کد خبر 333073

معرفی ترانه علیدوستی جدید +عکس

رسول صدرعاملی درباره اینکه در فیلم «سال دوم دانشکده من» ترانه علیدوستی دیگری را به سینمای ایران معرفی کرده یا خیر؟ توضیح داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، نشست خبری فیلم سینمایی «سال دوم دانشکده من» به کارگردانی رسول صدرعاملی و تهیه‌کنندگی مسعود ردایی عصر روز چهارشنبه ۱۰ بهمن در پردیس سینمایی ملت با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

در این نشست رسول صدرعاملی (کارگردان)، مسعود ردایی (تهیه‌کننده)، کریستف رضاعی (آهنگساز)، مصطفی خرقه‌پوش (تدوینگر)، علی مصفا، پدرام شریفی، نیلوفر خوش‌خلق، فرشته ارسطویی، سها نیاستی (بازیگران) و هومن بهمنش (مدیر فیلمبرداری) حضور داشتند. 

در ابتدای این نشست رسول صدرعاملی گفت: «برای من خیلی لحظه مهمی است که بعد از ۹ سال کار نکردن الان اینجا هستم و هیجان و اضطراب زیادی دارم انگار اولین بار است که فیلمسازی را تجربه کردم و برایم مهم است که این نوع کار چقدر توانسته بیانگر شادی‌ها، رنج‌ها و خلوت ذهنی کاراکترها باشد. ساخت این فیلم وقتی می‌توانست امیدوارم کند که تجربه‌های گذشته‌ام را به کار بگیرم و آن را بسازم. ضعف‌های فیلم به این بر می‌گردد که فضایی را تجربه می‌کردم که هیچ الگو و مشابهی نداشت. خیلی از بازیگرانم علی مصفا، ویشکا آسایش و شقایق فراهانی سپاسگزارم که واقعا آمدند و گذشت کردند و با وجود اینکه نقش‌های هیجان انگیزی نبود اما به من کمک کردند که این فیلم ساخته شود.»

فاصله گرفتن از سینمای اجتماعی و رسیدن به سینمای انسانی

در ادامه نوبت به پرسش خبرنگاران رسید و صدرعاملی در پاسخ به سوالی درباره فاصله گرفتن از سینمای اجتماعی گفت: «اینکه موضوع یک خطی باشد و اینکه به یک دغدغه ملتهب اجتماعی نپرداختم نیت اصلی من بود. از سینمای اجتماعی فاصله گرفتم و به سینمای انسانی رسیدم. تجربه سه گانه زائر برای من تجربه جدیدی بود که به شخصیت فیلم بپردازد. برایم مهم این بود کاراکترهایم شما را درگیر مشغله‌های ذهنی خودشان کنند. در واقع قصه در ذهن کاراکترها می‌گذرد نه در اجتماع. فضای ملتهب اجتماعی در همه رسانه‌ها و فضاهای مجازی دیده می‌شود و فکر می‌کردم باید در میان این میزان از جهان خیانتکار از رفاقت حرف بزنیم و از دوست داشتنی که مبتنی بر رفاقت است. کاراکترها در معرض غریزه خود قرار می‌گیرند و غریزه‌شان قالب می‌شود، اینکه چطور از این دوران بگذرند و به انسانیت و رفاقت بگذرند.»

صدرعاملی همچنین در ادامه در پاسخ به سوالی درباره علت به کارگیری بازیگران حرفه‌ای در نقش‌های آماتور گفت: «همه بازیگران آن اتوبوس از بین ۹۰۰ نفر انتخاب شدند که خانم پانته‌آ پناهی‌ها در این انتخاب به من کمک کردند. من باید تمرکزم را روی این دو بازیگر که به سینما معرفی می‌کنم می‌گذاشتم. کنارش باید از علی مصفا و ویشکا آسایش و دیگران کمک می‌گرفتم که طراوت نقش‌ها بهتر دربیاید.

شخصیت‌هایی که در معرض خیانت قرار گرفتند

کارگردان فیلم «سال دوم دانشکده من» در پاسخ به سوالی درباره اینکه سعی کرده خیانت را در دهه هفتادی‌ها نشان دهد گفت: «من از خیانت حرف نزدم. شخصیت‌ها در معرض خیانت قرار می‌گیرند. لحن و حرف اصلی فیلم پرداختن به غریزه‌های کمتر گفته شده انسانی است. اینکه در معرض خیانت، گناه و انواع هیجان‌ها قرار می‌گیری و بعد باورپذیر از این‌ها عبور کنی و به یک وفاداری برسی.»

سها نیاستی بازیگر نقش اصلی این فیلم سینمایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه به نظر می‌رسید بازی‌اش کپی از بازی نگار جواهریان است گفت: «من قطعا رونویسی از کسی نکردم. از اول که وارد کار شدم چند نفری به من گفتند که شبیه خانم جواهریان هستم ولی من این را پیش از این نشنیده بودم. »

سوال بعدی درباره توجه رسول صدرعاملی به جهان زنان و دختران بود و اینکه این کارگردان چقدر از نویسندگان زن برای نزدیک شدن به جهان درونی کاراکترهایش بهره گرفته است که او در پاسخ آن گفت: «در این فیلم کمتر کار تحقیقاتی درباره شناخت زن و این نکته‌ای که در سوال بود را انجام دادم، برای اینکه تجربه‌های قبلی به من در ساخت این فیلم کمک کرد