کد خبر 382658

گزارش جدید سازمان ملل درمورد گرمایش زمین

تازه‌ترین گزارش سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین از افزایش سرعت تغییرات نامطلوب در این زمینه خبر می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی هواشناسی وابسته به سازمان ملل افزایش جدی سطح دی اکسیدکربن در کره زمین باعث تغییرات محسوس آب و هوایی و گرمایش بیشتر کره زمین شده است.

در گزارش یادشده کشورهای مختلف جهان به افزایش تلاش های خود برای مقابله با این روند که تداوم حیات در کره زمین را به خطر می اندازد، ترغیب شده اند.

گزارش سازمان جهانی هواشناسی که روند گرمایش زمین از سال 2015 تا 2019 را مورد بررسی قرار داده ثابت می کند که رکورد گرمای کره زمین طی این مدت شکسته شده است.

بر همین اساس، جهان در مقایسه با عصر ماقبل صنعتی شدن 1.1 درجه سانتیگراد گرم تر شده است. همچنین دنیا در سال 2019 در مقایسه با بازه زمانی سال های 2011 تا 2015 برابر با 0.2 سانتیگراد افزایش دما داشته است.

در این گزارش تصریح شده که با افزایش سطح دی اکسیدکربن و دیگر گازهای گلخانه ای در جو کره زمین، گرمای شدید هوا پایدار خواهد ماند و این گرما در درون جو کره زمین قفل شده و تخلیه آن ناممکن می شود. بر طبق پیش بینی این گزارش تجمع گاز دی اکسیدکربن در جو کره زمین تا پایان سال 2019 به رکورد 410 واحد در میلیون افزایش می یابد.

بر همین اساس متوسط سطح دریاها در 5 سال گذشته سالانه پنج میلیمتر بالاتر آمده است. حال آنکه این رقم از سال 1993 به بعد تنها 3.2 میلیمتر در سال بوده است. بخش زیادی از این امر ناشی از آب شدن یخچال های طبیعی و یخ های قطب شمال است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر