{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 420572

همزمان با تعطیلی دانشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، برخی دانشگاه‌ها اعلام کردند کلاس‌های نظری به صورت مجازی برگزار می‌شود و تاخیر در جلسات دفاع مشمول جریمه نخواهد داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، در پی شیوع ویروس کرونا دانشگاه‌ها نیز برای جلوگیری از شیوع این ویروس در محیط‌های آموزشی خود  تدابیر خاصی اندیشیدند و اطلاع رسانی کردند. دانشگاه‌های تهران و نه استان دیگر به دستور وزارت بهداشت تا پایان هفته تعطیل اعلام شدند. در همین راستا از سه روز گذشته دانشگاه‌های تهران در اطلاعیه‌های مختلف اعلام کردند که به منظور جلوگیری از شیوع این ویروس و ضدعفونی کردن خوابگاه‌ها و اماکن عمومی دانشگاه، دانشجویان ظرف مدت دو روز خوابگاه‌ها را تخلیه کنند.

دانشگاه تهران

معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد: متعاقب اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تعطیلی کلاس‌های آموزشی در برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در راستای مقابله با گسترش ویروس کرونا، جلسه هیأت رئیسه دانشگاه تهران تشکیل و مقرر شد کلاس‌های نظری نیمسال دوم 99-1398 تا اطلاع ثانوی به صورت مجازی برگزار شود.

مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی از 5 اسفند جهت پشتیبانی‌های لازم برای برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی اعلام آمادگی کرده است.

اعضای هیأت علمی و دانشجویان برای کسب اطلاعات لازم به آدرس elearn.ut.ac.ir مراجعه کنند.

آموزش در دانشگاه تهران، شریف و علم و صنعت مجازی شد

همچنین تاکنون دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و علم و صنعت ایران اعلام کردند به منظور جلوگیری از وقفه در امور آموزشی کلاس‌های نظری دانشجویان به صورت مجازی برگزار می‌شود.

در اطلاعیه دانشگاه علم و صنعت آمده است؛ کلاس‌های درسی در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه، به صورت الکترونیکی و با استفاده از سامانه LMS ارائه خواهد شد. دانشجویان با اتصال به سامانه LMS از کلاس‌های آموزش الکترونیکی مربوطه استفاده خواهند نمود.

دانشگاه تهران نیز گفته است دانشجویان و اساتید برای توضیحات بیشتر و دسترسی به راهنماهای فراهم آمده در زمینه مجازی شدن کلاس‌ها، به آدرس https://utec.ut.ac.ir/web/academics/reference مراجعه کنند.

دانشگاه شهید بهشتی

جلسۀ هیئت رئیسۀ دانشگاه شهیدبهشتی (SBU) مورخ سه‌شنبه 1398/12/6 با حضور اعضا و مدیران آموزش مجازی دانشگاه تشکیل و دربارۀ فعالیت‌های آموزشی دانشگاه به‌صورت غیرحضوری و مجازی، تصمیمات زیر اتخاذ شد:

1- با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بخش آموزش حضوری دانشگاه در هفتۀ جاری، در صورت تداوم این وضعیت در هفته‌های آینده، دانشگاه کلاس‌های دروس نظری را به‌صورت غیرحضوری از روز شنبه مورخ 1398/12/10 تا پایان سال ارائه خواهد کرد.

2- برقراری غیرحضوری کلاس‌ها معادل حداقل دو هفتۀ درسی، به شیوه‌های مختلف ازجمله با استفاده از سامانۀ یادگیری آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه (http://lms.sbu.ac.ir/)، یا درس‌افزار دانشگاه (http://courseware.sbu.ac/) و روش‌های دیگری به اشتراک‌گذاری مناسب منابع درسی و تالار گفتگو بین استاد و دانشجویان، به دو صورت بر خط یا غیر برخط انجام می‌گیرد.

3- با فرض اینکه در هفته‌های آینده آموزش حضوری دانشگاه تعطیل باشد، کادر علمی و پرسنل دانشگاه تعطیل نخواهند بود و اعضای محترم هیئت‌علمی می‌توانند با حضور در دفاتر کار خود و با استفاده از امکانات دانشگاه، آموزش‌های غیرحضوری را آغاز کنند.

4- مرکز آموزش‌های مجازی و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه حمایت‌های فنی و تخصصی لازم را در این خصوص ارائه می‌کنند.

5- از روسای محترم دانشکده‌ها/پژوهشکده‌ها انتظار می‌رود که تمهیدات لازم برای پیگیری و اجرای موارد فوق را به عمل آورند.

6- درصورتی‌که به هر دلیل، استاد موفق به ارائۀ درس به‌صورت غیرحضوری نشد، لازم است پس از بازگشایی کلاس‌ها معادل دو هفته درس را به‌صورت کلاس‌های جبرانی ارائه نماید.

7- معاونت آموزشی دانشگاه شیوه‌نامۀ اجرایی مربوط به اقدامات فوق را ابلاغ و پیگیری خواهد نمود.

دانشگاه صنعتی شریف

داود رشتچیان معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف در خصوص نحوه تشکیل کلاس‌های غیرحضوری و نحوه استفاده از سامانه‌های آموزش الکترونیکی، اطلاعیه‌ای را به روسای کلیه دانشکده‌ها و‌مراکز آموزشی این دانشگاه ارسال کرد.
متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
با توجه به اعلام تعطیلی کلاس‌های دانشگاه‌های استان تهران توسط وزارت بهداشت از یکشنبه 4 اسفند لغایت چهارشنبه 7 اسفند 98 و با توجه به شرایط موجود و احتمال ادامه‌ی این شرایط، پیرو مصوبه هییٔت ریٔیسه و ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای دانشگاه مبنی بر جلوگیری از وقفه بیشتر در امور آموزشی و تشکیل کلاس‌ها، مقرر گردید اساتید محترم (اعضای محترم هییٔت علمی و اساتید محترم مدعو) با استفاده از یک یا تعدادی از راهکار‌های پیشنهادی زیر نسبت به پیگیری موارد آموزشی و ارایٔه آموزش‌های لازم برای دروس نظری (غیرعملی) معادل حداقل دو هفته درسی تا پیش از پایان اسفند 98 به صورت غیرحضوری اقدام نمایند.
الف) ارایٔه محتوای آموزشی شامل یک یا تعدادی از موارد زیر:

ویدیو‌های آموزشی

اسلاید‌های درسی (ترجیحا به همراه صوت توضیحات)

جزوات و یادداشت‌های درسی (ترجیحا به همراه صوت توضیحات)
ب) ارایٔه کلاس به صورت برخط با استفاده از یکی از ابزار‌های زیر:
سامانه کلاس‌های مجازی دانشگاه
vclass.ecourse.sharif.edu
سامانه کلاس‌های مجازی دانشگاه
سامانه‌های ارتباطات تصویری با قابلیت اشتراک گذاری صفحه نمایش مانند اسکایپ
مستدعی است همکاران و اساتید مدعو نسبت به تعیین بخش‌های مربوطه از کتاب مرجع درسی، ارایٔه تمرین‌های درسی و پیگیری مستمر پیشرفت آموزشی دانشجویان اهتمام داشته باشند.
از روسای دانشکده‌ها و مراکز تقاضا می‌شود که تمهیدات لازم برای اجرای موارد فوق را به عمل آورده و از اساتید (هییٔت علمی و مدعو) دروس مربوطه درخواست نمایند شیوه‌های انتخابی خود را از طریق فرم آنلاین به نشانی bit.ly/sharif-edu حداکثر تا پایان روز چهارشنبه مورخ 7 اسفند 98 تعیین نمایند.
اطلاع‌رسانی در خصوص نحوه استفاده از سامانه‌های آموزش الکترونیکی دانشگاه شامل سامانه کلاس‌های مجازی و درس‌افزار شریف متعاقبا از طرف مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه انجام خواهد شد.

کلاس‌های دانشگاه علم و صنعت تا پایان سال الکترونیکی شد

دانشگاه علم و صنعت در اطلاعیه ای اعلام کرد: جلسه فوق العاده شورای دانشگاه امروز یکشنبه 4 اسفندماه برگزار و در خصوص نحوه برگزاری کلاس­های درسی تا پایان سال جاری (سال 1398) تصمیم گیری شد که مفاد آن به شرح زیر است؛

پیرو اطلاع رسانی­ های انجام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص احتمال شیوع ویروس کرونا و لزوم انجام تدابیر پیشگیرانه و نیز درخواست­های گروه ­های مختلف دانشجوئی برای استفاده از امکانات غیر حضوری، به اطلاع می ­رساند بمنظور اطمینان از تداوم صحت و سلامت دانشجویان عزیز، از روز شنبه دهم اسفندماه تا پایان سال 1398، تمامی کلاس­های درسی در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه، به صورت الکترونیکی و با استفاده از سامانه LMS ارائه خواهد شد.بدین ترتیب دانشجویان گرامی بدون نیاز به حضور در دانشگاه و با اتصال به سامانه LMS از کلاس­های آموزش الکترونیکی مربوطه استفاده خواهند کرد.در این زمینه مرکز آموزش الکترونیکی ضمن ایجاد امکانات دسترسی و کاربری مربوطه برای تمامی دانشجویان، فایل راهنمای لازم را نیز در اختیار آنها قرار خواهد داد.

در ضمن کلاس­های آزمایشگاهی، کارگاهی و عملی تا انتهای سال 1398 برگزار نخواهد شد و درخصوص برگزاری کلاس های جبرانی آنها، متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.همچنین تمامی خوابگاه های دانشجویی از فردا پنجم اسفند جهت آماده سازی و ضدعفونی کردن، در اختیار امور خدمات و پشتیبانی قرار می ­گیرد تا بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در جلسه فوق العاده شورای دانشگاه، خوابگاه های دانشجویی برای بهره برداری آماده شوند.تمامی دانشجویان خوابگاهی نسبت به تخلیه اتاق­‌ها و خارج کردن وسایل شخصی خود حداکثر تا فردا پنجم اسفند اقدام کنند.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

پس از دستور رییس جمهور مبنی بر بازگشایی کلیه مراکز آموزشی از ابتدای هفته آینده و اعتراضات برخی از دانشجویان، معاونت آموزشی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در این خصوص اطلاعیه‌ای را صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: پیرو توصیه‌های مراجع مسئول و با توجه به اهمیت تداوم فعالیت‌های آموزشی در کنار اهتمام جدی به حفظ سلامتی، امنیت و آرامش دانشجویان ، به خصوص دانشجویان خوابگاهی، به اطلاع می‌رساند؛ کلاس‌های حضوری دانشگاه در اسفند ماه تشکیل نخواهد شد. در عین حال دانشگاه در تلاش است تا با همکاری اعضای هیئت علمی و سایر همکاران ذیربط، امکانات مناسب برای برگزاری کلاس‌های جبرانی بصورت الکترونیکی را فراهم نماید. نحوه تشکیل کلاس‌های الکترونیکی متعاقبا طی هفته آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.

دانشگاه تربیت مدرس: تاخیر در دفاع از پایان نامه مشمول جریمه نمی‌شود

محمد حسن نصرتی مدیر روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس گفت: روز گذشته جلسه‌ای با حضور رئیس دانشگاه، معاون آموزشی و مدیران آموزش دانشگاه برگزار شد و موضوع یادگیری الکترونیکی و یا ارائه محتوا به صورت مجازی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا آخر وقت فردا 7 اسفندماه این خصوص تصمیم گیری شود. این دانشگاه آمادگی برگزاری کلاس‌ها به صورت الکترونیکی را دارد.

فتح اللهی معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس نیز تاکید کرده است که تعطیلی دانشگاه‌ها جزو سنوات تحصیل دانشجویان محاسبه نمی‌شود. همچنین او در ادامه اعلام کرده است که تاخیر در دفاع از پایان نامه مشمول جریمه نمی‌شود. جلساتی که هماهنگی آنها از قبل صورت گرفته است، تصمیم در این باره به دانشکده‌ها تفویض شده تا با توجه به شرایط و تمایل ممتحنین و دانشجو تصمیم گیری نمایند.

دانشگاه علامه طباطبایی: تعویق دو هفته‌ای امتحانات

شجاع احمدوند معاون آموزشی دانشگاه علامه گفت: این دانشگاه نمی‌تواند کلاس‌های نظری را به صورت مجازی برگزار کند، چرا که زیر ساخت‌های آن در دانشگاه فراهم نیست؛ اما دانشگاه به دنبال این است که این سیستم را در دانشگاه ایجاد کند و اقدامات اولیه آن را از روز گذشته آغاز کرده است.

معاون آموزشی دانشگاه علامه افزود: با توجه به اینکه دانشگاه علامه کلاس‌ها را 2 هفته زودتر از سایر دانشگاه آغاز کرد، حتی اگر دانشگاه‌ها تا پایان اسفند تعطیل باشند، دانشجویان این دانشگاه متضرر نخواهند شد. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که امتحانات را 2 هفته به تعویق بیندازیم.

وی همچنین درباره وضعیت برگزاری جلسات دفاع گفت: دانشجویان به دلیل تعطیلات پیش آمده و تاخیر در دفاع، مشمول جریمه نخواهند شد؛ البته در حال حاضر هم اگر استاد راهنما و مشاوران و دانشجویان با یکدیگر هماهنگ شوند، می‌توانند جلسه را حضوری برگزار کنند.

احمدوند خاطرنشان کرد: پس از آنکه دانشگاه به شرایط عادی بازگشت، همان مهلتی که قبل از این تعطیلات به دانشجو داده شده بود، همان زمان نیز همین مهلت به او داده خواهد شد.

دانشگاه شهید بهشتی: احتمال مجازی شدن جلسات دفاع

امیررضا اصنافی رئیس روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی به مهر خبر داده است که جلسه هیات رییسه دانشگاه ساعت 14 آغاز شده و در این جلسه در خصوص برگزار شدن مجازی کلاس‌ها و همچنین دفاع از پایان نامه تصمیم گیری خواهد شد. دانشجویان و اساتید با برگزاری الکترونیکی کلاس و حتی جلسات دفاع موافق هستند.

دانشگاه امیرکبیر: لغو جلسات پایان نامه باید به مدیر تحصیلات تکمیلی اعلام شود

دانشگاه امیرکبیر در خصوص وضعیت برگزاری جلسات دفاع از پیشنهاد رساله و پایان نامه دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی اعلام کرده است در صورت توافق دانشجویان، اساتید راهنما و هیات داوران در این هفته بلامانع است و در صورت لغو جلسات، این موضوع باید از طریق معاونین تحصیلات تکمیلی دانشکده‌ها به مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارسال شود.

شرایط برگزاری کلاس‌های مجازی در دانشگاه الزهرا (س) درحال بررسی است

روابط عمومی دانشگاه الزهرا (س) از برگزاری جلسه ویژه هیئت رییسه این دانشگاه برای تصمیم‌گیری درباره شرایط و امکانات برگزاری کلاس‌های مجازی برای دانشجویان در وضعیت کنونی پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در جامعه خبر داد.

خدمات غیرحضوری دانشگاه پیام نور اعلام شد

محمدعلی کریمی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور گفت: این دانشگاه در راستای توصیه مراجع بهداشتی و درمانی و با هدف کاهش ضرورت مراجعه دانشجویان به دانشگاه شرایطی ایجاد کرده تا حضور دانشجو در مراکز این دانشگاهی به حداقل رسانده شود که از جمله این موارد می‌توان به اعلام نتایج آزمون‌ها، برنامه‌های کلاسی، ارتباط با استادان، کارمندان و مدیران در سامانه «پیام من» (که لینک آن در سامانه http://apps.pnu.ac.ir موجود است)، اشاره کرد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور بیان کرد: اپلیکیشن "پیام من"، اولین اپلیکیشن رسمی دانشگاه پیام نور است و دانشجویان از طریق این اپلیکیشن به راحتی می‌توانند به نمرات، پرونده تحصیلی، بانک‌های مقالات و کتب، برنامه‌های کلاسی، اطلاعیه ها، همایش ها، برنامه‌های کارآفرینی استارتاپ ها، ... دسترسی یابند.
وی با عنوان اینکه این سامانه برای تلفن‌های هوشمند و معمولی طراحی شده و امکان استفاده از آن به سهولت امکان پذیر است، از دانشجویان این دانشگاه خواست با توجه به شرایط حساس کنونی و احتمال افزایش ابتلا به بیماری کرونا از حضور فیزیکی در مراکز وواحد‌ها اجتناب کنند.
کریمی همچنین به سامانه امانت دیجیتال (تولید کتاب الکترونیکی) به نشانی lib.pnu.ac.ir اشاره کرد و گفت: با استفاده از این سامانه دانشجویان می‌توانند با پرداخت مبلغ 100 هزار ریال در هر ترم به مدت 6 ماه، امکان استفاده از محتوای الکترونیکی کلیه عناوین منتشره را داشته باشند.
وی افزود: فروشگاه آنلاین کتب درسی دانشگاه پیام نوربه نشانی digibook.pnu.ac.ir نیز امکان دسترسی به کتاب‌های کاغذی دانشگاه بدون واسطه را برای کلیه دانشجویان فراهم می‌کند و دانشجویان می‌توانند با پرداخت هزینه پست، کتاب‌ها را درب منزل خود تحویل گیرند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور همچنین یادآور شد: دانشجویان دانشگاه همچنین می‌توانند نسخه الکترونیکی کتاب‌های انتشارات دانشگاه پیام نور را از اپلیکیشن کتابخوان دانشگاه به آدرس apps.pnu.ac.ir تهیه کنند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری