کد خبر 402604

سال طلایی دانش‌آموزان!

برف می‌بارد، کم و زیادش هم خیلی تفاوتی نمی‌کند، اولین کاری که می‌شود این است؛ مدرسه‌ها تعطیل! باران می‌آید شبکه معابر ایراد دارد، خیابان‌ها را آب می‌گیرد، اولین اقدامی که صورت می‌گیرد این است؛ مدرسه‌ها تعطیل!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرهیختگان، هوا غبارآلود می‌شود، گرد و خاک به راه می‌افتد، به جای اینکه فکری به حال پوشش گیاهی و رفع این مشکل کنند، اولین کار این است؛ مدرسه‌ها تعطیل! هوا آلوده می‌شود، سیاهی تمام شهر را می‌گیرد و نفس‌ها به شماره می‌افتند، به جای اینکه فکری به حال این میهمان ناخوانده و هرساله کلانشهرها کنند، اولین کاری که می‌کنند این است؛ مدرسه‌ها تعطیل! سرماخوردگی و آنفلوآنزا شایع می‌شود، به جای کنترل و تسریع در بهبود شرایط، کاری که صورت می‌گیرد این است؛ مدرسه‌ها تعطیل! گاز قطع می‌شود، آب قطع می‌شود، برق ندارند، ساختمان مدرسه را مصادره می‌کنند، سهم‌خواهی می‌شود و خیلی اتفاقات دیگر به جای اینکه خیلی قبل‌تر از بازگشایی مدارس مصائب حل شود کاری که می‌کنند این است؛ مدرسه‌ها تعطیل! بنزین را ناگهانی گران می‌کنند، به معیشت و اقتصاد خانواده‌ها فشار می‌آورند، مردم اعتراض می‌کنند، عده‌ای سوءاستفاده می‌کنند و شرایط را به هم می‌ریزند؛ مدرسه‌ها تعطیل! البته سیل و زلزله و این دست از مسائل هم هستند که بعد از وقوع‌شان مدرسه‌ها تعطیل می‌شوند اما خب مثل آن دسته‌اولی‌ها، مثل برف و باران و آلودگی هوا و اعتراض و قطعی گاز و آب و برق و آنفلوآنزا و... نیستند که کنترل وضعیت‌شان کار آسان‌تری باشد.

تهران، اصفهان و آذربایجان‌غربی بیشترین میزان تعطیلی مدارس را دارند

خلاصه اینکه اگر کوچک‌ترین تغییری در نظم ابر و باد و مه و خورشید و فلک ایجاد شد، اگر سوءمدیریتی اتفاق افتاد و اگر مشکلی خرد یا کلان واقع شد، به جای هرکاری اعم از پیش‌بینی و پیشگیری و اقدام به‌موقع، این مدرسه‌ها بودند که تعطیل شدند. برای بررسی همین مساله یک بررسی اجمالی از ابتدای سال تحصیلی 99-98 تا امروز انجام دادیم و تعداد روزهای تعطیلی مدارس در شهرها و استان‌های مختلف و علل آن را لیست کردیم. همه دلایل هم تقریبا همان‌هایی بود که بالاتر نوشتم.به ‌طور کلی از ابتدای سال تا امروز 86 روز را سپری کردیم، از این تعداد 57 روز آن تحصیلی بوده است (منهای روزهای پنجشنبه و جمعه و تعطیلات رسمی) که از این تعداد حدود 24 روز آن به دلایل مختلف تعطیلی مدارس در شهرها و استان‌های گوناگون را داشتیم. استان تهران و شهرستان‌های اطراف آن با 9 روز تعطیلی به دلایل مختلف اعم از بارش برف و آلودگی هوا و... بیشترین میزان تعطیلی مدارس در کشور را داشته‌اند و بعد از آن استان‌های اصفهان با هفت روز و آذربایجان‌غربی با 6 روز تعطیلی مدارس بیشترین میزان روزهای تعطیلی را پشت‌سر گذاشته‌اند. البته روند تعطیلی‌های مدارس کشور هنوز متوقف نشده است و هیچ بعید نیست در روزهای باقی مانده از سال تحصیلی دوباره شاهد تعطیل شدن مدارس در دوره‌های مختلف تحصیلی باشیم.

168364

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • بیطرف
    ۰ ۰

    به شما چه علافا

  • زهرا
    ۱ ۰

    فضولهای بیکار