{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 407338

معلمان برخی ابهاماتی را درباره رتبه‌بندی از جمله لغو شدن رتبه‌های قبلی و قرار گرفتن افراد در رتبه‌های یک تا ۵ مطرح می‌کنند؛ در این مطلب به ابهامات کلیدی اجرای این طرح پاسخ داده شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، دستورالعمل رتبه‌بندی معلمان به استان‌ها ابلاغ شده و براین اساس، معلمان مطابق با شاخص‌های تعریف شده در نظام رتبه‌بندی، در رتبه‌های یک تا 5 قرار می‌گیرند.

تمام  افرادی که مشمول طبقه‌بندی مشاغل هستند، تحت پوشش نظام رتبه‌بندی قرار می‌گیرند که شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان پرورشی، مراقبان سلامت، معاون و مدیران و مشاوران مدارس است، در مجموع حدود 720 هزار نفر در سراسر کشور از امتیازات رتبه‌بندی بهره‌مند می‌شوند.

هم‌اکنون معلمان برخی ابهامات و پرسش‌ها را درباره شیوه‌نامه جدید رتبه‌بندی مطرح می‌کنند؛ در همین رابطه می‌توان به این موارد اشاره کرد:‌

"روند اعمال رتبه برای معلمانی که باید از مهر به بعد ارتقای رتبه بگیرند، متوقف و اعلام شده است باید رتبه‌بندی جدید اعمال شود این در حالی است که مثلاً این معلم با اعمال رتبه در بهمن ماه 500 هزار تومان به حقوقش اضافه می‌شد اما اگر رتبه جدید را برایش اعمال کنند یک درجه تنزل رتبه پیدا می‌کند و مبلغ کمتری به حقوق او اضافه خواهد شد. نکته دیگر که معلمان مطرح می‌کنند حذف امتیاز تعجیل در ارتقای رتبه به واسطه خدمت در مناطق محروم است.

هم‌اکنون مشخص نیست تکلیف افرادی که براساس شیوه قبل از مهر امسال به بعد مشمول رتبه از مقدماتی تا عالی می‌شدند یا پس از مدت‌ها انتظار در آستانه دریافت آن بودند، چه می‌شود."

این سؤالات و ابهامات را از وزارت آموزش‌وپرورش پیگیری کردیم ؛ یارمحمد حسین‌بر؛ مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش  در این باره گفت:‌ با اعمال رتبه‌بندی جدید این اتفاق نمی‌افتد چرا که  رتبه‌های قبلی با رتبه‌های جدید تطبیق پیدا می‌کند و مبلغ ریالی که ناشی از رتبه حرفه‌ای بود به رتبه جدید اضافه می‌شود یعنی مبلغ قبلی در دل این قرار دارد.

وی افزود: عنوان رتبه‌های قبلی لغو می‌شود اما عدد ریالی آن در رتبه‌بندی جدید دیده شده است.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به این پرسش "با توجه به اینکه رتبه‌بندی مشمول نیروهای اداری نخواهد شد، پیش‌بینی می‌کنید که تعداد قابل توجهی از نیروهای اداری متقاضی تدریس در مدارس شوند؟" گفت: اینکه چه تعداد از نیروهای اداری متقاضی بازگشت به مدارس باشند از هم‌اکنون قابل پیش‌بینی نیست و باید منتظر سال آینده بود.

حسین‌بر تأکید‌ کرد: تمام مطالبات رتبه‌بندی معلمان از مهر امسال قطعاً با حقوق بهمن ماه واریز خواهد شد.

همچنین برخی کارشناسان در این باره معتقدند:‌ براساس مصوبه دولت درباره رتبه‌بندی معلمان، شیوه قبلی  از اول مهرماه  لغو و رتبه‌بندی جدید جایگزین شد البته نمی‌توان گفت با اعمال رتبه‌های جدید، افزایش حقوق معلمان کمتر خواهد شد، مطمئناً هر فردی افزایش حقوق را تجربه می‌کند اما شاید همان افزایش مدنظرش نباشد یعنی  شاید برای فردی که منتظر 600 هزار تومان افزایش حقوق است این رقم محقق نشود چون در گذشته او را با رتبه عالی تطبیق می‌دادند و هم‌اکنون با رتبه خبره و رتبه فرد یک درجه پایین‌تر می‌آید؛ به هرحال دولت تصمیم گرفته است پایان طرح قبلی را اعلام و مصوبه جدید رتبه‌بندی را جایگزین کند حال ممکن است برخی افراد در این مدت به رتبه مدنظر نرسیده باشند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۳ ۰

  سلام. من اول دی باید رتبه ی عالی میگرفتم..پرونده و مستندات و …هم ارسال شدند به اداره کل . حالا حرف از تعدیل و… میزنن. این بی عدالتی آشکار و پایمال کردن حق امثال بنده هست..اگر قرار بر حذف رتبه بندی اولی بود…چه لزومی داشت این همه تبلیغات بشه برا رتبه بندی مرحله ی دوم که اسمش از زبان تمام افراد جامعه شنیده میشه و…با این شرایط من فکر میکنم یک کلاه بسیار بسیار گشادی گذاشتن سر خیلی از فرهنگیان محترم.تشکر

 • ناشناس
  ۹ ۰

  همیشه سرمون کلاه می زارن
  خجالت هم نمی کشند

 • احمدرضا
  ۶ ۰

  سلام انصافا مغالطه چیز خوبی نیست آقای حسین بر اینکه گفتی رتبه بندی قدیم در رتبه بندی جدید نمود پیدا میکند یعنی چه؟ درست بگو رتبه بندی قدیم حذف میشه و این یعنی رتبه بندی جدید برای ما هیچ تاثیری نداشته

 • ناشناس
  ۷ ۰

  چگونه بازنشستگان 2 مهر 98 شامل رتبه بندی میشوند ولی اول مهر نمیشود ولی سال 94 اول مهرشامل شد آقای وزیر تورا به خدا این تبعیض را بردارید که شامل اول مهر 98 هم بشود مگر اینها بعداز 30 سال خدمت چه گناهی کردند که حق اجرا اول مهر است می فرمایید که بازنشستگان 2 مهر شاملشان میشود واین با ابلاغ تاریخ اجرا که گفتین اول مهر مغایرت دارد امیدوارم با حسن نظر وزیر محترم وسایر مسئولین دلسوز تاریخ رتبه بندی به اول مهر 98 اصلاح شود تا حقی ازکسی ضایع نشود با تشکر از درایت ودلسوزیتان

 • دکتر شعبانی
  ۵ ۰

  با سلام
  بنده نیز مثل خیلی از همکاران علیرغم اینکه در مهر ماه با ۲۴ سال سابقه به عالی ارتقا شدم ولی متاسفانه در تطبیق رتبه بندی به رتبه قبلی تنزل پیدا کردم. حال از آقایان وزیر و معاون پشتیبانی ایشان سوالی که داشتم. آیا شما ما را رتبه بندی کردید که قوانین رتبه بندی رتبه بندی جدید را اجرا می کنید و یا تطبیق شده!!
  اگر قرار بر رتبه بندی باشد باید به محض اینکه کسی از نظر سوابق شرایط لازمه را کسب کرد باید بلافاصله رتبه بندی را انجام بدهید و نه اینکه ۳ سال نیز منتظر باشد و در واقع با ۴ سال قبلی ۷ سال جهت ارتقا منتظر بماند!!
  نمی توان با خط کشی یک مهر تعدادی با قوانین قبلی سنجیده شوند و یک تعداد با قوانین جدید که این عین بی عدالتی و بی انصافی خواهد بود. با یک روز تاخیر در صدور حکم آیا انصافه یک فرهنگی که حقوقش نصف هم ترازان خود در سایر وزارتخانه ها نیست!! در ۳ سالی که باید منتظر باشد حداقل ۵۰ میلیون متضرر شود. امیدواریم که وجدانهای بیدار مانع از تضییع حق فرهنگیان عزیز باشد. والی باید هر چه سریعتر فرهنگیان عزیز که قطعا تعدادشون کم هم نیست باید به نهادهای قانونی مراجعه کرد. تا وزیر و معاون ایشان را مجبور به پاسخگوئی کنند.

 • پاکروان
  ۶ ۰

  این همه سر صدا راه انداختن آخرش هم رتبه خودمان بعداز سه سال انتظار حذف کردند این عدالت هستش ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رتبه ای که حق ما بود حذف کردن، بعد هم لطف کردن ما رو رتبه بندی کردن.این یعنی خود عدالت! ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام.من علاوه براینکه یک رتبه تنزل داشتم و به جای عالی هنوز در خبره مانده ام.امتیاز خروج از کلان شهری که سال 92 طبق بخشنامه کشوری در حکمم زده بودند را هم در نظر نگرفتند وآن را جزء افزایش رتبه بندی محسوب کردند.یعنی دوجانبه متضرر شدم و فقط 10 هزار تومان به حکمم افزوده شد با 24 سال خدمت.این دقیقا" اسمش چی میتونه باشه؟بی عدالتی یا حق کشی؟

 • علی رضا منصوری
  ۰ ۰

  سلام مسولان عزیز اموزش وپرورش تو را به خدا تعجیل در رتبه را حذف نکنید ۳ سال بهسختی به روستایی که ۷۰ کیلومتر ازشهر دور بود میرفتم بهامید گرفتن رتبه عالی

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری