{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 372632

سرپرست آموزش و پرورش خبر داد؛

سرپرست آموزش و پرورش گفت: ۴ هزار شکایات مردمی در حوزه ثبت نام داشته ایم که با ۱۶ مدیر برخورد شده و ۱۵ مدیر هم عزل شده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، سید جواد حسینی در دیدار صمیمی با خبرنگاران آموزش و پرورش که بعد از ظهر امروز صورت گرفت، به بیان نکاتی در خصوص آموزش و پرورش پرواخت.

وی در ابتدای سخنان خود با تبریک روز خبرنگار گفت: بین خبرنگاران و معلمان وجه مشترک وجود دارد این که هر دو رسولان آگاهی بخش جامعه هستند. خبرنگاران بهترین حلقه واسط مردم و دولت هستند. مهمترین نقش را در پر کردن شکاف ملت و دولت خبرنگاران بر می دارند. باید جامعه را نسبت به آموزش و پرورش حساس کنیم و خبرنگاران می توانند هوش ادراکی جامعه باشند. 

وی در ادامه گفت: دنبال این هستیم آموزش و پرورش اتاق شیشه ای باشد و لایحه های سازمانی با خبرنگاران در ارتباط باشند. در ابتدای ورودم دستور دادم که هیچ شکایت قضایی از رسانه ها مداشته باشیم.

وی در ادامه در خصوص پروژه مهر بیان کرد: اولین کاری که بنده به محض ورودم به آموزش و پرورش مطرح کردم این بود که سند تحول بنیادین را عملی کنیم و از ستاد تا صف در آموزش و پرورش باید دنبال اجرای آن باشد که در خود ۵ آموزه دارد.

حسینی گفت: یکی از مشکلات آموزش و پرورش ما این است که تک ساحتی و متوجه آموزش است و دیگر اینکه دنبال راهکارهای موقتی است برای همین چرخش های تحول آفرین و آموزش و پرورش چند ساحتی در سند تحول مورد تاکید قرار گرفته است. ۳۷ چرخش تحول آفرین پیش بینی شده است.

سرپرست آموزش و پرورش ادامه داد: سند تحول بنیادین لایه عملیاتی دارد که از اول مهر باید وارد مدارس شود و در مرحله بعد یعنی لایه نهادی باید وارد لایه ای شویم که همه ارکان جامعه نقش خود را ایفا کنند. به هیچ عنوان نباید آموزه های سند تحول را منحرف نکنیم و تضعیف و کوچک نکنیم. برای ارزیابی و بهبود عملکرد این سند داشبورد این سند تحول ایجاد شده تا نقاط کور و موانع را به صورت مداوم رصد کنیم.

وی گفت: در پروژه مهر ثبت نام درست دانش آموزان است که قانونی و عادلانه باشد و تا کنون ۸۵ درصد دانش آموزان ثبت نام کردند. ۴ هزار شکایت مردمی داشتیم که شامل شکایت از درخواست دریافت وجه در مدارس دولتی، مدارس غیردولتی و نحوه ثبت نام در محدوده بوده است و با ۱۶ مدیر برخورد کردیم که ۱۵ مدیر عزل شده اند.

حسینی اظهار کرد: ۱۴۲ میلیون جلد کتاب چاپ و به استان ها منتقل شده است. آماده سازی مدیران جدید را در دستور کار داشتیم و آماده شده اند. ۸۰ درصد معلمانی که باید آموزش های ضمن خدمت ببینند دیده اند و آماره ورود به مدارس هستند.

سرپرست آموزش و پرورش گفت: همانطور که گفتم اول مهر را بدون‌مدارس خشت و گلی در کشور بدون استان سیستتن و بلوچستان آغاز خواهیم کرد. البته به استان سیستان و بلوچستان سفر می کنم و امیدوارم ۱۶۷ مدرسه خشت و گلی در سیستان و بلوچستان هم تا اول مهر جمع شود.

وی بیان کرد: شعار ما این است اول مهر هیچ کلاسی بدون معلم، هیچ مدرسه نفتی نخواهیم داشت. بدون مشکل نیست اما باید به مشکلات هجوم بیاوریم. اول مهر ۶۰ هزار معلم بازنشسته می شوند در حالیکه وردی ما کلا ۲۰ هزار خواهد بود.

سرپرست آموزش و پرورش گفت: راهکارهای ما برای جبران کسری استمرار کار بازنشستگان، آموزشیاران نهضت در قالب حق التدریس و تبدیل وضعیت تعدادی از آنهاست. تبدیل معاون معلم، سرباز معلم و... راه های دیگر ماست. خرید خدمات معلمان درس آمادگی دفاعی را به سپاه پاسداران خواهیم سپرد. 

در بخش دیگر این برنامه خبرنگاران نکته ها و سوال هایی را مطرح کردند. 

حسینی در بخش دیگر برنامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: وزارت آموزش و پرورش یک فراوزارتخانه است. همه ما شب و روز گرفتاریم اما برای ارتباط بیشتر با رسانه ها تلاش خواهیم کرد. من اهل رایزنی نیستم و در تمام مدتی که وزارتخانه بودم برنامه های این وزارتخانه را دنبال می کنم و در همین مدت ۶ استان را سر زدم.

وی گفت: ما در برنامه ریزی اجرایی باید واقع گرایانه عمل کنیم. اول مهرماه ۴۰ هزار معلم کم داریم. آرمانی این است از دانشگاه فرهنگیان وارد شود اما در واقعیت نمی شود. من هم معتقدم ممکن است این ۴۰ هزار معلم کیفیت ان خروجی دانشگاه فرهنگیان را نخواهد داشت. ما برای برنامه ریزی باید راه پیدا کنیم.

وی ادامه داد: ردیف اعتباری حق التدریس با ردیف اعتباری رتبه بندی فرق دارد. ما ۲ هزار میلیارد تومان که گفتیم در رتبه بندی معلمان لحاظ می شود آرمانی نیست اما در حد وسعمان ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حقوق معلمان اضافه می کند.

سرپرست آموزش و پرورش: در این شرایط که دولت با جنگ اقتصادی تمام عیار رو به روست ما تلاش کردیم تا پاداش پایان خدمت فرهنگیان که قبلا سه قسط داده می شد را تا اول مهر در دو قسط بدهیم. اینها وعده نیست.

وی بیان کرد: مطالبات معلمان حق آنهاست و باید پیشتر داده می شده است و باید یکبار تکلیفمان را با مطالبات مشخص کنیم.ما می گوییم آموزش و پرورش گران اداره می شود اما معنایش این نیست که ما می خواهیم آن را به بخش خصوصی بدهیم بلکه بحث ما مدیریت منابع است.

حسینی گفت: آموزش و پرورش مثل هواپیمای در حال حرکت است و باید در حال طی مسیر مشکلاتش را برطرف کنیم. کارگروه هدایت تحصیلی و توسعه متوازن تشکیل شده است. پوشش تحصیلی دختران در متوسطه اول و دوم از پسران کمتر است. ما باید استان های لازم توجه را در مقابل قابل توجه ببینیم و باید طبق برنامه های خاص دختران را تحت پوشش قرار دهیم.

وی گفت: آموزش و پرورش حاکمیتی است با راهبرد حمایت، کفایت و نظارت قائل بر رشد مدارس غیردولتی هستیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری