کد خبر 342601

توصیه‌هایی برای حمایت و حفاظت از حیوانات در نوروز و سیزده‌بدر

عید حیوانات هم مبارک!

نوروز از راه می‌رسد. نوروز برای ایرانیان با دید و بازدید و سفر همراه بوده و در نهایت به سیزده‌بدر ختم می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، سپهر سلیمی در شرق نوشت: در فصل زایش طبیعت، لازم است در کنار شادی انسان‌ها، بهترین شرایط را برای زیست دیگر زیستمندان این سرزمین نیز ایجاد کنیم. در ادامه نکاتی درباره توجه و احترام به حیوانات در تعطیلات نوروز و سیزده‌بدر آمده است.

قبل از نوروز شرایط مناسب را  برای حیوانات خانگی ایجاد کنیم

اگر برای تعطیلات قصد سفر داشته و حیوان خانگی دارید، حتما بهترین شرایط را برای آن ایجاد کنید. حیواناتی نظیر سگ و گربه چه در خانه یا پانسیون بمانند و چه همراه شما بیایند، به دلیل عوض‌شدن شرایط دچار استرس خواهند شد. اگر قرار است در خانه یا پانسیون بمانند، حتما افراد مطمئنی را برای سرکشی و مراقبت انتخاب کنید. اگر غذا یا داروی خاصی استفاده می‌کند، پیش از تعطیلات حتما آن را تهیه کنید. اگر حیوان خود را همراه می‌برید، حتما از قلاده و جعبه مخصوص استفاده کنید تا مشکلی برای حیوان ایجاد نشود. توجه داشته باشید در روزهای نوروزی به دلیل شلوغ‌بودن اماکن عمومی و تفریحی، حتما با سنجیدن شرایط حیوان خود را بیرون ببرید تا کمترین اصطکاک و مشکل بین شما، حیوانتان و دیگران ایجاد شود.

اگر به هر دلیلی پیش از نوروز ماهی قرمز تهیه کرده‌اید و قصد سفر دارید، باید آن را در ظرف بزرگی با آب کافی قرار دهید تا در روزهایی که شما حضور ندارید، با کمبود اکسیژن مواجه نشود. ظرف ماهی را در محلی با هوای خنک و دور از نور خورشید قرار دهید.

بهار فصل زایش بسیاری از گونه‌های جانوری است. اگر در جایی نوزاد گربه دیدید، به‌هیچ‌وجه آنها را با خود به‌ جای دیگری منتقل نکنید. به احتمال خیلی زیاد آنها مادری دارند که برای پیداکردن غذا رفته و بازخواهد گشت.

از  اسارتگاه‌های حیوانات حمایت نکنیم

در سفرهای نوروزی از رفتن به مکان‌هایی که از اسارت و بهره‌کشی حیوانات درآمد کسب می‌کنند، خودداری کنید. باغ‌وحش، باغ پرندگان، آکواریوم، دلفیناریوم، باغ خزندگان و امثال آن، همگی مکان‌هایی هستند که حامیان حقوق حیوانات به وجودشان اعتراض دارند. حمایت‌نکردن شما از این اماکن سبب کاهش تعداد آنها و در نهایت تعطیلی آنها خواهد شد.

درشکه‌سواری، فیل‌سواری، معبد ببرها، همگی حیوان‌آزاری هستند؛ بنابراین در سفرهای داخلی و خارجی از سوارشدن بر اسب، درشکه و فیل یا حضور در معبد ببرها در کشورهای جنوب شرقی آسیا خودداری کنید. در سراسر جهان کمپین‌هایی برای متوقف‌شدن اسب درشکه یا سواری‌گرفتن از فیل ایجاد شده است. همچنین ببرهای موجود در معابد ببرها به واسطه داروهای آرامبخش و آموزش در دوران کودکی است که آرام هستند. آنها زندگی سراسر تحت اسارت و دور از محیط طبیعی را تجربه کرده‌اند.

کالاهایی که از حیوانات تولید شده نخریم

در سفرها از خریدن کالاهایی که از حیوانات و به‌ویژه حیوانات وحشی تولید شده‌اند، دوری کنید. حیوانات تاکسیدرمی‌شده، محصولات تولیدشده از پوست حیوانات، وسایلی که در آنها حشرات به کار برده شده‌اند و مرجان‌های دریایی از این دست کالاها هستند. این کالاها علاوه بر لطمه‌ای که به محیط زیست و تنوع زیستی وارد می‌کنند، ممکن است جزء کالاهای ممنوعه باشند و به‌ویژه در سفرهای خارجی برای شما مشکل ایجاد کنند.

غذای گیاهی بخوریم

غذاهای گیاهی بسیار متنوع هستند و در مقایسه با گوشت، دیرتر و کمتر فاسد می‌شوند. علاوه بر این، درصد تقلب در غذاها و محصولات گیاهی در مقایسه با خوراک و محصولات گوشتی کمتر است. در سفرها به‌جای آنکه به فکر غذای گوشتی باشید از غذاهای گیاهی استفاده کنید؛ هم آسیب کمتری به حیوانات و محیط زیست وارد می‌شود و هم سالم‌تر است.

در میهمانی‌ها درباره حمایت از محیط زیست و حیوانات صحبت کنیم

دید و بازدیدهای نوروزی فرصت بی‌نظیری برای گفت‌وگو و بحث درباره موضوعات مختلف است. از این فرصت استفاده کنیم و اطلاعات خود در زمینه لزوم حمایت از محیط زیست و حیوانات را با دیگران به اشتراک بگذاریم. باور کنیم بحران آب، فرونشست دشت‌های کشور، نابودی تنوع زیستی، ازبین‌رفتن جنگل‌ها و امثالهم از هر موضوع سیاسی و اقتصادی‌ای مهم‌تر است.

در روز طبیعت، طبیعت را پاس بداریم

سیزده‌بدر با آنکه روز طبیعت نامگذاری شده، اما عملا به روز عزای طبیعت تبدیل شده است. نابودی عرصه‌های طبیعی، آتش‌زدن درختان و جنگل، شکار حیوانات و در نهایت آلوده‌کردن محیط و ریختن زباله از مهم‌ترین بلاهایی است که در این روز بر سر طبیعت می‌آوریم. در «سیزده‌بدر» لازم است با رعایت نکاتی ساده اما ضروری ضمن بهره‌مندی از طبیعت زیبای کشورمان، آسیبی به محیط زیست وارد نکنیم:

مراقب آتش و ته‌مانده سیگار باشیم

آلودگی محیط زیست، گسترش شهر‌ها و جاده‌ها، زندگی و بقای حیوانات و موجودات زنده را با مخاطرات جدی مواجه کرده است. گیاهان و حیوانات نیز مانند ما حق زندگی دارند پس در روز طبیعت، پاسبان طبیعت و ساکنان آن باشیم. سالانه هزاران هکتار جنگل و مرتع به‌دلیل بی‌احتیاطی هم‌وطنانمان در آتش می‌سوزد. در صورت نیاز به آتش حتی‌الامکان منقل همراه خود ببرید و در غیر این‌صورت حتما خاکستر آتش را با آب خاموش کنید. همچنین از روشن‌کردن آتش در کنار درختان خودداری کنید و سیگار خود را  قبل از خاموش‌کردن رها نکنید. ته‌مانده سیگار را جدی بگیرید. ته سیگار اگر روشن باشد، می‌تواند جنگلی را به آتش بکشد و اگر خاموش باشد، می‌تواند باعث آلودگی خاک و طبیعت شود. لطفا به‌هیچ‌وجه ته‌مانده سیگار را در طبیعت رها نکنید.

ما میهمان طبیعت هستیم

از تخریب آشیانه پرندگان و مسدودکردن محل زندگی حیوانات وحشی جدا خودداری کنید. اگر در طبیعت حیواناتی مانند لاک‌پشت و جوجه‌تیغی را دیدید، از شکار و آوردن آنها به خانه جدا خودداری فرمایید. اگر به جنگل یا مناطق خارج از محدوده شهری می‌روید، یادتان باشد شما میهمان هستید و حیوانات صاحب‌خانه، پس ضمن انتخاب مکان مناسبی جهت گذراندن روز، از نزدیک‌شدن به محل زندگی حیوانات وحشی خودداری کنید تا برای میهمانان و صاحب‌خانه‌ها مشکلی پیش نیاید. از آلوده‌کردن آب، خاک و هوا پرهیز کنید. زباله‌های خود را جمع کرده و همراه خود ببرید.

مراقب حیات وحش باشیم

در مناطق جنگلی یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد، با کمترین سرعت ممکن رانندگی نمایید و مراقب حیوانات بی‌پناه باشید. اگر به مناطق حفاظت‌شده سازمان محیط زیست می‌روید، رعایت قوانین مربوط به آن الزامی است. از ایجاد سروصدای بیش از حد خودداری کنید. در کنار چشمه‌های طبیعی و مصنوعی ایجادشده برای آب‌خوردن حیوانات اقامت نکنید تا حیوانات به‌راحتی و بدون استرس بتوانند آب بنوشند. از غذادادن به حیوانات وحشی خودداری کنید.

با دوربین شکار کنیم

به جای شکار حیوانات، به جای چیدن گل‌ها و گیاهان از آنها عکس بگیرید و سال‌ها از دیدن آن عکس‌ها لذت ببرید. دیده‌بان طبیعت سرزمین خود باشیم. اگر جایی مشکل و ایرادی دیدیم، عکس بگیریم و به شکلی آن را در اختیار رسانه‌ها و خبرگزاری‌های کشورمان قرار دهیم یا در شبکه‌های اجتماعی منعکس کنیم. برای حفظ محیط زیست سرزمین پهناور ایران همه باید احساس مسئولیت کنیم.

ماهی قرمز را رها نکنید

از رهاکردن ماهی قرمز یا احتمالا لاک‌پشت در آبگیرهای طبیعی خودداری کنید. ماهی قرمز گونه بومی ایران نیست و وجودش در محیط طبیعی آبی می‌تواند برای دیگر گونه‌های بومی خطرناک باشد؛ درباره لاک‌پشت نیز چنین است. اگر به هر دلیلی لاک‌پشت یا مار آبی دارید، برای رهاسازی آن با یک کارشناس محیط زیست یا حیات وحش مشورت کنید.

اگر حیوان مصدومی دیدید به آن کمک کنید یا با سازمان‌های غیردولتی زیست‌محیطی یا افرادی که می‌توانند به شما کمک کنند تماس بگیرید. در صورت مشاهده شکارچی یا افرادی که قصد صدمه‌زدن به محیط زیست را دارند، مراتب را به پلیس ۱۱۰ یا اداره محیط زیست منطقه اطلاع دهید.

امید که با رعایت نکات فوق همه موجودات زنده در کنار هم از زیبایی‌های زمین در بهار لذت ببرند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری