{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 406259

مدیر ستاد ملی مقابله با گردوغبار:

شاید روزی اما و اگرهای تخصیص بودجه مقابله با گرد و غبار در استان خوزستان سرخط خبرها بود، اما حالا و پس از دو سال از تخصیص میلیاردها تومان از صندوق اعتبارات ارزی، نتیجه عملی این بودجه محل پرسش است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد؛ از سوی دیگر استاندار خوزستان بحثی را تحت عنوان «مسمومیت پولی» مطرح و در آن بر این موضوع تاکید کرده است که اعتبار به استان خوزستان می‌رسد ولی هیچ پروژه‌ای با آن به نتیجه نمی‌رسد. این ادعا را می‌توان در پروژه احداث شبکه آب و فاضلاب اهواز ملموس‌تر یافت. از سال 1383 تاکنون که فاضلاب در بارش‌ها به معضل جدید اهواز تبدیل شد، این شبکه به سرانجام نرسیده و این در حالی است که در یک قلم دست‌کم 109میلیون دلار از محل بانک جهانی برای آن وام گرفته شده است که محل هزینه ‌شدن آن مشخص نیست. این در حالی است که همین دیروز بهنام مریدی، مدیر آب و فاضلاب شهر اهواز گفت که دست‌کم 4هزار و 500 میلیارد تومان دیگر برای به نتیجه رسیدن شبکه آب و فاضلاب پول نیاز دارند. با چنین وصفی یکی از مسائلی که در این سال‌ها به دغدغه مردم و مسوولان تبدیل شده، بحث ریزگرد در خوزستان بوده است. ماجرایی که حتی منجر به قطع برق و آب به‌طور همزمان در بهمن 95 در خوزستان شد. سیل فروردین 98 برای مدتی توانست خیال مسوولان را از وقوع گرد‌و‌غبار در خوزستان راحت کند، اما این سیل هر سال به وقوع نخواهد پیوست و گذر زمان نحوه تخصیص این بودجه و خرج آن را به محک خواهد گذاشت. حالا که «علی محمد طهماسبی»، مدیر ستاد ملی مقابله با گردوغبار اعلام کرده که بر اساس بند هـ تبصره 4 قانون بودجه سال 99 برای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور مبلغ 100 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده است، این پرسش مطرح می‌شود که بودجه سال گذشته خرج چه اموراتی شد و در حوزه استان خوزستان، نتایج خرج میلیاردها تومان از صندوق اعتبارات ارزی در عمل چه بوده است. طهماسبی  انتقادهای وارد بر نحوه تخصیص بودجه سال 97 و 98 را در استان خوزستان، به ویژه در نحوه نهال‌کاری و نگهداری از آنها را به تقاضای بودجه بیشتر در سال 99 تعبیر می‌کند، اما سوالی که همچنان بی‌پاسخ می‌ماند، این است که اگر طبق ادعای طهماسبی، جدای از بودجه سال 97 که تماما به استان خوزستان تخصیص پیدا کرد، بودجه 77 میلیاردی برای مراقبت و نگهداری از نهال‌های کاشته شده دقیقا چه دستاوردی را در پی داشته است. طهماسبی می‌گوید که 257 میلیارد تومان سال 98 به استان خوزستان برای مقابله با پدیده گرد و غبار بودجه اختصاص داده شد، از این میان 77 میلیارد تومان صرف نگهداری و مراقبت از نهال‌ها شده است، 70 میلیارد سهم وزارت نیرو بوده است تا سیم‌های برق را ترمیم و تجهیز کند، سهم جهاد کشاورزی 104 میلیارد بوده که همچنان نحوه عملکرد آن مبهم است و از این میان فقط 3 میلیارد تومان به سازمان محیط ‌زیست اختصاص داده شده است. طهماسبی از این سهم 3 میلیاردی چنین تعبیر می‌کند: «انصاف را می‌توانید از اینجا بفهمید. برای سازمانی که متولی آن هستیم فقط 3 میلیارد تومان اختصاص دادیم اما تمام کاسه و کوزه‌ها سر ما شکسته می‌شود.»

سال 97 تمام بودجه مقابله با گرد و غبار به استان خوزستان اختصاص پیدا کرد، اما صحبت‌هایی مبنی بر ناکارآمدی عملکرد این بودجه از سمت ان‌جی‌اوهای فعال استان شنیده می‌شود، به‌طوری که اگر امسال سیل نمی‌آمد، همچنان گرد و غبار در خوزستان می‌توانست به وقوع بپیوندد. به عنوان دبیر ستاد مقابله با گرد و غبار نحوه هزینه‌کرد این بودجه را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا این بودجه میلیاردی آن‌طور که باید در کاهش گرد و غبار استان خوزستان موثر واقع شده است؟

مگر ملاک ان‌جی‌اوهای استان هستند؟ درست است که بودجه سال 97 به استان خوزستان اختصاص پیدا کرد، اما این بودجه فقط صرف نهال‌کاری نشد و اقدامات مختلفی صورت گرفت. سال 97 به‌طور کلی 250 میلیارد تومان بودجه داشتیم که طبق مصوبه مجلس این بودجه به استان خوزستان اختصاص پیدا کرد. همراه با نهال‌کاری اقداماتی مثل بوته‌کاری و مدیریت چرا و قرق نیز صورت گرفت و منابع طبیعی با وسعت‌های مختلفی این اقدامات را پیش برد. برنامه چرا و قرق به‌طور کامل انجام شده و تاثیرات آن در جنوب شرق اهواز قابل مشاهده است.

وضعیت این نهال‌ها بعد از سیل فروردین 98 به چه صورتی است؟

اینکه می‌گویند این نهال‌ها آسیب دیده است باید همراه با ادله باشد. نهال‌ها آسیب‌ دیده‌اند، به خصوص به این دلیل که زمین آنجا شور و قلیایی است، اما برای منابعی که آسیب‌دیده، گزینه جایگزین در نظر گرفته شده است. بخشی از نهال‌ها هم با سیل فروردین آسیب دیدند اما برنامه بازکاشت داشتیم.

چه مقدار از بودجه سال 97 به کاشت این نهال‌ها اختصاص پیدا کرد و آیا برآوردی دارید که تخریب این نهال‌ها چه خسارتی را وارد کرده است؟

این بودجه بین نهادهای مختلف تقسیم شد. بخشی از بودجه برای مثال به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص پیدا کرد. این وزارت با این بودجه احداث کانال آبی را که از سال 95 آغاز کرده بود، پیگیری و اعتباراتی برای تکمیل و نهایی‌ کردن کانال اصلی و کانال‌های فرعی دریافت کرد. علاوه بر آن آب‌رسانی به کانون‌های بحرانی جنوب شرق اهواز صورت گرفت. اقداماتی هم در سایر کانون‌های بحران و غرب کرخه و هندیجان و ماهشهر هم صورت گرفت. اینها وظایفی بودند که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها به عهده گرفتند. علاوه بر آن یک‌سری اعتبارات برای بهداشت و درمان و ایجاد کمربند سبز در اطراف شهر اهواز، به ویژه مناطقی که غبار وارد شهر اهواز می‌شد با همکاری شهرداری صورت گرفت؛ همچنین با این بودجه تجهیزاتی برای نشست و برخاست هواپیماها و مرتبط با ناوگان فرودگاه بین‌المللی اهواز خریداری شد تا در وقوع بحران گرد و غبار این ناوگان آسیب نبیند.

بودجه 98 صرف چه اقداماتی شد و چه بخشی از این بودجه برای کاهش گرد و غبار در استان خوزستان تخصیص پیدا کرد؟

خوزستان شهری است که به مناسبات اقلیمی خود، مرطوب است و در صورت هجوم گرد و غبار، گرد و غبار و رطوبت ترکیب می‌شوند و گرد و غبار روی سیم‌ها می‌نشیند و حالت هادی پیدا و کل شبکه برق مختل می‌شود. برای تبدیل این سیستم سنتی به مدرن هم سال 97 و هم سال 98 بخشی از بودجه به وزارت نیرو تعلق گرفت تا موارد مرتبط با برق خوزستان را تعمیر و تجهیز کند. این رقم چیزی حدود 30 تا 35 درصد بود. سال 98 هم از 245 میلیارد تومان برای مقابله هزینه و حدود 350 میلیارد تومان برای برق خرج شد.

چرا ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار چنین بخشی از بودجه خود را به وزارت نیرو اختصاص داد و از آن مهم‌تر، سالانه این بودجه باید تمدید شود؟

بگذارید ریالی صحبت کنم. صد میلیون یورو یعنی حدود هزار و صد میلیارد تومان. 65 درصد این بودجه برای مقابله با گرد و غبار هزینه می‌شود و همچنان ادامه دارد که 35 درصد آن متعلق به تجهیز و نوسازی شبکه برق است. قانون این کار را تصویب کرده است. ستاد مقابله با گرد و غبار مجری قانون است نه قانونگذار. معضل قطع برق در این استان جدی بود و کل زندگی خوزستانی‌ها را مختل می‌کرد.

در مورد احیای وضعیت تالاب‌های این استان چه اقداماتی صورت دادید؟

سال 97 درصدی از بودجه را به بحث انتقال آب به تالاب هورالعظیم و تجهیز ایستگاه‌ها برای پایش گرد و غبار و بحث مدیریتی مناطقی که غبارخیز هستند، مثل منطقه حفاظت شده غرب کرخه و منطقه شادگان هزینه کردیم. سال 98 هم همان‌طور که گفتم 35 درصد بودجه برای برق خرج شد و از 65 درصد باقی، حدود 41 درصد صرف نگهداری از اقدامات سنوات گذشته مثل آبیاری نهال‌ها شد. کاشت حدود 25 هزار هکتار نهال پیش‌بینی شد و علاوه بر آن سازمان جنگل‌ها و مراتع مدیریت 358 هزار هکتار چرا و قرق را به عهده گرفت.

سهم نهادهای مختلف از این بودجه چه بود و آیا اقدامات صورت ‌گرفته با این بودجه اثربخش بوده است؟

حدود 35 درصد آن به جهاد کشاورزی اختصاص داده شد، 15 درصد برای سازمان اراضی زراعی در نظر گرفته شد تا به امور انتقال آب به کانون‌های جنوب ‌شرق و لایروبی نظارت شود. 15 درصد هم به بهداشت و درمان و سازمان زمین‌شناسی ابلاغ شد و تاکنون تمام دستگاه‌ها 15 درصد این مبالغ را دریافت کرده‌اند.

اشاره کردید که درصدی از این بودجه برای نگهداری اقدامات سنوات قبل، مثل آبیاری نهال‌ها صرف شده است. نتایج این اقدامات را چطور ارزیابی می‌کنید و آیا بودجه تخصیص یافته با حجم اقدامات صورت‌ گرفته و البته نتیجه آن همخوانی دارد؟

ما نمی‌توانیم تمام بودجه را به خوزستان اختصاص دهیم، گرد و غبار مختص خوزستان نیست و سیستان‌و‌بلوچستان، کرمان و هرمزگان هم با این مساله مواجه هستند.

صحبت از گرفتن بودجه بیشتر نیست، صحبت از نحوه خرج‌ کردن دو بودجه قبلی است و اینکه آیا صرف این هزینه از صندوق ذخیره ارزی نتایجی هم‌وزن با هزینه داشته است یا خیر.

26 میلیون یورو برای نگهداری و آبیاری‌ نهال‌های یک استان صورت نگرفته، بلکه به 25 استان تخصیص داده شده است. اما بگذارید از اعتبارات تخصیص داده شده به استان خوزستان بگویم. خوزستانی‌ها امسال 257 میلیارد تومان از ما بودجه گرفتند. 77 میلیارد تومان آن برای مراقبت و نگهداری همان نهال‌هایی خرج شد که شما اشاره کردید. وزارت نیرو 70 میلیارد تومان برای پخش آب گرفت و جهاد کشاورزی 104 میلیارد تومان. از کل این بودجه فقط 3 میلیارد تومان به سازمان حفاظت محیط‌زیست اختصاص پیدا کرد. انصاف را می‌توان از اینجا متوجه شد که برای سازمانی که متولی آن هستیم فقط 3 میلیارد تومان بودجه اختصاص دادیم. البته ما ستاد ملی هستیم و باید نگاه ملی داشته باشیم و ما به دنبال اثربخشی هستیم.

صحبت برخی از ان‌جی‌او‌های استان این است که برخلاف گزارش‌های رسمی، در حفظ و نگهداری نهال‌های کاشته شده دقتی به خرج نمی‌رود. این 77 میلیارد تومان که فقط و فقط برای حفظ نهال‌های این استان خرج شد، آیا نتیجه ملموس و مشخصی هم داشته است؟

این اعتبار تماما بر اساس فهرست بها تنظیم شده و مو لای درزش نمی‌رود. ان‌جی‌اوها اگر صحبتی دارند باید خود را معرفی کنند و با ارائه ادله روبه‌روی ما بنشینند و صحبت کنند. هیچ‌کس بیشتر از ما که مسوول این کار هستیم، نگرانی ندارد و ما هم می‌خواهیم که هزینه صورت گرفته بهترین اثربخشی را داشته باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری