کد خبر 371296

تکذیب پیش‌بینی اعتبار استخدام حق‌التدریسی‌ها در بودجه

معاون وزارت آموزش‌وپرورش گفت: قانونی که برخی به نقل قول اشتباه از یک نماینده استناد کرده و می‌گویند پول استخدام این افراد در بودجه دیده شده است را بنده صراحتاً تکذیب می‌کنم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، امروز جمعی از معلمان حق‌التدریس که به گفته خودشان هزار نفر و از سراسر کشور هستند، مقابل وزارت آموزش‌وپرورش حضور یافته و نسبت به بلاتکلیفی وضعیت استخدام معترض بودند.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش در جمع این معلمان حضور یافت.

جمعی از این معلمان خطاب به معاون آموزش‌وپرورش گفتند: آقای حسینی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش گفته برای امسال بین 12 تا 13 هزار نفر از مشمولان را استخدام می‌کنیم، اعتراض ما درباره تعداد ردیف استخدام است چرا که 13 هزار استخدام پاسخگوی 32 هزار معلم حق‌التدریس نیست و با توجه به اینکه اجرای قانون تا سال 1400 است و گفته می‌شود تعداد مشمولان این قانون 105 هزار نفر هستند  اگر هر سال 12 هزار نفر را استخدام کنند که با توجه به شرایط بودجه‌ای دولت می‌تواند، سال آینده به 10 هزار نفر کاهش یابد آیا تا سه سال آینده می‌توانند این تعداد را تعیین تکلیف کنند؟

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش  در پاسخ به سوالات این معلمان اظهار‌کرد: تا امروز به قانون تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی و آموزش دهند‌ه‌های مستمر نهضت سوادآموزی 10 بار اصلاحیه زدند و مشکلات زیادی را برای دولت و آموزش‌وپرورش ایجاد کردند اما به هر حال این قانون مصوب شد و شورای نگهبان آن را تأیید کرد و ما به عنوان دستگاه اجرایی موظف به حد اجرای قانون هستیم و نه می‌‌توانیم آن را تفسیر یا کم و زیاد کنیم.

وی افزود: قانونی که شما از آن یاد می‌کنید و برخی نقل قول اشتباه از یک نماینده استناد کرده و می‌گویند پول استخدام این افراد در بودجه دیده شده است و بنده صراحتاً آن را تکذیب می‌کنم، یک قانون سه ساله است و از سال 98 تا پایان سال 1400 باید اجرا شود. ما طبق قانون باید آئین‌نامه ‌ای را تصویب کنیم به عنوان فصل الخطاب اجرا که این آئین‌نامه تدوین شده است و ما هم‌اکنون این کار را انجام دادیم یعنی 4 ماه روی مفاد آئین‌نامه کار کردیم و هدف اصلی این بود تا ابهامات قانون را برطرف کنیم که بعدها نگوییم فردی جا ماند. سعی کردیم با وجود ابهامات قانون، آئین نامه را صریح بنویسیم و  یک کار دقیق انجام شود تا انشالله آخرین اصلاحیه از آموزش‌وپرورش عبور کند و تکلیف همه با این قانون مشخص شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش گفت: بعد از اینکه این آئین‌نامه تصویب شد آن رابه سازمان اداری و استخدامی برده و مجوزهای سال 98 را دریافت می‌کنیم؛ هر فردی که در آن مجوزها وارد و تعیین تکلیف شود، شکل استخدامی او تغییر می‌کند اما اگر فردی مشمول نشود کار با او را به شکل حق‌التدریس ادامه می‌دهیم تا سال 99 که دومین سال اجرای قانون است و مجوز دوم را خواهیم گرفت و باقی‌مانده افراد را استخدام خواهیم کرد و اگر بازهم عده‌ای در سال دوم تعیین تکلیف نشدند با آنها به شکل حق‌التدریس ادامه خواهیم داد تا سال 1400 که آخرین گروه را تعیین تکلیف می‌کنیم.

الهیار ترکمن ادامه داد: دولت چه پول داشته باشد و چه نداشته باشد افرادی که تحت پوشش قانون هستند را باید استخدام کند و اصلاً حرف پول را نزنید و کاری به پول و تعداد نفرات نداشته باشید، هر چند نفری که مشمول قانون شوند تا سال 1400 تبدیل وضعیت خواهند شد.

وی بیان‌کرد: با توجه به نیاز آموزش‌وپرورش، رشته تحصیلی، جنسیت، سنوات و ظرفیت استخدامی اعلامی از سوی سازمان امور اداری و استخدمی این افراد را جذب خواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش گفت: سازمان اداری و استخدامی هر چقدر به ما اعلام کند ما وظیفه داریم پول آن را بگیریم و این افراد را تعیین تکلیف کنیم و تا سال 1400 باید قانون را کامل اجرا کنیم.

الهیار ترکمن با طرح این پرسش از معلمان حق‌‌التدریس که چرا می‌گویید با استخدام 13 هزار نفر دردی از شما دوا نمی‌شود؟ بیان‌کرد: دولت و آموزش‌وپرورش باید تا سال 1400 تمام مشمولان این قانون را استخدام کنند و اگر این قانون درست اجرا نشود باید به نهادهای نظارتی از جمله دیوان محاسبات و سازمان بازرسی جوابگو باشیم، پاسخگویی بنده به دیوان محاسبات خواهد بود بنابراین باید به شیوه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنم که اجرای قانون تا سال 1400 تمام شود.

وی گفت: بنده مجری قانون هستم و چه پول داشته باشم و چه نداشته باشم باید تمام افراد مشمول قانون را استخدام کنم؛ آخرین صحبت بنده این است که هر چند نفر تحت شمول قانون استخدام معلمان حق‌التدریس هستند تا سال 1400 تعیین تکلیف می‌شوند بنابراین خط به خط قانون را به درستی اجرا خواهیم کرد چون در غیراین صورت باید به نهادهای نظارتی پاسخگو باشیم. از سوی دیگر نگران بودجه مورد نیاز نباشید، بودجه را ما باید به سازمان برنامه پیشنهاد دهیم و هر چقدر شما استخدام شوید وارد لیست حقوق آموزش‌وپرورش خواهید شد و دولت موظف به پرداخت حقوق است. مگر الان به 930 هزار نفر در آموزش‌‌‌وپرورش حقوق نمی‌دهیم، از مهر ماه وارد فرایند استخدام خواهید شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر