوق برنامه آموزشی درسی انجام می‌شود؛ در حال حاضر که مدارس تعطیل است، معمولا این فعالیت‌ها انجام می‌شود.

اما یکسری فعالیت‌های فوق برنامه غیردرسی مثل رباتیک یا المپیاد است که منتظر ماندیم تا ببینیم وضعیت پایان سال تحصیلی چه می‌شود زیرا در حال حاضر قضاوت کردن درباره پایان سال تحصیلی خطاست.

 باید مؤسسان مدارس غیردولتی، حقوق معلمان را بدهند و هزینه مدارس هم کم نشده است پس بحث برگشت شهریه در این موقعیت، بحث کارشناسی نیست

هنوز نمی‌دانیم وضعیت کرونا چه می‌شود، آیا خرداد می‌توانیم دانش‌آموزان را در کلاس درس به صورت حضوری داشته باشیم یا نداشته باشیم؟ اگر کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار شود، مدارس هم باید غذا دهند و هم سرویس مدارس برقرار باشد و هم اینکه فعالیت‌های فوق برنامه داشته باشند. 

در آن زمان می‌شود قضاوت کرد و تصمیم گرفت که اگر پول اردو دادند و اردو نرفتند یا برنامه‌های دیگری بوده است را چه باید کرد.

اما درباره هزینه کلاس‌ها و فعالیت‌های فوق برنامه درسی با توجه به اینکه آموزش‌های آنلاین، آفلاین و مجازی به شیوه‌های مختلف ایجاد شده و باید مؤسسان مدارس غیردولتی، حقوق معلمان را هم بدهند و هزینه مدارس هم کم نشده است، بحث برگشت شهریه در این موقعیت، بحث کارشناسی نیست و زود است که پیرامون این موضوع اظهارنظر کنیم.

* پس خانواده‌ها طبق گفته شما باید قسط شهریه مدارس غیردولتی را پرداخت کنند؟

بله. معلمان در حال تدریس دروس هستند و زحمت می‌کشند. کمیته‌ای در سازمان مدارس غیردولتی تشکیل دادیم و روزانه با اولیا، معلمان، مؤسسان و مدیران مدارس غیردولتی به صورت رندومی تماس می‌گیرند و پاسخ‌ها را ثبت می‌کنند.

هنوز به نتیجه نرسیدیم که جایی کم کاری بوده است. معلمان زحمت خود را می‌کشند و مدیران و مؤسسان هم پای کار هستند.

بر این اساس، خانواده‌ها درباره پرداخت هزینه مواردی مثل اردو باید صبر کنند تا سال تحصیلی به پایان برسد، کمیته تخصصی در این خصوص تشکیل می‌دهیم و درباره این موضوعات بررسی می‌کنیم. مثلا ممکن است اردو در طول تابستان برگزار شود یا به شکل دیگر تصمیم‌گیری شود.

ولی هزینه‌ای که تحت عنوان آموزش، شهریه ثابت و فوق برنامه آموزشی است باید کامل توسط خانواده‌ها پرداخت شود.

*درباره استمهال به مدارس غیردولتی درباره بیمه هم توضیح می‌دهید؟

دولت به یک سری از مشاغل مهلت 3 ماهه‌ای داده است که هم برای بیمه و هم برای مالیات است؛ خوشبختانه وزارت کار پذیرفت که این استمهال که به 10 رسته شغلی داده بودند، مدارس و مراکز غیردولتی هم جزو این 10 رسته باشند که بر این اساس به مدارس غیردولتی برای بیمه و مالیات مهلت دادند و بعدا بر اساس دستورالعمل وزارت کار، پرداخت می‌شود.

کار بزرگی بود و از دولت و وزارت کار تشکر می‌کنیم که به مدارس و مراکز غیردولتی در این راستا کمک کردند.

* آیا پیش‌‌ثبت‌نام مدارس غیردولتی آغاز شده است؟ و این پیش‌ثبت‌نام به چه شکلی است؟

سال‌های گذشته پیش‌ثبت‌نام از اسفند شروع می‌شد؛ امسال تا کنون طول کشیده است و این درحالیست که ظرفیت برخی مدارس محدود است به همین دلیل برای ساماندهی وضعیت تحصیلی، اجازه دادیم که پیش‌ثبت‌نام به صورت غیرحضوری و مجازی انجام شود.

* آیا هزینه‌ای برای پیش‌ثبت‌نام باید پرداخت شود؟

خیر؛ اگر قرار است وجهی هم پرداخت شود باید به صورت چک و از تاریخ 31 خرداد به بعد باشد. 

* ثبت‌نام از چه زمانی آغاز می‌شود؟

ببینید هر سال ثبت‌نام از تیر شروع می‌شد و برای امسال هم پس از بررسی اعلام می‌شد.

* ثبت‌نام کلاس اولی‌ها همواره در اردیبهشت برگزار می‌شد، امسال برنامه چیست و چه زمانی انجام می‌شود؟

درباره کلاس اولی‌ها هر ساله ثبت‌نام از اردیبهشت به صورت رسمی شروع می‌شد اما امسال یک ماه به تعویق انداختیم.

* تکلیف مؤسسات آموزشی آزاد در این شرایط چیست؟ مثل مؤسسات آموزش زبان و مؤسسات کنکور. خانواده‌ها نگران کنکور هستند؛ شرایط کلاس‌های حضوری از نظر آموزش با کلاس‌های مجازی متفاوت است و این نگرانی‌ها را بیشتر کرده است؟

نگرانی را ما هم داریم. بلاخره حضور دانش‌آموز در سر کلاس با ارتباط عاطفی که با معلم پیدا می‌کنند و ارتباط  و تعامل حضوری بین دانش‌آموز و معلم، قطعا تأثیرگذارتر از آموزش مجازی و الکترونیکی است اما آنچه مهم است این بوده که جان بچه‌ها مهم‌تر از کنکور و آزمون است و به همین دلیل در این موضوع تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم.

در این زمینه هم آنها هیچ اجازه‌ای برای برگزاری کلاس‌ها را به مدارس و مراکز ندادند و ما هم از دستورات تبعیت می‌کنیم. 

* مؤسسات آموزشی کلاس‌های مجازی و غیرحضوری که دارند؟ 

بله، کاری که ما کردیم این بود مدارسی که به مردم تعهد داشتند را موظف کردیم که محتوای الکترونیکی تولید کنند و در قالب فیلم و پی‌دی‌اف ارائه دهند و اگر بتوانند بستر آموزش‌های آنلاین را ایجاد کنند و حتما باید تعهد خود را انجام دهند.

خیلی از این مراکز، محتوایشان را به ما ارائه دادند و گزارش عملکرد خود و تعهد به خانواده‌ها را داده‌اند.

*در هر صورت هیچ کلاس حضوری ندارید؟

بله، برگزاری کلاس حضوری در هیچ یک از مدارس و مراکز و مؤسسات آموزشی با توجه به اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا به صلاح نیست و هیچ کلاس حضوری برگزار نمی‌شود.

بر اساس گفته‌های رئیس سازمان مدارس، مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش، مدارس غیردولتی در ایام تعطیلات مدارس به دلیل پیشگیری از کرونا مانند مدارس دولتی تعطیل هستند ولی آموزش در آنها در جریان است و بر این اساس خانواده‌ها نیز موظف هستند که هزینه شهریه ثابت و شهریه فوق برنامه آموزشی را پرداخت کنند و از سوی دیگر مؤسسان مدارس غیردولتی هم باید حقوق معلمان خود را پرداخت کنند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری