کد خبر 359126

طلب فرهنگیان از دولت در چه وضعیتی است؟

در حالیکه رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید ۹۳۴ میلیارد تومان مطالبات آموزش‌وپرورش پرداخت شده است و دیگر بدهی ندارند! اما هنوز بخش زیادی از طلب حق‌التدریس معلمان شاغل از جمله ۱۱۰۰ میلیارد تومان کسری سال قبل باقی مانده است!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، مطالبات فرهنگیان به‌ویژه حق‌التدریس آنها یکی از پرسش‌های اصلی از سوی معلمان است.

آنگونه که آنها می‌گویند فقط مطالبات حق‌التدریس مربوط به دو ماه مهر و آبان را دریافت کرده‌اند و با اتمام سال تحصیلی هنوز باقی مطالبات آنها پرداخت نشده است.

پرداخت بدهی‌ها قبل از هفته معلم!

با این وجود 28 فروردین ماه امسال محمد‌باقر نوبخت؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود "در سال 97، اعتبارات وزارت آموزش و پرورش بالغ بر 107 درصد پرداخت شد اما با وجود پرداخت 107 درصدی به وزارت آموزش و پرورش و اینکه این میزان برای تادیه بدهی آموزش و پروش کافی نبود، برای هفته گذشته مجدد 600 میلیارد تومان پرداخت انجام شد، برای امروز و فردا هم 2100 میلیارد تومان پرداخت خواهد شد و  امیدواریم قبل از هفته معلم با این منابع، آموزش و پروررش بتواند بدهی‌های خود را بپردازد."

آموزش‌وپرورش: هنوز به فرهنگیان بدهی داریم

البته علی الهیار ترکمن؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش مدتی بعد یعنی در تاریخ 10 اردیبهشت امسال از بدهی مجدد این وزارتخانه به فرهنگیان خبر داد به گونه‌ای که برای پرداخت مطالبات مربوط به سه ماه پایانی سال 97 فقط 900 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.

او گفته بود البته 261 میلیارد تومان به همراه 566 میلیارد تومانی که در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته بود برای مواردی مانند حق‌التدریس معلمان، حق‌الزحمه امتحانات، حق‌الزحمه نیروهای خرید خدمات، هزینه‌های اداری، سرانه دانش‌آموزی و سرانه مدارس شبانه‌روزی به استان‌ها ابلاغ شده است.

نوبخت: 934 میلیارد بدهی که آموزش‌وپرورش اعلام کرده بود پرداخت کردیم

با توجه به صحبت‌های نوبخت و الهیار  و در شرایطی که هنوز بیش از 5 ماه از حق‌‌التدریس مربوط به سال تحصیلی جاری معلمان رسمی پرداخت نشده است، وضعیت مطالبات فرهنگیان و میزان بدهی دولت به آموزش‌وپرورش را از محمدباقر نوبخت جویا شدیم؛ رئیس سازمان برنامه‌و‌بودجه گفت: آموزش‌وپرورش هر میزان بدهی که اعلام کرده بود، ما پرداخت کردیم و بعید است که بازهم مطالبه‌ای داشته باشند، 934 میلیارد تومان بابت مطالباتی که اعلام شده بود به آنها پرداخت کردیم."

البته آنچه نوبخت می‌گوید، تخصیص آن بخش از مطالبات آموزش‌وپرورش است که در روزهای پایانی سال 97 به دلیل نداشتن نقدینگی خزانه باطل شد اما تکلیف مطالبات آموزش‌وپرورش که از سال 97 به سال 98 منتقل شده است چه می‌شود؟

در حالیکه کسری‌ بودجه آموزش‌وپرورش شامل دو بخش می‌شود، نخست کسری سال مالی که از طریق افزایش تخصیص جبران می‌شود و دوم، مطالباتی که به سال بعد منتقل می‌شود، بخش نخست مطالبات آموزش‌وپرورش پرداخت شده است اما 1100 میلیارد تومان کسری که از سال 97 به سال 98 منتقل شده همچنان باقی مانده است!

اما با 934 میلیارد تومانی که طبق گفته‌های نوبخت در اوایل سال جاری محقق و به آموزش و پرورش پرداخت شد، هنوز مطالبات معلمان به صورت کامل پرداخت نشده است؛ در این شرایط باید دید، حق‌التدریس سه ماه پایانی سال 97 و حدود دو ماه از سال جدید معلمان شاغل به چه شیوه‌ای قرار است تأمین اعتبار و پرداخت شود؟

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ارمین
  ۴ ۰

  باسلام هیچ چیز از حق التدریس فرهنگیان شاغل فقط دوماه پرداخت شده و تاکنون فقط حرف می شنویم ,متاسفانه کسی نیست به داد ما برسد ,سرتا پا پر از قرض هستیم برای مایحتاج اولیه مان ماندیم چرا مزدی که زحمت می کشیم با هزارن زحمت باید اینطوری امروز و فردا کنند

 • مجتبی
  ۲ ۰

  چهار ماه پایانی نه سه ماهرتصحیح کنید

 • معلم
  ۳ ۰

  فقط دوماه مهروآبان دادن؛ زن وبچه داریم خواهشا حق وحقوق فرهنگیان بدید؛ گناه نکردیم که معلم شدیم؛ بخدا همه تعطیلات معلمان به چشمشون میادولی وقتی پول نداشته باشی کجا میخوای بری؟ خیلی ازمعلما دارن کارهای مثا مسافرکشی وحتی متاسفانه دستفروشی میکنن

 • اکبر
  ۲ ۱

  عذر میخوام.. بیجا کرده هر کی گفته آموزش و پرورش دیگه طلبی نداره... خود من هنوز طلب ازدواج فرزند طلب فوت والدین طلب.... را نگرفته ام...

 • ناشناس
  ۲ ۰

  ای بابا ما بازنشسته ها امسال حق التدریس کار کردیم ولی دو ماه بیشتر ندادن .بقیه اش رفت برای اختلاس های سال جدید

 • ناشناس
  ۵ ۰

  بعد از سه سال هنوز هدیه ازدواج یک میلیونی را ندادند. همسرم کارمند تامین اجتماعی بود که سه روزه دادند. آیا ارزش این پول به اندازه سه سال قبل است؟
  مشکل فرهنگیان قبل از کمی حقوق و ... تبعیض میان آنها با سایر کارمندان دولت است. چگونه دولت حق بیمه تکمیلی کارکنان دارائی را می دهد و خدماتی مثل دندان پزشکی تا سه میلیون دارند ولی بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ فرهنگیان ماهانه هشتاد هزار تومان کسر حقوق دارد و بعد چندین ماه پول را می دهند.

 • ناشناس
  ۵ ۰

  انقدر معلمان رو در جامعه تحقیر کردن که صداشون هم در نمیاد

 • معلم
  ۳ ۱

  در مملکتی که دولت از هیچ مشکل و مسئله ای خبر نداره یا خودشو به بیخبری میزنه چه توقعی میشه داشت که طلب معلمان رو مطلع باشه وپرداخت کنه! اون بالاها یا درگیر خوشگذرانی هستن یا اختلاس یا...کی میاد مزد زحمت معلم بیچاره رو بده فقط خدا جزای عاجل نصیبشون کنه انشاءالله

 • فرهان
  ۴ ۱

  چرا الکی هرروزتکرار میکنیدکه بدهی فرهنگیان کامل پرداخت گردید ؟چراهرروزدررسانه ها صحبت ازرسیدگی به فرهنگی می کنید ؟بیشترازسه سال است کمک هزینه فوت پدر که تاریخ ۲۵/ ۸/ ۹۴ مباشد پرداخت نشده * خواهش می کنم دیگه کمتر دروغ بگید .هرچه حق فرهنگی خوردید حرامتان ...

 • ناشناس
  ۵ ۰

  باسلام ،هزینه فوت والدین را پرداخت نکرده اند.

 • محمود
  ۳ ۰

  سلام دیون‌ما بازنشستگان ۸۸ تا این تاریخ واریز نشده ....استان گیلان رودبار

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری