{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 403134

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوختگی با اشاره به کمبود حدود ‌هزار تخت‌سوختگی در کشور گفت: متاسفانه به‌دلیل هزینه‌بر بودن درمان بیماری سوختگی، هیچ کدام از بیمارستان‌های خصوصی در تهران بخش سوختگی ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، محمدجواد فاطمی بیماران سوختگی را بیماران مظلومی در کشور عنوان کرد و درباره مشکلاتی که این بیماران با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، اظهار کرد: در بخش درمان، با مشکلات مختلفی درخصوص افرادی که می‌سوزند مواجه هستیم و با اینکه وزارت بهداشت حدود سه میلیارد تومان را اخیرا صرف خرید تجهیزات مربوط به بیماران سوختگی کرده است اما درحال حاضر حدود هزار تخت سوختگی در کشور کم داریم. برای مثال ظرفیت بیمارستان شهید مطهری ما در تهران تکمیل است و خدا می‌داند اگر بیماری جدید به‌دلیل سوختگی به این بیمارستان مراجعه کند، چه اتفاقی می‌افتد. وی در گفت‌وگو با آنا با بیان اینکه بسیاری از تخت‌های ویژه بیماران سوختگی استاندار نیستند، ادامه داد: در سال 94 قرار شده تعداد تخت‌های ویژه مخصوص بیماران سوختگی به 450 عدد برسد اما درحال حاضر در کشور حدود 250 تخت ویژه داریم، بنابراین در بخش تخت سوختگی و فضای بیمارستانی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستیم و متأسفانه بودجه‌ای که به رسیدگی به وضعیت بیماران سوختگی اختصاص می‌یابد، کفاف نمی‌دهد. رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوختگی تصریح کرد: ما معتقدیم بیمارستان‌های مربوط به سوختگی نمی‌توانند تک تخصصی باشند، چراکه برخی از افرادی که می‌سوزند در معرض خونریزی بالا قرار دارند و از طرفی این افراد به روانشناس و روانپزشک نیاز دارند. حتی بیمارانی هستند که علاوه بر سوختگی، دچار شکستگی می‌شوند لذا ما معتقدیم در کنار متخصصان سوختگی، باید از سایر تخصص‌ها نیز پزشک در بیمارستان سوختگی وجود داشته باشد.فاطمی با اشاره به اینکه تعداد درمانگاه‌های مربوط به سوختگی در کشور پایین است، گفت: مستحضر هستید که هیچ‌کدام از بیمارستان‌های خصوصی در تهران، بخش سوختگی ندارند. متاسفیم که سازمان تامین اجتماعی توجهی به بیماران سوختگی نمی‌کند و حتی این نهاد نیز از احداث بیمارستان سوختگی شانه خالی می‌کند و دلیل این کار هم هزینه‌بر بودن درمان بیماران سوختگی است. وی ادامه داد: درمان بیماری سوختگی هزینه بالایی دارد و متاسفانه اکثر افرادی هم که بر اثر سوختگی به بیمارستان مراجعه می‌کنند، از افراد کم‌درآمد جامعه هستند. نکته جالب دیگر این است که بیمه‌ها نیز از پرداخت هزینه‌های عمل افراد سوخته خودداری می‌کنند و اکثر بیمه‌ها با این دلیل که افراد سوخته به‌دنبال انجام عمل زیبایی هستند، از انجام وظیفه فرار می‌کنند. رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوختگی با انتقاد از عدم بیمه برخی از پمادهای سوختگی گفت: متاسفانه براثر سوختگی امکان بروز گوشت‌های اضافه در بدن وجود دارد و پمادهای ضد‌گوشت اضافه نیز بیمه نیست و به همین دلیل بسیاری از بیماران از خرید این پمادها خودداری می‌کنند و بیمه‌ها باید برای این موضوع چاره‌ای بیندیشند.

آمار مرگ‌و‌میر ناشی از سوختگی در کشور 2 برابر متوسط جهانی است

فاطمی با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه بهترین راه‌حل برای کاهش آمار جانباختگان ناشی از سوختگی در کشور است، اضافه کرد: طبق آمار و ارقام موجود، سالانه حدود سه هزار نفر در ایران بر اثر سوختگی جان خود را از دست می‌دهند و آمار مرگ‌و‌میر ناشی از سوختگی در کشور ما دو برابر متوسط جهانی است. اگر در مدارس، خانواده‌ها، مراکز آموزشی و ادارات اقدامات پیشگیرانه و استانداردسازی صورت گیرد، بسیاری از افراد اصلا نمی‌سوزند. وی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا شعار «نسوزیم و نگذاریم کسی بسوزد» در جامعه نهادینه شود، البته در این مدت در مدارس اقدامات آموزشی خوبی انجام شده است و باید ادامه‌دار باشد. هزینه اقدامات پیشگیرانه به مراتب پایین‌تر از هزینه درمان سوختگی است و اگر به موضوعات پیشگیرانه توجه کنیم، دیگر نیاز نیست که سالانه بیش از یک میلیارد تومان را برای درمان افراد درنظر بگیریم.رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوختگی اظهار کرد: متاسفانه هنوز در برخی از شهرستان‌ها از بخاری‌های نفتی قطره‌ای استفاده می‌شود که بسیار خطرناک است و ما معتقدیم فرهنگ مردم باید در حوزه پیشگیری از سوختگی تغییر کند و والدین باید از ورود کودکان به آشپزخانه خودداری کنند، چراکه بسیاری از کودکانی که می‌سوزند به‌دلیل سهل‌انگاری خانواده‌ها دچار سوختگی می‌شوند. البته اداره استاندارد نیز باید در استانداردسازی وسایل برقی اقدام کند و برای مثال بسیاری از سماورها حالت پایداری ندارند و باید این موارد درست شود. فاطمی تصریح کرد: البته مشکلاتی که امروز در حوزه بیماری سوختگی وجود دارد، ناشی از تصویب قانون‌های غیرکارشناسی شده و وجود مسئولان ناکارآمد است و متاسفانه سازمان استاندارد قدرت اجرایی ندارد. وی خاطرنشان کرد: برای مثال قبل از بروز آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو، بیش از 40 بار هشدار داده بودیم که این ساختمان به‌دلیل استاندارد نبودن و رعایت نکردن نکات ایمنی، درصورت بروز آتش‌سوزی فاجعه به بار خواهد آورد. اما مسئولان با پشت گوش انداختن مباحث مطرح شده، هیچ اقدامی نکردند و آن فاجعه زخ داد. رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوختگی گفت: بار دیگر تاکید می‌کنم که اگر اقدامات پیشگیرانه در کشور به بهترین نحو ممکن انجام شود، آمار سوختگی در کشور کاهش چشمگیری خواهد داشت.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری