کد خبر 370990

پشت‌پرده ادعای اجرای "رتبه‌بندی معلمان" از زبان زاهدی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه چند سال پیش هم مبلغی به حقوق فرهنگیان اضافه کردند و نام آن را رتبه‌‌بندی گذاشتند! گفتم که اینگونه با فرهنگیان بازی نکنید، برخی از ابعاد پنهان ادعای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدمهدی زاهدی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های پیش روی وزیر آینده آموزش و پرورش اظهار‌ کرد: آموزش و پرورش وزارتخانه‌ای نیست که هر فردی بتواند زیر بار مسئولیت آن برود.

وی افزود: بودجه آموزش و پرورش در خوشبینانه‌ترین حالت تا 98 درصد صرف حقوق و مزایا می‌شود و دو درصد برای سایر فعالیت‌ها باقی می‌ماند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسری 15 هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال جاری گفت: اکنون کسری بودجه آموزش و پرورش 10 هزار میلیارد است که اگر 5000 میلیارد پاداش پایان خدمت بازنشستگان 97، حق الزحمه امتحانات، حق التدریس‌ها و... را به آن بیافزاییم به 15 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

زاهدی ادامه داد: نظام رتبه‌بندی را باید پیاده کنیم که آن هم هزینه‌هایی دارد؛ ساماندهی اموال، املاک و دارایی‌های آموزش و پرورش نیز وضعیت نابسامان و نابهنجاری دارد و یک چالش است که وزیر بعدی باید به آن بپردازد. 

وی با اشاره به اینکه بانک قرض‌الحسنه فرهنگیان باید ایجاد شود، گفت: مهران مدیری سریالی به نام هیولا ساخته که روی مباحث صندوق ذخیره و بانک سرمایه تمرکز دارد و می‌خواهد سوءاستفاده مفسدین را روایت کند؛ این یک طنز است اما در واقع تلخندی را به تصویر کشیده است.

14 هزار میلیارد برای مقاوم‌سازی 120هزار کلاس درس نیاز است

زاهدی ادامه داد: 120 هزار کلاس درس نیازمند مقاوم‌سازی و بازسازی است که حداقل 14 هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد؛ هنوز کلاس کانکسی، خشت و گلی و کپری داریم در استان‌های زیادی اینگونه است حتی در استان مرکزی هم چنین مدارسی وجود دارد.

زاهدی با بیان اینکه آموزش و پرورش دارایی‌های زیادی دارد و حتما لازم است یک معاونت اقتصادی بوجود بیاید و اینها را سامان دهد، گفت: مصوبه داشتیم برای تغییر کاربری و ایجاد ارزش افزوده، اما واقعیت این است که تا کنون آموزش و پرورش اراده‌ای در این زمینه نداشته است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به‌ چالش‌های کلان تعلیم و تربیت گفت: اجرای سند تحول منوط به تهیه برنامه زیرنظام‌هاست که قرار بود ظرف یکسال آماده شود. امید است تا پایان تابستان تهیه و کامل شود همچنین معلم محور سند تحول است. 

آیین‌نامه استخدام حق‌التدریسی‌ها در دولت معطل است

وی درباره کمبود معلم عنوان‌کرد: امسال 60 هزار و تا 5 سال دیگر 360 هزار بازنشسته خواهیم داشت، چگونه باید جبران کرد؟ قانون معروف به ماده 17 را برای بکارگیری نهضتی‌ها، مربیان پیش دبستانی و حق‌التدریسی‌ها تصویب کردیم، جای تعجب است که چندماه است آیین‌نامه آن در دولت مانده است، تابستان باید اینکار انجام شود تا مهر ماه کمبود معلم نداشته باشیم.

اینگونه با فرهنگیان بازی نکنید!

زاهدی ادامه داد: نظام رتبه‌بندی دو جنبه دارد؛‌یک جنبه آن اقتصادی است؛  6 سال قبل طرحی به مجلس رفت و آقای انصاری، رئیس سازمان اداری استخدامی مخالفت کرد و گفت که دولت بنا دارد لایحه جداگانه‌ای ظرف 6 ماه بدهد اما از آن زمان 6 سال گذشته است! اخیراً سخنگوی دولت اعلام کرده رتبه‌بندی را اجرا می‌کنند، کجا تصویب شده و با چه مکانیسمی؟ منزلت و کرامت معلمان را چه؟ نباید با جامعه فرهنگیان اینقدر ساده برخورد کنیم؛ چند سال پیش هم که مبلغی به حقوق فرهنگیان اضافه کردند و نام آن را رتبه‌‌بندی گذاشتند! گفتم که اینگونه با فرهنگیان بازی نکنید.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امکان اجرای رتبه‌بندی ظرف دو ماه وجود ندارد، افزود:  لایحه باید به مجلس بیاید؛‌ ممکن است دولت بخواهد خودش اجرا کند، آیا این امر نیاز به قانون ندارد؟ حتما نیاز دارد. 

زاهدی با اشاره به برخی چالش‌های دیگر پیش‌روی وزیر آینده اظهار‌ کرد: هدایت تحصیلی بحث مهمی است، چرا باید همه بخواهند به رشته تجربی بروند و پزشک شوند؟ حذف کنکور و مقابله با مافیای کنکور که توانسته در برخی ارکان آموزش و پرورش نفوذ کند، احیای فعالیت‌های پرورشی، توجه به آموزش مهارتی، توجه به دانشگاه فرهنگیان و نحوه پذیرش مدارس سمپاد از دیگر موارد مهم است. 

وی درباره "تراز مشترک" کنکور سراسری برای داوطلبان نظام قدیم و جدید نیز گفت: این سؤال را باید از سازمان سنجش مطرح کنید اما در همین حد بگویم که داوطلبان نگران نباشند. واقعا سازمان سنجش برنامه‌ریزی کرده که عدالت کامل برقرار شود. 

زاهدی درباره زمان معرفی وزیر پیشنهادی به مجلس نیز گفت: در آستانه آغاز سال تحصیلی جفاست که آموزش و پرورش وزیر نداشته باشد. برنامه ریزی‌ها در تابستان انجام می‌شود. سرپرست دارد دلسوزانه موارد را دنبال می‌کند، ولی باز هم سرپرست قدرت وزیر را برای همه پیگیری‌ها ندارد. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • آشنا
    ۰ ۰

    این همه می آیی وحرافی می کنی بالاخره کدامتان می آید وعملا کاری انجام می دهد برای معلمان وآموزش وپرورش خود تو 12 سال چوب معلم رو سرت بوده تا به این جا رسیدی هیتلراجازه نمی داد معلمان به جپهه بروند چون می دانست در صورت شکست یا پیروزی معلمان نقش اصلی در باز سازی کشور دارند شما ها چکار کرده اید بروید به کشور سویس |زاپن وکانادا و..... نگاه کنید ووضع مدارس ودانش آموزان آنها ومعلمانشان از لحاظ تغذیه دانش آموزی وحقوق معلم در آلمان هم نگاه کنید وبا خودتان مسول محترم مقایسه کنید

  • علی
    ۰ ۰

    اقای دکترسیدجوادحسینی گزینه خیلی مناسب برای اموزش وپرورش است همه فرهنگیان قبولش دارند

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری