کد خبر 389559

۵علامت هشدار دهنده که نشان می‌دهد شما بیش از حد قهوه می‌نوشید

بسیاری از افراد مایلند که به شکل مداوم قهوه بنوشند. قهوه در وعده صبحانه، عصرانه و حتی پس از شام می‌تواند به شکل قهوه دم کرده یا مشتقات آن از جمله نسکافه مصرف شود. اما گاهی زیاده روی در مصرف قهوه با عوارضی همراه می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، قهوه از جمله خوراکی هایی است که حاشیه زیاد دارد. درواقع گرچه مصرف نرمال و بهنجار آن می تواند هشیاری را افزایش داده با بی خوابی و رخوت مبارزه کند و آنتی اکسیدان های آن نیز کارکردی مفید دارند، اما به نظر می رسد نوشیدن بیش از حد قهوه باعث مشکلاتی در سلامتی افراد می شود.

احساس اضطراب می کنید

درست است که نوشیدن قهوه برای بسیاری از افراد حس قدرت و هشیاری را به همراه دادرد، اما انستیتوی ملی بهداشت روان  ایالات متحده توصیه می کند افرادی که از اضطراب رنج می برند از کافئین خودداری کنند. چرا؟ مصرف بیش از حد قهوه می تواند اثرات اضطراب را بدتر کند یا با کاهش زمان خواب مناسب فرد را عصبی و زودرنج کند.

ایجاد حس معده درد

ممکن است دردهای معده را با غذای فاسد یا گرفتگی عضلانی مرتبط کنید. اما بد نیست بدانید گاهی قهوه نیز با معده درد و تهوع مرتبط است. در سال 2017 دانشمندان اروپایی دریافتند که ترکیبات خاصی در قهوه ترشح اسید معده توسط سلولهای معده شما را تحریک می کند. بنابراین اگر قهوه در معده شما درد ایجاد می کند، بهتر است به فکر تغییر عادات مصرف قهوه خود باشید.

تپش قلب بیش از حد

این احساس که قلب شما خیلی سریع می تپد می تواند وحشتناک باشد. ممکن است احساس کنید در حال تجربه حمله قلبی هستید یا با سرگیجه و ترس مواجه شوید. بنابراین تپش قلب بیش از حد نیز در فهرست موارد خطرناک جای می گیرد.

لرزش یا پرش عضلات بدن

قهوه باعث می شود احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید ، اما گاهی اوقات این احساس به چیزهای دیگری تبدیل می شود. کافئین سیستم عصبی مرکزی شما را سرعت می بخشد و باعث می شود احساس جهش کنید. این جهش گاهی با پرش پلک، دست، پا و حتی لرزش دست و پا همراه می شود.

سردرد

طبق یک مطالعه جدید ، مقدار متوسط کافئین با کمک  داروهای تسکین دهنده درد باعث تسکین سردرد می شود. به همین دلیل است که کافئین را به عنوان ماده ای در بسیاری از داروهای ضد سردرد بدون نسخه می یابید. اما اگر بیش از حد قهوه می نوشید یا حداقل 5 بار در روز به سراغ کافئین می روید باید منتظر نتیجه معکوس قهوه یعنی سردرد باشید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر