کد خبر 324966

ماجرای دیدار اخیر قالیباف و رئیسی چه بود؟

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت گفت:جبهه پیشرفت و عدالت تمام تلاش خود را برای وفاق و تقویت جریان انقلابی خواهد کرد و ملاک تشخیص همان شاخص‌های مانیفست نواصولگرایی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محسن پیرهادی ضمن اشاره به برنامه جمعیت پیشرفت و عدالت برای انتخابات آینده گفت: جمعیت پیشرفت وعدالت به عنوان یک حزب فعال، حتما به موضوع انتخابات مجلس ورود خواهد کرد و سهم خود را در فعال‌تر کردن و بانشاط تر کردن فضای سیاسی جامعه و مشارکت مردم در انتخابات ایفا خواهد کرد.

وی افزود: البته در حال حاضر حدود ۱۴ ماه تا انتخابات زمان باقیست و هنوز برای اظهار نظرهای این‌چنینی زود است، به ویژه که ساز و کارها و نحوه ورود به انتخابات در جریان‌های سیاسی هنوز مشخص نیست. از همین رو قضاوت در مورد ائتلاف‌ها زود است، اما آن چه مسلم است، جبهه پیشرفت و عدالت تمام تلاش خود را برای وفاق و تقویت جریان انقلابی و نامزدهای متعهد و کارآمد خواهد کرد و ملاک تشخیص این موارد، همان شاخص‌های مطرح شده در مانیفست نواصولگرایی همچون مردم باوری، اسلام ناب و جوانگرایی خواهد بود.

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت همچنین ضمن اشاره رونمایی از مانیفست نو اصولگرایی و ساز و کار اصولگرایان در دوره‌های مختلف گفت: در دوره‌های مختلف انتخابات، در جریان اصولگرا ساز و کارهای متفاوت و بعضا مشابهی در نظر گرفته شده است. ساز و کار ۶+۵، ۸+۷ و جمنا، در دوره‌های مختلف انتخابات آزموده شده‌اند و اگرچه نقاط قوتی داشته‌اند، اما چند ایراد اساسی هم به آن‌ها وارد بوده است.

وی افزود: از جمله اشکالات این ساز و کارهای ائتلافی گفته شده، گسترده نبودن چتر ائتلاف به وسعت کل دایره اصولگرایی است، به این معنی که معمولا در هر انتخابات، چند گروه به کلی دیده نشده‌اند یا ساز و کار ائتلاف، محملی برای ایفای نقششان به اندازه‌ای که در فضای کشور وزن دارند، مهیا نکرده است. این ایراد، کارکردی است. اما ایراد دوم که مبنایی هم هست، آن است که ما اساسا با ساز و کارهای بالا به پایین و تصمیم‌گیری پشت درهای بسته موافق نیستیم و آن را به صلاح انقلاب و کشور نمی‌دانیم.

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت ادامه داد: این همان نکته‌ای است که در مانیفست نواصولگرایی هم مورد تاکید قرار گرفته است. غیر از دو ایراد ساختاری و کارکردی گفته شده، سومین ایراد که فقط مختص جمناست، خروجی آن است. در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، به زعم اکثر فعالان جریان اصولگرا، ما با یکی از ضعیف‌ترین و متزلزل‌ترین دولت‌های مستقر دهه‌های اخیر روبرو بودیم و بهترین فرصت برای تغییر فراهم آمده بود، اما چیزی که در عمل اتفاق افتاد، این شد که ساز و کار جمنا نتوانست نظر اکثریت مردم را به جریان اصولگرا جلب کند.

وی همچنین ضمن اشاره به دیدار اخیر قالیباف و حجت الاسلام رئیسی گفت: دیدار اخیر همان طور که پیش از این هم اعلام شده، بزرگان اصولگرا، از جمله قالیباف و با هم جلساتی دارند که در آن‌ها، شرایط کشور و مسائل مردم مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع spv  و توقف در این موضوع در شرایط کنونی کشور گفت: اروپایی‌ها از آنجا که برجام را موفقیت خودشان و در واقع محصول دیپلماسی اروپایی می‌دانند و از سوی دیگر با توجه به عوایدی که برجام برای اروپا، اعم از منافع سیاسی و اقتصادی ایجاد کرده، احتمالا ساز و کار ویژه مالی اروپا یا همان SPV در میان سران اتحادیه حامیان جدی داشته باشد. اما یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که میز دیپلماسی، جای بیم و امید است. یعنی به همان میزان که طرف مقابل باید به همکاری شما امید داشته باشد، باید از آن که شما در صورت تحقق نیافتن تعهدات طرف مقابل، بازی را به هم بزنید، بیم داشته باشد.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر و در مذاکرات ما با اروپا، بر جنبه اول به شدت تاکید شده اما جنبه دوم عملا مورد غفلت بوده است و از همین رو، طرف اروپایی دائما کار را به تعویق می‌اندازد و به اصطلاح رقص دیپلماتیک می‌کند. به عنوان مثال، دو کشور اتریش و لوکزامبورگ، اعلام کرده‌اند که حاضر نیستند مقر SPV را در خاک خود میزبانی کنند و حالا فرانسه و آلمان پیشنهاداتی دارند. من شخصا معتقدم SPV یا عملی نخواهد شد و یا اگر هم اجرا شود، در عمل آن چیزی نخواهد بود که جمهوری اسلامی ایران انتظارش را دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر