کد خبر 392573

عامل حمله به کنسولگری ایران در کربلا را بشناسید +عکس

«محمود صرخی، مرجع خودخوانده عراقی عامل اصلی حمله به کنسولگری ایران در کربلاست» این را منابع مطلع در عراق می‌گویند. در این گزارش به این فرد می‌پردازیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، تعدادی از افراد ناشناس شامگاه روز یکشنبه هفته جاری در شهر مقدس کربلا، به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران حمله کردند. بر اساس گزارش  الجزیره؛ یک روحانی وابسته به "محمود الصرخی" به میدان « التربیه »محل دائمی تجمع های اعتراض آمیز آمده و از تظاهرکنندگان خواست تا برای به آتش کشیدن کنسولگری ایران اقدام کنند اما اکثر جوانان حاضر در میدان که رویکرد مسالمت آمیز در پیش گرفته بودند، با این درخواست وی مخالفت کردند. اما الصرخی کیست که خود را روحانی شیعه می‌داند؟  و تاکنون چندین بار طرفدارانش را در کربلا،  به تخریب اموال عمومی ترغیب کرده و آشوب به پا کرده اند.

«محمود بن عبد الرضا بن محمد الحسنی الصرخی» که خود را مرجع دینی در عراق خوانده است و خود را حسنی نسب می‌داند، در سال ۱۹۶۴ در شهر کاظمین به دنیا آمد.

وی فارغ التحصیل دانشکده مهندسی دانشگاه بغداد در سال ۱۹۸۷ است و پس از آن در سال ۱۹۹۴ وارد حوزه علمیه شد.

شیخ محمود بن عبدالرضا بن محمد الصرخی در سال ۲۰۰۳ قبل از سرنگونی رژیم صدام، دیکتاتور معدوم عراق به یکباره ظاهر شد و خود را به عنوان یکی از مراجع دینی عراق در سطح آیت‌الله العظمی معرفی کرد.

الصرخی که همزمان با اعدام صدام و نابودی حزب بعث عراق مخفی شده بود، در سال ۹۳ بار دیگر همزمان با ظهور داعش و حزب بعث و تحرکات تروریسی آنها در عراق با هدف ایجاد فتنه بین شیعیان این کشور آفتابی شده و گزارش‌های خبری در آن روزها خبر از برپایی آشوب در شهر کربلا می کرد.

 اکنون پس از گذشت ۵ سال از آخرین اقدامات او علیه امنیت ملی کشور عراق؛ بار دیگر در شبهای گذشته طرفداران خود را به آشوب ترغیب کرده و آنها را علیه کنسولگری ایران در کربلا شورانده است.

الصرخی مخالف مرجعیت دینی عراق بود. وی گروهی را به نام گروه «اعدام‌های امام مهدی (عج)» تأسیس کرد. مأموریت این گروه ترور مراجع دینی عراق بود. آنان مدعی بودند که امام زمان (عج) از مراجع راضی نیستند و به همین دلیل باید کشته شوند. وی یکی از شخصیت‌های مرموزی است که اهدافش مشخص نیست، ولی علمای شیعه بر کذب بودن مدعاهای وی، اتفاق نظر دارند. الصرخی با وجود اینکه بار علمی ندارد، خود را از شاگردان آیت‌الله شهید محمدباقر صدر و محمد صادق صدر معرفی کرده بود و در چهل سالگی با ادعای «مرجعیت» در عراق فعالیت خود را آغاز کرد. الصرخی در سال ۲۰۱۳ نیز مدعی شده بود که امام زمان (عج) شخصا به وی «دستور داده که سر نوری المالکی [نخست وزیر اسبق عراق] و مقتدی الصدر [رهبر جریان صدر] را قطع کند».

خبرگزاری العالم الصرخی را وابسته به عربستان سعودی و محور ضد مقاومت دانسته و گزارش داد، پس از حمله داعش به عراق و تهدید کربلا و نجف اشرف توسط عناصر این گروه، الصرخی از کشورهای حاضر در ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا خواست که به «هوشیاری و شجاعت» عناصر داعش اذعان کنند و به همین دلیل، جنگ با آنان را بی‌فایده دانست.

الصرخی ضمن تأیید کامل تجاوز عربستان سعودی به ملت یمن، گفته بود که «از ائتلاف اسلامی به صورت کامل حمایت می‌کنیم، آن را تأیید و از آن استقبال می‌کنیم».

گفته می‌شود هواداران گروه تندرو و منحرف الصرخی به همراه گروه هایی از بازماندگان حزب «البعث» و هواداران گروه «الیمانی» که از سوی سفارت های آمریکا و عربستان پشتیبانی می‌شوند، کنسولگری ایران را در بصره به آتش کشیدند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری