کد خبر 352915

روش درمان بیماری‌های روانی در رم باستان

این روزها علم روانشناسی و دانش روانپزشکی پیشرفتی خیره کننده دارد و روز به روز روشهای درمانی جدیدی برای بیماری‌های روانی معرفی می‌شود. جالب است بدانید که روش‌های درمانی مشکلات روانی در سال‌های گذشته با امروز تفاوت‌هایی آشکار داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، درمان بیماری های روانی می تواند بسیار پیچیده یا بسیار ساده باشد. اما در سال های گذشته درمان مشکلات روانی روندی متفاوت با امروز داشت. در آن سالها از روش های درمانی خاصی استفاده می شد.

نباید فراموش کنیم که متاسفانه در برخی از برهه های تاریخ با بیماران روانی یا مبتلایان به برخی از ساده ترین اختلالات نورون های عصبی مثل صرع یا حتی یک میگرن ساده که اساسا هیچ ارتباطی هم به مشکل روانی ندارد برخوردهایی بسیار ناپسند انجام می شد.

برای مثال این افراد به عنوان جن زده، جادو شده، طلسم شده و ... شناسایی و یا طرد می شدند یا مورد ظلم قرار می گرفتند. با این وجود جالب است بدانید در دوران رم باستان با این افراد برخوردهایی متفاوت می شد. درواقع روانپزشکان آن روزها برای درمان افراد از روش های درمانی جالبی کمک می گرفتند.

یکی از روش های درمانی جالب که برای افراد دچار مشکلات روانی استفاده می شد، کمک گرفتن از ماهی مرکب یا مارماهی بود.همانطور که می دانیم ماهی مرکب در حالتی که احساس خطر می کند ماده ای جوهر مانند از خود منتشر می کند و پزشکان رم باستان معتقد بودند برخی از بیماری های روانی را می توان با کمک همین جوهر درمان کرد.

اما کاربرد مارماهی برقی با الکتروشوک های امروزی مشابهت های زیادی دارد. درواقع برخی از پزشکان در دوران رم باستان معتقد بودند می توان با کمک مارماهی برقی بخش بزرگی از اختلالات روانی را حل کرد. قطعا آن زمان اطلاعات محدودی در مورد الکتروشوک وجود داشته، اما همین ابتکار عمل در نوع خود بینظیر محسوب می شود.

رمی های باستان از این روش ها افزون بر درمان مشکلات روانی برای درمان انواع سردردها، مشکلات عصبی و حتی اختلالات خواب استفاده می کردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر