{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 420968

یک جامعه‌شناس گفت: برای همه افراد جامعه «نه» گفتن ساده نیست و بسیاری از اشخاص را با چالش روبرو می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مریم کرمی اظهار کرد: نه گفتن برای همه افراد آسان نیست و بسیاری از اشخاص را با چالش مواجه می‌کند که روان‌شناسان و جامعه‌شناسان برای حل این مشکل راه‌کارهایی ارائه کرده‌اند.

وی ادامه داد: اولین نکته‌ای که در نه گفتن کمک می‌کند این است که بدانیم اهداف زندگی ما در ابعاد مختلف شغل، زندگی مشترک، موقعیت اجتماعی، تحصیل و ... چیست؟ زمانی‌که اهداف و خواسته‌های خود را می‌شناسید نه گفتن خیلی راحت می‌شود چون دلیل خوبی برای گفتن نه خواهید داشت، چراکه هر چقدر خودتان را بهتر بشناسید، راحت‌تر تصمیم می‌گیرید که چه چیزهایی شما را به رویاهایتان نزدیک‌تر می‌کند و به چه چیزهایی باید نه بگویید.

کرمی با اشاره به این‌که ما همواره باید به پیامدهای بله گفتن خود فکر کنیم، عنوان کرد: همیشه باید در نظر داشته باشیم زمانی‌که با درخواستی روبرو می‌شویم قبل‌از این‌که جواب بدهیم فکر کنیم، اگر جواب مثبت بدهید چه اتفاقی می‌افتد؟ چه پیامدهایی را به‌دنبال خواهد داشت؟ چه چیزهایی را بدست می‌آورید؟ اگر موافقت کنید چه چیزهایی را از دست خواهید داد؟ آیا حتماً باید این درخواست را قبول کنید؟

این جامعه‌شناس با اشاره به این‌که یکی‌از نکاتی که بسیار در یادگیری هنر نه گفتن به ما کمک می‌کند کشف اعتقاداتی است که در ما سبب می‌شود نتوانیم دست رد به سینه کسی بزنیم، بیان کرد: اگر به تنهایی نمی‌توانید این عقاید را پیدا کنید مراجعه به روانشناس می‌تواند کمک بسیاری در این زمینه به شما بکند.
 
وی تأکید کرد: فکر کردن به این سؤال که «واقعاً نه گفتن چه عواقبی دارد؟» شاید سبب شود که مدام با خودتان فکر کنید که نکند فردی از دستتان ناراحت شود، یا در نگاه و دیدگاه دیگران آدم بدی به نظر برسید از ادب به دور است و یا خیلی دلایل دیگر برای نه نگفتن داشته باشید، این افکار نشان دهنده خیرخواهی و حُسن‌نیت شماست.

کرمی  با بیان این‌که برای این‌که بتوانید نه بگویید ابتدا خودتان بپذیرید که نه گفتن بخشی از زندگی شماست و شما نباید تمامی درخواست‌هایی که از شما می‌شود را بپذیرید، تصریح کرد: نه گفتن هیچ اشکالی ندارد و شما تنها آدمی در این دنیا نیستید که نه می‌گوید تنها نکته مهم در پاسخگویی شما چه بله و چه نه رعایت رفتاری توأم با احترام است.

این جامعه‌شناس با اشاره به این‌که هر شخص به روش‌های مختلفی می‌تواند پیام نه خود را انتقال دهد، افزود: این پیام را می‌توانید رو در رو، با استفاده از پیامک، ایمیل، مکالمه تلفنی و یا هر راه دیگری انتقال دهید، این‌که شما چگونه درخواست را رد می‌کنید بسیار مهم است و به شرایط و چگونگی رابطه شما با آن شخص بستگی دارد بنابراین سعی کنید که بهترین روش را برای نه گفتن انتخاب کنید.
وی با بیان این‌که برای این‌که نه بگوییم لازم نیست که داستان بسازیم فقط بگوییم نمی‌توانیم و توضیح کوتاهی بدهیم که چرا این درخواست را رد می‌کنیم، اظهار کرد: لازم نیست توضیحاتی را بدهید که اصلاً به آن شخص مربوط نمی‌شود، شما تنها می‌خواهید این پیام را برسانید «نه، ممنون» و هر توضیحی غیر از این اضافه است.

کرمی با بیان این‌که ما بسیاری از اوقات نه گفتن را نشانه بی‌احترامی می‌دانیم، اضافه کرد: اما محترمانه یا نامحترمانه بودن این رفتار، ربطی به نه گفتن یا آره گفتن شما ندارد، بلکه به نحوه بیان و گفتن آن مربوط می‌شود، در پاسخی که می‌دهید باید ادب را رعایت و برای احساس طرف مقابل خود ارزش قائل شوید.

این جامعه شناس با اشاره به این‌که چگونه «نه» گفتن نیز اهمیت دارد، افزود: اگر خواستید می‌توانید یک پیشهاد جایگزین را به فرد مقابل ارائه دهید، اگر شخص مناسبی برای درخواست ایشان نیستید، شخص دیگری را می‌توانید به او معرفی کنید که برای انجام آن کار مناسب است، اگر الان برای انجام کاری وقت ندارید زمان دیگری پیشنهاد دهید که وقتتان آزاد است یا اگر راه‌حلی برای مشکل به نظرتان می‌رسد آن شخص را راهنمایی کنید.

وی با اشاره به این‌که گاهی اوقات پیش می‌آید که نمی‌دانید «نه» بگویید یا «بله»، افزود: در این موارد بهترین کار نوشتن است، شروع به نوشتن کنید هرچیزی که به ذهنتان می‌رسد را بر روی یک برگه کاغذ بنویسید وقتی که تمام شد شروع به نوشتن دلایل و جوابی که می‌خواهید به طرف مقابلتان بدهید، بکنید این کار به شما کمک می‌کند تا به مقدار زیادی از احساس درماندگی‌تان کم شود.

کرمی افزود: براساس تحقیقات روانشناسی انجام شده نوشتن به شما کمک می‌کند تا با خود زودتر به نتیجه برسید و بهترین تصمیم ممکن را در شرایطی که دارید بگیرید، وقتی که می‌نویسید خیلی زود می‌فهمید که در جواب چه بگویید.

این جامعه شناس تصریح کرد: در بسیاری از مواقع افراد با وجود دانستن راهکارهای مختلف نمی‌توانند در عمل آن‌ها را اجرا کنند، این امر می‌تواند به دلیل مهارت جرأت ورزی پایین در شما باشد، در واقع نه گفتن نمود بارزی از مهارت جرأت‌ورزی است، اگر در این مهارت ضعف زیادی دارید مراجعه به کارگاه های آموزشی در زمینه مهارت های زندگی، مطالعه کتاب های آموزشی و مراجعه به روانشناس ازجمله گزینه‌های بسیار مؤثری است که می‌توانند به شما کمک کنند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری