کد خبر 389433

گزارشی از رواج استعمال قلیان نزد مربیان معروف فوتبال

دود از نیمکت بلند می‌شود!

ظاهرا استعمال قلیان در فوتبال ایران به یک امر طبیعی تبدیل شده و دیگر کسی از شنیدن این خبر که فلان مربی یا فلان بازیکن سیگار یا قلیان می‌کشد، تعجب نمی‌کند!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، جدا از بحث بازیکنان که چندباری کمیته اخلاق هم به آن ورود کرده، استعمال دخانیات از سوی مربیان تیم‌های لیگ برتری و تیم‌های ملی حتی شب قبل و بعد از مسابقه به سوژه‌ای جدید تبدیل شده است. برخی می‌گویند چطور مربی‌ای که خودش هر روز قلیان می‌کشد، می‌تواند جلوی بازیکن تیمش را بگیرد که دست به چنین کاری نزند؟

رواج قلیان‌کشی بین مربیان

از گوشه و کنار زیاد می‌شنویم که یکی از تفریحات اصلی مربیان لیگ برتری، کشیدن قلیان است. شب قبل و بعد از مسابقه هم ندارد. برخی مربیان عادت خود را حتی زمانی که در اردوی تیمشان هستند نیز، ترک نمی‌کنند. رسول کربکندی، پیشکسوت فوتبال ایران با اشاره به این موضوع می‌گوید: «مربی‌ای که قلیان می‌کشد، به جایگاه خودش و بقیه مربیان بی‌احترامی کرده و وقتی من خودم سیگار بکشم، چگونه می‌توانم به فرزندم بگویم سیگار یا قلیان نکش؟ وقتی الان در صفحات مجازی عطسه و سرفه‌کردن افراد را درمی‌آورند، مربیان و بازیکنان باید حواسشان باشد در فضایی نباشند که قلیان بکشند و همه آنها را ببینند.»

استخدام قلیان چاق‌کن برای آقای مربی!

موضوع قلیان‌کشیدن مربیان تا جایی پیش رفته که شنیده می‌شود حتی یکی از آنها فردی را برای چاق‌کردن قلیان استخدام کرده است! قطعا این موضوع به خانه آن مربی مربوط نمی‌شود و فردی که استخدام شده، باید همواره در اردوی تیم کنار آقای مربی باشد تا قلیانش را چاق کند! تاکنون هم برخوردی با چنین افرادی نشده و فقط ورود کمیته اخلاق به حوزه بازیکنان بوده است. البته مربیان خیلی ترسی هم از این‌که بگویند قلیان می‌کشند، ندارند. حتی خداداد عزیزی چندباری در مصاحبه‌هایش عنوان کرده که نه‌تنها خودش بلکه خیلی از مربیان و بازیکنان فعلی فوتبال ایران قلیان می‌کشند!

قلیان به جای آنالیز و استراحت

موضوعی که بیش از همه مورد توجه قرار می‌گیرد و غیرحرفه‌ای به حساب می‌آید، حضور اکثر مربیان و کادرفنی برخی تیم‌ها در سفره‌خانه شب قبل از مسابقه است. درحالی ‌که شب بازی معمولا باید جلسات آنالیز برگزار شود یا اعضای تیم برای آرامش بیشتر به استراحت بپردازند. برخی مربیان ترجیح می‌دهند اردو را ترک کرده و راهی سفره‌خانه شوند! اینجاست که قلیان جای آنالیز فنی را می‌گیرد و مربیان تا آخرین ساعات شب در سفره‌خانه‌ها به سر می‌برند.

از سفره‌خانه مربیان چه خبر؟

شاید ایرادی حتی از نظر حرفه‌ای هم به این‌که یک مربی کسب‌و‌کاری خارج از فوتبال دارد، وجود نداشته باشد، اما جالب است بدانید که یکی از مربیان فعلی لیگ‌برتر در غرب تهران سفره‌خانه دارد! شاید این مربی هم بگوید که خودش قلیان استفاده نمی‌کند، اما شاید خیلی عرف نباشد که یک فرد در حد مربی فوتبال و کسی که خودش قبلا فوتبالیست بوده، شغل دوم خود را سفره‌خانه‌داری بداند.

درخشان: فدراسیون از مربیان و بازیکنان تست بگیرد

حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال و سرمربی سابق چند تیم لیگ برتری درباره قلیان‌کشیدن مربیان به «شهروند» می‌گوید: «شاید در نگاه اول بگوییم که این یک مسأله شخصی برای هر انسانی است و نباید به آن ورود کنیم. این دیدگاه هم درست است، اما وقتی یک فرد به فضای ورزشی ورود می‌کند، مردم به او مثل یک الگو نگاه می‌کنند؛ حالا چه در کسوت مربیگری و چه به‌عنوان بازیکن. نگاه مردم به ورزش همواره پاکی و سلامتی بوده و باورش سخت است که ورزشی‌ها را درحال استعمال دخانیات ببینیم. خودمان همیشه به‌عنوان یک فرد ورزشکار توصیه می‌کنیم که مردم این کار را نکنند، پس چطور خودمان دنبال قلیان و سیگار می‌رویم؟»

وی همچنین می‌افزاید: «مربی‌ای که خودش قلیان می‌کشد، چطور توقع دارد بازیکن تیمش قلیان نکشد؟ متاسفانه کشیدن قلیان و سیگار خیلی در فوتبال ایران افزایش یافته و حتی حرمت ورزش و فوتبال را هم زیرسوال برده است. شاید برخی فکر کنند همه فوتبالیست‌ها و مربیان قلیان می‌کشند، اما فقط برخی این کار را می‌کنند و برخوردی هم با آنها نمی‌شود.»

درخشان در پایان درباره راهکارهای جلوگیری از استعمال قلیان بین مربیان و بازیکنان می‌گوید: «فدراسیون فوتبال می‌تواند راهکاری برای برخورد با این افراد درنظر بگیرد. چطور شما وقتی می‌خواهید گواهینامه بگیرید، تست اعتیاد می‌دهید، این‌جا هم یکی از شروط صدور کارت مربیان و بازیکنان تست نیکوتین باشد. حتما که یک ورزشکار نباید موادمخدر استفاده کند. اتفاقا اگر فدراسیون چنین تستی را بگذارد، کار کاملا پسندیده‌ای است.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر